Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Autoturism saltat din parcare din fata blocului? E legal?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
Mi se pare o haiducie, daca o luam asa sunt masini de Ucraina care parcheaza pe locul proprietarului unde stau cu chirie. Aia banuiesc ca practic nu au nici ITP nici asigurare verificabila in Ro. Nu am vazut sa le ridice nimeni masinile.

#38
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023

View PostNamidee, on 22 septembrie 2023 - 15:27, said:

N.ai cum sa n.o vezi din principiu si daca intradevar n.a vazut.o, se poate duce acolo unde a fost depozitata masina si sa verifice. Acea somatie este un sticker sub forma unei buline rosii, pe care nu o poti curata fara eforturi serioase. Dupa ce a primit somatia trebuie sa dovedeasca ca si.a facut itp si asigurare.
Din pacate nu am vazut nici-o notificare cu cateva zile mai inainte.

View PostSpaceSound, on 22 septembrie 2023 - 16:01, said:

Ce raspuns ai primit cand i-ai intrebat de ce ti-au ridicat masina?
vehicul abandonat

View Postcristobob, on 22 septembrie 2023 - 20:57, said:

Nu înseamnă că nu va fi folosita în viitor.
Am mai multe mașini, una este folosita mai mult vara,  altele iarna. Evident ca "jonglez" cu RCA-urile.

Am vrut sa fac aceasta precizare ca să nu mai săriți cu astfel de ... chestii.  (Ca sa ma laud) Stau la casa, am garaj pentru 3 masini și o curte mai mult decat generoasa.
Intocmai! daca nu are itp sau asigurare nu inseamna ca nu va avea la anul la la iarna! statea acolo de cateva luni, poate vreo 4 luni..,
am gasit asta pe net:
"Singurele scenarii in care o masina poate fi tinuta in curtea personala sau garajul propriu fara RCA valabil sunt urmatoarele:
masina este radiata din circulatie sau polita RCA este suspendata."
Constat ca nici macar in curtea sau garajul tau nu o poti tine neasigurata RCA. mi se pare un abuz total din partea lor! Venit  de la UE, se pare!
In alta parte pe mediafax am gasit:
"...abandonat, daca vehicolul a fost lasat pe drumuri parcari publice mai mult de 6 luni si nu are ITP si asig valabile, iar proprietarul nu a platit impozitul"
Pe care sa mai crezi?
oricum mi se pare un abuz. din moment ce iti platesti impozitul si nu e masina nu e aruncata aiurea pe strada sau pe trotuare, inseamna ca nu e abandonata. itp-ul permanent valabil nu are nici-o justificare, intrucat nu circuli cu masina respectiva, asigurarea la fel. e un abuz dar lumea e asa cum e si doarme in bocanci...
multumiri tuturor, @ sticky speciale, pentru sprijin legislativ...

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcristobob, on 22 septembrie 2023 - 20:57, said:

Nu înseamnă că nu va fi folosita în viitor.
Am mai multe mașini, una este folosita mai mult vara,  altele iarna. Evident ca "jonglez" cu RCA-urile.

Am vrut sa fac aceasta precizare ca să nu mai săriți cu astfel de ... chestii.  (Ca sa ma laud) Stau la casa, am garaj pentru 3 masini și o curte mai mult decat generoasa.
in cazul asta ura si la gara, n-ai nimic in comun cu speta din topic

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 22:28, said:

Mi se pare o haiducie, daca o luam asa sunt masini de Ucraina care parcheaza pe locul proprietarului unde stau cu chirie. Aia banuiesc ca practic nu au nici ITP nici asigurare verificabila in Ro. Nu am vazut sa le ridice nimeni masinile.
pai chiar mata ai spus ca sunt masini inmatriculate in alta tara, ar fi culmea sa inceapa angajatii primariilor sa salte masinile cu numere straine gasite parcate, ce fumezi, daca nu te superi?

#40
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008
Daca cineva iti loveste masina parcata fara ITP si RCA nici la politie nu poti sa te duci sa reclami.
Asa ca nu ar trebui sa existe masini fara RCA si ITP pe domeniu public.

#41
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
Cine a spus asta?
Oricum contravenția este de punere în circulație a unui vehicul fără ITP/RCA.
Vinovatul e bun de plată.

Edited by Valy_User, 23 September 2023 - 00:30.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 22:28, said:

Mi se pare o haiducie, daca o luam asa sunt masini de Ucraina care parcheaza pe locul proprietarului unde stau cu chirie. Aia banuiesc ca practic nu au nici ITP nici asigurare verificabila in Ro. Nu am vazut sa le ridice nimeni masinile.

ITP și RCA sunt obligatorii pentru mașinile înmatriculate în România.

#43
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005
Atât timp cât un vehicul se află pe drum public, chiar și parcat, RCA este obligatorie. (vezi legea 132/2017)
ITP este obligatorie cât timp vehiculul se deplasează.

Primăriiile pot stabili regulamente proprii vizavi de ocuparea domeniului public de către vehiculele prezente pe teritoriul aflat în administrația acestora.

#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Ratiunea e ca parcarile sunt destinate ca loc de stationare pentru vehiculele cate circula pe drumuri publice, iar un vehicul fara ITP nu are drept de circulatie, implicit nici de stationare in parcari publice.
Daca vrei sa il depozitezi, o faci in privat, pe cheltuiala ta.

#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005
Eu interpretez altfel OUG 195/2002. :)
Art. 102
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;

Că primăria reglementează suplimentar faptul că este obligatorie ITP pentru a putea de spațiul public administrat, este altceva.
Dar nu vei fi sancționat de poliție dacă ITP este expirată și mașina nu se află în mișcare (prin acțiunea unui șofer direct. Pe platforma nu se pune. :D )

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020

View Postcorinadaniela, on 23 septembrie 2023 - 09:20, said:

ITP și RCA sunt obligatorii pentru mașinile înmatriculate în România.
Serios? credeam ca numai carutele au obligatia asta

View Postdan210, on 22 septembrie 2023 - 23:10, said:


pai chiar mata ai spus ca sunt masini inmatriculate in alta tara, ar fi culmea sa inceapa angajatii primariilor sa salte masinile cu numere straine gasite parcate, ce fumezi, daca nu te superi?
se cheama Discriminare tigarile astea
....

#47
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008

View Postgeorge_alexandru, on 22 septembrie 2023 - 15:22, said:

Prin Sectorul 4 se practica treaba asta.
Am avut un vecin pe strada cu o masina d-asta...a bagat-o intrun garaj al altui vecin. Au venit aia de la Locala cateva zile la rand sa verifice.
Ce tembel, ma refer la vecinul cu garajul... nu trebuia sa-l "ajute" Posted Image
Sunt unii cu fixul de a tine o rabla nefunctionala/ nefolosita la infinit pana mor

Am unu din asta la scara vecina, tine rabla pe locul de parcare al masinii fiului (cu itp/ rca)
Iar fisu parcheaza pe locul hasurat din fata scarii - ce nu e loc de parcare.

Edited by sirgoofy, 23 September 2023 - 13:37.


#48
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postsfantu.dracu, on 23 septembrie 2023 - 09:22, said:

Atât timp cât un vehicul se află pe drum public, chiar și parcat, RCA este obligatorie. (vezi legea 132/2017)
ITP este obligatorie cât timp vehiculul se deplasează.

Primăriiile pot stabili regulamente proprii vizavi de ocuparea domeniului public de către vehiculele prezente pe teritoriul aflat în administrația acestora.
Nu se ridica de pe domeniul public.Doar cand cineva are interese pe locul tau de parcare, te reclama

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
Chiar dacă legea te obligă să ai RCA, sancțiunile sunt prevăzute doar pentru punerea in circulație a unu autovehicul neasigurat.

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDannyHuwe, on 23 septembrie 2023 - 15:32, said:


Nu se ridica de pe domeniul public.Doar cand cineva are interese pe locul tau de parcare, te reclama
Pe strada mea nu e nevoie de reclamație. Autosesizarea funcționează.

View PostValy_User, on 23 septembrie 2023 - 15:40, said:

Chiar dacă legea te obligă să ai RCA, sancțiunile sunt prevăzute doar pentru punerea in circulație a unu autovehicul neasigurat.
Îți doresc (impersonal) succes în a nu fi sancționat pentru lipsa RCA în cazul unui accident, când tu ai mașina parcată.

#51
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017

View PostStickyFingaz, on 22 septembrie 2023 - 15:21, said:


RCA este obligatorie, o masina fara RCA (a autorului nu se incadreaza in exceptii) inseamna ca autorul incalca legea (nu a spus ca e RCA suspendat). Ocuparea degeaba a locului de parcare e cea mai mica problema a lui.


esti tu destept

RCA este obligatorie

nu e obligatorie

eu am in gradina o masina fara rca de 3 ani

#52
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Ai încălcat legea. Faptul că nu te sancționează nimeni e altă mâncare de pește.RCA e obligatorie pentru orice auto inmatriculat

#53
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
credeti ca vine unul cu audi la mine in gradina si imi loveste masina?

eu nu cred ...

#54
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005
Unii s-au pomenit cu mașina altora în casă.
Conform aceleași legi, 132/2017, RCA poate fi suspendată când mașina este parcată un termen mai lung pe o proprietate privată. Plăcuțele de înmatriculate trebuie predate în această perioadă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate