Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vacanțã la Paris, lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#91
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postclusium, on 28 martie 2023 - 21:59, said:

Nu e tocmai o placere sa mergi sa vizitezi un oras in care serviciile publice sunt in greva, sunt manifestatii de strada si ciocniri cu politia, etc. Nici eu nu m-as duce in perioada asta si mi se pare normal sa te gandesti daca e o idee buna sa mergi. Daca as putea anula fara sa pierd bani, eu as face-o. De exemplu saptamana asta am programate doua iesiri la sport pe final de saptamana, dar la cum e vremea, probabil le voi anula, care e farmecul sa merg si sa inghet de frig? In concediu mergi ca sa te relaxezi, nu ca sa te stresezi.

Nu era vorba decat de "gunoaie" si luptele de strada care, vorba colegului, te duc cu gandul la Angola sau Yemen.

#92
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Depinde cum privesti.
Ce poate fi mai autentic decat un Paris in plina revolta, in spirit revolutionar, baricade si batalii cu gabori inarmati pana in dinti?
Simti ca traiesti epoca revolutiei...acum ca pe acolo nu mai este Gavroche, ci mai degraba Ismail, Ngonko, despre care V. Hugo habar nu avea...

#93
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmetalactual, on 30 martie 2023 - 23:18, said:

.....
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Peste ani, alt "Victor Hugo" o sa povesteasca despre revoltele de acum, si o sa fim 'mandri' ca am participat la ele. Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by pirpy, 31 March 2023 - 08:44.


#94
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023
Este prima oarã când vom ajunge la Paris , pe CDG , terminalul 2E.
   Vã rog pe cei care ați folosit acest tren RER sã mi dați și mie câteva lãmuriri.
1. Dupã ce am aterizat și ne am luat bagajele de calã , accesul la RER se face din incinta terminalului 2E sau trebuie sã ieși din aeroport ? RER ul de la terminalul 2E , are un numãr pe care trebuie sã l știu pentru când ne vom intoarce la aeroport ?
2.Înțeleg cã RER ul este un tren ( cum e la București trenul intre Gara de Nord și aeroportul Otopeni ) , cu care mergi și face conexia cu metroul din Paris . Stația la care dorim noi sã ajungem se aflã pe linia 10 de metrou.
    Poate cineva sã mi spunã cum se numește stația la care trebuie sã cobor din RER pentru a lua metroul pe linia 10 ( pentru a ajunge la stația Mabillon ) ?
  3. Cãlãtoria cu RER ul , apoi cea cu metroul se plãtesc separat ?
  4.Biletele la RER și metrou le cumpãr in funcție de câte stații merg cu ele ? Sau e un tarif standard ca la metroul din București  ??

#95
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://www.ratp.fr/en

sa vezi prin ce zona nasoala trece RER B de la aeroport spre oras :)

Edited by cattavencu, 06 April 2023 - 11:38.


#96
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTitanbar, on 06 aprilie 2023 - 11:03, said:

...
1. RER B , vezi AICI cum se ajunge la el (in centrul imaginii), sau AICI.
2. Statia la care trebuie sa cobori pentru metroul M 10, se numeste Saint-Michel Notre Dame. Vezi AICI detalii.
3. Nu ! Cu acelasi bilet intri si la RER B si apoi la metrou M 10. Vezi detalii si pret AICI. Si AICI.
4. Vezi raspunsul de la punctul 3, plus alte informatii despre transportul in Paris gasesti AICI si AICI.

#97
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
https://www.urbanrai...s-map-giant.png
RER B3 merge la aeroport. Stația e în aeroport. Nu în terminalul 2, dar în zonă. Te iei după indicatoare, mergi pe culoare, scări rulante și ajungi.
Legătura cu linia 10 de metrou se face la stația RER St-Michel Notre-Dame / stația de metrou Cluny-La Sorbonne.

#98
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postabancor, on 06 aprilie 2023 - 12:08, said:

RER B3 ??? Eu stiu doar de ASTA.

#99
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

View Postpirpy, on 06 aprilie 2023 - 11:57, said:


1. RER B , vezi AICI cum se ajunge la el (in centrul imaginii), sau AICI.
2. Statia la care trebuie sa cobori pentru metroul M 10, se numeste Saint-Michel Notre Dame. Vezi AICI detalii.
3. Nu ! Cu acelasi bilet intri si la RER B si apoi la metrou M 10. Vezi detalii si pret AICI. Si AICI.
4. Vezi raspunsul de la punctul 3, plus alte informatii despre transportul in Paris gasesti AICI si AICI.
Mulțumesc , mulțumesc  mult.

#100
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005

View Postlivdan, on 29 martie 2023 - 08:03, said:

Am fost săptămâna trecută la Paris ( miercuri - duminica) și nu am avut nici un fel de probleme legate de Manifestații , gunoaie neridicate etc .
Personal celor care vor călători le recomand sa urmărească la TV posturile pariziene care prezintă cu lux de amănunte programul manifestațiilor ( dacă sunt) Si zonele im care se desfășoară .
  De vizitat sunt toate atracțiile disponibile ( la Luvru am întârziat 1 ora ).
Concluzia - mergeți fara frica la Paris !!!

Vom merge de Pastele nostru in Paris.Legat de greve ai intampinat vreo problema?Am mai urmarit ziarele frantuzesti "Le Figaro" "Le Parisien" cumva pe 14 Curtea Constitutionala ar decide daca legea e constitutionala sau nu.

Poti descrie mai in detaliu daca te-ai intalnit cu manifestanti si daca ai avut perturbari in trafic?(metro-tren etc).Pe strada ziua te simteai in siguranta?

Am pleca pe 13 seara ,iar la Paris am fi pe 14-18 aprilie.

Edited by Nexus11, 06 April 2023 - 19:19.


#101
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostNexus11, on 06 aprilie 2023 - 19:14, said:

....Pe strada ziua te simteai in siguranta?...
La aceasta intrebare iti pot raspunde si eu: "NU, nu te simti in siguranta. Sunt lunetisti pe blocuri care, impreuna cu tot felul de mascati ascunsi pe langa alte blocuri, asteapta sa traga Posted Image  in turistii care vin aici. Apoi, daca scapi de ei Posted Image , sunt alti mascati care te vor teroriza, si te vor intreba daca tii cu grevistii, iar daca raspunsul e ca NU, te vor arunca in fata acelora de care iti vorbeam la inceput". Posted Image

Si DA, cand sunt greve, transportul e perturbat.

Edited by pirpy, 06 April 2023 - 20:56.


#102
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pune si tu un din ala zambaret .....:)

Apropo, multumesc, din nou pentru indrumarile pe care mi le-ai dat prin 2010, aici....

#103
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Din ce am observat eu cu manifestanții sau cu manifestațiile te poți întâlni doar dacã dorești in mod expres acest lucru !! Sa revenim la lucruri mai serioase  - dimensiunea pârtii centrale a Parisului îți oferã o mulțime de variante pentru a ocolii zonele fierbinți din zilele in care au loc “ mișcãri “. Un amãnunt folositor pentru deplasãri este folosirea aplicației RATP ( transport in comun Paris ) pentru a vedea in timp real ce stații de mijloace de transport sunt închise , ce linii de metrou ,bus etc sunt întrerupte temporar  ,eventual timpii de asteptare.Practic introduceți in aplicație locul de plecare și locul unde doriți sa ajungeți precum si orele la care vreți sa faceți deplasarea si va vor apãrea toate variantele disponibile cu transportul in comun parizian. Aplicația este actualizata in timp real si este de mare ajutor in contextul mișcãrilor actuale . Atenție am sesizat ca Google Maps nu Actualizeazã in timp real informatiile legate de transportul in comun din Paris !!
Vacanța plãcutã !!

#104
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpirpy, on 06 aprilie 2023 - 12:30, said:

RER B3 ??? Eu stiu doar de ASTA.
Ramurile alea au (sau aveau) și cifre, ca să nu le încurci. Într-o direcție pare, în alta - impare. Nu știu de ce nu apar pe harta aia, pe alte hărți apar.
Oricum, spre centru nu contează. Din centru e important ce iei spre aeroport. Dacă nu se mai folosesc indicativele cu cifre, atunci trebuie uitat după RER direcția CDG. Și atenție că-s 2 stații de tren la aeroport, una e pt terminalele 1 și 3, a doua e pt terminalul 2.

#105
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
.

Edited by cattavencu, 07 April 2023 - 10:30.


#106
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostNexus11, on 06 aprilie 2023 - 19:14, said:

Vom merge de Pastele nostru in Paris.Legat de greve ai intampinat vreo problema?Am mai urmarit ziarele frantuzesti "Le Figaro" "Le Parisien" cumva pe 14 Curtea Constitutionala ar decide daca legea e constitutionala sau nu.

Poti descrie mai in detaliu daca te-ai intalnit cu manifestanti si daca ai avut perturbari in trafic?(metro-tren etc).Pe strada ziua te simteai in siguranta?

Am pleca pe 13 seara ,iar la Paris am fi pe 14-18 aprilie.
Nu ai de ce sa-ti faci probleme referitor la greve . Totul este la fel ca acum câțiva ani când am mai fost la Paris.  Și, cum zicea o prietena, daca nu sunt (ceva) scandaluri în Franța/Paris,  e o problema cu francezii.

Referitor la transport, recomand, pentru zona Paris un card pe o saptamana pe toate liniile cu 35 de euro de persoana. Cred ca se poate face și în aeroport, noi am făcut doar într-o stație, ai nevoie de o poza ca aia ed pe CI ( noua ne-a făcut tanti xerox după CI, a tăiat pozele și le-a lipit pe card), am putut circula ce metroul și RER, doar pe satea am avut deocamdată nevoie.

#107
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am uitat sa zic/scriu: o călătorie cu metroul este 2,10 euro, noi am făcut vreo 10 călătorii doar azi,  una cu RER  este peste 8 euro, noi am fost la Versailles , deci cu dus-intors, am ieșit bine cu cardul.

#108
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt in Paris acum, liniste si pace. Mancare bunã, monunente impresionante, plin de istorie.

Singurul lucru enervant este faptul ca se transforma in Barcelona.. trafic haotic, trotinete peste tot, biciclistii nu respecta nici o regula de circulație, inclusiv semafor rosu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate