Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Demisie - Bonus de performanță

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Prometheus44

Prometheus44

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2023
Lucrez la această companie începând cu sfârșitul anului 2014. În data de 13 iunie al acestui an mi-am depus demisia și urma să încep munca la o altă companie pe data de 10 iulie. Problema constă în faptul că notificarea mea de demisie a stat timp de o săptămână în agenda directorului fără să primesc un răspuns. Într-un final mi s-a comunicat că trebuie să rămân în preaviz până pe 13 iulie... Am zis ok, n-am încotro, rămân... greșeala mea că n-am trecut mai întâi pe la registratură. Între timp, am discutat cu cealaltă companie și le-am explicat situația.

Între timp, vechea companie a acordat un bonus de performanță pentru anul 2022, însă eu și un coleg de-al meu (care pleacă și el la aceeași companie) nu l-am primit.

Iată cum sună mesajul directorului: Toți salariații actuali și care sunt și care vor fi alături de companie și au muncit minim 6 luni în anul 2022, vor primi un bonus de performanță.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,516
  • Înscris: 17.04.2006
La noi este specificat clar cine nu se incadreaza, printre care cei care au trecut prin comisii disciplinare si cei in preaviz.
Verifica la HR.

Edited by Sef-chenko, 20 June 2023 - 23:08.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca nu te mai incadrezi la salariații actuali și care sunt și care vor fi alături de companie.

Edited by pasilla, 20 June 2023 - 23:31.


#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
De asta nu îți dai demisia înainte să primești bonusul, ci după, știe toată lumea.

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Nu stiu ce spune legislatia, insa teoretic bonusul este pentru munca depusa anul trecut. Sper ca legal nu au voie sa foloseasca asta drept masura de santaj

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
bonusul ala e trecut in contractul de munca sau in contractul cadru al firmei?

#7
Prometheus44

Prometheus44

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2023
@Sef-chenko - Probabil nu mă încadrez pentru că sunt în preaviz, dar în comisie n-am ajuns niciodată. Vom vedea ce zice HR
@pasilla - Nu s-a știut despre bonus, chiar și-așa, tot aș fi înaintat demisia...
@n-amname - Am colegi care au muncit anul trecut, au plecat spre iarnă, s-au întors acum câteva săptămâni, și tot au primit. Probabil pt că le pleacă tot mai mulți angajați la concurenți, s-au găndit ei la ceva, cine știe ce...
@arg - Sigur nu este trecut nicăieri, a fost spontan... Îmi amintesc că unele prime de sărbători s-au omis.

Eu cred că nu le-am făcut probleme, din contră, când au rămas în pană am muncit 12/12 (mai multe nopți consecutive), fiecare nou angajat trecea sub instruirea mea (o lună, două, trei, cât era nevoie).

Vă cer un sfat: În luna iunie fac aproximativ 40 de ore suplimentare, mai am de luat 11 zile de concediu... cum să procedez până la finele preavizului ?

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015

View PostSef-chenko, on 20 iunie 2023 - 23:08, said:

Verifica la HR.
HR e pentru a proteja firma nu angajatii.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Bonusul este un beneficiu optional al angajatorilor... este de asemenea posibil sa inceapa sa acorde bonusuri si ca sa incerce sa opreasca plecarea angajatilor.
Oricum din moment ce ti s-a impus sa mai ramai pana pe 13 iulie inseamna ca... inca mai au nevoie de tine :)
Conditioneaza ramanerea pana pe 13 iulie numai de acordarea bonusului, in scris de catre firma.
Refuza ? Pleaca pe loc :)

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdagobar, on 21 iunie 2023 - 04:56, said:

Refuza ? Pleaca pe loc Posted Image
Nu poate. Sigur in CIM e trecuta clauza de preaviz, conform Codului Muncii.

Spoiler

Edited by pasilla, 21 June 2023 - 05:10.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am trecut printr-o magarie asemanatoare, e mult de atunci, sfarsitul anilor '90.
Intreprindere de stat (nu mai exista astazi) care era deja in suferinta. Mai aveam de luat vreo 17 zile de concediu, ore suplimentare lucrate, mi-au semnat lichidarea ignorandu-le. Pe urma am decoperit ca ultima luna am fost pontat (corectie facuta retroactiv) cu 4 ore/zi. Mi s-a facut scarba, m-am bucurat ca am plecat, le-am lasat lor cele 17 zile, orele suplimentare si jumatate din bani. Ulterior am aflat ca metoda celor 4 ore/zi se aplica tuturor celor care plecau. Inca se mai dadea (parca) ceva numit beneficiu, evident ca nu am primit.
Bucura-te ca pleci, fii mai atent la angajare, daca iti permiti, include si clauza respectiva in contract.
Desi cred ca e o practica generala, neplata tuturor drepturilor se folosete in mai multe scopuri: presiune pe angajatii existenti/pedeapsa pentru cei ce pleaca (vedeti ce au patit aia?), nu in ultimul rand, cheltuieli mai mici cu salariatii.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009

View PostPrometheus44, on 21 iunie 2023 - 03:21, said:


Vă cer un sfat: În luna iunie fac aproximativ 40 de ore suplimentare, mai am de luat 11 zile de concediu... cum să procedez până la finele preavizului ?

Faci chiar azi cerere de concediu de odihna și ramai acasă începând de mâine, pana la finalizarea perioadei de preaviz (ți-ar ajunge la fix dacă iei în calcul și cele 40 de ore suplimentare, adică 5 zile lucrătoare) . Măcar cu atât sa te alegi, dacă bonus nu ai primit și sunt slabe șanse sa ți se plătească orele suplimentare/zilele de CO neefectuate.
Atenție însă, calculează cu atenție, zilele de CO cuvenite pe 2023 se calculează proporțional cu perioada efectiv lucrata. Cele 11 zile sunt de anul acesta sau și din 2022?

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPrometheus44, on 20 iunie 2023 - 22:08, said:

Lucrez la această companie începând cu sfârșitul anului 2014. În data de 13 iunie al acestui an mi-am depus demisia și urma să încep munca la o altă companie pe data de 10 iulie. Problema constă în faptul că notificarea mea de demisie a stat timp de o săptămână în agenda directorului fără să primesc un răspuns.
Ce raspuns vrei sa primesti cand depui demisia ?
Tu ii informezi pe ei ca de la data X (calculata conform clauzelor contractuale de la data depunerii) ei nu mai beneficiaza de serviciile tale.
Nu invers.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPrometheus44, on 21 iunie 2023 - 03:21, said:

Vă cer un sfat: În luna iunie fac aproximativ 40 de ore suplimentare, mai am de luat 11 zile de concediu... cum să procedez până la finele preavizului ?

Munca suplimentara e complet voluntara, ca si bonusul lor nereglementat in CIM-ul tau. Eu, in locul tau, le-as depune instiintare ca nu esti de acord cu nici o forma de munca suplimentara.

Cu zilele de CO e mai delicat. Poti face cerere, dar pot sa nu ti-o aprobe. In cazul asta ti le vor plati la incetarea CIM.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPrometheus44, on 21 iunie 2023 - 03:21, said:

....Vă cer un sfat...
eu m-as duce la hr si ma lamuresc ei ce si cum.

sfatul meu e sa cauti o firma serioasa si sa nu-ti bati capu cu magariile astora.

#16
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Faza cu bonusul de performanta e pe bune. La sotie la serviciu o colega a asteptat sa primeasca banii si a doua zi si-a dat demisia cu toate ca firma la care mergea o vroia mai repede.
Sa fi atent sa iti plateasca zilele de concediu. Cere pe cale oficiala, email sau scris ca vrei sa iti iei zilele de concediu si daca nu vor sa te lase in concediu atunci sunt obligati sa ti le plateasca.

Sora mea si-a dat demisia de la vechiul job prin 2018 si a doua zi patronula dat un bonus la toata lumea, mai putin ei. A vrut doar sa demonstreze cine e el si uite ca tu nu primesti. Daca tu si colegul tau nu aveati demisia pusa nu primea nimeni nimic. A facut asta sa demonstreze ce gigolo e el. Nu ai baze legale sa il constrangi sa iti dea bonusul de performanta, deci poti uita de banii aia.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPrometheus44, on 20 iunie 2023 - 22:08, said:

Între timp, vechea companie a acordat un bonus de performanță pentru anul 2022, însă eu și un coleg de-al meu (care pleacă și el la aceeași companie) nu l-am primit.

Bonusul nu este "un drept", ci o rasplata/motivatie pentru angajati. Moral nu este corect sa nu il primesti, dar compania actuala nu mai are nici un motiv sa te motiveze avand in vedere ca pleci! Nu ai ce sa faci pentru ca 100% in documentele/regulamentele interioare ale firmei se specifica faptul ca angajatii in preaviz nu primesc bonusuri, etc.

Cum spunea un coleg: trebuia sa iti dai demisia dupa primirea bonusului. Sau iti asumi ca ai luat o decizie buna si mergi mai departe ;-)

#18
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 22.11.2006
E un abuz ca te tin 3 zile in plus. Nu este vina ta ca directorul nu se oboseste sa citeasca ce are pe birou. Cat timp demisia ta e datata si semnata cu data de 10, nu este problema ta ce face mai departe angajatorul. Drept urmare, spune-le sa respecte legea sau te duci peste ei cu ITM-ul. Ai grija sa nu te tina la munca pana pe 13 si apoi, sa nu te plateasca pt zilele alea, pt ca teoretic, nu mai esti angajatul lor.

Daca in loc de 3 zile, "nu o vedea" 2 saptamani, sau o pierdea? De asta e bine sa trimiti demisia pe mail, dar merge si asa.

Despre bonusuri de performanta, daca nu sunt trecute in contractul tau, (si de obicei nu sunt) sunt discretionare si optionale. Adica, poti sa-ti iei gandul.

Edited by bluesnake, 21 June 2023 - 08:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate