Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Vodafone vrea sa cumpere Telekom Mobile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Iar va târguiți pe spectru dupa preferintele personale? Nu s-a anunțat nimic oficial inca.

Daca se realoca ceva din spectru, poti fi sigur ca el se va si reorganiza (mai ales ca VDF si TLK nu sunt vecini in nici o banda), deci nu conteaza unde sunt pozitionati operatorii acum.

View Postraducanu969, on 24 august 2023 - 14:19, said:

prin aceasta Achiziție, Vodafone devine Majoritar, va deține Monopolul in Romania

Ai cautat de curiozitate 'monopol' in dex?

Si daca devine majoritar care e problema? Insumati clienții TLK+VDF tot nu fac 50% din piață. Vodafone vor avea doar vreo 3 milioane de clienti in fata Orange, piața rămâne echilibrata, nu e niciun monopol.
Cam așa arată toate piețele de prin Europa (si nu numai) unde sunt 3 mari operatori prezenți.

N-au niciun motiv sa fie refuzati de consilii ale concurenței, s-au acceptat merge-uri mult mai mari decat asta, Telekom deja e prea mic azi.

Edited by MembruAnonim, 24 August 2023 - 17:09.


#74
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 31.08.2007
Eu mai degraba as zice ca T va fi cumparat de Etisalat by e&. O sa faca niste investitii pe langa noi si cred ca e o oportunitate sa cumpere si T.

#75
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,207
  • Înscris: 07.08.2003
Nu au nimic în Europa. De ce ar veni în RO unde e și Vodafone unde ei dețin 15%? Ca să se canibalizeze cu VDF?

#76
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006
Telekom mobile a ramas de caruta si se va stinge incet, incet, nu cred ca-I va cumpar a cineva, este si asa concurenta mare in RO, cine ar fi nebun sa arunce banii pe ferestra( aka cateva suite mil de usd).Acum lupta se va da intre Vodafone, Orange si DIGI, la sfarsit vor ramane doar 2 concurenti predominanti, cel mai probabil. Noi astia mici de uitam de pe margine…..

Edited by oddy, 03 September 2023 - 17:29.


#77
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 12.11.2012
De ce @oddy? Vrei sa faci si tu o companie da telecomunicatii in Romania? Merge oare? Cat o costa sa faci una? D aia virtuala macar cum e Lebara si Lyca Mobile da exemplu  :)

#78
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

View Postpateu_98, on 03 septembrie 2023 - 17:49, said:

De ce @oddy? Vrei sa faci si tu o companie da telecomunicatii in Romania? Merge oare? Cat o costa sa faci una? D aia virtuala macar cum e Lebara si Lyca Mobile da exemplu  :)

Nu ma pasioneaza sa detin astfel de afaceri, la concurenta din piata iti irosesti banii si timpul degeaba, mai sunt si alte lucruri de facut in vista….

#79
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Daca ii cumpara Vodafone pe aia, o sa pateasca precum Orange cu divizia fixa de la Telekom: dupa un timp o sa ceara din bani inapoi...

#80
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.01.2020
Si mai naspa, daca o s-o cumpere nu o sa faca nimic cu ea, asa cum au facut cu UPC.

Edited by Julian9000, 05 September 2023 - 17:04.


#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cu upc ce era de facut si nu au facut? Orange ce a facut cu Telekom fix? Ca au la fel de mult succes ca UPC, cu toata fibra lor versus coax VDF, in fata RDS sunt la fel de neatractivi. Orange mai are putin si ofera gratis serviciile fixe si tot nu se uita nimeni la ei. Daca piata e la nivelul asta, tu ai mai investi masiv in UPC? Merge cu baza de clienti existenti, macar pe ultimele rapoarte au ramas cat decat constanti.

Piața de mobil e cu totul altceva.

Edited by MembruAnonim, 05 September 2023 - 18:37.


#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu vad ca de cand au luat cei de la Vodafone UPC-ul mai rau l-au stricat, am un coleg caruia mereu are probleme cu coaxialul de la ei.
Offtopic dar nu prea au cum sa ii intreaca niciunii la preturi si mai ales ACOPERIRE la fixe pe cei de la RDS :D

#83
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

View PostMembruAnonim, on 05 septembrie 2023 - 18:34, said:

Pai cu upc ce era de facut si nu au facut? Orange ce a facut cu Telekom fix? Ca au la fel de mult succes ca UPC, cu toata fibra lor versus coax VDF, in fata RDS sunt la fel de neatractivi. Orange mai are putin si ofera gratis serviciile fixe si tot nu se uita nimeni la ei. Daca piata e la nivelul asta, tu ai mai investi masiv in UPC? Merge cu baza de clienti existenti, macar pe ultimele rapoarte au ramas cat decat constanti.

Piața de mobil e cu totul altceva.
.


Fac numai prostii, zi de zi, au scos canale cu nemiluita, nu mai introduc mimic atractiv, serviciile  au decazut constant, daca suni la relatii cu clientii dai numai de roboti si roboate stupide, care de cele mai multe ori nu iti rezolva problemele si creaza foarte multa frustrare si nervi, au pierdut abonati constant, au scumpit abonemetele sore deosebire de concurenta care nu le-a modificat. Nu vor a renunte la stupizenia aia de analog care se si vede prost cu purici. Nu au venit cu nimic viabil pe internet, upload este de toate Jena.Ce altceva ar trebui sa mai faca ca se afunde si mai rau? Cred ca nimic…. Timpul le va rezolva pe toate…….

Edited by oddy, 05 September 2023 - 21:09.


#84
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

View PostRua20, on 11 iulie 2023 - 18:58, said:


Să sperăm că nu,pt că Vodafone sunt varză în relațiile cu clienții în remedierea problemelor lor.

Piata este dinamica, chiar foarte dinamica as spune in ultima perioada. Se fac tot mai multe portari, daca Vodafone achizitioneaza TElekom Mobile si se vor comporta cel mai probabil ca si la achizitia Upc , vor pierde din abonatii achizitionati, care btw sunt mai mult cartelari si pot pleca oricand la concurenta.
Atunci Vodafone se va afunda si mai mult, avand de platit un spectru mai mare, de intretinut o retea mai mare si cel mai probabil vor da afara din angajati asa cum au facut si cu UPC.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoddy, on 05 septembrie 2023 - 21:04, said:

.


Fac numai prostii, zi de zi, au scos canale cu nemiluita, nu mai introduc mimic atractiv, serviciile  au decazut constant, daca suni la relatii cu clientii dai numai de roboti si roboate stupide, care de cele mai multe ori nu iti rezolva problemele si creaza foarte multa frustrare si nervi, au pierdut abonati constant, au scumpit abonemetele sore deosebire de concurenta care nu le-a modificat. Nu vor a renunte la stupizenia aia de analog care se si vede prost cu purici. Nu au venit cu nimic viabil pe internet, upload este de toate Jena.Ce altceva ar trebui sa mai faca ca se afunde si mai rau? Cred ca nimic…. Timpul le va rezolva pe toate…….

Am uitat ca ii mai pasa cuiva de catv in 2023. Am inteles acum ce categorie de clienti e afectata.

Edited by MembruAnonim, 07 September 2023 - 10:04.


#86
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 29.12.2021
Dacă Vodafone nu va crește upload-ul ăla care a rămas înțepenit la 25 Mbps, chiar va fi mai jale decât preluarea fostului Romtelecom de către Orange.
Măcar să scoată analogicul că și așa mai este foarte puțin folosit în ziua de azi. Așa ar mai face economie. Și să fie măcar 100 Mbps pe upload, viteza maximă.
Pe mobil de ce se poate face 80-90 Mbps pe upload, iar pe F.O. și coaxial (nici nu mai contează dacă este fibră sau coaxial) doar 25 Mbps?
Și așa a intrat demult în vacanță în ceea ce privește investițiile în tehnologia 5G, fiind singurul care nu a mai mișcat absolut nimic anul ăsta.
Până și Telekom care este pe picior de plecare a avut măcar bunăvoință să ofere în câteva orașe 5G prin banda n1 așa cum este ea, DSS.

Edited by vladut12am, 07 September 2023 - 11:02.


#87
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.06.2023

View Postvladut12am, on 07 septembrie 2023 - 10:48, said:

Dacă Vodafone nu va crește upload-ul ăla care a rămas înțepenit la 25 Mbps, chiar va fi mai jale decât preluarea fostului Romtelecom de către Orange.
Măcar să scoată analogicul că și așa mai este foarte puțin folosit în ziua de azi. Așa ar mai face economie. Și să fie măcar 100 Mbps pe upload, viteza maximă.
Pe mobil de ce se poate face 80-90 Mbps pe upload, iar pe F.O. și coaxial (nici nu mai contează dacă este fibră sau coaxial) doar 25 Mbps?
Și așa a intrat demult în vacanță în ceea ce privește investițiile în tehnologia 5G, fiind singurul care nu a mai mișcat absolut nimic anul ăsta.
Până și Telekom care este pe picior de plecare a avut măcar bunăvoință să ofere în câteva orașe 5G prin banda n1 așa cum este ea, DSS.

Nici nu trebuie sa scoata Analogicul, cu noile televizoare cu DVDBC-ul incorporat, iti decodeaza in Digital, inclusiv HD-urile. Cel putin asa este la DIGI, eu am pachetul analogic dar vad toate canalele n digital cu HD-urile incluse.

#88
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 29.12.2021
Și la Vodafone, ai canalele analogice incluse în pachetele digitale.
Pachet care să aibă doar canale analogice nu mai există în oferta curentă.

Edited by vladut12am, 07 September 2023 - 12:56.


#89
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.06.2023
Da, dar uite, la digi, analogic este la 21 lei sau 24 lei ( numai stiu exact care din cele doua ) si digital 28 lei ( dar fara acele CI+ sau STB-uri ) nu poti viziona digital, Dar, daca televizoarele noi au incorporate acele DVDBC-uri / STB-uri, de ce sa platesti niste bani in plus! Aaa, ca tr conditioneaza sa ai un Max Pack sau Digi Film sau Canale 4G, atunci, este altceva. Aici, nu e vorba de o diferenta minora, dar ca sa vezi digital pe toate TV-urile din casa, trebuie sa iesi acel CI+ si alea ori le cumperi Cash ori in Chirie.

#90
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 06.03.2004
https://economie.hot...ekom-mobile.htm

Precis minte. :)

Edited by clader, 13 September 2023 - 12:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate