Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Sumă minimă de plată card credit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 16:06, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri! Nu am probleme cu achitarea acestora. Era doar o curiozitate, evident că român fiind, n-am citit toate clauzele din contractul ăla.
Posted Image

nu ai ce face cu clauzele alea, le iei ca atare,  important e sa aplici in interesul tau  mecanismul de functionare a CC

Edited by irina2014, 06 May 2023 - 16:33.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 14:55, said:

Salutare! Mi-a venit un mesaj cu plata ratei pentru cardul de credit. Acolo specifică că pot să achit și o sumă minimă (mult mai mică decât rata) până la o dată x. Care e ideea cu asta? Cumva, dacă o lună nu deții suficienți bani, achiți minimul ăla și luna următoare o să vină rata dublă, sau doar amâi plata acestora, iar suma aia minimă e o dobândă?
Banca te informează de suma minimă ca să cazi în capcana neachitării sumei totale și astfel să plătești dobândă pentru ratele neachitate la timp.

De exemplu eu la CEC am 2,5% suma minimă de plată, dar în loc să plătesc 20 lei suma minimă, prefer să plătesc cei 800 lei, suma totală de plată care include ratele plus comisionul lunar de administrare card. Prin SMS primesc doar suma minimă, dar în extrasul lunar primit pe mail sunt specificate amândouă sumele.

Plătind suma minimă nu ești restant dar ești ars de bancă cu dobândă Luna următoare. Deci câștigă doar banca.

Pe acest lucru se bazează băncile când dau 12, 24 sau chiar 36 de luni în rate fără dobândă, pe faptul că sub 20-30% din utilizatorii acelor carduri respectă lună de lună, să plătească suma maximă de plată. Și restul de 70-80% aduce profit și în locul celor care sunt disciplinați și nu plătesc dobândă pe banii folosiți cu cardul de credit.

Edited by wertyck, 06 May 2023 - 17:01.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 16:24, said:

Deci 365 împărțit la 26 vine 0.071 %. Deci dacă eu am o rată de 500 lei, și achit doar 250 lei, o să am o dobândă zilnică de 250 * 0.071 = 17.75 lei? Adică dacă achit restul ratei de 250 lei într-o lună, o să am de achitat 250 + (17.75 * 30) ? Mi se pare enorm
Nu te lasa pacalit de aparente.
Dobanda zilnica e de 26%/365= 0.071% (ai calculat bine dar ai scris prost)
Iti faci o socoteala si iti iese cca. 5.34 lei dobanda pe 30 de zile la 250 de lei datorie. Gresit !
Soldul se calculeaza zilnic si dobanda la fel. Adica in fiecare zi se adauga la sold acea dobanda de 0.071%.

Edited by pasilla, 06 May 2023 - 17:17.


#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Cardul de credit nu este pentru trait pe datorie, asa cum il utilizeaza 99,5% dintre romani.

Eu folosesc cardul de credit pentru absolut toate platile cu cardul, pe post de buffer de protectie. Adica banca mi-a dat o linie de credit, eu folosesc linia aia de credit si la finalul perioadei pun toti banii la loc (standing order, trage banca automat 100% din suma datorata).

In felul asta, orice frauda cu cardul afecteaza strict banii bancii, infractorii nu se pot atinge de banii mei din contul curent.

In plus cardul (meu) de credit ofera si avantaje precum asigurarea inclusa la masini de inchiriat (sa nu platesti ca boul cat cer aia la firmele de inchirieri pe asigurarile full), garantie extinsa, asigurare de furt, etc, etc.

Edited by abac, 06 May 2023 - 17:59.


#23
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Treaba e simplă:
Achiți minimul de plată, vezi ce se întâmplă și ne spui aici luna următoare.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Pai au explicat o gramada de oameni mai sus. Plateste dobanda de-i sa sangele pe nas. Bani usori, profit suculent pentru banca.

#25
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Știu, și nu e primul topic în care se explică asta, clar nici ultimul.

#26
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

 wertyck, on 06 mai 2023 - 17:03, said:

Pe acest lucru se bazează băncile când dau 12, 24 sau chiar 36 de luni în rate fără dobândă, pe faptul că sub 20-30% din utilizatorii acelor carduri respectă lună de lună, să plătească suma maximă de plată. Și restul de 70-80% aduce profit și în locul celor care sunt disciplinați și nu plătesc dobândă pe banii folosiți cu cardul de credit.
Sursa - Trust me bro(sau scoasa din dos mai pe romaneste)

Am card de credit de ani buni, am avut de achitat sume peste salariu mediu de multe ori, am achitat toata datoria.
Procentul real e sub 10%(date din interiorul unei banci mari din RO) daca era cum ziceai, bancile nu mai faceau altceva decat dadeau carduri de credit si se imbogateau.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din ce crezi ca fac bancile profit ?

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 14:55, said:

Salutare! Mi-a venit un mesaj cu plata ratei pentru cardul de credit. Acolo specifică că pot să achit și o sumă minimă (mult mai mică decât rata) până la o dată x. Care e ideea cu asta? Cumva, dacă o lună nu deții suficienți bani, achiți minimul ăla și luna următoare o să vină rata dublă, sau doar amâi plata acestora, iar suma aia minimă e o dobândă?

Cardul de credit pe care-l ai este pentru cumparaturi in rate fara dobanda (numarul ratelor variaza de la vanzator la vanzator) si cumparari cu perioada de gratie de (un numar de zile, de regula peste 50)?
Minimumul de plata este o suma stabilita de banca, o suma mica de regula. Dar tu sa fii atent la suma totala de plata pentru perioada aferenta ( o luna). Dobanzile vor apare daca vei plati mai putin decat acea suma totala, nu daca nu platesti acel minim.
In suma totala sunt incluse toate ratele + sumele datorate aferente perioadei de gratie.
Daca nu platesti acea suma minima, ti se va debita automat din contul curent. Daca in contul curent fondurile sunt insuficiente pentru a acoperi suma minima de plata, se debiteaza disponibilul exisstent. Daca contul curent este zero, normal ca nu se va debita nimic.

ps.
Chiar daca mascaricii considera ca a cumpara in rate este degradant, acest gen de carduri fix pentru asta este:ca sa cumperi in rate, cumparare care inseamna automat asumarea totala a anumitor obligatii si responsabilitati. Daca-ti achiti ratele la timp, nu vei avea niciodata nici un fel de probleme, nici dobanzi (mai mari sau mai mici) si nici penalizari sau restrictii.
Nimeni nu te obliga sa folosesti acest instrument.

#29
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022

 pasilla, on 06 mai 2023 - 15:45, said:

Diferenta de la cat platesti si pana la suma totala e purtatoare de dobanda 26 % incepand cu data scadentei si pana la data platii..

Atentie ca nu se calculeaza dobanda doar pe diferenta nerambursata, se calculeaza dobanda pentru toata suma utilizata in ciclul de tranzactionare.
Daca ai rambursat cu un leu mai putin, dobanda se calculeaza la toata suma ce o aveai de rambursat.

Cel putin la Raiffeisen asa este.

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean e cum a spus JohnnyRambo, in plus se percepe dobanda din prima zi la sumele retrase in cash de pe credit card. Cineva tebuie sa platasca comisioanele bancilor (vanzatorii cand cumperi cu cardul sau tu cand retragi cash)

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 JohnnyRambo, on 07 mai 2023 - 11:02, said:

Atentie ca nu se calculeaza dobanda doar pe diferenta nerambursata, se calculeaza dobanda pentru toata suma utilizata in ciclul de tranzactionare.
Daca ai rambursat cu un leu mai putin, dobanda se calculeaza la toata suma ce o aveai de rambursat.

Ai o perioada de gratie de vreo 25 de zile in care nu ti se ia dobanda
Cand iti vine factura scrie cat e datoria si care e due date-ul
Daca platesti pana la data limita trecuta pe factura, daca platesti tot, dobanda 0
Daca platesti mai putin dar mai mult decat minimul trecut pe factura, platesti data viitoare dobanda la ce-a ramas
Daca platesti mai putin decat suma minima trecuta pe factura, esti si penalizat.
Daca scoti cash, cum zise si Valdut, dobanda din ziua urmatoare, unii iti iau si comision pe cash si, bineinteles ca ai si o suma limita, la care e bine sa ai controlul.
Mie de multe ori mi-a marit limita, o data ajunsesem la $50,000, ca mi s-a sculat parul in cap cand am aflat

Apoi cardurile vin cu anumite beneficii, asigurare la masina inchiriata, cashback la tranzactiile cu cardul etc, diferite discounturi la anumite lanturi de magazine, hoteluri, inchirieri masina.
Ultima Amex pe care am avut-o era interesanta la zborul cu avionul, dar acolo placeam cam $150/an.

In America, dar intr-o anumita masura si Canada, business-ul e facut pentru tine, simti ca esti client si esti respectat.
Sunt colevtive care se gandesc la tine si asta din pricina concurentei.
Ajunsesem de ex din Detroit la plant in Manchester, NH sa nu fie nevoie sa discut cu nimeni
Totul mergea ca pe roate
Lasam masina in parcare, mergeam in terminal, treceam de linia de securitate, urcam in avion, coboram din avion (pardon pana coboram ceream vreo 4-5 gin&tonic in avion, clasa business), mergeam la car rental in subteran in parcul lor de unde imi alegeam singur masina, ma urcam si puneam cheia in buzunar, ajungeam la bariera, masina era scanata automat, se deschidea bariera si ajuntgeam la hotel sau la plant.
Unde la hotel, aceeasi situatie, scoteam cardul de credit, il scanau, "wlecome mr Tsunamii" si mergeam in camera deja rezervata.

O feerie

#32
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022

 Tsunamii, on 07 mai 2023 - 13:26, said:

Daca platesti mai putin dar mai mult decat minimul trecut pe factura, platesti data viitoare dobanda la ce-a ramas

Nu si la Raiffeisen si probabil nici la alte banci romanesti. In perioada de gratie trebuie sa platesti intreaga suma scadenta ("total de plata") ca sa nu ti se perceapa dobanda.

Daca nu platesti intreaga suma scadenta ti se va percepe dobanda pe toata suma scadenta. Nu conteaza daca platesti doar suma minima, daca platesti mai mult de suma minima, dar mai putin de totalul de plata - n-ai platit tot, platesti dobanda la tot, nu proportional.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 JohnnyRambo, on 08 mai 2023 - 10:56, said:

Nu si la Raiffeisen si probabil nici la alte banci romanesti. In perioada de gratie trebuie sa platesti intreaga suma scadenta ("total de plata") ca sa nu ti se perceapa dobanda.

Daca nu platesti intreaga suma scadenta ti se va percepe dobanda pe toata suma scadenta. Nu conteaza daca platesti doar suma minima, daca platesti mai mult de suma minima, dar mai putin de totalul de plata - n-ai platit tot, platesti dobanda la tot, nu proportional.

Ce nesimtiti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate