Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Vacanță la Paris, lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#127
daniarad

daniarad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.07.2012
Bonjur guys. Urmeaza sa plec si eu in Paris cu familia in 2 sapt, avem 3 zile din care una la Disneyland. As avea nevoie de parerea voastra, cei care au fost pt cateva detalii, in prima zi am facut planul in felul urmator, Arcul de Triumf, dupa pe Champ Elize pana la Luvru, intram vreo 2 ore si acolo, Notre dam si dupa cu barca pe Sena pana la Turnul Eiffel. Este ok pe o zi? cu un copil de 7 ani, sa nu fie prea mult de umblat? Ziua 2 la Disneyland, iar ziua 3 in cartierul Marais. Astept pareri si ponturi pt Disneyland. Si inca ceva, daca a folosit cineva dulapurile acelea in care iti poti lasa bagajul pt o zi in centru?

#128
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTitanbar, on 16 mai 2023 - 15:35, said:

   Aolooooo , dar nu e acolo inima civilizației ???? Parcă așa se vorbea de noi că se intamplă , la noi in România,  nu în Paris
E mai multa civilizatie aici decat ai in Romania. Daca ai atata teama, renunta la excursia din Paris ! Nu uita sa dai - Bonjour - cand intri intr-un magazin si te vede vanzatorul (sau casierul), si - Au revoir - la plecarea din magazin plus - Une bonne journée -, sa saluti si soferul cand urci in autobuz prin fata ! Faci asta si in Romania, printre altele ?

View Postdaniarad, on 16 mai 2023 - 16:46, said:

Bonjur guys. Urmeaza sa plec si eu in Paris cu familia in 2 sapt, avem 3 zile din care una la Disneyland. As avea nevoie de parerea voastra, cei care au fost pt cateva detalii, in prima zi am facut planul in felul urmator, Arcul de Triumf, dupa pe Champ Elize pana la Luvru, intram vreo 2 ore si acolo, Notre dam si dupa cu barca pe Sena pana la Turnul Eiffel. Este ok pe o zi? cu un copil de 7 ani, sa nu fie prea mult de umblat? Ziua 2 la Disneyland, iar ziua 3 in cartierul Marais. Astept pareri si ponturi pt Disneyland. Si inca ceva, daca a folosit cineva dulapurile acelea in care iti poti lasa bagajul pt o zi in centru?
1. Este in regula programul daca nu ploua. Daca va dor picioarele sunt metrouri sau autobuze.
2. Pentru Disneyland vezi ---> AICI
3. Nu am folosit.

Edited by pirpy, 16 May 2023 - 17:13.


#129
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
@Titanbar am ajuns azi la Paris, ne-am adunat la cazare si am zis sa-ti povestesc la cald traseul cu RER-ul.

Tarom si AirFrance aterizeaza ambele la terminalul 2E. Terminalul asta are portile K, L si M, cele L si M sunt mai departe (te poti uita pe Google Maps cum vine treaba), bagajele vin la K. Cand aterizezi, indiferent la care din ele ai semne catre Baggages si Sortie. Mergeti dupa acele semne. Daca cumva ati aterizat la portile L sau M veti avea de luat un mic tren (gratuit) pana la K. Dar va duc semnele, tot ce trebuie e sa le urmariti. Odata ajunsi in zona K veti trece prin controlul de pasapoarte. Daca nu aveti copii sub 12 ani in grup veti merge pe la controlul automat. Dupa aceea urmariti in continuare Baggages. Va aparea un panou mare pe care scrie banda de bagaje a zborului de la Bucuresti, la noi azi a fost banda 32. Apoi urmariti indicatoare catre banda 32, de unde luati bagajele de cala (daca aveti). Si daca nu aveti tot prin zona de bagaje treceti. Apoi urmati Sortie, mergeti pe la Nothing to declare (daca nu aveti mai stiu eu ce chestie vamuibila la voi dar in mod normal ca turisti nu aveti). Atentie, cand ati ajuns la Sortie inapoi nu va mai puteti intoarce, sa aveti toate bagajele la voi. Pe tot traseul gasiti toalete in caz de nevoie.

De aici urmariti indicatoarele cu Tren. Sunt 2 indicatoare, tren si tren RER B. Indicatoarele merg impreuna pentru ca duc in acelasi loc, e o singura gara. Tot din CDG pleaca si niste trenuri mari in alte directii.

O data ajunsi la gara sunt 2 zone, una e Grandes lignes (liniile mari) si RER B. Pentru RER sunt niste automate de cumparat bilete la care este organizata coada marcata cu gard de panglici.

Eu am folosit automatul direct in franceza, dar cred ca poti sa si schimbi limba. Am selectionat intai CDG a Paris, apoi am ales numarul de persoane, era selectionat 1 si am apasat pe + pana la 4 cati eram. (E acelasi pret pt persoane peste 10 ani). Pretul de persoana este 11.45 euro. Mi- a afisat suma totala. Am apasat Valider, am selectat ca mod de plata Carte bancaire, am folosit cardul si am platit. Mi-a dat 4 bilete de carton cu banda magnetica. Le-am
Impartit membrilor familiei. Se introduc in portile de la RER (care seamana cu cele de la metrou de la noi). Atentie, ca se cer introduse si la intrare si la iesire, trebuie pastrate.

Este afisat peronul la care pleaca urmatoarele RER, erau 11 si 12, ne-am dus la primul care pleca. Ele se bifurca in capatul celalalt dar pt Cartierul Latin nu ai treaba cu bifurcatia, oricare e bun, se bifurca dupa.

In RER era liber la aeroport, s-a mai aglomerat pe parcurs. La Chatelet les Halles am coborat din RER si am schimbat pe metroul linia 7 cu care trebuia sa mergem in continuare. Am urmarit indicatoarele cu linia 7.

Totul e conceput ca sa se descurce si cei care nu au mai fost.

In Paris e frumos, lume pe strazi, la cafenele si terase, pe malurile Senei, in parcuri si gradini publice. Atmosfera relaxata, cred ca se bucura cu totii de soare, vara, lumina.

Precautii trebuie sa-ti iei contra hotilor de buzunare in zonele turistice sau/si aglomerate, atentie la lucruri, portofelul in fundul ghiozdanului nu in buzunarul exterior, ghiozdanul tinut in fata sau jos, in mana, chestii pe care le faci si in Bucuresti in situatii similare sau in alte orase mari.

Edited by mdt, 01 June 2023 - 22:30.


#130
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.06.2008
Pentru cei care vor sa foloseasca transportul in comun parizian va recomand instalarea aplicatiei Bonjour RATP. Aveti toate detaliile si sugestii pentru trasee metrou/autobuz pe harta in timp real. De cateva luni regia de transport parizian a inceput sa limiteze emiterea/folosirea biletelor de hartie in statiile de metrou. Se pot cumpara carduri de transport la aeroport la biroul RATP pe care se incarca numarul dorit de calatorii. Ulterior se pot adauga noi titluri de transport prin aplicatia Bonjour RATP folosind un card bancar. Apple Pay merge peste tot. Ca o sugestie generala recomand vizitarea Muzeului Orsay in loc de Luvru. Bilete se pot cumpara online.
RER B este sigur, nu va faceti probleme. Foarte multi din cei care cersesc in Marais sunt romani si accepta bucurosi o bere.

#131
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Da, am vazut treaba cu cardurile dar pt 4 persoane care fac f putine drumuri nu merita sa ne complicam.

#132
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.03.2023

View Postmdt, on 01 iunie 2023 - 22:22, said:

@Titanbar am ajuns azi la Paris, ne-am adunat la cazare si am zis sa-ti povestesc la cald traseul cu RER-ul.

Tarom si AirFrance aterizeaza ambele la terminalul 2E. Terminalul asta are portile K, L si M, cele L si M sunt mai departe (te poti uita pe Google Maps cum vine treaba), bagajele vin la K. Cand aterizezi, indiferent la care din ele ai semne catre Baggages si Sortie. Mergeti dupa acele semne. Daca cumva ati aterizat la portile L sau M veti avea de luat un mic tren (gratuit) pana la K. Dar va duc semnele, tot ce trebuie e sa le urmariti. Odata ajunsi in zona K veti trece prin controlul de pasapoarte. Daca nu aveti copii sub 12 ani in grup veti merge pe la controlul automat. Dupa aceea urmariti in continuare Baggages. Va aparea un panou mare pe care scrie banda de bagaje a zborului de la Bucuresti, la noi azi a fost banda 32. Apoi urmariti indicatoare catre banda 32, de unde luati bagajele de cala (daca aveti). Si daca nu aveti tot prin zona de bagaje treceti. Apoi urmati Sortie, mergeti pe la Nothing to declare (daca nu aveti mai stiu eu ce chestie vamuibila la voi dar in mod normal ca turisti nu aveti). Atentie, cand ati ajuns la Sortie inapoi nu va mai puteti intoarce, sa aveti toate bagajele la voi. Pe tot traseul gasiti toalete in caz de nevoie.

De aici urmariti indicatoarele cu Tren. Sunt 2 indicatoare, tren si tren RER B. Indicatoarele merg impreuna pentru ca duc in acelasi loc, e o singura gara. Tot din CDG pleaca si niste trenuri mari in alte directii.

O data ajunsi la gara sunt 2 zone, una e Grandes lignes (liniile mari) si RER B. Pentru RER sunt niste automate de cumparat bilete la care este organizata coada marcata cu gard de panglici.

Eu am folosit automatul direct in franceza, dar cred ca poti sa si schimbi limba. Am selectionat intai CDG a Paris, apoi am ales numarul de persoane, era selectionat 1 si am apasat pe + pana la 4 cati eram. (E acelasi pret pt persoane peste 10 ani). Pretul de persoana este 11.45 euro. Mi- a afisat suma totala. Am apasat Valider, am selectat ca mod de plata Carte bancaire, am folosit cardul si am platit. Mi-a dat 4 bilete de carton cu banda magnetica. Le-am
Impartit membrilor familiei. Se introduc in portile de la RER (care seamana cu cele de la metrou de la noi). Atentie, ca se cer introduse si la intrare si la iesire, trebuie pastrate.

Este afisat peronul la care pleaca urmatoarele RER, erau 11 si 12, ne-am dus la primul care pleca. Ele se bifurca in capatul celalalt dar pt Cartierul Latin nu ai treaba cu bifurcatia, oricare e bun, se bifurca dupa.

In RER era liber la aeroport, s-a mai aglomerat pe parcurs. La Chatelet les Halles am coborat din RER si am schimbat pe metroul linia 7 cu care trebuia sa mergem in continuare. Am urmarit indicatoarele cu linia 7.

Totul e conceput ca sa se descurce si cei care nu au mai fost.

In Paris e frumos, lume pe strazi, la cafenele si terase, pe malurile Senei, in parcuri si gradini publice. Atmosfera relaxata, cred ca se bucura cu totii de soare, vara, lumina.

Precautii trebuie sa-ti iei contra hotilor de buzunare in zonele turistice sau/si aglomerate, atentie la lucruri, portofelul in fundul ghiozdanului nu in buzunarul exterior, ghiozdanul tinut in fata sau jos, in mana, chestii pe care le faci si in Bucuresti in situatii similare sau in alte orase mari.
Salut.
   Îți mulțumesc din suflet , contează mult ceea ce mi ai spus , vreau să țin cont de toate precizările tale ca să ofer familiei mele o vacanță frumoasă. Pentru asta am deschis această discuție pe Softpedia , mai ales că e pentru prima dată când călătorim cu avionul.
    Incă o dată , îți mulțumesc mult.
   Dacă mai intervine vreo intrebare , ți o voi adresa.

#133
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.03.2023

View PostTitanbar, on 11 iunie 2023 - 16:00, said:

Salut.
   Îți mulțumesc din suflet , contează mult ceea ce mi ai spus , vreau să țin cont de toate precizările tale ca să ofer familiei mele o vacanță frumoasă. Pentru asta am deschis această discuție pe Softpedia , mai ales că e pentru prima dată când călătorim cu avionul.
Incă o dată , îți mulțumesc mult.
   Dacă mai intervine vreo intrebare , ți o voi adresa.
Iată , prima intrebare a şi apărut , desiur dacă si voi ați călătorit tot cu Tarom.
    Aş vrea să ştiu cum ai procedat când ai făcut check-in ul online de intoarcere , la Paris ? Ai intrat tot pe site ul Tarom ? Ințeleg că la check-in ul acesta , după site ul Tarom eşti redirecționat pe site ul AirFrance şi acolo se efectuează check-in ul pentru intoarcerea la București chiar dacă zborul este operat tot de Tarom ???
    Mulțumesc mult.

View Postmdt, on 01 iunie 2023 - 22:22, said:

@Titanbar am ajuns azi la Paris, ne-am adunat la cazare si am zis sa-ti povestesc la cald traseul cu RER-ul.

Tarom si AirFrance aterizeaza ambele la terminalul 2E. Terminalul asta are portile K, L si M, cele L si M sunt mai departe (te poti uita pe Google Maps cum vine treaba), bagajele vin la K. Cand aterizezi, indiferent la care din ele ai semne catre Baggages si Sortie. Mergeti dupa acele semne. Daca cumva ati aterizat la portile L sau M veti avea de luat un mic tren (gratuit) pana la K. Dar va duc semnele, tot ce trebuie e sa le urmariti. Odata ajunsi in zona K veti trece prin controlul de pasapoarte. Daca nu aveti copii sub 12 ani in grup veti merge pe la controlul automat. Dupa aceea urmariti in continuare Baggages. Va aparea un panou mare pe care scrie banda de bagaje a zborului de la Bucuresti, la noi azi a fost banda 32. Apoi urmariti indicatoare catre banda 32, de unde luati bagajele de cala (daca aveti). Si daca nu aveti tot prin zona de bagaje treceti. Apoi urmati Sortie, mergeti pe la Nothing to declare (daca nu aveti mai stiu eu ce chestie vamuibila la voi dar in mod normal ca turisti nu aveti). Atentie, cand ati ajuns la Sortie inapoi nu va mai puteti intoarce, sa aveti toate bagajele la voi. Pe tot traseul gasiti toalete in caz de nevoie.

De aici urmariti indicatoarele cu Tren. Sunt 2 indicatoare, tren si tren RER B. Indicatoarele merg impreuna pentru ca duc in acelasi loc, e o singura gara. Tot din CDG pleaca si niste trenuri mari in alte directii.

O data ajunsi la gara sunt 2 zone, una e Grandes lignes (liniile mari) si RER B. Pentru RER sunt niste automate de cumparat bilete la care este organizata coada marcata cu gard de panglici.

Eu am folosit automatul direct in franceza, dar cred ca poti sa si schimbi limba. Am selectionat intai CDG a Paris, apoi am ales numarul de persoane, era selectionat 1 si am apasat pe + pana la 4 cati eram. (E acelasi pret pt persoane peste 10 ani). Pretul de persoana este 11.45 euro. Mi- a afisat suma totala. Am apasat Valider, am selectat ca mod de plata Carte bancaire, am folosit cardul si am platit. Mi-a dat 4 bilete de carton cu banda magnetica. Le-am
Impartit membrilor familiei. Se introduc in portile de la RER (care seamana cu cele de la metrou de la noi). Atentie, ca se cer introduse si la intrare si la iesire, trebuie pastrate.

Este afisat peronul la care pleaca urmatoarele RER, erau 11 si 12, ne-am dus la primul care pleca. Ele se bifurca in capatul celalalt dar pt Cartierul Latin nu ai treaba cu bifurcatia, oricare e bun, se bifurca dupa.

In RER era liber la aeroport, s-a mai aglomerat pe parcurs. La Chatelet les Halles am coborat din RER si am schimbat pe metroul linia 7 cu care trebuia sa mergem in continuare. Am urmarit indicatoarele cu linia 7.

Totul e conceput ca sa se descurce si cei care nu au mai fost.

In Paris e frumos, lume pe strazi, la cafenele si terase, pe malurile Senei, in parcuri si gradini publice. Atmosfera relaxata, cred ca se bucura cu totii de soare, vara, lumina.

Precautii trebuie sa-ti iei contra hotilor de buzunare in zonele turistice sau/si aglomerate, atentie la lucruri, portofelul in fundul ghiozdanului nu in buzunarul exterior, ghiozdanul tinut in fata sau jos, in mana, chestii pe care le faci si in Bucuresti in situatii similare sau in alte orase mari.

Iată , prima intrebare a şi apărut , desiur dacă si voi ați călătorit tot cu Tarom.
    Aş vrea să ştiu cum ai procedat când ai făcut check-in ul online de intoarcere , la Paris ? Ai intrat tot pe site ul Tarom ? Ințeleg că la check-in ul acesta , după site ul Tarom eşti redirecționat pe site ul AirFrance şi acolo se efectuează check-in ul pentru intoarcerea la București chiar dacă zborul este operat tot de Tarom ???
    Mulțumesc mult.

#134
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Din contra, Taromul nu prea e integrat cu alte companii pe partea de check-in, cam trebuie facut pe site-ul lor.

Am zburat cu Tarom, zbor cumparat de pe site-ul lor si operat de ei.
Check-in-ul se poate face cu 30 de ore inainte, cam asa l-am facut si eu, cu o zi inainte.
Am intrat pe site-ul Tarom, am selectat mobile check-in, am completat booking reference si numele de familie si am facut check-in-ul. La final am selectat sa imi trimita boarding pass-urile pe email.

Atentie pe CDG, desi pe boarding pass aparea terminalul 2E, predarea bagajelor o mutasera la 2F. Cand iesiti de la RER urmariti semnele cu aeroport sau pictograma cu avion. La un moment dat este o tabela electronica mare le care scrie fiecare zbor de la ce terminal este. Noi pt ca ne cam grabeam si ne consideram destepti 😄 nu ne-am uitat si ne-am bazat ca e 2E. Apoi am urmat semnele cu 2E si acolo supriza ca nu aparea zborul nostru. Atunci am presupus ca poate e 2F. Era mult sa ne intoarcem pana la bifurcatia pe unde am venit asa ca am coborat cu liftul de la etajul 2 unde sunt plecarile de la 2E pana la parter unde sunt sosirile, am iesit afara si am traversat parcarea pana la 2F sosiri de unde am luat liftul la etajul 2 unde sunt plecarile si acolo ne-am gasit zi zborul de Bucuresti pe tabel. Am povestit toate astea “in caz ca”. De fapt plecarea zborului tot de la 2E portile L era doar ca luarea bagajelor o mutasera la 2F, ei stiu de ce. Iar de la 2F la portile L am mers pe un culoar lung, practic paralel cu trenul care merge de la 2E la portile L. Daca esti curios poti sa te uiti pe Google Maps cum sta treaba.

Inca ceva: la lasarea bagajelor pe CDG nu este operator uman. Sunt niste aparate unde iti scanezi pasaportul sau boarding pass-ul sau introduci datele si acolo iti listezi tag-urile de bagaje pe care si le atasezi singur de bagaj si apoi le predai. Mai sunt niste angajati care supravegheaza si ajuta in acest proces. Important e sa va uitati pe tabel sa vedeti la ce ghisee trebuie sa mergeti pentru zborul vostru; in principiul la ghiseele Air France pt ca Taromul nu are ale lui pe CDG.

Tot la aparatele alea care tiparesc tagurile de bagaje se pot tipari si boarding pass-urile - mie mi-e mai usor sa le arat pe hartie decat pe telefon fiind mai multe.

Apoi treceti prin control de securitate, pasapoarte si nu mai aveti decat sa mergeti la poarta de imbarcare.

Taromul nu mai da nici mancare nici bauturi gratis, le vand, 3 euro o apa la jumate, vreo 7 euro un sandvici, cam atat am retinut. Puteti sa va luati mancare/bauturi si de pe aeroport din zona de imbarcare (nu puteti aduce bauturi din afara pentru ca nu puteti trece cu lichide de controlul de securitate; mancare uscata merge adusa in bagajul de mana).

Vacanta frumoasa!

Edited by mdt, 11 June 2023 - 17:40.


#135
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Revin cu niste sfaturi necerute :)
La obiectivele cele mai cunoscute e bine sa va luati online bilete de intrare, au o anumita ordine de intrare dar mergeti la sigur.

Noi am avut bilete luate la Sainte Chapelle, acolo am vazut ca mai primeau si din cei care nu aveau bilete luate de dinainte, aveau o coada separata. Am mai avut bilete luate la Versailles, si la muzeul Orsay, aici nu stiu daca se vindeau bilete si la fata locului fiind organizare mare, cu mai multe intrari. Am mai mers la muzeul de arte decorative unde am luat bilete online in aceeasi dimineata, fiind mai putin cunoscut acolo se gaseau dar am preferat sa luam ca nu cumva sa mergem degeaba pana acolo. Cam atat am intrat in cele 4 zile cat am stat, plus ceva biserici. Notre Dame inca e inchisa dupa incendiu dar e foarte frumos amenajat in fata ei un fel de podium cu banci unde poti sa te odihnesti si sa admiri catedrala. Lumea sta, isi face poze, atmosfera e foarte placuta.

Bineinteles, trebuie sa fii atent la hotii de buzunare in locuri aglomerate, mai sunt atentionari si pe acolo. Dar asta e valabil peste tot in lume, nu mi s-a parut cu nimic mai periculos decat in Londra, Roma, Barcelona, Praga. Trebuie atentie dar nu paranoia.

Inca un sfat necerut :) daca cumva va cumparati branza moale gen Camembert sau Brie pentru acasa sa o bagati la bagajul de cala pentru daca e in bagajul de mana ca la controlul de securitate le apare ca lichid si v-o arunca din pacate. A patit-o o prietena de-a mea.

Edited by mdt, 11 June 2023 - 18:00.


#136
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.03.2023

View Postmdt, on 11 iunie 2023 - 17:39, said:

Din contra, Taromul nu prea e integrat cu alte companii pe partea de check-in, cam trebuie facut pe site-ul lor.

Am zburat cu Tarom, zbor cumparat de pe site-ul lor si operat de ei.
Check-in-ul se poate face cu 30 de ore inainte, cam asa l-am facut si eu, cu o zi inainte.
Am intrat pe site-ul Tarom, am selectat mobile check-in, am completat booking reference si numele de familie si am facut check-in-ul. La final am selectat sa imi trimita boarding pass-urile pe email.

Atentie pe CDG, desi pe boarding pass aparea terminalul 2E, predarea bagajelor o mutasera la 2F. Cand iesiti de la RER urmariti semnele cu aeroport sau pictograma cu avion. La un moment dat este o tabela electronica mare le care scrie fiecare zbor de la ce terminal este. Noi pt ca ne cam grabeam si ne consideram destepti 😄 nu ne-am uitat si ne-am bazat ca e 2E. Apoi am urmat semnele cu 2E si acolo supriza ca nu aparea zborul nostru. Atunci am presupus ca poate e 2F. Era mult sa ne intoarcem pana la bifurcatia pe unde am venit asa ca am coborat cu liftul de la etajul 2 unde sunt plecarile de la 2E pana la parter unde sunt sosirile, am iesit afara si am traversat parcarea pana la 2F sosiri de unde am luat liftul la etajul 2 unde sunt plecarile si acolo ne-am gasit zi zborul de Bucuresti pe tabel. Am povestit toate astea “in caz ca”. De fapt plecarea zborului tot de la 2E portile L era doar ca luarea bagajelor o mutasera la 2F, ei stiu de ce. Iar de la 2F la portile L am mers pe un culoar lung, practic paralel cu trenul care merge de la 2E la portile L. Daca esti curios poti sa te uiti pe Google Maps cum sta treaba.

Inca ceva: la lasarea bagajelor pe CDG nu este operator uman. Sunt niste aparate unde iti scanezi pasaportul sau boarding pass-ul sau introduci datele si acolo iti listezi tag-urile de bagaje pe care si le atasezi singur de bagaj si apoi le predai. Mai sunt niste angajati care supravegheaza si ajuta in acest proces. Important e sa va uitati pe tabel sa vedeti la ce ghisee trebuie sa mergeti pentru zborul vostru; in principiul la ghiseele Air France pt ca Taromul nu are ale lui pe CDG.

Tot la aparatele alea care tiparesc tagurile de bagaje se pot tipari si boarding pass-urile - mie mi-e mai usor sa le arat pe hartie decat pe telefon fiind mai multe.

Apoi treceti prin control de securitate, pasapoarte si nu mai aveti decat sa mergeti la poarta de imbarcare.

Taromul nu mai da nici mancare nici bauturi gratis, le vand, 3 euro o apa la jumate, vreo 7 euro un sandvici, cam atat am retinut. Puteti sa va luati mancare/bauturi si de pe aeroport din zona de imbarcare (nu puteti aduce bauturi din afara pentru ca nu puteti trece cu lichide de controlul de securitate; mancare uscata merge adusa in bagajul de mana).

Vacanta frumoasa!
  Salut.
   Revin cu nelămurirea despre checkin ul de intoarcere. Atașez screenshut cu tabelul roșu de pe site ul Tarom și al doilea screenshut cu site ul Air France care se deschide cand apeși pe checkin online la rubrica Otopeni / Paris. Mi s a spus de la informații Tarom că de aici , de la tabelul arătat trebuie să fac checkin ul de intoarcere. Mă poți lămuri te rog ? Mulțumesc

#137
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Nu vad niciun atasament, incerc eu sa atasez poza:

Daca zborul e operat de Tarom trebuie facut check-in-ul la butonul rosu de sus.

Tabelul cu butoane pentru AirFrance, KLM, AirEuropa samd este pt cazurile in care zborul e operat de respectivele companii.

In practica nu ai cum sa gresesti pt ca daca incerci sa faci check in la un zbor operat de Tarom apasand celelalte butoane cel mai probabil e ca o sa-ti afiseze un mesaj ca nu poate face check in si atunci te duci pe butonul de sus care te duce pe flow-ul Taromului. Si nici invers nu merge.

Da, interfata utilizator a Taromului e foarte prost conceputa, neprietenoasa, nu intelegi ce vrea.

La ce ora pleaca zborul de intors si in ce zi a saptamanii?

Attached Files


Edited by mdt, 11 June 2023 - 21:36.


#138
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.03.2023

View PostTitanbar, on 11 iunie 2023 - 21:07, said:


  Salut.
   Revin cu nelămurirea despre checkin ul de intoarcere. Atașez screenshut cu tabelul roșu de pe site ul Tarom și al doilea screenshut cu site ul Air France care se deschide cand apeși pe checkin online la rubrica Otopeni / Paris. Mi s a spus de la informații Tarom că de aici , de la tabelul arătat trebuie să fac checkin ul de intoarcere. Mă poți lămuri te rog ? Mulțumesc

Attached Files



#139
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Da, al doilea e flow-ul de check-in de la AirFrance. Daca iti merge, foarte bine. Daca nu, te intorci pe site-ul Tarom si apesi butonul rosu de sus. Eu apasand pe butonul rosu de sus am facut check-in si am venit cu zborul care pleaca la 12:00 din Paris, operat de Tarom.

De curiozitate poti sa incerci sa introduci datele calatoriei. Daca iti zice ca inca nu se poate face check-in, probabil ca va merge. Daca iti zice ca nu gaseste rezervarea sau ceva de genul inseamna ca trebuie sa mergi pe butonul ala de sus, flow-ul Taromului. Unul din ele va merge.

Edited by mdt, 11 June 2023 - 22:07.


#140
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
La Paris ne-a placut ca era multa verdeata, un aer boem, parca toata lumea era super relaxata asta poate ca vedeam multi turisti..
Ce nu ne-a placut, fiind cazati aproape de parcuri, e ca in parcuri nu e gazon, iarba,,etc,,,e un fel de pietris...aia alearga mult acolo..fac jogging si ridica praful ...nu e prea placut ca turist..

#141
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.03.2023

View Postmdt, on 11 iunie 2023 - 22:03, said:

Da, al doilea e flow-ul de check-in de la AirFrance. Daca iti merge, foarte bine. Daca nu, te intorci pe site-ul Tarom si apesi butonul rosu de sus. Eu apasand pe butonul rosu de sus am facut check-in si am venit cu zborul care pleaca la 12:00 din Paris, operat de Tarom.

De curiozitate poti sa incerci sa introduci datele calatoriei. Daca iti zice ca inca nu se poate face check-in, probabil ca va merge. Daca iti zice ca nu gaseste rezervarea sau ceva de genul inseamna ca trebuie sa mergi pe butonul ala de sus, flow-ul Taromului. Unul din ele va merge.
Am înțeles.  Eu dădeam click pe primul flow din tabel , nu pe cel de sus din afara tabelului.
   Pe mine m a ingrijorat faptul că dacă suni la numărul scurt de la Tarom , 0219978 , la secțiunea 4 a robotului , despre check-in  , mesajul robotului incepe prin a te face atent la efectuarea check-in ului la zborul dinspre Paris spre Otopeni. Dacă poți , te rog sună , să asculți această recomandare , care pe mine m a ingrijorat deoarece, repet , este pentru prima dată când călătoresc cu avionul.
    Iți mulțumesc pentru sprijinul pe care mi l acorzi.


#142
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
@Titanbar si eu sunt interesata sa citesc impresiile voastre. Cum a fost la Paris?

Edited by mdt, 31 July 2023 - 13:01.


#143
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Nexus11 si Titanbar, este frumos si politicos sa oferiti din experienta voastra in Paris, si altor viitori excursionisti, mai ales ca ați fost stresati de siguranta de aici.
Ați avut probleme ?
Cateva sfaturi sunt intotdeauna binevenite ! Posted Image

#144
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Bonjour,

Câteva impresii din Paris

Sunt la o aruncătură de băț de Paris, adică la puțin peste două ore de mers cu trenul din rivala Londra
Am fost vara aceasta în Paris și mi-a plăcut mult! M-am simțit în siguranță; de altfel, este multă poliție și militari armați până în dinți care patrulează zonele sensibile. Înțeleg că se numește Operațiunea Sentinelle?

Anyway, Parisul este grandios. Am mers pentru artă - în special pictură, dar și arhitectură, sculptură, gastronomie și vin! Am descoperit din întâmplare un restaurant condus de o familie, cu un decor ce datează din 1905, în care mi s-a recomandat la vrai pain perdu pentru o experiență autentic franțuzească.

Ca atmosferă generală - plăcut, vibrant, copleșitor chiar în anumite medii, aglomerat dar nu sufocant. Mulți americani la Paris - de altfel a și fost orașul lor de expats printre care preferatul meu, Hemingway.

În curând merg din nou! De data asta sunt pe urmele lui Brâncuși. 😀

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate