Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Sfat achizitie aparat foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaladetz, on 23 septembrie 2023 - 21:14, said:

Tu esti pasionat si te inteleg dar crede-ma ca peste 10-20 de ani cand vrei sa te uiti in urma la amintiri nu se uita nimeni la ce lentile a avut aparatul foto atat timp cat fotografiile au o calitate acceptabila Posted Image

Uite așa am rămas eu cu poze execrabile ca amintiri.

#56
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 25 septembrie 2023 - 02:24, said:



Uite așa am rămas eu cu poze execrabile ca amintiri.
Pasionat fiind mi-e greu sa cred că ai avut cel mai nasol aparat foto cu care ai făcut fotografii :)
Pune o poza execrabilă sa vedem și noi cum arată.

#57
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postmaladetz, on 23 septembrie 2023 - 21:14, said:

Tu esti pasionat si te inteleg dar crede-ma ca peste 10-20 de ani cand vrei sa te uiti in urma la amintiri nu se uita nimeni la ce lentile a avut aparatul foto atat timp cat fotografiile au o calitate acceptabila Posted Image
Cred ca nu ai citit bine. Eu nu am obiective Vario-Tessar. Nu-mi permit si de altfel nu se justifica deoarece nu scot bani din pozele anuale din concediu. De asta am obiective Sony, mai acesibile. Unul a avenit cu aparatul si altul l-am cumparat din trainatate de peste 2 ori mai ieftin decat la noi (700 lei fata de 1500 la nivelul din 2014).
Dar, si peste ani, daca pe o poza dai: Properties/details vei vedea toate caracteristicile pozei.
SI diferenta de obiective se vede si se simte chiar si de catre neprofesionisti. Obiectivele mai ieftine sunt de regula mai inchise, trebuie sa umbli la alte caracteristici ale pozei ca sa compensezi asta. Daca nu poti folosi o diafragma ca nu exista, trebuie sa compensezi din timpul de expunere si din sensibilitate. Iar asta se vede... in details, iar unii o vad si in poza.
Sau, daca cu obiectivul meu tele, fac pozele la "zoom"-ul maxim, unghiul pe care-l pot surprinde este de 7 grade. Dar atat vad, atat iese in poza din tot orizontul. Chiar daca folossc un trepied sau sprijin aparatul, oricat de buna este stabilizarea optica la Sony, diferenta de calitate fata de un obiectiv Zeiss, se va vedea. Ma rog, pentru cine are ochiul format.

Edited by adip1962, 25 September 2023 - 17:28.


#58
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaladetz, on 25 septembrie 2023 - 08:36, said:

Pasionat fiind mi-e greu sa cred că ai avut cel mai nasol aparat foto cu care ai făcut fotografii Posted Image
Pune o poza execrabilă sa vedem și noi cum arată.

N-am făcut eu ci părinții sau alții.

Attached Files


Edited by baloo2009, 26 September 2023 - 00:34.


#59
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 28.04.2003
aia e clar pe film, si cu un aparat fara focusare, era pus la infinit

#60
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Infinit era peste 3 m, la unele aparate fix acolo unde era scris 10 m. Putinele aparate bune nu erau la indemana tuturor. Majoritatea aveau Smena, unde ce vedeai prin vizor nu avea legatura cu obiectivul. Nici nu existau alte firme in magazine. Cand gaseai un film Orwo luai de cati bani aveai la tine. Filmele Azo (AzoMures) alb-negru incepusera fie cat de cat, dar cele color erau cam departe de Orwo. De filmele dia color, poate nici nu are rost sa vorbim, toate, tinute bine mersi la intuneric, toate deveneau sepia. Pana si pozele color se decolorau, in oricate clasoare le-ai fi tinut.
Majoritate habar nu aveti ce-a fost. Aveam tavi, fa camera sa fie obscura, pune afise sa nu intre cineva... prelucram filmele, apoi aparate de marit... revelator, fixator... iti miroseau mainile 2 zile de la substante...
Si iesea asa ceva.

Edited by adip1962, 26 September 2023 - 14:34.


#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
Hai să nu exagerăm. Pînă l-a pălit pe cizmar nebunia nu cumpărai filme ORWO cu camionul. Se găseau. Ai mei au făcut doar diapozitive și le cumpărau fix înainte să plece în concedii.
iar Smena 8M am avut și da, avea paralaxă, dar avea și desen în vizor. Iar sticla - vorba vine, că era cît un nasture - era incredibil de bună pentru ce aparat era acela.

#62
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Care-i exagerarea ca nu inteleg?

#63
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
Cand gaseai un film Orwo luai de cati bani aveai la tine.

#64
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Se vede ca nu ai trait timpurile alea...
Cam cati bani crezi ca puteai avea la tine, daca nu era zi de salariu? Poate o suta de lei? Nu, e mult...poate 50 de lei. Dar de regula erau cativa lei. Intreaba-ti parintii... Pana in 1980, 1500 lei era un salariu bun (se dadea in 2 transe), apoi au crescut, dar nu s-a mai gasit nimic. Vorba cuiva: pana in 80 nu aveai bani sa cumperi cate erau, dupa 80 aveai bani si nu aveai pe ce-i cheltui...
Un film dia costa, daca tin minte bine, vreo 10-15 lei, Orwo.  Era considerat ceva de lux... Cat timp s-au gasit. Apoi Azo, mai rar, spre deloc. Cele Orwo au tinut cam 10 ani, dupa care s-au decolorat. Azo, sub 3. SI vorbesc de filme dia. Filmele Orwo au revenit cumva dupa 1990, dar erau rare. Altfel intre 1982-1989, erau de negasit. Cel putin in Bucuresti.
Apoi au aparut sapunierele. Diafragma fixa, timp de expunere fix, filmul pe care-l cumparai... Culmea ca unii se laudau cu poze mai bune... Posted Image SI era motiv de mandrie ca-ti trageau filmul...

Edited by adip1962, 26 September 2023 - 19:07.


#65
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 26 septembrie 2023 - 00:34, said:

N-am făcut eu ci părinții sau alții.
Eu ma asteptam sa pui o fotografie facuta cu un aparat mediocru din zilele noastre, din astea am si eu facute cu Smena lui taicamiu care era tare mandru de panarama aia de aparat :)

#66
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaladetz, on 26 septembrie 2023 - 22:44, said:

Eu ma asteptam sa pui o fotografie facuta cu un aparat mediocru din zilele noastre, din astea am si eu facute cu Smena lui taicamiu care era tare mandru de panarama aia de aparat Posted Image

Peste ani pozele făcute cu aparate proaste de acum vor la fel de aiurea ca asta. E posibil să fie Smena.

#67
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 27 septembrie 2023 - 12:14, said:

Peste ani pozele făcute cu aparate proaste de acum vor la fel de aiurea ca asta. E posibil să fie Smena.
In format digital vor ramane asa cum sunt, acum vreo 15 ani am avut un aparat Benq mediocru, am fotografiile si acum, arata ok atat in format digital cat si printate. Nu au cum sa ajunga la calitatea celor puse de tine aici :)

#68
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005

View Postadip1962, on 26 septembrie 2023 - 19:02, said:

Se vede ca nu ai trait timpurile alea...
Ce văd e că citești dar nu înțelegi. Mai uită-te la ce am scris și încearcă să și pricepi înainte de a răspunde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate