Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vacantele in grup mare (conflicte)

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdani1985, on 24 iulie 2023 - 00:16, said:

da ma, au dreptate.Sustin!
In concediu ai venit sa te odihnesti, sa stai in pat in camera, sa te duci sa mananci!
Nu sa iti rupi picioarele ca vrea nea Gicu sa colinde 12h. Poate unii vor sa doarma pana la 11 ziua, nu sa se trezeasca la 6-7 ca la serviciu.
Nu or sa priceapa ce zici pana nu or sa invite un amic care o sa vina cu planul facut cu obiective de umplutura.
Scriu randul respectiv si ma gandesc daca puteti intelege cum este sa va duceti, ca barbat, mai multi barbati, la Valea Zanelor.
Posted Image Printre atatia copilasi, casute de lut.

Depinde de varsta, asa mergeam si eu mult cand eram tanar, dupa o varsta de doare spatele de la mers, pe jos sau cu masina.
Vrei sa stai la un hotel, o pensiune, ceva la munte, aer curat.

Vacanta este despre intelegere, sa stii cu cine pleci de acasa.
Apropo? Eu ma numar printre cei care se trezesc la 06:00 si in vacanta.
Stau cuminte, doresc patul meu, nu sunt din categoria celor care merg cu grupul sa fie ieftin si dorm in paturi apropriate.
Sa beau pana termin corpul.

Eu daca ma scol devreme stau cuminte in pat, meditez. Si daca cumva plec cu cineva in vacanta, de nu suntem compatibili, a doua oara nu mai repet greseala.
Si foarte multe lucruri pleaca de la o idee, adica? Ca majoritatea cunostintelor(probabil si romanilor?) au o singura vacanta pe an si atunci ingramadesc treburi inutile, se grabesc sa faca mai multe, sa bifeze, oarecum sa aiba cu ce se lauda, trebuie ca in vacanta aia sa bea, sa faca toate excesele intr-un timp foarte scurt.

Edited by MindArchitect, 24 July 2023 - 05:39.


#38
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View PostTsunamii, on 24 iulie 2023 - 05:22, said:


Cine e Tiesto?
Un fel de Salam, mai pe electronic, ashea.

View PostMindArchitect, on 24 iulie 2023 - 05:34, said:

Si foarte multe lucruri pleaca de la o idee, adica? Ca majoritatea cunostintelor(probabil si romanilor?) au o singura vacanta pe an si atunci ingramadesc treburi inutile, se grabesc sa faca mai multe, sa bifeze, oarecum sa aiba cu ce se lauda, trebuie ca in vacanta aia sa bea, sa faca toate excesele intr-un timp foarte scurt.
Mentalitate de sarac parvenit.
Doamne, ii ador p-astia!

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrexx, on 24 iulie 2023 - 00:05, said:

cauta-ti o gagica ca o sa faci doar ce vrea aia.


Ca in bancul ala: Inainte sa ma insor stiam sa calc camasi. Acum, dupa ce m-am insurat, am invatat sa calc si rochii  :)

Sincer acum, daca sunt atat de multe tensiuni in acel grup, fa-ti alt grup de prieteni. Si gata. Nu sunt rude, ca sa zici ca nu poti scapa de ele. Prietenii se pot inlocui.

View PostTsunamii, on 24 iulie 2023 - 05:22, said:

Cine e Tiesto?


Tiesto a fost dat doar de dragul exemplului.....  Nu conteaza ca unii stiu cine e sau altii se prefac ca nu stiu.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021

View Postfuturist, on 24 iulie 2023 - 06:44, said:

Mentalitate de sarac parvenit.
Doamne, ii ador p-astia!
Dupa atata saracie si lipsuri este nitel de inteles, nitel.
Am fost si eu asa. Cine se ducea la Sinaia la hoteluri de lux de 4 stele ultra exclusiviste.
Eram cu telefonul si faceam cred ca sute de poze.

Acum? Discret, 0 poze.
Ce sa pun poze ca ma uit in lista de facebook si am care alearga intre tot felul de obiective din Grecia, din Romania.
Si ma gandesc? Ba? Ce naiba de vacanta este asta?

Treci de o varsta si iti permiti ceva confort.
Sa dormi singur in vacanta sau cu sotia daca este cu familia.
Sa nu ma duc in vacanta si sa beau si sa mananc ca porcul si apoi sa ma intorc obosit.

M-am intors din ultima vacanta odihnit, am baut, am mancat, am dormit, m-am relaxat.
Ca o paralela de primele vacante facute cu amici, alergatura, "peer pressure" sa bem.

Edited by MindArchitect, 24 July 2023 - 08:05.


#41
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 24.05.2010
Se vede ca nu prea lucrati in grup.

Ce reclami tu acolo este egoism, miserupism, bulangereala, planificare defectuoasa, lipsa de discutii organizatorice. Frate nu pleci cu asemenea comportamente.

Esti sigur ca ai asemenea prieteni? Sau si tu confunzi cunostinta cu prietenul?

Vacantele nu ti le faci cu necunoscuti. Ai City Break pentru asta :))) la autocar :D

Edited by MooF2010, 24 July 2023 - 08:17.


#42
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008
Frate-me-leu, toata lumea, adica 78,64% din populime a fost saraca, asta nu inseamna ca acelasi procent s-a dus la halchidichii sa faca mici pe plaja.
Ce dreaqu vorbim aici?

Cat despre vacantele in grup, e cam ca cu mersu' la curve/ striptelnitze.
Functioneaza pana nu mai functioneaza.
Sa tragi de unii sa mearga in club sau sa te rogi de altii sa te lase sa ejaculezi inainte sa plecati sa prindeti primu' ananas proaspat pe plaja, e peste puterea mea de intelegere.


Despre poze, story-uri si alte magarii d-astea, sa ma scuzati, da' mai mare dovada de prostie nu-mi trebuie.
Si nu, nu sunt d-ala care categoriseste din prima, asa.

Edited by futurist, 24 July 2023 - 08:15.


#43
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Pentru noi e complicat sa mergem in vacante cu prietenii, in general vacantele noastre inseamna ca la ora 23 adormi bustean. La munte nu ne pricepem, am fost insa cu prieteni cu experienta care stiau traseele si de la ei am invatat si eu sa nu pierd un marcaj. La mare mergem sa vaslim pe SUP, sa facem snorkeling, sa inotam pe valuri. Alte vacante au fost ture MTB. Nu ne plac restaurantele, o masa insemnand bere si sandvis stand pe o plaja in fund sub un plop, imbracati cu pelerinele de ploaie si bicicletele alaturi. E mai greu sa gasim prieteni carora sa le placa astfel de vacante.

Edited by tomcatsk8, 24 July 2023 - 08:32.


#44
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021

View Postfuturist, on 24 iulie 2023 - 08:15, said:

Cat despre vacantele in grup, e cam ca cu mersu' la curve/ striptelnitze.
Functioneaza pana nu mai functioneaza.
Sa tragi de unii sa mearga in club sau sa te rogi de altii sa te lase sa ejaculezi inainte sa plecati sa prindeti primu' ananas proaspat pe plaja, e peste puterea mea de intelegere.


Despre poze, story-uri si alte magarii d-astea, sa ma scuzati, da' mai mare dovada de prostie nu-mi trebuie.
Si nu, nu sunt d-ala care categoriseste din prima, asa.
Mi-a placut metaforma.

Pai anul asta am lasat pe cineva acasa care tot asa se tragea de fund. Luat moca, cazare, transport, nu cred ca a cheltuit 100 de lei in vacanta aia.
Am ajuns acasa si nu a mai dat un semn de viata, a trebuit sa-l sunam de Revelion.
Asa ca anul asta, treaba lui.

Am fost si in vacante cu amici, dormit 2 pe camera.
Dar am o varsta, adica inteleg vacanta cu amici dar sa dormim amandoi in acelasi pat? Pai poate descopar subit ca imi plac barbati.

Aveam un amic disperat sa bifeze si el vacantele, nu stiam ca posteaza pe grupuri de whatsap, facebook, taguia pe google.
Pana cand am discutat cu el. Amice? Silentios.
Ca poate nu am luat concediu, nu vreau sa ma vada seful cand sunt cu berea si ispitesc studente la jumatatea varstei mele, nebarberit si cu aspect de hipster drogat cu hamsie la cornet.

#45
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttomcatsk8, on 24 iulie 2023 - 08:29, said:

Alte vacante au fost ture MTB. Nu ne plac restaurantele, o masa insemnand bere si sandvis stand pe o plaja in fund sub un plop, imbracati cu pelerinele de ploaie si bicicletele alaturi. E mai greu sa gasim prieteni carora sa le placa astfel de vacante.
D-astea faceam si noi pe la 18- 20 ani.
La 55+ nu prea mai functioneaza, poate pentru o mana de alesi.

Edited by futurist, 24 July 2023 - 08:50.


#46
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021

View Postfuturist, on 24 iulie 2023 - 08:47, said:

D-astea facceam si noi pe la 18- 20 ani.
La 55+ nu prea mai functioneaza, poate pentru o mana de alesi.
AHHAHA!
Te rog frumos, dupa 35+ de ani o cam lasi cu aventurile alea.

Era in tren un cuplu care mergeau la Caciulata, de la Bucuresti coborau si luau trenul de la Caracal spre Caciulata.
50% reducere tren, ok, ea 70, el 80 de ani.
Si se carau cu trollere.
Ma si gandeam? Cand i-o vedea olteni aia la Caciulata, pe astia, bucuresteni, cu trollere, cred ca ii fac de bani.

Si ma uitam la ei, se chinuiau cu atatea bagaje, tipa avea o plasa intreaga cu mancare, dulciuri.
Ba, mie imi era greu sa ma car cu rucsacelul cu chiloti, sosete, tricouri, produse de igiena intima. Si sticla de apa.

Tot asa biletele luate la oferta ca erau pensionari, zic cazarea la Caciulata.

Dupa o varsta zici Mc daca mai ai chef de plecat de acasa.

#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMohombi, on 23 iulie 2023 - 23:33, said:

Apoi,la masa sunt tot timpul discutii de cum sa platim, unii cash, altii card dar faza e ca nu merge la orice restaurant combinatia asta(de cash si card), unele accepta doar o metoda de plata.  Apoi tre sa platesti pt aia care nu au cash(si unii nu au niciodata ca asa le e naravul jegos) si dupa se fac ca ploua de datorie.
La fel in serile cand vrem sa bem toti si luam Uber, fraierul care rezerva uberul nu-si mai ia banii inapoi ca din nou toti se fac ca ploua.
Si ziceti ca sunteti prieteni ?!?!?! LOOOOOOOOOOLLLL

Edited by Bursul, 24 July 2023 - 08:58.


#48
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postfuturist, on 24 iulie 2023 - 08:47, said:

D-astea faceam si noi pe la 18- 20 ani.
La 55+ nu prea mai functioneaza, poate pentru o mana de alesi.
Functioneaza foarte bine la 45+. Ba chiar de la 40 m-am gandit sa diversific si mi-am cumparat trotineta pentru utilitatea pe distantele scurte si longboard for fun.
Dap, trotineta e pratica si fun, la cea mecanica ma refer. Sa te plimbi la mare pe faleza admirand marea poate fi boring dar sa faci bunny hop cu trotineta la mare pe faleza admirand marea si fiind atent sa-ti pastrezi dintii e fun Posted Image .

View PostMindArchitect, on 24 iulie 2023 - 08:53, said:

Te rog frumos, dupa 35+ de ani o cam lasi cu aventurile alea.
Dap, procesul are si un nume.

Edited by tomcatsk8, 24 July 2023 - 09:08.


#49
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMindArchitect, on 24 iulie 2023 - 08:53, said:

AHHAHA!
Te rog frumos, dupa 35+ de ani o cam lasi cu aventurile alea.

Era in tren un cuplu care mergeau la Caciulata, de la Bucuresti coborau si luau trenul de la Caracal spre Caciulata.
50% reducere tren, ok, ea 70, el 80 de ani.
Si se carau cu trollere.
Ma si gandeam? Cand i-o vedea olteni aia la Caciulata, pe astia, bucuresteni, cu trollere, cred ca ii fac de bani.




Ba, mie imi era greu sa ma car cu rucsacelul cu chiloti, sosete, tricouri, produse de igiena intima. Si sticla de apa.
Total gresit!
Aia au 40 de ani experienta in Caciulata.
Stiu si cand s-a inlocuit canalizarea si s-au bagat LCD-uri in camerele de hotel.


Tie ti-a luat juma' de an sa pleci la bucale, 3/4 ani sa faci o cutie inutila pentru pisoi, si altele asemenea. Mie mi-a luat exact 13 minute sa cumpar bilet catre Cluj cand ajunsesem in Gara de Nord, Bucuresti, dupa 5 zile la mare.
Ii mirosea a pixda unui prieten si nu puteam sa-l las singur printre unguri.
Plus ca prestatoarea lui avea o amica de neneglijat.  
Plus ca aveam exces de testosteron.
Plus ca ma interesa maxim spre deloc ce si cum mananc.
Berea sa fie multa, rece si degeaba, tigarile erau super ieftine fata de azi, durex era si el mai ieftineanu.
Da' vorbesc despre vremuri apuse.
Deocamdata. :harhar:

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlltrack, on 24 iulie 2023 - 00:19, said:

WTF inseamna lider in concediu Posted Image ??? Te duci impreuna cu altii si fiecare face ce ii place ! Sau confunzi armata cu stagiul militar...nici ala nu mai exista !
Liderul e ala care face programul si invita pe ceilalti sa aleaga optiunile. Sunt persoane care merg in concediu, ajung acolo si habar nu au ce sa faca. Pierd timpul cu planificarea, nu s-au documentat din timp, nu stiu ce vor sa manance, nu se hotarasc unde sa mearga. Pe mine ma enerveaza si intrebarea: "unde mancam diseara". Eu stiu unde mananc dimineata, la pranz si seara pentru urmatoarele 3 zile.
De aceea, acolo unde cunosc locul, eu iau conducerea grupului. Le zic celorlallti: putem face X, Y, Z. Eu fac X, daca vreti puteti sa veniti si voi. Daca exista argumente solide sa facem Y, accept cu placere. Daca nu, fiecare pe drumul sau. Insa nu suport sa stau jumate de dimineata sa ma decid ce sa fac in ziua respectiva.

Edited by Bursul, 24 July 2023 - 09:09.


#51
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postfuturist, on 24 iulie 2023 - 09:05, said:

Berea sa fie multa, rece si degeaba, tigarile erau super ieftine fata de azi, durex era si el mai ieftineanu.
Da' vorbesc despre vremuri apuse.
As zice ca nu le foloseai prea des :D . Prezervativele Durex n-au fost niciodata ieftine si se gaseau doar la farmacie, Love Plus erau cele bune ca si calitate, accesibile la pret si se gaseau in supermarket.

#52
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014
pe o saptamana intreaga e foarte greu sa te sincronizezi perfect cu un grup mai mare. Noi cand facem concedii cu amici, incercam sa ne sincronizam cat putem si in rest fiecare cu planul lui. In ultimul concediu am fost cu un grup de prieteni si doar 2-3 zile ne-am sincronizat sa avem acelasi plan, in rest fiecare facea ce voia ziua si ne intersectam seara la cina.

#53
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006
Problema voastra e ca fiecare vrea altceva si refuza orice alta varianta.
Mai e si nesimtirea unora din ce vad - cu plata si apoi se fac ca ploua.  
Unii vor restaurant de lux, altii vor paine cu salam la cazare.
Asa, si? nicio varianta nu e gresita. Daca esti intr-un grup in vacanta nu trebuie sa fie turma. Asta ar fi doar daca gasesti un grup de oameni care au aceleasi dorinte, la indigo, ceea ce e improbabil intr-un grup mare.
Daca sunteti in gasca, nu vad de ce ati fi toti legati la maini, fiecare sa faca ce ii convine, de aia e vacanta.

Eu am inceput sa evit vacantele in grupuri si cand sunt cu mai multa lume, ma abtin sa fac programul altuia sau sa iau pe altul de lider. Poate altuia nu ii place unde vreau eu sa ma duc sa mananc/beau/relaxez, poate n-are chef, poate nu are bani etc. Sau reciproc.
Daca se ajunge la unul care e "lider" si el vrea acolo, hai, toti, executarea, aia nu e vacanta. Daca se ajunge la "hai sa stabilim ce facem, dar facem toti" aia nu e vacanta, e tabara pionereasca. Si de obicei se pierd 3 ore la facut planul si cel putin jumate nu-s multumiti.

Pe vremuri mergeam in gasca mare de 1 mai la mare. M-am enervat groaznic o data (nu aveam oameni foarte apropiati in grup, cativa amici si restul amici de-ai amicilor), stabiliseram sa mergem la un concert. Totul OK. Numai ca inainte de concert cutare voia sa faca dus, cutare voia sa isi usuce parul, cutare voia o shaorma dintr-un anume loc unde era coada de o ora, dar nu, ca de acolo vrea.
Am cazut si eu in pacatul de a considera ca daca s-a stabilit ceva, aia facem. Neh. Si am auzit "am venit toti aici, nu putem sa-l lasam pe cutare in spate, mergem mai incolo".
Uite ca putem. Cu cearta a iesit si atunci, ca eu sunt egoist. Mai ales cum nu eram prieteni la catarama, uite ca mi-a placut sa fiu egoist si sa fac o activitate care-mi place in loc sa stau sa astept.

Si cu socrii am stabilit ca nu mai facem concedii impreuna. Vara trecuta am mers in statiunea aleasa de ei (care stiam ca nu-mi va placea) si deja isi asumasera rolul de dadaca si ghid turistic. Unde bubuia mai tare populara, acolo voiau sa manance, desi stiau ca mie imi place sa mananc in locuri linistite. Ziua de plaja trebuia sa inceapa la o anumita ora "pentru ca trebuie" si trebuia sa se incheie la alta anumita ora din acelasi motiv. Asa ca pana la urma am stabilit ca fiecare face ce ii place si merge unde ii place. Nu le-a convenit, ce propuneam eu nu era bun, dar nici mie nu mi-a priit ca in concediul meu trebuia sa merg unde zic ei, ca acolo e frumos si asa e bine.

Din punctul meu de vedere e simplu - daca esti in grup, nu trebuie sa aiba nimeni obligatia sa se tina de maini cu totii.

Edited by ambr0zie, 24 July 2023 - 09:45.


#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttomcatsk8, on 24 iulie 2023 - 09:39, said:

As zice ca nu le foloseai prea des Posted Image . Prezervativele Durex n-au fost niciodata ieftine si se gaseau doar la farmacie, Love Plus erau cele bune ca si calitate, accesibile la pret si se gaseau in supermarket.
Cand ma dadeam cu Durex Play Vibration tu te-ncaltai cu fesu'. :D
Ca nu face nimic din ce scrie pe eticheta, e altceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate