Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

un singur ETF, long term.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 16.04.2011
Buna,

ma gandesc sa indep a cumpara lunar, cu gandul ca peste 15-20 ani sa ajut copilul cu ceva capital.

Insa, nu pot investi mult, 100-200 euro lunar ar fi cel mai realizabil. Inteleg ca nu are rost sa ma avant in diversificare cu asa sume- intrebarea e:

daca ati alege un singur ETF, care ar fi? Stiu ca e ghicit in cafea pe termen lung, insa totusi e mai bine decat sa nu te gandesti deloc.

Sanatate si pace tuturor!

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,674
  • Înscris: 30.08.2017
Dpdv istoric cel mai bine pe termen lung s-a comportat S&P 500. Într-un fel, când mergi pe S&P 500 pariezi pe economia americană. Dacă ai convingerea că aceasta va performa pe termen lung, atunci mergi pe un etf ce urmărește S&P 500.

#3
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Pe termen lung banii iei pierd valoarea. Chiar și fără crize majore inflația roade din valoarea banului pe perioade așa lungi.
Ce iti rupi tu de la gura 100 EUR azi nu va valora de un iaurt și o pâine în 20 de ani.

Dacă vrei o recomandare, eu aș baga banii în lucruri. O casa, un teren, o mașină, ce ți se pare ca se potrivește mai bine. Doar sa fii bun de creditat pentru bănci, pentru ca altfel nu le poți achiziționa.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu aveam aceleasi dileme recent si dupa ce-am citit prin dreapta si-n stanga tot la S&P 500 am ajuns.
Problema la mine s-a transformat in care din ETF-urile care urmaresc S&P500 sunt de incredere si usor de "gestionat" din Romania. (experienta mea cu asa ceva e aproape zero, d-aia o iau foarte incet)
Am inteles ca sunt diverse fonduri p-afara cu comisioane foarte mici comparativ cu ce se practica in Romania, dar n-am apucat sa studiez.

...asa ca am comentat aici ca sa urmaresc discutia. Posted Image

View Postevilbars, on 04 mai 2023 - 09:28, said:

Pe termen lung banii iei pierd valoarea.
...pai d-aia cauta omul sa ii investeasca in ceva, nu sa-i puna la saltea sau in banca. Daca gasesti ceva cu ROI macar putin mai mare decat rata inflatiei pe 20 de ani, nu pierzi nimic.
Nu zic ca nu renteaza si imobiliarele, dar acolo e cu cantec, daca le iei pe credit trebuie sa iei in considerare si dobanda (care normal ca va fi mai mare decat rata inflatiei indiferent ce faci), si exista tot timpul riscul sa cumperi ceva inainte de a se sparge o bula si sa astepti mult si bine ca proprietatea sa ajunga inapoi la valoarea cu care ai cumparat-o tu. Cine a luat apartamente prin 2007 stie ce zic. Desi, "in the long run", tot iesi pe plus, dar conteaza cat de long e acel run. :)
De masina nu zic nimic, cred ca-s o mana de masini la care te poti astepta sa creasca in pret, si alea costa mult mai mult decat imobiliarele. Iar riscurile acolo sunt si mai mari.

Edited by TehCube, 04 May 2023 - 09:37.


#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 18.06.2017
E suficient sa te uiti aici la ultimii 10 ani pentru a vedea rata inflatiei
https://insse.ro/cms...-de-date-anuala

Si sa te uiti aici la ultimii 10 ani pentru randamentul S&P 500
https://www.investop...turn-sp-500.asp

Calculele le face fiecare, cu nota ca analiza este pe istoric, viitorul este impredictibil.

Si nu uitati regula numarul 1, nu investiti ce nu sunteti dispusi sa pierdeti.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,173
  • Înscris: 17.01.2012
de ce un singur ETF? :o

#7
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 20.11.2005
Eu iti recomand iShares Core MSCI World UCITS ETF (EUR Acc.).
E domiciliat in Irlanda, deci taxe mici, are un TER de 0.2, P/E Ratio momentan e pe la 17, si fiind cu acumulare, dividentele sunt reinvestite automat, fara sa declanseze un eveniment taxabil.
Pe XTB il gasesti cu ticker-ul EUNL.DE

#8
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 16.04.2011
o lamurire: nu sunt ultimimii bani, dar e mai usor asa de planificat longterm lunar sa-i depun.

suma initiala ce o pot aloca din start e de 5000 euro, apoi cate 200 lunar si incet incet poate mai creste.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,381
  • Înscris: 06.01.2007
Nu castigi nimic deoarece lumea se dezvolta, nevoile devin mai sofisticate si ce ai adunat tu acuma (cu dificultate) va reprezenta o nimica toata pentru copilul tau.
Exceptie, daca nu ai ce face cu banii.

Si apropo, investitia e altceva. Ce vrei tu sa faci se numeste economisire.

#10
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 16.04.2011

View Postmaccip, on 04 mai 2023 - 11:18, said:

Si apropo, investitia e altceva. Ce vrei tu sa faci se numeste economisire.

ar fi economisire daca nu ar fi si cresterea gen 5-10% anuale, nu?

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,173
  • Înscris: 17.01.2012
5%-10% acoperă, cumva, inflația de anul ista? :o

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,674
  • Înscris: 30.08.2017
Nu acoperă, însă tot mai bine decât nimic.

Iar pe termen lung recuperezi în anii în care inflația e 2-3%.

Edited by george_alexandru, 04 May 2023 - 13:39.


#13
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 22.07.2008

View Postmberila, on 04 mai 2023 - 10:13, said:

Eu iti recomand iShares Core MSCI World UCITS ETF (EUR Acc.).
E domiciliat in Irlanda, deci taxe mici, are un TER de 0.2, P/E Ratio momentan e pe la 17, si fiind cu acumulare, dividentele sunt reinvestite automat, fara sa declanseze un eveniment taxabil.
Pe XTB il gasesti cu ticker-ul EUNL.DE

Este o optiune foarte buna. Are expunere pe tarile dezvoltate.

Alta alternativa mai buna din punct de vedere al diversificarii ar fi si Vanguard FTSE All-World UCITS ETF, Accumulating. Are ISIN IE00BK5BQT80 si pe XTB il gasesti cu ticker-ul VWCE.DE Diferenta fata de EUNL ar fi ca VWCE are in componenta mai multe companii (3692 vs 1511 la EUNL) si o expunere de 10% pe emerging markets. Daca cauti pe Google "VWCE and chill" Posted Image o sa vezi ca multa lume prefera aceasta strategie de a investi doar in VWCE ca singur ETF.

Edited by laurcj, 04 May 2023 - 14:04.


#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
Esti pe drumul cel bun, dar se recomanda sa investesti doar banii de care nu ai nevoie in urmatorii 5 ani (eu as zice 10 ani) si asta dupa ce ti-ai platit toate datoriile, creditele si ai o rezerva ca sa traiesti 6 luni - 1 an daca ramai fara servici. Daca esti in acest stadiu poti sa te intrebi ce fel de persoana esti. Cum ai reactiona stiind ca anul trecut S&P 500, care vad ca e cel mai recomandat pe aici, a scazut cu 20% (fara a socotii inflatia), in anul 2008 a scazut 38%, iar perioada 2000-2010 e cunoscuta ca "lost decade" unde $1 investit in 2000 ar fi valorat tot $1 in 2010 la fel fara sa mai socotesti inflatia. Daca dupa toate astea mai doresti sa investesti ti-as recomanda sa te uiti la AOK, AOM, sau AOR de la ishares din USA sau daca nu se pot cumpara in Europa la ceva echivalente lor. Alegerea unuia dintre ele se face in functie de varsta, apetitul de risc, orizontul de investitii, etc. De apetitul de risc nu poti sa-ti dai seama pana cand n-ai trecut prin cel putin printr-un an cu probleme serioasa. Eu trecusem prin 2008, dar cand a fost cu covid-ul in 2020 si in vreo 3 saptamani am pierdut 30%, suma maricica de 6 cifre, nu mi-a fost usor. Am vandut ceva si am cumparat altceva si la sfarsitul anului am fost pe plus. Unele din c am cumparat chiar s-au dublat sau triplat (desi acum au mai scazut tot sunt pe plus). O data ce ai vandut e foarte greu sa mai reintri pe piata si iti va fi frica ca marketul o sa scada, desi marketul de cele mai multe ori creste decat scade.  

Daca dupa toate astea mai vrei sa investesti un ultim pas ar fi alegerea unui broker. Vad ca prin Romania sunt destul de piperati si taxele percepute sunt mari. Ti-as recomanda sa te uiti si la Interactiv Broker si in general un broker care e prezent pe piata americana. Piata americana e cea mai reglementata, iar daca vrei sa tragi un tun e mai bine sa eviti piata americana (compara Madoff cu Stoica de la Caritas, cu Ioana Maria Vlas de la FNI)

Edited by vladut01, 04 May 2023 - 14:46.


#15
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 30.06.2008
Unele sfaturi sunt excelente. Am inceput acelasi lucru pentru copil acum 4 ani cu depuneri trimestriale. 50 % Fidelis 50 % actiuni BVB. Am reinvestit dobanzile si dividendele primite cu un randament total de 44%. Un portofoliu conservator , cu maxim 10% dedicat companiilor mici. Timpul e de partea lui.

#16
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 06.11.2006

View Postmaccip, on 04 mai 2023 - 11:18, said:



Si apropo, investitia e altceva. Ce vrei tu sa faci se numeste economisire.

Ce este investitia?

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
E bine sa faci asta.... .decat sa ii lasi 4 pereti intr-un loc unde probabil nu va fi si il va vinde direct, mai bine lasi asa un portofoliu.

Dar, daca lasi doar bani fara o educatie de a fructifica acel portfoliu.. ai esuat din prima zi.

#18
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Un apartament il va pune pe picioare de la 18 ani. Isi poate incepe viata de familie imediat. Nu asteapta pe langa parinti, dar ramane aproape de ei. Nu trebuie sa stea in camine de universitate. Daca ii dai si o masina la 18 ani are deja 10 ani avans fata de restul din generatia lui.

Majoritatea astepta varsta de 30 de ani ca sa aiba unde locui cu familia si sa aiba mobilitatea unui autoturism propriu. Unii isi incep viata la 40 de ani chiar.

Se pune intrebarea daca e mai rentabil sa iei un apartament cu capitalul investit sau sa il iei azi cu credit. Eu recomand varianta a doua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate