Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 

Cea mai buna banca pentru elevi/studenti 2023 (comisioane, servicii etc.)

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.04.2021
Salutare,
M-am hotarat sa deschid acest topic pentru ca m-am tot confruntat cu situatia de a nu sti unde sa imi fac cont fiind elev si viitor student.
Prima experienta a fost cu "bufnita" de la BCR (pachetul XTeen), dar care a fost oricum scos de la vanzare.
Am incercat BT, dar am ramas profund nemultumit atat de servicii, cat si de aplicatie si de "luptele" nesfarsite cu suportul pentru a recupera comisioane luate pe nedrept pentru Mobile Banking. Nici nu mai zic ca trebuia sa ma cert la ghiseu legat de pachetele afisate pe site, carora angajatele le negau existenta.
Ultima varianta pe care o am momentan este Unicredit, multumit de servicii si de aplicatie, insa comisioane prea mari pentru ce ofera.
Acum ma apropii de 18 ani si am trei variante:
  • Revin la BCR pe pachet George Student, comisioane bune si contul de euro inclus, iar cardul de euro ar mai fi si el 5 euro emitere,

  • Ma mut pe Free@ING, pana la 24 de ani nu am conditii de rulaj, conversie valutara mai buna la cardul de lei, dar nu mai am contul de euro,

  • Pastrez BCR main pentru contul de euro si folosesc ING mai des ca imi place leuțul portocaliu mai mult Posted Image (practic BCR ar functiona mai mult de backup in caz ca pe leuțul portocaliu il apuca "astenia" Posted Image ).
Este prea mult 2 conturi? Ar fi gratis pentru ca nu am nevoie de rulaj la niciunul din pachete, si am observat ca e bine sa mai ai un backup cand pica una din ele...
Orice alta sugestie e binevenita (va rog nu mentionati BRD, ca la astia cand respiri langa sucursala te taxeaza imediat 3 lei). De asemenea, Revolutul e luat si el in calcul, insa doar ca sa fac eventuale schimburi valutare, nu l-as folosi nici macar pentru a tine 50 de lei pe el.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 13.03.2017
Pai inca nu esti student Posted Image
Pentru "cont student" se cere carnet/adeverinta de student
Una din variante ar fi Alpha Student de la Alpha Bank

Edited by Naijax, 30 May 2023 - 17:59.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
raiffeisen si ai scapat de comisioane.

#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 princematei, on 30 mai 2023 - 16:43, said:

Salutare,
M-am hotarat sa deschid acest topic pentru ca m-am tot confruntat cu situatia de a nu sti unde sa imi fac cont fiind elev si viitor student.
Prima experienta a fost cu "bufnita" de la BCR (pachetul XTeen), dar care a fost oricum scos de la vanzare.
Am incercat BT, dar am ramas profund nemultumit atat de servicii, cat si de aplicatie si de "luptele" nesfarsite cu suportul pentru a recupera comisioane luate pe nedrept pentru Mobile Banking. Nici nu mai zic ca trebuia sa ma cert la ghiseu legat de pachetele afisate pe site, carora angajatele le negau existenta.
Ultima varianta pe care o am momentan este Unicredit, multumit de servicii si de aplicatie, insa comisioane prea mari pentru ce ofera.
Acum ma apropii de 18 ani si am trei variante:
  • Revin la BCR pe pachet George Student, comisioane bune si contul de euro inclus, iar cardul de euro ar mai fi si el 5 euro emitere,

  • Ma mut pe Free@ING, pana la 24 de ani nu am conditii de rulaj, conversie valutara mai buna la cardul de lei, dar nu mai am contul de euro,

  • Pastrez BCR main pentru contul de euro si folosesc ING mai des ca imi place leuțul portocaliu mai mult Posted Image (practic BCR ar functiona mai mult de backup in caz ca pe leuțul portocaliu il apuca "astenia" Posted Image ).
Este prea mult 2 conturi? Ar fi gratis pentru ca nu am nevoie de rulaj la niciunul din pachete, si am observat ca e bine sa mai ai un backup cand pica una din ele...
Orice alta sugestie e binevenita (va rog nu mentionati BRD, ca la astia cand respiri langa sucursala te taxeaza imediat 3 lei). De asemenea, Revolutul e luat si el in calcul, insa doar ca sa fac eventuale schimburi valutare, nu l-as folosi nici macar pentru a tine 50 de lei pe el.
Ramai la BT

#5
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014
Contul  de euro ,daca iti trebuie neaparat, poti folosi un tert pe un cont de debit/credit fara comisioane (bine .. cu limita ) . In rest daca nu tii neaparat de contul ala in euro .. sau nu vrei IBAN pe euro cred ca orice banca iti da comision 0 cu adeverinta de student.

#6
pakomusicromania

pakomusicromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.01.2015
BT au aplicație bună, comisioane mici, personal și răspuns concret. Plătesc 7 lei/lună pentru un card VISA, două aplicații și un cont virtual. Depunderi instant, retrageri instant, chiar nu am ce le reproșa.

#7
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
eu in studentie am avut brd isic. comision 0 de administrare... sigur, ramane problema ca aplicatia you brd e praf. ai mai putea incerca libra, avanpost free are costuri zero doar ca reteaua de atm-uri nu e neaparat cea mai dezvoltata.

de asemenea si raiffeisen zero simplu e ok, faci o plata lunara cu cardul si ai costuri zero

 pakomusicromania, on 30 mai 2023 - 18:31, said:

BT au aplicație bună, comisioane mici, personal și răspuns concret. Plătesc 7 lei/lună pentru un card VISA, două aplicații și un cont virtual. Depunderi instant, retrageri instant, chiar nu am ce le reproșa.

mai au comisionul ala absolut aberant la transferuri interbancare?

 princematei, on 30 mai 2023 - 16:43, said:

De asemenea, Revolutul e luat si el in calcul, insa doar ca sa fac eventuale schimburi valutare, nu l-as folosi nici macar pentru a tine 50 de lei pe el.

nah.. e bun revolut, dar doar pentru cheltuieli uzuale.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 princematei, on 30 mai 2023 - 16:43, said:



Ai o gramada de banci care ofera comisioane zero pt cei >18. ING, Raiffeisen, Libra, OTP, bcr etc

Edited by MembruAnonim, 30 May 2023 - 18:56.


#9
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.04.2021

 slai, on 30 mai 2023 - 18:04, said:



La ei pica aplicatia intr-o veselie la ce vad prin familie mai recent asa

 bogdanz1231, on 30 mai 2023 - 18:27, said:



Este destul de bun si contul de euro, mai am plati online in euro si calatorii prin afara si e bine sa nu depinzi complet pe Revolut

 pakomusicromania, on 30 mai 2023 - 18:31, said:



Mi se pare destul de important in 2023 sa ai comision 0 la retragere de la orice bancomat si plati fara comision in lei, cand treceam pe la BT mereu era coada la ei la ATM, plus ca nu sunt foarte aproape de mine. Si intr-adevar, depinde foarte mult de noroc pe partea de personal, se pare ca eu sunt mai ghinionist Posted Image

 horhescu, on 30 mai 2023 - 18:53, said:



Merge cat de cat si Revolut, dar e destul de riscant sa iti iei un block fara absolut niciun motiv, de aceea ma gandeam la un ING ca au un curs de schimb bunicel si o aplicatie buna (comparativ de CEC)

Edited by Dany_Darke, 30 May 2023 - 22:09.


#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 20.05.2013
Mai asteapta cateva luni, ca vine Black friday. Poti prinde niste pachete bune, fara conditie de venit, inclusiv la BRD. Nu inteleg de ce vrei sa faci un card cu cont unui copil, eventual poti sa ii faci un card secundar, cu limitare  la o anumita suma pe conturile tale. Stiu ca Raiffeisen premium permite asta.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
https://www.raiffeisen.ro/. Totul gratuit si cele mai bune servicii.

#12
Here4funsies

Here4funsies

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2022
ING mi se pare la ani lumina fata de restul. Nu trebuie sa fii student ca sa nu ai costuri, doar peste 18 ani si pe Free@ING stiu ca nu au nicio conditie de venit ca sa ai zero comisioane la tot. Acum au si ei plati instant catre bancile inrolate in program (majoritatea), deci mi se par chiar ok. Daca esti din Bucuresti as tine si George pentru ca au tot felul de beneficii pentru detinatorii de carduri (reduceri in baruri si pe la evenimente), dar eu nu as putea sa il folosesc zilnic, aplicatia lor mi se pare slaba comparativ cu Home'Bank.

#13
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.04.2021
Interesant, mersi de parere, chiar ma intereseaza destul de mult partea de aplicatii si interfata, dar am vazut ca ING au sincope cu sistemele ceva mai des decat BCR. cred ca imi fac la ambele ca nu am comisioane



vreau sa folosesc ING ca daily driver si BCR ca backup, dar in BCR sa primesc burse si ce mai am ca sa fac usor singura conditie de rulaj

Edited by Dany_Darke, 31 May 2023 - 21:11.
nu mai cita inutil


#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 princematei, on 30 mai 2023 - 18:56, said:

Merge cat de cat si Revolut, dar e destul de riscant sa iti iei un block fara absolut niciun motiv, de aceea ma gandeam la un ING ca au un curs de schimb bunicel si o aplicatie buna (comparativ de CEC)

e nasol la Revolut ca nu ai unde sa depui cash in cont. pentru asta iti recomand ING, BRD si Raiffeisen, au retele destul de mari de atm multifunctionale.

inca nu am prins ideea cu contul in euro, daca ai putea sa dezvolti ar fi ok. vei incasa euro de la familie? pt schimb valutar si distractie prin tarile UE e bun Revolut, acompaniat de o banca principala prin care sa-l alimentezi... eu asa fac

Edited by horhescu, 01 June 2023 - 01:18.


#15
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.04.2021
As avea nevoie de contul de euro pentru ca mai primesc tot felul de sume de cateva sute ocazional de la unele concursuri si l-as mai folosi si ca sa mai strang prin el, nu mult pentru ca pentru investitii folosesc alte instrumente, asa ca as vrea totusi sa am o siguranta a acelor bani sa nu ma trezesc cu ei blocati

Edited by Dany_Darke, 01 June 2023 - 08:54.
nu mai cita inutil, ti-am mai atras atentia, nu ai editori personali


#16
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022

View Postprincematei, on 30 mai 2023 - 18:56, said:

Este destul de bun si contul de euro, mai am plati online in euro si calatorii prin afara si e bine sa nu depinzi complet pe Revolut

Poti plati cu cardul de lei, la ING cursul valutar e bunicel pentru primii 2000 euro / luna.

Dar... Revolut ce are, pentru calatorii? Activezi top-up automat daca chiar ti-e frica ca-ti blocheaza contul in vacante sau transferi cateva sute de lei din ING, se face instant.

View Postprincematei, on 01 iunie 2023 - 08:17, said:

As avea nevoie de contul de euro pentru ca mai primesc tot felul de sume de cateva sute ocazional de la unele concursuri si l-as mai folosi si ca sa mai strang prin el

MultiCurrency de la CEC? Nu ai comision de administrare la conturi, ai plati la cursul BNR in cateva valute, depui euro la casierie sau multimat, ii retragi gratis din strainatate sau la multimat. Aplicatia e cam naspa, dar pentru utilizare ocazionala e OK. Au si dobanzi bunicele (fata de ING) la euro, mai scoti bani de o cafea Posted Image

Combinat cu ING ca daily.

#17
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.04.2021
Nu stiu cu Revolut, prea am auzit de blocari si din astea, poate de anul viitor ca am inteles ca vor sa deschida sucursala fizica in Romania.

Am un prieten care are CEC si desi Multicurrency are pachet super bun, tin foarte mult la aplicatie asa ca prefer sa platesc ceva mai mult si sa raman cu ING pentru calatorii. In weekend cursul ING e chiar un pic mai bun decat Revolut, cred ca sunt singura banca traditionala care concureaza cu Revolut in privinta asta.

Ar fi fost interesant ca Revolut sa aiba si functionalitatea cardului Curve, inrolezi cardurile de la alte banci si doar trage banii cand platesti cu Curve, dar astia vad ca folosesc cursul Mastercard care e si ala destul de meh.

View PostJohnnyRambo, on 03 iunie 2023 - 20:51, said:

Poti plati cu cardul de lei, la ING cursul valutar e bunicel pentru primii 2000 euro / luna.

Dar... Revolut ce are, pentru calatorii? Activezi top-up automat daca chiar ti-e frica ca-ti blocheaza contul in vacante sau transferi cateva sute de lei din ING, se face instant.



MultiCurrency de la CEC? Nu ai comision de administrare la conturi, ai plati la cursul BNR in cateva valute, depui euro la casierie sau multimat, ii retragi gratis din strainatate sau la multimat. Aplicatia e cam naspa, dar pentru utilizare ocazionala e OK. Au si dobanzi bunicele (fata de ING) la euro, mai scoti bani de o cafea Posted Image

Combinat cu ING ca daily.

Dar da, ING il vreau daily pentru ca e super user friendly si nice aplicatia, plus cursul bun

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Păi tocmai cardul multicurrency îți oferă curs mai bun decât Revolut si decât ING, pentru că e curs BNR la cele nouă valute asociate cardului, cele mai importante, euro, dolari, lire sterline,  franci elvețieni, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate