Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Sumă minimă de plată card credit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Salutare! Mi-a venit un mesaj cu plata ratei pentru cardul de credit. Acolo specifică că pot să achit și o sumă minimă (mult mai mică decât rata) până la o dată x. Care e ideea cu asta? Cumva, dacă o lună nu deții suficienți bani, achiți minimul ăla și luna următoare o să vină rata dublă, sau doar amâi plata acestora, iar suma aia minimă e o dobândă?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Ce-ti scrie in contract?

In general platesti dobanda pentru sumele neplatite la timp.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ideea e ca nu intri in intarziere, daca platesti acea suma minima, dar pentru restul din rata dobanda creste ametitor.

Edited by pasilla, 06 May 2023 - 14:58.


#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.05.2008
Daca iti permiti si sper sa iti permiti plateste toata rata. Daca platesti doar suma minima dobanda pe suma ramasa e imensa

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019
Ce banca?


Fiecare calculează diferit minimul de plata.

Minimul de plata te salveaza de la ajungerea in Biroul de credit.
Plateste rata intreaga, daca poti.


Data viitoare nu vine dubla. Vine ceva mai mare.
Doar ca, daca repeti miscarea, rapid se face ca un bulgare, care ia proportii.

Edited by stevetlangat, 06 May 2023 - 15:16.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
La cardureile de credit dobanda e undeva 25-30%.Daca poti plateste suma intreaga, daca nu, suma minima, dar luna viitoare vei avea mult mai mult de platit.

#7
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
BRD..oferta noua...cel standard

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dobanda e de 26% p.a.

#9
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

 pasilla, on 06 mai 2023 - 15:36, said:

Dobanda e de 26% p.a.

Cum adică pe an? dacă nu achit suma ratelor și tot plătesc minimul un an, după o să am de plătit suma ratelor + 26 %?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Diferenta de la cat platesti si pana la suma totala e purtatoare de dobanda 26 % incepand cu data scadentei si pana la data platii..
Vezi ca si pentru retragerile de numerar de la ATM platesti dobanda 26 % de la data cand ai scos banii. Acolo nu ai perioada de gratie.

Rezumat:
1. Achiti lunar intreaga rata.
2. Nu retragi numerar de la ATM, indiferent daca mori de foame.

Edited by pasilla, 06 May 2023 - 15:47.


#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 14:55, said:

Salutare! Mi-a venit un mesaj cu plata ratei pentru cardul de credit. Acolo specifică că pot să achit și o sumă minimă (mult mai mică decât rata) până la o dată x. Care e ideea cu asta? Cumva, dacă o lună nu deții suficienți bani, achiți minimul ăla și luna următoare o să vină rata dublă, sau doar amâi plata acestora, iar suma aia minimă e o dobândă?
suma minima nu e o dobanda.

dobanda o sa o vezi calculata in fiecare extras de cont

luna urmatoare va veni cu rata urmatoare, care se va aduna la rata anterioara neplatita

incearca sa vii la zi cu platile.

ai grija pe viitor ce si cat iei in rate: cardul de credit e util, dar trebuie sa te gandsti ce suma pot sa achiti lunar, a.i. sa nu platesti dobanda

Edited by irina2014, 06 May 2023 - 15:52.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cardul de credit e foarte necesar si util, dar daca nu il utilizezi corect, intri intr-o spirala a indatorarii, de nu mai iesi toata viata.

Cum se calculează suma minimă de plată?
Suma minimă de plată este calculată ca 3,5% din suma utilizat și devenit scadent plus eventuale dobânzi și comisioane.
3,5% x (sold debitor principal + rate scadente fără dobândă) + 100% dobândă + 100% ratele scadente cu dobândă (daca este cazul) + 100% penalităţi pentru rambursare întârziată (dacă este cazul) + 100% suma reprezentând depăşirea limitei de credit (dacă este cazul) + 100% suma min. de plată din extrasul precedent (în cazul în care nu a fost plătită), min. 20 lei.


#13
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Suma minima datorata nu este o rata, este o plata minima pe care trebuie sa o faci lunar in vederea achitarii obligatiilor de plata. Dar, in functie de posibilitatile tale financiare, poti achita fie obligatiile totale de plata fie orice suma mai mare decat suma minima datorata. Cu cat vei achita mai mult cu atat va creste suma disponibila pentru reutilizare.
De obicei, in cazul in care intr-o anumita perioada de plata lunara nu achiti cel putin suma minima datorata, incepand cu prima zi dupa expirarea perioadei de plata, pentru sumele utilizate si nerambursate se va percepe o dobanda curenta de xxx %/ zi pentru o perioada de o luna.
Sunt pe net calculatoare credite, cum e asta de ex.
Plateste "total de plata pentru ultimul raport de activitate" si discutia devine inutila...

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Niciodata nu platii minimul permis.  Dobanzile sunt foarte mari si se adauga zilnic. Daca intarzii o luna, banca va pune spiridusii racketi pe tine, de nu mai scapi de ei niciodata.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

 p3tqw, on 06 mai 2023 - 14:55, said:

Salutare! Mi-a venit un mesaj cu plata ratei pentru cardul de credit. Acolo specifică că pot să achit și o sumă minimă (mult mai mică decât rata) până la o dată x. Care e ideea cu asta? Cumva, dacă o lună nu deții suficienți bani, achiți minimul ăla și luna următoare o să vină rata dublă, sau doar amâi plata acestora, iar suma aia minimă e o dobândă?

Uite aici:
Attached File  visa.jpg   147.2K   94 downloads

Am facut cheltuieli de $360.94
Aveam o dobanda de $6.30 din luna trecuta, corespunzator cu o dobanda anuala de 18.5%
Pentru ca luna trecuta platisem mai mult, aveam la data intocmirii facturii o datorie de $349.40

Din asta eu puteam plati tot, $349.40, ceea ce am si facut si nu platesc nici o dobanda
Sau undeva intre $10 si $349.40, iar la restul ti se ia dobanda in valoare de 0.05068%/zi.
Daca platesti sub suma minima (in cazul asta $10), pe langa dobanda ti se ia si o penalizare

#16
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Mulțumesc pentru răspunsuri! Nu am probleme cu achitarea acestora. Era doar o curiozitate, evident că român fiind, n-am citit toate clauzele din contractul ăla.

#17
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Deci 365 împărțit la 26 vine 0.071 %. Deci dacă eu am o rată de 500 lei, și achit doar 250 lei, o să am o dobândă zilnică de 250 * 0.071 = 17.75 lei? Adică dacă achit restul ratei de 250 lei într-o lună, o să am de achitat 250 + (17.75 * 30) ? Mi se pare enorm

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006
0.071% este la sută și înseamnă 0.00071 la o înmulțire simplă... Deci nu este 17.75/zi ci 0.1775/zi la 250 lei

Edited by Ravy, 06 May 2023 - 16:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate