Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Vacanță la Paris, lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#73
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Avem de mers din "arondismentul" 9 ( dacă am reținut bine) al Parisului la Disneyland. Cum ar fi mai  convenabil ?

#74
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
La Disneyland se ajunge cu RER A. Vedeti cum ajungeti cel mai usor de la cazarea voastra la RER A. Alte variante - Uber, taxi, samd.

#75
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.ratp.fr/...eraires#no-back

#76
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcristobob, on 14 martie 2023 - 18:30, said:

Avem de mers din "arondismentul" 9 ( dacă am reținut bine) al Parisului la Disneyland. Cum ar fi mai  convenabil ?
De la ce adresă?

#77
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023
După ce am lămurit aspectul cu deplasarea până la Paris și inapoi ( 3 persoane adulte , cu avionul ), vă rog frumos pe cei  care v ați mai cazat in Paris, să mă lamuriți cum e cel mai bine să procedez pentru cazare. Să contactez unitatea de cazare direct , sau să folosesc site uri gen Airbnb pt cazare ? Există riscul să fac plata in avans dacă mi se cere și să am surprize neplăcute gen inșelatorie dacă merg pe contactare directă a unitații de cazare ? Sau la ce aspecte trebuie să fiu atent la cazare ? Dorim să stam cateva zile , să vizităm în zona centrală a Parisului. Vă mulțumesc.

#78
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Riscuri exista oriunde.
Totusi, din observatiile mele, cei care ofera cazare in tarile civilizate din vestul Europei (si nu numai din Vest) sunt persoane de incredere. Nu am avut niciodata probleme.
E bine totusi sa faci rezervarea pe o platforma de inchirieri, acolo activitatea lor este cumva legitimata prin cerintele la inscriere si eventual prin recenzii.
Platforma de inchirieri poate sa fie una cunoscuta, gen AirBNB sau una locala.

#79
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Am bilete la Muzeul Luvru joi - 23.03.2023- la ora 10 a.m și am fost anunțat prin mail ca datorită grevelor este posibil ca ora de intrare sa fie decalată ( logic mai târziu ) .Anumite Sali si Secțiuni ale muzeului vor putea fi închise !!
   Știți mai multe despre acest subiect - greve , mișcări programate săptămâna viitoare ?? ( întrebarea se adresează in primul rand celor care locuiesc la Paris )
Va mulțumesc

Edited by livdan, 17 March 2023 - 20:24.


#80
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postlivdan, on 17 martie 2023 - 20:12, said:

....
   Știți mai multe despre acest subiect - greve , mișcări programate săptămâna viitoare ?? ( întrebarea se adresează in primul rand celor care locuiesc la Paris )
....
Vezi ---> AICI sau AICI

Edited by pirpy, 17 March 2023 - 21:28.


#81
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
In direct, ce se intampla acum ---> AICI

#82
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Mulțumesc pentru informații !!

#83
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
Buna tuturor,

Peste 3 săptămâni urmează sa plec si eu la Paris pt o vacanta pe care de un an tot o planific.
Acum insa a aparut problema cu gunoaiele...
Este chiar atat de rau? Deja am inceput sa ma gandesc sa o anulez (avem si copii).
Imi puteti da o parere?

Mulțumesc

#84
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAlexandrina, on 18 martie 2023 - 23:14, said:

....
Peste 3 săptămâni urmează sa plec si eu la Paris....
Peste 3 saptamani speram ca sunt deja stranse. Posted Image Acum sunt angajate firme private de curatenie, atat timp cat cele de stat sunt in greva. Asa ca ...

Edited by pirpy, 18 March 2023 - 23:20.


#85
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
Din ce mai citesc pe stiri pare ca le duc dintr-un loc in altul, mai ferit...neavand unde sa le arda.
Acum stau si ma gandesc ca actiunile de acest gen ar putea duce la lupte in cadrul aceleiasi populatii, pe motive de solidaritate :-(

#86
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexandrina, on 19 martie 2023 - 00:04, said:

ma gandesc ca actiunile de acest gen ar putea duce la lupte in cadrul aceleiasi populatii


Tu te duci in Franta sau in Angola/Yemen  ?  Despre ce lupte vorbesti ? Esti turist, vizitezi ce ai de vizitat. punct.

#87
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAlexandrina, on 18 martie 2023 - 23:14, said:

Buna tuturor,

Peste 3 săptămâni urmează sa plec si eu la Paris pt o vacanta pe care de un an tot o planific.
Acum insa a aparut problema cu gunoaiele...
Este chiar atat de rau? Deja am inceput sa ma gandesc sa o anulez (avem si copii).
Imi puteti da o parere?

Mulțumesc

Anuleaza. Vezi ca sunt oameni care chiar vor sa vada Parisul, nu cauta doar cunoaiele, nu ii incurca pe acolo :)

View PostAlexandrina, on 19 martie 2023 - 00:04, said:

Din ce mai citesc pe stiri pare ca le duc dintr-un loc in altul, mai ferit...neavand unde sa le arda.
Acum stau si ma gandesc ca actiunile de acest gen ar putea duce la lupte in cadrul aceleiasi populatii, pe motive de solidaritate :-(

Acum vad ca tu chiar vorbesti serios.

Oameni buni, chiar nu imi dau seama de unde e la noi "pasiunea" asta pentru gunoaie. Peste tot vedem doar gunoaiele, gropile... cred ca e o refulare cumva... fiindca prin Romania vezi doar gropi in asfalt si mizerie ajungi sa te bucuri daca prin Paris sau Roma mai vezi cate o groapa si un cos de gunoi ce da pe afara.
Mergi sa vizitezi Parisul sau nu? Nu inteleg ce legatura are faptul ca aia de la gunoaie fac greva cu vizita ta acolo..

#88
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postgiuliani, on 25 martie 2023 - 00:51, said:

Mergi sa vizitezi Parisul sau nu? Nu inteleg ce legatura are faptul ca aia de la gunoaie fac greva cu vizita ta acolo..
Nu e tocmai o placere sa mergi sa vizitezi un oras in care serviciile publice sunt in greva, sunt manifestatii de strada si ciocniri cu politia, etc. Nici eu nu m-as duce in perioada asta si mi se pare normal sa te gandesti daca e o idee buna sa mergi. Daca as putea anula fara sa pierd bani, eu as face-o. De exemplu saptamana asta am programate doua iesiri la sport pe final de saptamana, dar la cum e vremea, probabil le voi anula, care e farmecul sa merg si sa inghet de frig? In concediu mergi ca sa te relaxezi, nu ca sa te stresezi.

#89
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Gunoaiele ca gunoaiele, dar sunt manifestaiile alea cu 4 pana la 800.000 de oameni pe strazi. Mai iese si cu bataie...
Plis ca oamenii aia care manifesteaza au plecat de la lucru de undeva - transportul public si alte servicii sunt afectate... Pana si aeroportul Orly a fost blcoat zilele trecute.

Ideea e ca nu sti in ce nimeresti.

Si eu recomand anularea daca e posibil. Sau amanarea mai spre vara - in general vara sunt mai putine greve ca pleaca si sindicalistii in concedii.

#90
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Am fost săptămâna trecută la Paris ( miercuri - duminica) și nu am avut nici un fel de probleme legate de Manifestații , gunoaie neridicate etc .
Personal celor care vor călători le recomand sa urmărească la TV posturile pariziene care prezintă cu lux de amănunte programul manifestațiilor ( dacă sunt) Si zonele im care se desfășoară .
  De vizitat sunt toate atracțiile disponibile ( la Luvru am întârziat 1 ora ).
Concluzia - mergeți fara frica la Paris !!!

Edited by livdan, 29 March 2023 - 08:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate