Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cea mai buna banca pentru elevi/studenti 2023 (comisioane, servicii etc.)

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 17.04.2021
Stiu, dar prefer sa sacrific cursul pentru aplicatia de banking mai moderna, CEC trebuie sa devina mai competitivi pe partea asta, pe partea de pachete stau bine

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că n-ai înțeles că nicio bancă nu satisface 100% nevoile noastre, și soluția de compromis e să ai cont la 2 - 3 bănci minim, care cumulat să-ți ofere confortul și comisioanele minime.
Și spun eu care am cont și la ING și la CEC, și la alte trei patru bănci, pe lângă alte fintecuri, fără sa plătesc abonament lunar la niciuna, decât la CEC, 4 lei pentru cardul de credit.

Edited by wertyck, 05 June 2023 - 10:36.


#21
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 17.04.2021
Foarte adevarat ce spui, dar avand in vedere ca am rulaje de cateva sute de euro si cateva mii de lei, cred ca e ok sa combin cursul Revolut cu cel de la ING. La un rulaj mai mare cu siguranta ca ma voi gandi la CEC.
Oricum cursul Revolut e mai bun si decat cel BNR (in timpul saptamanii), deci la rulajul meu nu prea se justifica sa mai dechid si CEC. Am si SEPA Instant cand am nevoie deci e ok Revolut pentru mine pentru schimb si niste transferuri instante in euro

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 13.03.2005
Mai verifică, și vezi că cursul revolut nu e mai bun decât BNR, pentru că e cam curs BNR plus 0,1-0,15%. Contează la ce curs te uiți, de vânzare sau de cumpărare euro, ca e diferența de 0,3% între ele. Si ai o limită de 5000 lei pe lună la schimb valutar fără comision de 0,5%(în viitor 1%) la revolut.
Cu cardul MC ai retragere 1500 euro pe zi fără comision, la curs BNR, oriunde în Europa, pe când la ING plătești minim 0,5% comision la cardul de euro sau ai alt curs de retragere, nu cel BNR dacă folosești cardul de lei ING.

Soluția corectă este combini cele două trei carduri/bănci.

Edited by wertyck, 05 June 2023 - 10:51.


#23
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 17.04.2021
La euro-lei revolut are 4,958 deci e mai bun ca BNR 4,9633 (bine la noi azi e liber national, poate maine mai scade cursul BNR), iar lei-euro BNR 1/4,9633 = 0,2014 si Revolut 0,2010 deci intr-adevar aici e o pierdere insa destul de mica. Cred ca ar merge sa-mi deschid totusi MC doar pentru retragerile necomisionate atat in Romania cat si in UE. Din ce inteleg CEC ar avea bancomate de EUR de unde sa scoti fara comision cu MC? Asta chiar m-ar convinge

#24
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 12.07.2022
La Revolut e cursul spot + marja lor; sa zicem ca platesti un euro, daca se apreciaza euro fata de leu, cursul va fi mai prost decat cel BNR; daca se depreciaza euro fata de leu, cursul va fi mai bun decat BNR. De ce? Fiindca cursul BNR este cursul mediu din ziua lucratoare anterioara.

Deci nu faci mare economie cu Revolut, ba chiar poti sa iesi putin pe minus, sau pe plus, depinde de noroc. Iar in weekend, daca nu schimbi in avans, te taxeaza cu 1% extra.
Revolut e foarte util pentru plati in valutele la care CEC n-are decontare la BNR, de exemplu dinari sarbesti, lire turcesti, etc.

Conteaza si suma, daca ai de plata cativa dinari pe taxele de autostrada din Serbia nu cred ca te mai intreseaza diference de 1-2 leu-banuti la curs Posted Image

LE: CEC are cateva bancomate de unde poti retrage euro, 1-2 sucursale in orasele mari. Nu e ca la ING unde-s multe, dar e fara comision.

Edited by JohnnyRambo, 05 June 2023 - 11:02.


#25
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 17.04.2021
Foarte interesant, sincer sa fiu nu stiam cum functioneaza cursul asta Revolut fata de cel BNR, dar na, daca tot auzi "Revolut are curs mai bun, fa-ti Revolut" incepi sa crezi fara sa mai verifici.

Eu sincer nu prea prefer fintechurile pentru ca nu au un suport "real" sa suni, sa faci o cerere care sa ramana undeva ca dovada cu care poti face dupa aceea reclamatie. Totul se intampla intr-un chat pe care ei il pot sterge imediat. Ca asa carduri virtuale am la ING, curs sa fac niste plati online mai mici tot la ING, deci practic Revolut prea nu isi mai gaseste rostul (nu mai zic de limitarea de 150 euro cash pe luna).

CEC intr-adevar as folosi pentru retrageri in euro cand am nevoie, nu stiu cum e exact cu comisioane de incasare in lei/valute si de transfer, parca citisem ceva de asta, dar tot nu s-ar compara. Plati in tot felul de monede exotice nu fac mai deloc, deci rostul Revolut nu mai exista daca e asa.
Am postat atat de mult incat iau timeout acum putin (limitare de membru junior Posted Image  ), dar va multumesc wertyck si JohnnyRambo pentru informatiile utile!

#26
MihaiwwwA

MihaiwwwA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 29.05.2018
Raiffeisen cu zero simplu
CEC cu cardul Multicurrency
Revolut
Libra

Astea 4 ar fi cele mai bune daca esti student fara venit

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 13.03.2005

View Postprincematei, on 05 iunie 2023 - 10:58, said:

La euro-lei revolut are 4,958 deci e mai bun ca BNR 4,9633 (bine la noi azi e liber national, poate maine mai scade cursul BNR), iar lei-euro BNR 1/4,9633 = 0,2014 si Revolut 0,2010 deci intr-adevar aici e o pierdere insa destul de mica. Cred ca ar merge sa-mi deschid totusi MC doar pentru retragerile necomisionate atat in Romania cat si in UE. Din ce inteleg CEC ar avea bancomate de EUR de unde sa scoti fara comision cu MC? Asta chiar m-ar convinge

Da, CEC are și bancomat de euro, unde  poți folosi cardul Multicurrency alimentat doar cu lei și retragi euro la curs BNR, doar multiplu de 50 de euro în România....în străinătate scoți și celelalte bancnote.
Citez ce ai spus" La euro-lei revolut are 4,958 deci e mai bun ca BNR 4,9633" . E fix invers, când tu vinzi euro și primești mai puțin decât cursul BNR, nu cumperi euro.

Edited by wertyck, 05 June 2023 - 11:46.


#28
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 17.04.2021

View Postwertyck, on 05 iunie 2023 - 11:32, said:

Da, CEC are și bancomat de euro, unde  poți folosi cardul Multicurrency alimentat doar cu lei și retragi euro la curs BNR, doar multiplu de 50 de euro în România....în străinătate scoți și celelalte bancnote.
Citez ce ai spus" La euro-lei revolut are 4,958 deci e mai bun ca BNR 4,9633" . E fix invers, când tu vinzi euro și primești mai puțin decât cursul BNR, nu cumperi euro.

Nu inteleg cum imi aloca Softpedia postarile, vad ca mi-au mai dat una.

Acum m-am uitat mai bine, ai dreptate. Care sunt comisioanele pentru contul de euro alipit la MC (send/receive)? Limita de 1500 euro/zi e maxima sau poate fi marita?

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă alimentezi cu euro la MFM CEC sau la caserie CEC e gratuit, altfel ai 1.5 euro/transfer în euro primit în CEC și echivalent în euro a 2,8 lei(sub 500 lei in echivalent euro)/4.8 lei pentru sumele transferate din CEC, peste acea sumă.

Limita de aprox 45000 euro pe lună (1500 euro/zi) nu o poți mări pentru retragerea la bancomat, Dar ai card  virtual separat și teoretic ai mai putea scoate încă o dată aceeași sumă și cu cardul virtual MC(că are PIN) înrolat în telefon, dacă mergi la bancomatele contactless din Europa.

Dar pentru alimentările în lei și folosirea banilor în celelalte nouă valute la curs BNR, nu ai comision la acest card.

Edited by wertyck, 05 June 2023 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate