Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vacantele in grup mare (conflicte)

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Sunt si eu curios cum merg la altii vacantele in grupuri mai mari (de la 5 persoane in sus) ca la noi tot timpul se lasa cu certuri (unele grele la modul nu mai avem ce vorbi) desi suntem toti prieteni de ani buni sau cunoscuti ai prietenilor de am ajuns sa zic bah, mai bine veneam singur.
Pana sa ajungem sa luam masa, unii vor restaurant de lux (zic ei ca d-asta sunt in vacanta, ca sa ma lafai, nu ma duc sa mananc ca acasa), altii doar sa manance si mai putin conteaza unde. Apoi,la masa sunt tot timpul discutii de cum sa platim, unii cash, altii card dar faza e ca nu merge la orice restaurant combinatia asta(de cash si card), unele accepta doar o metoda de plata.  Apoi tre sa platesti pt aia care nu au cash(si unii nu au niciodata ca asa le e naravul jegos) si dupa se fac ca ploua de datorie.
La fel in serile cand vrem sa bem toti si luam Uber, fraierul care rezerva uberul nu-si mai ia banii inapoi ca din nou toti se fac ca ploua.
Macar reusim sa ajungem sa luam masa impreuna dar dupa cand vrem sa iesim in club, unii (aia mai ursuzi si aia in cuplu mai ales) , pai sa vezi ca mie nu-mi place muzica tare, nici aglomeratia. Lor poti sa li-l aduci pe Tiesto si cu intrare gratis ca tot nu sunt interesati, de inepti ce sunt (functii cognitive incetinite, nu ai ce sa le ceri).
La plaja la fel, unii stau o zi intreaga si lenevesc pe sezlong, altii vin pe plaja, beau o bere si nici macar nu intra in mare.
La vizitat de obiective unii nu se mai satura de story-uri and shit.
Alta chestie e dimineata.  Unii au fost pistonati atat de mult de sistem incat si in concediu se trezesc la 8 sau 9 dimineata desi pot sta cu lupa in mana toata ziua dar nu pot face asta si se trezesc dimineata ca in oricare zi de munca si incep sa misune, sa-si faca de treaba si sa-i trezeasca pe ceilalti.
Apoi la intoarcere, aici sunt cele mai grele scandaluri, ca unii vor sa se intoarca mai dvrm ca sa se odihneasca, altii sa mai stea pana mai tarziu. Am ajuns de nu ne-am mai intors impreuna, unii au luat trenul.

Edited by Mohombi, 23 July 2023 - 23:41.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. E nevoie de un lider recunoscut de toti membrii grupului.
2. Intotdeauna trebuie lasat timp liber la dispozitia soldatului.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.10.2015
Lasa ca va insurati voi si adio vacante cu prietenii.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 24.07.2022
pare ca v-ati intalnit in parc cu o zi inainte de concediu. de ce iti sunt prieteni daca ai impresie asa proasta despre ei?

cel mai bine faceti un powerpoint cu ce veti face si ce nu in vacanta. totusi nu trebuie toti sa mearga intr-un loc, mai ales cuplurile. treaba lor daca au alt program. va vedeti cand va vedeti. si faceti cheta cash inainte sa iesiti. :)

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMohombi, on 23 iulie 2023 - 23:33, said:

Apoi,la masa sunt tot timpul discutii de cum sa platim, unii cash, altii card dar faza e ca nu merge la orice restaurant combinatia asta(de cash si card), unele accepta doar o metoda de plata.
Asta e cea mai fara sens problema, in secolul asta.

Plateste liderul toata nota de plata, cash sau cu cardul, iar ceilalti ii transfera instant banii, cash, or pe card.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostMohombi, on 23 iulie 2023 - 23:33, said:

Lor poti sa li-l aduci pe Tiesto si cu intrare gratis ca tot nu sunt interesati
Cine e asta si ce vrea ? Nu il vreau nici gratis , vreau sa ma relaxez in concediu ! Sa cante la alta masa , pe mine ma deranjeaza aia neinvitati !

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 24.07.2022
da, nu se ridica nimeni de la masa pana nu vireaza banii. :)

#8
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostPunter, on 23 iulie 2023 - 23:48, said:

de ce iti sunt prieteni daca ai impresie asa proasta despre ei?
Faza e ca din iesirile in oras de o seara nu am ajuns sa ne cunoastem chiar atat de bine. Dar dupa o saptamana impreuna vedem ca suntem f diferiti.

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Trebuia sa faci subiectul asta maine ca sigur suntem care avem ceva de scris.

Noi avem cateva lucruri stabilite dinainte, ca iti convine, ca nu iti convine, stii dinainte.
- Fara poze, bem, mancam, ne plimbam, suntem obositi, suntem in concediu, nebarbierit, fara poze.
Vrem vreo amintire? Suntem frumos imbracati si facem poze cand stim ca se face poze.
- Fiecare isi plateste consumatia.

Asa? Tu iti doresti in oras si altul sa ramana la hotel, sa fie sanatos. Daca te deranjeaza? Nu-l mai invitati in vacanta.

O vacanta inteleg, l-ai invitat, nu v-ati sincronizat.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Si iata inca un exemplu de asa nu.

View PostAlltrack, on 23 iulie 2023 - 23:53, said:

Cine e asta si ce vrea ? Nu il vreau nici gratis , vreau sa ma relaxez in concediu ! Sa cante la alta masa , pe mine ma deranjeaza aia neinvitati !
Ori esti foarte batran, ori esti insurat.

#11
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostPunter, on 23 iulie 2023 - 23:53, said:

da, nu se ridica nimeni de la masa pana nu vireaza banii. Posted Image
Toti avem joburi bune incat fiecare poate plati toata masa si nu e bai dupa. Nu ne certam de la asta dar e deranjanta indiferenta si nepasarea.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
cred ca merg de mai bine de 15 ani in vacante cu grupuri mari, colegi de munca, rude, prieteni din scoala, etc. doar unele dezacorduri minore, ocazionale, pe care le uiti in juma de ora.

Mohombi said:

1690148036[/url]' post='30125797']
Macar reusim sa ajungem sa luam masa impreuna dar dupa cand vrem sa iesim in club, unii (aia mai ursuzi si aia in cuplu mai ales) , pai sa vezi ca mie nu-mi place muzica tare, nici aglomeratia. Lor poti sa li-l aduci pe Tiesto si cu intrare gratis ca tot nu sunt interesati, de inepti ce sunt (functii cognitive incetinite, nu ai ce sa le ceri).
cu atitudinea asta de buricul universului, eu in locul tau as fi fericit ca ma ia cineva in concediu Posted Image in grupurile mele sigur n-ai rezista cu atitudinea asta superioara, fiecare face ce vrea, dar e esential sa-i respecte pe ceilalti. atata timp cat n-ai nici cel mai mic respect fata de cei cu care mergi in concediu, nu inteleg cum te astepti sa te simti bine.

Edited by born2lose, 23 July 2023 - 23:59.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 23 iulie 2023 - 23:56, said:

- Fiecare isi plateste consumatia.
Dar nu separat, daca se afla la aceiasi masa.

#14
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostMindArchitect, on 23 iulie 2023 - 23:56, said:

- Fiecare isi plateste consumatia.
In general nu merge asa, se plateste toata masa odata.

View Postborn2lose, on 23 iulie 2023 - 23:58, said:

cu atitudinea asta de buricul universului, eu in locul tau as fi fericit ca ma ia cineva in concediu  
Nu sunt eu El Patron in grup, nu incerc sa ma impun eu si sa-i iau pe toti in club. Dar eu zic macar o seara din saptamana sa iesim toti si ne spargem in ultimul hal(si bautura si droage). E vb de tovarasie, in primul rand.

#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 15.08.2005
cauta-ti o gagica ca o sa faci doar ce vrea aia. si sincer mie in concediu imi place sa ma duc in diverse locatii si sa vizitez cat mai mult, chiar daca e obositor si am "reclamatii" ca o dor picioarele. nu de alta, dar am timp sa ma odihnesc cand incep serviciul Posted Image

Edited by rexx, 24 July 2023 - 00:06.


#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostPuferiu_, on 23 iulie 2023 - 23:57, said:

Si iata inca un exemplu de asa nu.Ori esti foarte batran, ori esti insurat.
Naspa , sunt si una si alta...nu foarte , ca nu ma dau pe vreo 50 de trotinetisti ! Am cautat pe youtube pe ''Tristo'' asta . Ramane cum am stabilit !
E un zgomot de genul ''senila pe creier'' la care o parte din tineret ii spune in mod nedrept muzica ! Si care se ''danseaza'' stand ca drogatul pe loc , cu ochii bulbucati si dand dintr-o manaPosted Image ! Desigur din cand in cand mai sari in sus ca la galeriile de fotbal Posted Image !
La Balaceanca , medicii i-ar numi pacienti nervosi !

Edited by Alltrack, 24 July 2023 - 00:13.


#17
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021

View Postpasilla, on 23 iulie 2023 - 23:59, said:

Dar nu separat, daca se afla la aceiasi masa.
Se face cu randul ca majoritatea iesirilor seamana ca pret.
Cand esti in vacanta cu amici mananci felul 1, felul 2, ceva bere, dulce. Si seamana facturile. 10% ciubuc.
Ca nu stai sa te uiti daca ai platit cu 10-50 de lei mai mult ca altcineva.

Dar pe partea de poze, povestit din vacanta, treburile alea nu se discuta, nu se negociaza.
Ca am avut un amic de pusese poze pe facebook din vacanta, obositi, barba.

In vacante se face cu randul.
Cand este ceva city break, cand vrei tu sa experimentezi diferite treburi, nu poti sa faci cu randul si la fiecare masa tu sa treci mancarurile tale scumpe sau ala comanda bere si tu sa comanzi sticle de vin scumpe.

#18
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postrexx, on 24 iulie 2023 - 00:05, said:

mie in concediu imi place sa ma duc in diverse locatii si sa vizitez cat mai mult, chiar daca e obositor si am "reclamatii" ca o dor picioarele. nu de alta Posted Image
da ma, au dreptate.Sustin!
In concediu ai venit sa te odihnesti, sa stai in pat in camera, sa te duci sa mananci!
Nu sa iti rupi picioarele ca vrea nea Gicu sa colinde 12h. Poate unii vor sa doarma pana la 11 ziua, nu sa se trezeasca la 6-7 ca la serviciu.
Pentru mers ai serviciu frate :) nu te opreste nimeni
Mergi pe jos de acasa pana la job dus-intors in fiecare zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate