Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Manele pe sistem turbo (fără concurență)

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 iulie 2023 - 06:40, said:

Salutare.

De ce nu ascultă toată lumea manele?


Intrebarea mai buna este de ce se asculta mizeriile astea.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbeavis03, on 27 iulie 2023 - 08:54, said:

exemplul clasic de "eu nu ascult asa ceva" ... dar stiu versurile mai ceva ca Luceafarul lui Eminescu Posted Image
Deci Neversea asta e festival de manele? N-am stiut.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002

E festival de droguri. Aia nici nu cred ca si-au dat seama ce muzica le-au pus pana n-au vazut dupa cateva zile filmarea…

Edited by Fane, 27 July 2023 - 09:22.


#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostAdm, on 27 iulie 2023 - 07:52, said:

timp de foarte multi ani, am avut OFICIAL doua tipuri de muzica romaneasca:
1. Muzica Populara, care personal mi se pare 90% fortata si lalaita, fara a incerca sa transmita emotie sau ritm.
Ea ne-a fost non-stop bagata pe gat pentru a ne simti mai romani; la mine a avut efect contrar.
2. Muzica usoara, adesea la fel de inofensiva si "lalaita".
Elementele mi moderne sau mai rock au fost vazute ca fiind posibil impotriva sistemului si nu au fost incurajate.
Da, ne-a cam omorat perioada tovarasului cand se baga populara in draci. Muzica populara nu era deloc agreata de tineri, fiind si normal sa fie ascultata la tara, acolo unde oamenii au ganduri mai putine si mai simple.

Muzica usoara fura ceva din muzica pop a anilor aceia iar solisti ca Angela Similea sau Corina Chiriac chiar aveau voce extraordinara, nu era o muzica rea insa cu greu puteai asculta o melodie despre dragostea diafana in timp ce trageai basini langa menghina sau dupa ce tocmai statusei patru ore la coada la unt. Daca stai sa asculti acum muzica usoara romaneasca a anilor 80 iti dai seama ca o buna parte din ea e foarte ok, insa nu se potrivea deloc cu vremurile acelea de loc ok. Cam greu sa te gandesti la fata in rochie alba cand acasa n-ai apa calda.

Se facea si asculta si muzica rock in mediul studentesc, era tolerata si mai putin promovata, era mai mult o supapa de refulare a tinerilor.

Analogia se poate face si la filme. Nu prea se dadeau la televizor seria B.D., Nea Marin sau comediile lui Dem Radulescu in multe din filmele astea personajele locuiau ca burghezii in case cu mobila aranjata sau aratau camere de hotel luxoase. Chiar si filmele lui Sergiu Nicolaescu erau date rar pe post, la fel si Liceeni. Seara se dadeau filme facute pe banda despre strungari competenti, constructori de blocuri, santiere navale, Canal, in general lupta anticapitalista :D .

Edited by tomcatsk8, 27 July 2023 - 09:38.


#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 16.03.2007
cand le-a pus ganacci manele la neversea a trezit spiritu balcanic in ei Posted Image

Edited by laffin, 27 July 2023 - 09:29.


#24
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Postbeavis03, on 27 iulie 2023 - 08:54, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHqWE9oEoD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exemplul clasic de "eu nu ascult asa ceva" ... dar stiu versurile mai ceva ca Luceafarul lui Eminescu Posted Image

Ai dat exemplu ca nuca in perete, pai pripasii aia asculta niste mizerii mai nasoale si decat manelele, asculta tot felul de trapanele, cacanele, e un festival unde curge numai zoaie ala, e un fel de groapa de gunoi muzicala acolo. Pe aia manelele ii eleveaza, nu stiu de ce te miri ca stiu versurile. Ai postat de parca zici ca au pus manele la Wacken si a fredonat lumea, asa te miri

#25
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,654
  • Înscris: 10.04.2009
ma mir pentru ca e un festival de muzica "elevata" cu artisti "consacrati" de peste hotare :)

iar cand a pus DJ-ul ala sau ce e, maneaua... au inceput toti sa urle de bucurie de parca era vreo discoteca de la țară din anii '90

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 iulie 2023 - 06:40, said:

De ce nu ascultă toată lumea manele?
Fiindcă unii nu suportă behăielile. Nici vulgaritățile.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 iulie 2023 - 06:40, said:

Bun, să nu ascultăm manele că dăunează, dar ce punem în schimbul lor? Muzică străineză?
Nu poți generaliza. Ție îți plac manelele. Mie nu. Deci - fiecare ascultă ce vrea.

#27
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Pe vremea mea, se ascultau cele mai noi manele. Acum se asculta manele vechi, dar bune.
Ce apar in zilele noastre, nu se compara cu manelele alea. Ba chiar au aparut si trapanele, un fel de manele wanna be.

#28
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Manele=subcultura, adica mai pe romaneste, gunoaie pentru spalat creierele incultilor.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Manelele au ceva ce-i lipsește muzicii pop românești: tempo care te ispitește să dansezi sau mãcar să pocnești din degete și versuri hazlii izvorâte din lipsa de școală.
Mă refer la cele vesele, nu la boceli, că alea sunt la fel de rele ca jelaniile lui I. Rîmeș sau furăciunile lu' ăla care face reclamă la cămătari, Smelly parcă își zice.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003
A mai fost un topic asemenea de manele pe sistem al initiatorului mai demult, probabil si asta va muri la fel Posted Image

Si apropo se titlul topicului, maneaua se tot reinventeaza dar ramane practic tot in zona gunoi, adica nu iese din vesruri penibile. Dar fiecare are publicul lui si nu e nicio surpriza. Normal ca nu are concurenta, daca avea concurenta pierdea Posted Image Dar nu se baga nimeni sa evolueze genul ala, trapanele nu sunt decat manele cu flatule mai joase, nici nu are treaba cu trap-ul la nivel international. E un fel de hai sa ne jucam la biutoane si sa bubuim mai cringe + clasicul mieunat...

Pana si indienii au "manele" mai normale, placute, texte mai civilizate, nu mai zic raggetonul extrem combinat cu rapul american, si ala e mai fain decat maneaua romaneasca.

Edited by andreic, 27 July 2023 - 10:23.


#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 iulie 2023 - 06:40, said:

Salutare.

De ce nu ascultă toată lumea manele?

Personal nu imi plac, am impresia ca sunt efectiv o cocina de prost gust, kitch, melteni si cefe late. Sa nu mai zic de mesajele promovate, dar asta nu ma mira ca oricum e o tara plina de hoti la tot pasul.

Pe vremea mea cand eram eu tanar pana si manelele erau mai suportabile, acum sunt de-a dreptul excreabile.

#32
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Postbeavis03, on 27 iulie 2023 - 09:37, said:

ma mir pentru ca e un festival de muzica "elevata" cu artisti "consacrati" de peste hotare Posted Image

iar cand a pus DJ-ul ala sau ce e, maneaua... au inceput toti sa urle de bucurie de parca era vreo discoteca de la țară din anii '90

In imaginatia ta este un festival elevat. Repet, poate intelegi greu, aia e o groapa de gunoi muzical prin care curge zoaie in loc de muzica, iar manelele se incadreaza perfect. Ce ai acolo mai bun decat manelele? Muzica pentru "fani Paul Walker", de-aia cu mega-mix-remix-pulimix, pop-dance de-ala cantat de trepanate, cu doua note scoase din gunoi care se repeta, trapanele gretoase etc? Nu, tot festivalul e la nivel de manele sau chiar sub manele. Repet, ce te mira ca aia care s-au dus la groapa aia de gunoi muzical gusta si manele?

#33
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Se mai ascultă din păcate. Poate nu la fel de mult, dat tot aud. Însă concurenţa a apărut din partea celor care fac muzică de proastă calitate - vedeţi ce a zis şi andreic despre trap, adică pop(ou)-manele. Pop(ou)-manelele au acelaşi conţinut de cretinătate, numai că-s un pic mai "spălate", deci mai digerabile pentru publicul larg. Recunosc că prin 2000 şi ceva am ascultat şi eu pic manele, scârbit de ce ajunsese muzica Dance din România, adică o mizerie, care din păcate prinsese la public. We are the kittschy girls. Nu credeam că poate exista ceva mai nasol decât manelele ... până am auzit de Şatra Benz.
Manelele făcute în România sunt însă şi ele de mai multe tipuri. Nu le putem compara cele actuale cu de exemplu Azur (care era mai mult Pop - Lăutărească) sau primele piese de la Adi de Vită şi Costi Costiţă ori L.A. - "Ochii tăi". Mai sunt şi cei de la A-Tentat.     Posted Image    "Am găsit ta, multă brânză telemea/Şi la tine în celular, o poză cu un salam". Ce versuri... pe urmă am auzit de Românii cu slana în avion... deci maneliştii de la A-Tentat ştiau ce ştiau.     Posted Image

Edited by djl, 27 July 2023 - 10:42.


#34
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.03.2016
Pentru ca nu au nici o legatura cu spiritul romanesc. In plus, inclusiv termenul de manele e o furaciune norocoasa. Ar trebui sa fie muzica orientala, dar. pana la portile orientului, mai e mult.

#35
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,091
  • Înscris: 19.12.2012

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 iulie 2023 - 06:40, said:

Salutare.

De ce nu ascultă toată lumea manele?


Pentru ca nu toata lumea are dusmani.

#36
mike19

mike19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.10.2009
Pararea mea personala, cele romanesti sunt urate, dar cele de inspiratie orientala sunt frumoase (practic nu e muzica romaneasca ci muzica orientala (sau albaneza, greceasca, etc)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate