Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Autoturism saltat din parcare din fata blocului? E legal?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023

 sebulbus, on 23 septembrie 2023 - 09:30, said:

Ratiunea e ca parcarile sunt destinate ca loc de stationare pentru vehiculele cate circula pe drumuri publice, iar un vehicul fara ITP nu are drept de circulatie, implicit nici de stationare in parcari publice.
Daca vrei sa il depozitezi, o faci in privat, pe cheltuiala ta.
n-are nici-o logica ceea ce spuneti! parcarile nu sunt destinate pentru vehiculele care circula. parcarile sunt destinate pentru masinile care isi platesc impozitul. exact precum si in imobiliare! platesti impozit pentru casa sau teren pentru ca le ai. si ele pot exista atunci. cu toate ca si asta e un abuz din partea statului, statul nu iti da nimic ca tu sa iti cumperi / sau sa iti faci o masina sau o casa, un teren...  in primul rand statul iti ia impozit pentru banii pe care tu ii castigi prin munca ta. mai apoi iti ia iar impozit cand vrei sa cumperi o casa si apoi iti mai ia in fiecare an din nou impozit pe casa asta cumparata din banii tai impozitati si impozitata la cumparare din nou. cat de ... trebuie sa fie omul sa accepte abuzurile astea? tot asa si la masina. numai ca la masina iti mai ia bani in fiecare an pentru o verificare pe care vor ei sa o faci tu la masina ta, nu ca vrei tu, pentru siguranta ta si linistea ta, si iti mai ia in fiecare an o caruta de bani, mai nou!, pentru asigurarea aia pe care tu nu ai nevoie sa o faci sau nu vrei sa o faci poate pentru ca circuli cu alta masina.  tare greu mai intelege omul cat de batjocorit este de un st®at hulpav, imbuibat, si abuzator...

#56
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 sfantu.dracu, on 24 septembrie 2023 - 17:44, said:

Pentru?

#57
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Leo2006, on 22 septembrie 2023 - 14:53, said:

Nu ai voie cu mașina neasigurată pe domeniul public.
Ce prostie debitezi!
Si daca eu muncesc sau sunt plecat din tara pe o perioada mai lunga??Impozitul si tot ce tine de taxe le platesc online,dar cu ITP-ul ce fac?

#58
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

 george_eu25, on 25 septembrie 2023 - 08:31, said:

Ce prostie debitezi!
Si daca eu muncesc sau sunt plecat din tara pe o perioada mai lunga??Impozitul si tot ce tine de taxe le platesc online,dar cu ITP-ul ce fac?

nu el, statul, asa e legea, trebuie sa ai asigurare / ITP valabil.
Nu va place, mana pe telefon, sunati-va deputatul/parlamentarul care va reprezinta, il informati ca legea nu va place, sa pana mana la munca s-o schi,be, sau nu mai pupa votul vostru.
Cu destule telefoane, se vor misca, ca nu-si risca baietii cascavalul.

#59
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Ce inseamna "era parcata legal?" Era intr-o parcare amenajata (sau macar trasata de primarie, pe locul arondat numarului respectiv) sau era lasata pe domeniul public, "la bordura"?

Fiindca raspunsul poate face diferenta dintre ridicare legala si ridicare ilegala.

#60
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

 Ru-Warrior, on 23 septembrie 2023 - 17:37, said:

esti tu destept

Mersi, stiam.

 Ru-Warrior, on 23 septembrie 2023 - 17:37, said:

RCA este obligatorie

Conform legii 132/2017.

 Ru-Warrior, on 23 septembrie 2023 - 17:37, said:

nu e obligatorie

Ba este, conform legii.

 Ru-Warrior, on 23 septembrie 2023 - 17:37, said:

eu am in gradina o masina fara rca de 3 ani

Sper ca ai cerut suspendarea RCA si ai depus placutele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate