Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650
 

Serviciu de internet banking cu semnături multiple

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nimbvs

nimbvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.08.2005
Salut. Știe cineva care bănci oferă serviciu de internet banking cu semnături multiple? Mulțumesc.

#2
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru persoane juridice cred ca orice banca ofera asa ceva, ca este o necesitate.

Pentru persoane fizice nu stiu. CEC [cred ca] avea: cand am contractat CECOnline a trebuit sa completez o foaie cu drepturile de semnatura. Insa intre timp CECOnline (cel vechI) a ramas disponibil doar pentru PJ, PF au trecute la CECOnline Home despre care nu stiu daca are - daca are eu nu vad unde ar fi, dar la drepturi de semnatura eu nu am pus limitari pentru mine sau drepturi pentru altii, deci la mine oricum nu s-ar aplica si poate de aceea nu apare nimic. Cred ca ai putea intreba online aici <https://www.cec.ro/c...obileBanking-PF>.

Edited by sags, 15 July 2023 - 09:16.


#3
nimbvs

nimbvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.08.2005
Mulțumesc pt. răspuns. Într-adevăr eu am nevoie pt. Persoane Fizice.

Am sunat la CEC Bank și nu au această funcționalitate pt. Persoane Fizice.

Edited by nimbvs, 15 July 2023 - 10:42.


#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
La CEC incearca din nou, de data asta cu formularul de pe site, pentru ca de multe ori consultantii de la telefon si/sau functionarii din unitati sunt pe dinafara subiectelor mai dificile.

Mai intreaba la BCR pentru ca Georgica al lor e comun PF+PJ, insa tot asa s-ar putea sa nu ofere aceasta functionalitate persoanelor fizice chiar daca tehnic ea exista pe undeva.

Incearca o intrebare si la BT, pentru ca in [vechiul] BT24 exista o pagina cu drepturi de acces/semnatura. BT24 care functioneaza inca pentru PF si chiar a mai fost actualizat. Si in noua interfata am o pagina ‘Reguli semnatura’, dar la mine nu pot schimba nimic - poate ar merge dar doar din unitate, sau poate nu ofera deloc aceasta functionalitate pentru PF. LE: Mi-aduc amine ca un coleg a avut probleme ca avea acolo limitare de suma si nu putea transfera mai mult nici intre conturile proprii (cont curent -> cont economii); a fost nevoie de multe apeluri la suport si mers in unitate pana au priceput care e problema si sa permita orice suma.

O alta problema, care de fapt o precede pe cea cu semnaturi multiple/ reguli de semnatura, este daca prin internet banking PF are acces la conturi si altcineva decat titularul, adica un imputernicit. La BT sigur exista, chiar si in noul NeoBT, ca s-a razboit cu ei pe aceasta tema cineva de aici de pe forum. Insa in NeoBT nu exista granularitatea accesului, respectivul daduse imputernicire pe un singur cont dar imputernicitul a avut acces la toate ca NeoBT nu poate altfel - si a iesit balamuc. Insa am inteles ca din BT24 se poate imputernicire selectiva, deci cine stie poate sunt oferite si pentru PF reguli de semnatura.

Edited by sags, 15 July 2023 - 11:05.


#5
nimbvs

nimbvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.08.2005
BCR George am deja și nu am găsit cum să fac semnături multiple pt. PF.

De Banca Transilvania m-aș feri pt. că nu vreau să plătesc 5 RON pt. fiecare transfer din contul curent.

#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013

 nimbvs, on 15 iulie 2023 - 20:58, said:

… De Banca Transilvania m-aș feri pt. că nu vreau să plătesc 5 RON pt. fiecare transfer din contul curent.
Daca iti faci un ‘abonament’ (cum numesc ei ceea ce alte banci numesc ‘pachet’) Salut si iti intra in cont macar 300LEI/luna atunci scapi de comisionul de incasare (cei 5LEI de care zici dar care nu sunt pentru plata ci pentru incasare) si de costul lunar pentru NeoBT (internet banking web+app, standard 5LEI/luna). Plati interbancare gratuite intr-adevar nu ai cum sa obtii.

Din ce stiu BT24 nu intra la gratuitatea de la Salut. Dar oricum varianta web (fara app) este 1LEU/luna, numa’ de l-ar mai da clientilor noi si de-ar avea functionalitatea pe care o doresti (care este extrem de neobisnuita pentru PF).

Edited by sags, 16 July 2023 - 06:18.


#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
@nimbvs:
Am intrebat eu la BT pentru tine: In BT24 exista reguli de semnatura (inclusiv dubla semnatura) si se pot activa/defini in unitate (nu le poti modifica singur in BT24), problema fiind insa ca NU mai activeaza BT24 pentru clienti noi PF. La NeoBT, serviciul de internet banking pe care il dau acum persoanelor fizice, nu exista. Mai intreaba si tu in unitate ca cine stie, mai ales daca ai un scenariu de utilizare care sa justifice aceasta cerinta poate-poate iti da acces BT24 (putin probabil, da’ speranta moare ultima).

Altfel, incearca la alte banci. Dar cred ca trebuie sa te interesezi direct la ele si personal, ca aceasta cerinta este extrem de neuzuala la PF deci poate doar cu totul si cu totul intamplator sa stie cineva sa iti raspunda aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate