Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 

Manele pe sistem turbo (fără concurență)

* * - - - 12 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
90 răspunsuri în acest subiect

#55
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 24.03.2018

Vizualizare mesajManelistDeSuccesMaxim, pe 28 iulie 2023 - 22:27, a scris:

Cam măcăne ceea ce spui tu, de fapt măcăne tare, poate reușești să ne dai un exemplu concret de muzică populară în care era omagiat fiul poporului Posted image Eu știu de ansambluri corale care trâmbițau propaganda de partid, nicidecum muzică populară.

Mac-mac-mac ;), ca doar la mine merge Youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XrtTT_64lqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si inca ce tin eu minte de pe la mijlocul-sfarsitul anilor '80 - si n-am gasit la o prima cautare - aveau versurile mult mai gretoase si "explicite"...

#56
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.574
  • Înscris: 05.04.2023
Grețos, într-adevăr!

#57
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 17.11.2011

Vizualizare mesajManelistDeSuccesMaxim, pe 28 iulie 2023 - 22:56, a scris:

Interesant totuși de ce nu sunt dezbătute subiecte de actualitate în cântecele populare românești din zilele noastre, gen emigrație masivă, natalitate scăzută, politicieni de succes maxim, corupție generalizată, nepotism crâncen și așa mai departe.
Pentru dezbătut problemele societății românești, avem trupe hip-hop. Îți recomand Paraziții.

#58
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015
Da, dacă îți plac dezbătute la nivel de discuții de cartier, scara blocului... Erau fun când erai mic, adolescent, când mai crești, în mod normal, ar trebui să-ți placă altfel de muzică.

Editat de Vlad_22, 29 iulie 2023 - 18:35.


#59
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.574
  • Înscris: 05.04.2023
Așa e, Cheloo e artist în mânuirea vorbelor, îl apreciez de mult timp, bravo lui că ține standardul de calitate sus, pe nișa lui. Alții se screm să încropească o piesă două la nivelul lor și cu greu reușesc.

#60
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015
Da, un model demn de urmat Cheloo, clar... Astea sunt valorile. Nu că ar fi muzica musai, cât derapajele din viața publică. Cu ce a contribuit societății, concret?

Editat de Vlad_22, 29 iulie 2023 - 18:39.


#61
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.574
  • Înscris: 05.04.2023
Are omul doza potrivită de sarcasm, umor, talent în înterpretare, e bun pentru distracție, mie-mi place.

#62
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015
Da, are și momentele sale, pe mine mă lasă indiferent, însă.

#63
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 17.11.2011

Vizualizare mesajVlad_22, pe 29 iulie 2023 - 18:34, a scris:

Erau fun când erai mic, adolescent, când mai crești, în mod normal, ar trebui să-ți placă altfel de muzică.
Nu sunt un om rigid, nici cu idei fixe, și nici nu-mi place să iau viața prea-n serios tot timpul. Din când în când merge câte-o piesă de la Paraziții. Oricum ai vedea muzica lor, trebuie să le recunoști meritele Posted image

#64
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015
Nu-mi influențează viața cu nimic, deci sunt strict meritele lor, bune sau rele... Nu le împărțim, lol.

#65
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.574
  • Înscris: 05.04.2023
Până la urmă, mă întreb de ce am deschis naibii topicul ăsta, că nu văd decât oprobiu față de situația concretă în care ne aflăm acum și nimic constructiv în acest sens.

Dacă majoritatea și-ar da seama că există și muzică bună, poate că ar începe a-i huidui pe prefăcuții aștia de se dau vedete și care-și fac veacul printre noi, oripilându-ne.

Habar n-am cine ar trebui să lărgească orizontul muzical la cetățeni, însă se vede treaba că numai cu lozinci gen jos manelele și idioții funcționali sau cum le-o zice nu prea merge, nu funcționează deloc.

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.336
  • Înscris: 18.12.2007
Si l-ai deschis cautand aprobare sau cautand sa dai peste cei care au aceleasi gusturi ca si tine?
Daca pui o intrebare accepta ca s-ar putea sa primesti si raspunsuri care nu iti plac.

Muzica este subiectiva, fiecare cu placerile lui.

#67
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.235
  • Înscris: 25.12.2013
Era de asteptat ca topicul asta sa fie inceput de ManelistulDeSuccesMaxim. Se lauda ca e manelist si are succes. Ce succes ai tu, ma ?

#68
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 28.11.2022
Primele manele aparute erau traduse,ca sa zic asa.Linia melodica greceasca si versuri romanesti.
Chiar sunt destule manele vechi ok.
Apoi au inceput lalaiturile,toate mizeriile si asta a fost.
Imi place sa ascult manele?Nu,nu fac asta nici acasa,nici in masina,nici pe nicaieri.
Daca sunt la o petrecere si baga careva la un moment dat niste manele din astea vechi...ma ridic de pe scaun?Clar da si la fel fac multi chiar daca nu recunosc.

#69
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015

Vizualizare mesajzedicus, pe 02 august 2023 - 15:42, a scris:

Era de asteptat ca topicul asta sa fie inceput de ManelistulDeSuccesMaxim. Se lauda ca e manelist si are succes. Ce succes ai tu, ma ?
Cred că e mai mult de fun, ironie, trolling numele, nu e el manelist.

Editat de Vlad_22, 02 august 2023 - 19:08.


#70
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.269
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajManelistDeSuccesMaxim, pe 27 iulie 2023 - 06:40, a scris:

Bun, să nu ascultăm manele că dăunează, dar ce punem în schimbul lor? Muzică străineză?
Aproape orice.
Chiar si-o bormasina in perete suna mai bine.   Posted image


Vizualizare mesajBebestrumf9, pe 02 august 2023 - 16:38, a scris:

Daca sunt la o petrecere si baga careva la un moment dat niste manele din astea vechi...ma ridic de pe scaun?Clar da si la fel fac multi chiar daca nu recunosc.
Depinde si de ce te ridici.  Eu (si nu numai... 90 % din anturajul meu) ma ridic sa ies, altii se ridica sa dea din buric...

#71
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.019
  • Înscris: 16.07.2015
... Alții se ridică că le joacă feste stomacul când aud acel gen muzical și se duc la toaletă...

#72
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.574
  • Înscris: 05.04.2023

Vizualizare mesajzedicus, pe 02 august 2023 - 15:42, a scris:

Era de asteptat ca topicul asta sa fie inceput de ManelistulDeSuccesMaxim. Se lauda ca e manelist si are succes. Ce succes ai tu, ma ?

Maxim!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate