Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Lynk & Co 01

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Si din ciclu " Masina noua nu se spala , se schimba" Posted image . Am primit mesaj ca o sa-mi schimbe masina cu una noua ca asta are deja 1700 km Posted image . Dracu ii mai intelege pe chinezii astia.
Nu ma deranjeaza, ca oricum vin acasa sa mi-o aduca si ma scutesc s-o spal pe asta "veche" ( fabricatie decembrie 2022).

Edited by N62B44, 28 March 2023 - 21:51.


#56
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Poate primesti noul model! Oricum ciudat sa o schimbe asa de repede.

#57
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nu e nici un model nou in Europa. Asta pe care o am acum e ultimul facelift, deci habar n-am. O sa-i intreb de ce o schimba cand o sa sune. Posibil sa fie vreo greseala.
Oricum toate setarile ( inclusiv pozitie scaune) sunt in profil salvat online, deci nu e nevoie sa fac nici o ajustare intr-o masina noua.

#58
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Foarte buna afacerea, nu stiu cum fac astia sa functioneze modelul asta de business, dar daca asa o sa fie si la noi, nu o sa imi mai cumpar masina in veci...
Doar faptul ca nu mai investesti tu capitalul pentru achizitie, este decisiv pentru mine... Iar costul asta clar si plat, iarasi este misto!

#59
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nu ies pe pierdere, masinile sunt ieftine pentru ca produc o singura configuratie in 2 culori, pretul nou a sarit in 2 ani de la 39.000 la 45.000. Acelasi model de finantare il au si Volvo (aceasi firma mama) si mai multi producatori chinezi proaspat intrati pe piata din Olanda/Vest Europa.
Necesita capital masiv la inceput dar mi-e frica ca e parte a "soft power"-ului chinezesc si ca statul chinez are ceva de-a face. Daca modelul asta de finantare se extinde vor da faliment o gramada de institutii care practica modelul clasic de leasing si multi producatori europeni de automobile vor avea probleme.

Urmaresc de ceva vreme piata auto chinezeasca si acum 2-3 ani au primit ordin de la Xi sa consolideze (aveau la un moment dat 400 de marci diferite , toate produse in China), in 2021 au expirat niste patente vestice despre baterii (LFP) pe are chinezii le copiasera probabil de mult, in 2022 invazie de masini si producatori chinezi pe piata europeana (vestica deocamdata), majoritatea masini electrice.(Byd, Nio, Xpeng , reclame peste tot, show-room-uri, modalitati bune de finantare, etc)
Prea coordonata miscarea ca sa nu fie ceva plan CCP pe termen mediu/lung. Vedem cum raspund europenii.

Edited by N62B44, 29 March 2023 - 16:37.


#60
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Nu e un model de business profitabil, este doar reteta veche prin care se castiga piete. Toata a folosit-o de-a lungul timpului...
Japonezii au aplicat-o pentru televizoare in America, au vandut in pierdere pana cand au scos de pe piata toti fabricantii de TV-uri din SUA (de ex.)
Nu castiga niciun ban cu 550e pe luna, tu bucura-te de produs caci e super ieftin... atat cat o sa dureze!

#61
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Olanda, cele mai bine vandute modele in Martie.

Attached File  most popular march.JPG   36.78K   30 downloads

#62
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost recent prin Italia si mi-au sarit in ochi de cateva ori prin trafic. Se pare ca se vand bine si pe acolo modelele astea.

#63
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 12.02.2008
La fel mi s-a parut si mie. Aproape la fel de des ca si Tesla Model 3 atat prin Milano cat si pe autostrazile din zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate