Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...
 

Cum pot avea internet si TV de la RDS pe... coaxial?

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
fierarul

fierarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.01.2006
Buna,

Sunt client vechi UPC / Vodafone si totul prin casa e pe coaxial. As testa cu drag RDS (sau Orange) dar nu vreau sa trag nici un cablu nou prin pereti.

Am insa curent afara langa intrarea cablului si as putea monta orice echipament auxiliar.

Cum se poate face?

Vad ca exista ceva numit MoCA Network Adapters care ar putea duce Ethernet over Coax dar nu mi-e clar daca mai merge TV-ul in cazul asta.

Ochiometric, as pune router-ul RDS afara, leg un MoCA adapter pentru internet (si eventual un diplexer) si apoi in casa TV-urile merg normal cu coaxial iar unde imi trebuie internet pun un alt MoCA adapter. Cum suna?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,933
  • Înscris: 20.10.2015
Suni la DIGI si se rezolva fara sa tragi nici un cablu suplimentar

De ce trebuie sa deschizi 2 subiecte???

#3
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Iti tragi fibra, iti pui un mediaconvertor, vreun eventual amplificator, router wireless si cam atât.
Nu ai ce cabluri sa tragi.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar nu pot să înțeleg la ce îți folosește cablul coaxial exclusiv în rețeaua ta proprie, chiar și dacă ești abonat Vodafone, aia nu tot cu cablu UTP ies din jucăria lor ?

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,117
  • Înscris: 30.04.2007
net pe coaxial la digi nu cred ca mai exista demult

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

 fierarul, on 21 august 2023 - 03:06, said:

Sunt client vechi UPC / Vodafone si totul prin casa e pe coaxial.
Routerul de la Vodafone are 4 ieșiri tot pe UTP, nu pe coaxial. Deci sigur ai UTP acolo. Sau folosești doar wifi?


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,286
  • Înscris: 27.10.2007

 fierarul, on 21 august 2023 - 03:06, said:

Sunt client vechi UPC / Vodafone si totul prin casa e pe coaxial. As testa cu drag RDS (sau Orange) dar nu vreau sa trag nici un cablu nou prin pereti.

Ochiometric, as pune router-ul RDS afara, leg un MoCA adapter pentru internet (si eventual un diplexer) si apoi in casa TV-urile merg normal cu coaxial iar unde imi trebuie internet pun un alt MoCA adapter. Cum suna?

Quote

Iti tragi fibra, iti pui un mediaconvertor, vreun eventual amplificator, router wireless si cam atât.
omul spune ca nu vrea cabluri in plus, tu ii spui sa isi traga fibra. bun asa...

 Tsunamii, on 21 august 2023 - 05:17, said:

Suni la DIGI si se rezolva fara sa tragi nici un cablu suplimentar
Si Digi cum ajunge la routerul/mediaconvertorul/ONT-ul din casa omului? Wireles sau cu o fibra, care e tot un cablu ?

 modoran, on 21 august 2023 - 05:28, said:

Chiar nu pot să înțeleg la ce îți folosește cablul coaxial exclusiv în rețeaua ta proprie, chiar și dacă ești abonat Vodafone, aia nu tot cu cablu UTP ies din jucăria lor ?

 dorin_2k, on 21 august 2023 - 06:11, said:

Routerul de la Vodafone are 4 ieșiri tot pe UTP, nu pe coaxial. Deci sigur ai UTP acolo. Sau folosești doar wifi?

cred ca initiatorul vorbeste de cablul de intrare in router, care e coaxial, nu cel de iesire.

Quote

Ochiometric, as pune router-ul RDS afara, leg un MoCA adapter pentru internet (si eventual un diplexer) si apoi in casa TV-urile merg normal cu coaxial iar unde imi trebuie internet pun un alt MoCA adapter. Cum suna?
suna rau.
ar trebui sa ne descrii reteau ceva mai clar, pentru ca niste fire tot trebuie sa folosesti. in plus, retea pe coaxial nu prea se mai folosesti, de aceea poti primi sfaturi derutante.

deci, cum e reteaua ta in clipa de fata?
de la usa vine UPC cu un cablu coaxial, pana la un echipament (media convertor, router). ce scrie pe echipamentul respectiv (sa ii spunem echipamentul_1)?
din echipamentul_1 cum ai internet? pleca un cablu spre echipamentul_2 (care ar putea fi de fapt routerul)?  ce fe de cabluri sunt (UTP sau coaxial)?

daca nu vrei si nu vrei sa tragi alte cabluri prin casa, cea mai buna solutie este sa pui routerul la intrare si sa folosesti amplificatoare de retea - Range Extender wifi dar exista si  echipamente care folosesc reteaua electrica (POWERLINE). trebuie sa le pui pe aceeasi faza.

Edited by strongsss, 21 August 2023 - 07:05.


#8
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

 r_murphy, on 21 august 2023 - 05:55, said:

net pe coaxial la digi nu cred ca mai exista demult
Poate unde mai au EoC :)

#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Nu mai exista net prin coaxial la Digi de mult. De cativa ani se scot si cablurile coaxiale de CaTV din casa scarii si se trece la retea de tip V2. In casa clientului intra doar fibra, apoi, daca esti norocos ai un ONT care are si wireless si de acolo pleci cu cablul coaxial la tv-uri. Netul pe coaxial este de domeniul anilor 2000, si imi amintesc ca aveam foarte multe probleme cu cablurile proaste, cu filtrele pe frecvente joase, a fost cea mai proasta perioada dpdv al internetului si a intretinerii retelei. Ca sa-ti faci instalatie proprie si sa convertesti semnalul este o prostie, in primul rand nu ti se va asigura service la instalatia interioara. Ori folosesti numai wireless, cu un router puternic ai net prin toata casa, ori iti tragi UTP/FTP...

Si inca ceva. Inainte de a te complica cu convertoarele, masoara acele cabluri. Sunt convins 90% ca acele cabluri si-au pierdut proprietatile, si nu vor transmite internet la calitate maxima. De altfel, ar trebui sa-ti cunosti locurile unde cablul era mai prost, daca ai folosit reteaua pana de curand pentru internet. Semnalul pe cablu bun nu garanteaza semnal pe net bun...
Daca ai retea facuta cu cap, poti folosi coaxialul ca sa tragi UTP cu el. Insa sunt convins ca nu ti-ai pus teava de plastic cand ti-ai tras cablul coaxial. Sau daca ai facut asa, nu ai pus coturi corespunzatoare (adica nu la 90 de grade, ci curbate). De aici pleaca toate problemele...


 rogerlecoco, on 21 august 2023 - 07:16, said:

Poate unde mai au EoC Posted Image

Desi mai rar, mai exista locuri cu EoC instalat. Insa la resemnarea contractului sau la semnarea contractului nou ti se va modifica reteaua. Nu vei ramane cu EoC. Deci, nu...

PS. Initiatorul spune clar, are retea interioara numai pe coaxial si doreste sa o foloseasca pentru internet...
PS2. Netul pe cablu nu-ti va afecta CaTV-ul pe cablu. Sunt frecvente diferite. Cablul turtit, lipsa masei, mufele facute necorespunzator iti vor afecta internetul, chiar daca programele pe cablu iti vor functiona...

Edited by 2Unlimited, 21 August 2023 - 07:37.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Eu tot nu am inteles... Initiatorul intra cu coaxial in PC ?
Ca si UPC venea cu coaxial pana la modemul lor - de-acolo pleca pe cablu de date...

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,286
  • Înscris: 27.10.2007
nici noi n-am inteles prea bine pana unde avea coaxial, iar initiatorul a disparut.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Initiatorul nu da detalii, insa eu banuiesc ca are numai coaxial tras. In camera PC-ului are un modem in care intra coaxial. Cel mai probabil modemul ala sta deasupra PC-ului sau sub birou. Noi foloseam modemuri de tip Webstar. De acolo are un patch UTP care intra in calculator. Insa pana acolo are cablu coaxial prin 2-3 camere si probabil prin hol, cablu pe care nu poate sa-l inlocuiasca, pentru ca e tras prin perete...

Edited by 2Unlimited, 21 August 2023 - 07:44.


#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Se refera la faptul ca are coaxial tras prin toata casa, probabil prin pereti si de asta nu ar mai vrea sa accepte si fibra optica.

Iar modemul de la fostul UPC, actual Vodafone ori il foloseste pe partea de net doar pe Wi-Fi si atunci nu are cablu UTP tras deloc ori il are fix langa PC si atunci ii iese un cablu UPT din modem si se duce in PC.

Problema lui ar fi ca nu vrea sa ii mai intre alt cablu in casa.

Daca e asa, nu prea se poate face instalarea la RDS si nici la Orange.

Trebuie acceptat sa se vina cu fibra optica pana in ONT, chit ca il pune pe hol la intrare in apartament. Iar de acolo se poate pleca pe coaxial pentru semnalul TV.

Iar pentru net ori sta pe WI-Fi ori tot asa ii trebuie un cablu UTP de unde are ONT-ul montat si pana la PC.

#14
fierarul

fierarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.01.2006

 strongsss, on 21 august 2023 - 07:02, said:

deci, cum e reteaua ta in clipa de fata?
de la usa vine UPC cu un cablu coaxial, pana la un echipament (media convertor, router). ce scrie pe echipamentul respectiv (sa ii spunem echipamentul_1)?
din echipamentul_1 cum ai internet? pleca un cablu spre echipamentul_2 (care ar putea fi de fapt routerul)?  ce fe de cabluri sunt (UTP sau coaxial)?

daca nu vrei si nu vrei sa tragi alte cabluri prin casa, cea mai buna solutie este sa pui routerul la intrare si sa folosesti amplificatoare de retea - Range Extender wifi dar exista si  echipamente care folosesc reteaua electrica (POWERLINE). trebuie sa le pui pe aceeasi faza.

La mine UPC vine in casa cu un singur fir coaxial. In casa am prize pe coaxial peste tot pentru TV. Intr-un loc intra cablul coaxial in modemul primit de la UPC/Vodafone si am iesire apoi pe Ethernet. Prin Ethernet se leaga calculatoarele (si routerul wireless).

 2Unlimited, on 21 august 2023 - 07:26, said:

Si inca ceva. Inainte de a te complica cu convertoarele, masoara acele cabluri. Sunt convins 90% ca acele cabluri si-au pierdut proprietatile, si nu vor transmite internet la calitate maxima. De altfel, ar trebui sa-ti cunosti locurile unde cablul era mai prost, daca ai folosit reteaua pana de curand pentru internet. Semnalul pe cablu bun nu garanteaza semnal pe net bun...
Daca ai retea facuta cu cap, poti folosi coaxialul ca sa tragi UTP cu el. Insa sunt convins ca nu ti-ai pus teava de plastic cand ti-ai tras cablul coaxial. Sau daca ai facut asa, nu ai pus coturi corespunzatoare (adica nu la 90 de grade, ci curbate). De aici pleaca toate problemele...

Este posibil ca acele cabluri sa nu fie toate bune. Insa cel putin un cablu este bun: cel care vine in casa pana la modemul UPC pentru internet. Deci daca ala imi duce internet astazi la viteza asta ma astept sa mearga cu o viteaza similara si folosind un adaptor MoCA (sau ceva similar).

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Depinde pe ce frecventa te baga adaptorul. Nu va fi aceeasi frecventa ca la UPC, si nu e aceeasi frecventa pe care o folosea Digi odata. Insa pentru ca pe acel cablu a functionat internetul, ai sanse mult mai mari sa mearga. Doar sa te pricepi tu, caci operatorul o sa masoare semnalul la usa si o sa plece cand/daca o sa ai probleme...

Eu in situatia ta as cumpara un adaptor wireless pentru PC, si as merge cu mesh-uri. Viteza e buna si iesi mai ieftin decat cu convertoarele acelea. Cele ieftine nu prea imi inspira incredere...

Edited by 2Unlimited, 21 August 2023 - 08:55.


#16
fierarul

fierarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.01.2006

 2Unlimited, on 21 august 2023 - 08:44, said:

Depinde pe ce frecventa te baga adaptorul. Nu va fi aceeasi frecventa ca la UPC, si nu e aceeasi frecventa pe care o folosea Digi odata. Insa pentru ca pe acel cablu a functionat internetul, ai sanse mult mai mari sa mearga. Doar sa te pricepi tu, caci operatorul o sa masoare semnalul la usa si o sa plece cand/daca o sa ai probleme...

Da, imi imaginez ca nu e o configuratie chiar standard. Intrebarea e ce echipament sa cumpar si cum sa invat apoi sa-mi depanez configuratia asta a mea.

As vrea sa incerc si Digi iar daca chiar nu-mi merge revin pe UPC.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,853
  • Înscris: 14.10.2008
Doamne ce face inapoierea tehnica de la UPC. Pune lumea in incurcatura. Ma enerveaza UPC.

De fapt Vodafone fix. Nu investesc nimic si nu ii intereseaza, cred ca vor re-vinde.

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 Neaceasca85, on 21 august 2023 - 09:25, said:

Doamne ce face inapoierea tehnica de la UPC. Pune lumea in incurcatura. Ma enerveaza UPC.

De fapt Vodafone fix. Nu investesc nimic si nu ii intereseaza, cred ca vor re-vinde.

Ei încă mai au toată rețeaua făcută pe coaxial, au schimbat la cineva modem-ul și cel nou tot pe coaxial este.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate