Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1465 replies to this topic

#289
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007

View PostVlad_22, on 07 februarie 2023 - 22:17, said:

Nu ai ce să îi ceri clujeanului nostru preferat, el știe una și bună, Numbeo e Biblia sa...

sunt unii care traiesc in lumi paralele cu realitatea. Oficial lista celor 10 cele mai sarace localitati din Spania

1. Palmar de Troya, El (Sevilla)

2. Iznalloz (Granada)

3. Albuñol (Granada)

4. Huesa (Jaén)

5. Pruna (Sevilla)

6. San Fulgencio (Alicante/Alacant)

7. Arboleas (Almería)

8. Turre (Almería)

9. Chozas de Canales (Toledo)

10. Mojonera, La (Almería)

Hai sa o luam luam numarul 1 din lista. aia care e cea mai saraca: Palmar de Troya

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/El_Palmar_de_Troya.jpg/1200px-El_Palmar_de_Troya.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.verpueblos.com/fotos_originales/3/3/1/00940331.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s1.abcstatics.com/abc/sevilla/multimedia/sevilla/2022/10/12/palmar-troya-sevilla(19)_xoptimizadax.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://live.staticflickr.com/4481/37601117902_a722b9e181_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca nu e rau.  peste cluj daca mergi 300m mai incolo de centru la cum arata in poze. au trotuare, case renovate, pictate, pomi, felinare, strazi asfaltate .. acum puteti sa googaliti pt restul de 9 din clasament si sa comparati cu clujul (chiar e de comparat), nu cu las fierbinti sau orice sat din top 10 sarace din Romania ca se face de ras comparatia

Edited by ce_vina_avea_sarmana_oaie, 07 February 2023 - 23:09.


#290
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postutopium, on 05 februarie 2023 - 09:09, said:



Oamenii high-skilled o cam duc bine si in Romania. Unii chiar foarte bine.
Majoritatea dupa ce au facut nenumarate compromisuri. Ai idee ce presupune o cariera in medicina, avocatura etc. Sau sa ai o mica afacere (un lant de fast food etc). Ce se vede e una, ce se povesteste e alta, ce e in realitate e cu totul alta poveste. ;) Poate ITul sa fie mai ferit, poate e prea ferit,ca iti da ocazia sa castigi bani numai ca angajat. In rest, cam trebuie sa dai din maini.

Ce inseamna high skilled, btw? Un programator chiar senior (5-10 ani) care stie poate un stack dar cam atat, poate fi considerat high skilled? Din ce in ce mai putin.Un profesor? Poate, doar daca e chiar bun. Un medic? Asisderea... Sunt domenii mai de nisa complet inaccesibile din Romania, cum ar fi productia (proiectarea) de aparatura medicala, de utilaje de finete etc. Pe la noi am vazut cel mult interfete grafice pentru asa ceva...

#291
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postaaaa4567, on 07 februarie 2023 - 22:59, said:


Majoritatea dupa ce au facut nenumarate compromisuri. Ai idee ce presupune o cariera in medicina, avocatura etc. Sau sa ai o mica afacere (un lant de fast food etc). Ce se vede e una, ce se povesteste e alta, ce e in realitate e cu totul alta poveste. ;) Poate ITul sa fie mai ferit, poate e prea ferit,ca iti da ocazia sa castigi bani numai ca angajat. In rest, cam trebuie sa dai din maini.

Ce inseamna high skilled, btw? Un programator chiar senior (5-10 ani) care stie poate un stack dar cam atat, poate fi considerat high skilled? Din ce in ce mai putin.Un profesor? Poate, doar daca e chiar bun. Un medic? Asisderea... Sunt domenii mai de nisa complet inaccesibile din Romania, cum ar fi productia (proiectarea) de aparatura medicala, de utilaje de finete etc. Pe la noi am vazut cel mult interfete grafice pentru asa ceva...
Îți zic de la maică-mea ce e și în medicină, că e medic de familie si să vezi ce e prin Colegiul Medicilor, pe la UMF-uri și alte cele... Colegul utopium e rupt de realitate.

Stai să vezi că iar va contracara argumentele.

#292
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVlad_22, on 07 februarie 2023 - 18:38, said:

Scuză-ma, dar e suficient să te uiți la filme, divertisment și prinzi engleza, lejer.
Daca doar te uiti la filme nu cred ca e suficient ca sa prinzi engleza. Eventual italiana, care seamana incomparabil mai mult cu romana, o poti prinde de la TV (de fapt asta cu siguranta poti, si eu si verii mei am prins bazele in italiana uitandu-ne la posturi TV italiene, la unul dintre veri chiar i-a prins bine ca a plecat la munca acolo, mie mi-a prins bine pentru ca imi place Italia si o vizitez des - dar ca sa ajung sa ma descurc decent in italiana am facut cursuri singur). Cand m-am dus prima data in Italia, prin 2008, mi-am dat seama ca inteleg mult (m-am uitat mult la Canale 5 si Italia 1 cand eram adolescent/tanar), dar nu era prea usor sa si vorbesc, de-atunci incoace am facut cursuri singur si am ajuns la un nivel la care pot sa ma descurc si am inteles si gramatica incomparabil mai bine. Pentru engleza iti trebuie mai mult decat uitatul pasiv la TV, chiar daca pe ansamblu e o limba mai simplu de invatat decat italiana/franceza/germana/spaniola/romana. In schimb daca stii deja o limba la un nivel macar A2, uitatul la TV in limba respectiva te ajuta sa nu uiti limba si eventual sa mai prinzi ceva cuvinte noi. Ca sa poti vorbi insa, trebuie sa exersezi. Si sa o faci des. Am inceput sa invat engleza acum 34 de ani, am zilnic sedinte cu americanii, citesc constant carti in engleza, dar tot am momente cand imi vin greu unele cuvinte.

View Postce_vina_avea_sarmana_oaie, on 07 februarie 2023 - 22:58, said:

sunt unii care traiesc in lumi paralele cu realitatea. Oficial lista celor 10 cele mai sarace localitati din Spania
Unii confunda atractivitatea turistica cu dezvoltarea economica/culturala/educationala ... nu au nici o legatura una cu alta.

Am fost suficient de mult prin sudul Italiei ca sa am o idee buna care e nivelul de dezvoltare. Si e clar sub Cluj/Bucuresti. Chiar daca turistic zona arata mai bine (Lecce de exemplu arata excelent, e un fel de Florenta a Sudului, de Coasta Amalfi nici n-are rost sa mai pomenesc).

View Postaaaa4567, on 07 februarie 2023 - 22:48, said:

Tu ne iei cu 5000 de lei, cand inflatia grosso modo in ultimii ani a fost de 30-40% la produsele de baza... Cat despre PPP,  nu as paria prea mult nici pe parametroul asta (desi e ceva oficial). Totul e  frumos cand:
- esti tanar, sanatos si ceea ce stii tu se cauta (e o intamplare, puteai fi si profesor de biologie - tu, ai tai etc)
- nu ai de traat vreo boala mai serioasa, sau chiar una medie, de exemplu un diabet. Nu ai de facut recuperare dupa vreun accident
- nu ai de rezolvat alte probleme mancatoare de timp, nervi si bani (justitie etc)
- ti se maresc ratele la casa, afacere etc
Inflatie mare a fost in toata Europa. Ce spui tu sunt cazuri de nisa, cat e procentul de oameni tineri atat de bolnavi pe care ii cunosti? Cati au probleme asa de multe cu justitia? Cat ai de interactionat cu administratia publica? Eu imi platesc taxele doar online de mai mult de 10 ani ...

Edited by utopium, 07 February 2023 - 23:45.


#293
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaaaa4567, on 07 februarie 2023 - 22:59, said:

Ce inseamna high skilled, btw? Un programator chiar senior (5-10 ani) care stie poate un stack dar cam atat, poate fi considerat high skilled?
Orice chestie care e accesibila doar pentru o minoritate (sub 10% din populatie) si necesita minim 5 ani de munca/training specializat ca sa ajungi acolo + minim 10 ani de background scolar e high-skilled. Crezi ca poti lua un om fara educatie de pe strada si sa-l transformi intr-un programator senior Java in 10 ani? Va trebui sa incepi cu bazele matematicii/logicii matematice cu o astfel de persoana ... si, presupunand ca are nivelul de inteligenta/logica minim necesar ca sa inteleaga diverse notiuni, cu munca foarte serioasa in training poti ajunge acolo in 10 ani, daca nu a renuntat intre timp pentru ca i se pare mult prea dificil sa inteleaga notiunile. Acum incearca cu aceeasi persoana sa faci din ea un instalator bun, investind tot la fel de intensiv in training ... iti ia mai mult de un an? Ar putea incepe sa munceasca efectiv in domeniu si sa acopere o mare parte dintre operatiunile pe care le face un instalator dupa mai putin de o luna? Ar putea ... Are nevoie de un nivel ridicat de inteligenta/logica sau ai putea sa faci asta cu majoritatea persoanelor?

#294
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View Postce_vina_avea_sarmana_oaie, on 07 februarie 2023 - 21:33, said:

3. pune-ti intrebarea de ce speranta de viață in Romania = 75 ani si in Spania= 85 ani
De fapt prin sudul Spaniei e 78-81 de ani (in nord se traieste in medie pana la 83-85 de ani), iar in urbanul dezvoltat din Romania (Bucuresti/Cluj) e de 78 de ani.

[ https://img.asmedia.epimg.net/resizer/8SnP8dBmEhv7wVbKliKYOvv57gI=/1288x0/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/diarioas/XXKDXTUJHFGS7MOFKFEGBNLWU4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, eu vorbeam despre PIB/dezvoltare, nu despre care au diete/stil de viata mai sanatos sau care au atractii turistice mai interesante. Foarte multe dintre regiunile de pe glob unde se traieste mult in medie nu sunt neaparat si bine dezvoltate economic.

Sa ne intelegem, eu nu zic ca nu e fain in sudul Italiei/Spaniei (am fost de multe ori si intentionez sa merg des si in viitor), ci doar ca sunt mai slab dezvoltate (economic, dar nu numai) decat Clujul/Bucurestiul. Diferenta la PIB/capita PPP e chiar mare in favoarea oraselor romanesti fata de sudul celor doua tari mediteraneene ...

Edited by utopium, 08 February 2023 - 11:29.


#295
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,290
  • Înscris: 08.01.2021

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 10:58, said:


Crezi ca poti lua un om fara educatie de pe strada si sa-l transformi intr-un programator senior Java in 10 ani?

Într-o tara civilizata n-o sa găsești decât extrem de greu un om fără educație pe strada, fără un minim de gândire logica și matematica. La noi poate il găsești și are și doctorat :D

Tu nu compara Clujul cu S Italiei sau zonele sărace din Spania, cu alea ar trebui sa compari Teleormanul. Cu Clujul compara și tu Barcelona, sau Milano.

Edited by KiloW, 08 February 2023 - 12:01.


#296
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 11:21, said:

Sa ne intelegem, eu nu zic ca nu e fain in sudul Italiei/Spaniei (am fost de multe ori si intentionez sa merg des si in viitor), ci doar ca sunt mai slab dezvoltate (economic, dar nu numai) decat Clujul/Bucurestiul. Diferenta la PIB/capita PPP e chiar mare in favoarea oraselor romanesti fata de sudul celor doua tari mediteraneene ...


Dar sa ne mai intelegem, comparatia asta e la fel de relevanta ca si cea dintre Milano/Roma si Tecuci.

De ani de zile iti tot spun sa o lasi mai moale cu PPP-ul ala de rahat, ca oricum devine tot mai irelevant in contextul actual al UE, iar inflatia actuala nu a facut decat sa apropie si mai mult preturile din Vest de cele din Est. Consumul privat este probabil cea mai importanta componenta a actualului PIB din Ro, iar orice vine din import nu este relevant pentru PPP, deoarece vine la acelasi pret recomandat de vanzare ca si in intreaga uniune europeana. Fluctuatia de curs valutar la fel, nu prea ajuta, deoarece de cele mai multe ori e in defavoarea cetateanului, iar inflatia cu vreo 6% mai mare decat zona euro la fel, a muscat din puterea de cumparare a romanilor (unde mai pui ca inflatia resimtita e de 35-40% de fapt, iar vreo 500 000 de romani daca bine am inteles, platesc rate duble fata de aceeasi perioada a anului trecut). Aaaa..ca au crescut salariile bugetarilor si statistic toata treaba arata inca frumos, e o cu totul alta poveste.

#297
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postutopium, on 05 februarie 2023 - 09:09, said:


Oamenii high-skilled o cam duc bine si in Romania. Unii chiar foarte bine.

View Postaaaa4567, on 07 februarie 2023 - 22:59, said:


Ce inseamna high skilled, btw?

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 10:58, said:

Orice chestie care e accesibila doar pentru o minoritate (sub 10% din populatie) si necesita minim 5 ani de munca/training specializat ca sa ajungi acolo + minim 10 ani de background scolar e high-skilled.

Completare - un high skilled are si o cunoastre li8mitata a limbii romane .. si prefera englezsimele.
Ba pardin nu doar a limbii romane ca deh cica


View Postutopium, on 05 februarie 2023 - 09:09, said:

In vest e ceva obisnuit sa stai in chirie, deci nu stiu daca poate fi considerat un esec (mie nu mi-ar conveni sa stau in chirie cu familia, ci doar cand as fi proaspat iesit de pe bancile facultatii, dar asta e alta discutie, in vest se practica si cu familia).

   Trec anii, trec lunile-n goană

    Şi-n zbor săptămânile trec.

    Rămâi sănătoasă, cucoană,

    Că-mi iau geamantanul şi plec!


Eu sunt chiriaş trecător:

În scurtul popas al vieţi

Vreau multe schimbări de decor.


Rămâi sănătoasă, cucoană,

Că-mi iau geamantanul şi plec!



#298
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 08 februarie 2023 - 12:10, said:

De ani de zile iti tot spun sa o lasi mai moale cu PPP-ul ala de rahat, ca oricum devine tot mai irelevant in contextul actual al UE, iar inflatia actuala nu a facut decat sa apropie si mai mult preturile din Vest de cele din Est.
Asta e sistemul de referinta al economistilor, PPP, ce ai vrea, sa inventam noi altceva? Inflatie a fost peste tot in UE.

View PostMixMaster, on 08 februarie 2023 - 12:10, said:

Consumul privat este probabil cea mai importanta componenta a actualului PIB din Ro, iar orice vine din import nu este relevant pentru PPP, deoarece vine la acelasi pret recomandat de vanzare ca si in intreaga uniune europeana. Fluctuatia de curs valutar la fel, nu prea ajuta, deoarece de cele mai multe ori e in defavoarea cetateanului, iar inflatia cu vreo 6% mai mare decat zona euro la fel, a muscat din puterea de cumparare a romanilor (unde mai pui ca inflatia resimtita e de 35-40% de fapt, iar vreo 500 000 de romani daca bine am inteles, platesc rate duble fata de aceeasi perioada a anului trecut).
Orice produs are in pret o componenta importanta de servicii ... un produs care se vinde cu 10 lei in supermarket e achizitionat cu sub 5 lei de la producator, apoi se adauga costul cu salariile/spatiul/marketingul/etc. Toate astea sunt mai mici in tara cu salarii mai mici.

Serviciile pe ansamblu reprezinta o parte mare din costurile lunare ale familiei obisnuite, de la chirie/rata, utilitati, transport, sanatate/educatie/cultura, entertainment/restaurante ... iar pretul serviciilor e strans legat de costurile cu resursa umana. Cat timp la Cluj mp e de 4 ori mai ieftin decat in Munchen si biletul de tramvai e de 5 ori mai ieftin, inseamna ca exista diferente semnificative de preturi, oricat am vrea noi sa le ignoram.

Cursul valutar e neasteptat de stabil, deci nu stiu ce fluctuatii vezi, astazi euro e mai mic decat era acum un an (4.8962 vs 4.9458 acum fix un an). E aproape cat era acum 2 ani (4.8740), desi intre timp a fost inflatie mare, care insa nu se vede deloc in curs ...

View PostKiloW, on 08 februarie 2023 - 12:00, said:

Într-o tara civilizata n-o sa găsești decât extrem de greu un om fără educație pe strada, fără un minim de gândire logica și matematica. La noi poate il găsești și are și doctorat Posted Image

Tu nu compara Clujul cu S Italiei sau zonele sărace din Spania, cu alea ar trebui sa compari Teleormanul. Cu Clujul compara și tu Barcelona, sau Milano.
Zici? Eu zic ca peste 75% din populatia tarilor vestice sta prost cu matematica si logica matematica, in sensul ca stiu mai putina matematica decat fiica-mea care e in clasa a VI-a. Va dau probleme pe care le face fiica-mea ca sa le dati adultilor din vest, sa vedeti daca le rezolva mai mult de 25% dintre ei :D

N-am zis ca e o comparatie justa cu acele zone, PIB-ul PPP al Clujului/Bucurestiului e cu peste 50% mai mare decat acolo, adica avansul e semnificativ. Sigur ca vrei sa te bati cu Barcelona si Milano, nu cu regiunile din sud ... ma intreb doar care e sensul sa migrezi in sudul acelor tari din motive ECONOMICE. A, ca te duci pentru ca iti place regiunea din punct de vedere turistic, e altceva ... repet, si mie imi plac din punct de vedere turistic. Daca te angajezi in Romania la Lidl/Kaufland ca vanzator intr-un oras dezvoltat sigur iesi mai bine (ca nivel de trai/putere de cumparare) decat daca mergi sa lucrezi in agricultura in sudul Italiei/Spaniei ... dar acolo faci compromisuri de genul dormitului la gramada in rulote, lucrat in weekenduri, suportat bataia de joc a sefilor ca sa poti pune bani deoparte ... compromisuri pe care aici nu le-ai face. Bine, probabil pentru respectivii si un job la Lidl e prea mult pentru nivelul lor de pregatire ... altfel e greu sa-mi explic de ce se duc.

Edited by utopium, 08 February 2023 - 15:17.


#299
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 15:02, said:

Asta e sistemul de referinta al economistilor, PPP, ce ai vrea, sa inventam noi altceva? Inflatie a fost peste tot in UE.


Orice produs are in pret o componenta importanta de servicii ... un produs care se vinde cu 10 lei in supermarket e achizitionat cu sub 5 lei de la producator, apoi se adauga costul cu salariile/spatiul/marketingul/etc. Toate astea sunt mai mici in tara cu salarii mai mici.

Serviciile pe ansamblu reprezinta o parte mare din costurile lunare ale familiei obisnuite, de la chirie/rata, utilitati, transport, sanatate/educatie/cultura, entertainment/restaurante ... iar pretul serviciilor e strans legat de costurile cu resursa umana. Cat timp la Cluj mp e de 4 ori mai ieftin decat in Munchen si biletul de tramvai e de 5 ori mai ieftin, inseamna ca exista diferente semnificative de preturi, oricat am vrea noi sa le ignoram.

Cursul valutar e neasteptat de stabil, deci nu stiu ce fluctuatii vezi, astazi euro e mai mic decat era acum un an (4.8962 vs 4.9458 acum fix un an).

Acel sistem de referinta e foarte departe de a fi perfect. Si tine cont de cea mai importanta chestie cand faci referire la PPP, si anume faptul ca nu PPP nu se refera la acelasi produs, ci la acelasi tip de produs. Mai exact daca un Golf costa 35 000 euro in Germania, tot atata va costa si in Romania, si in Bangladesh. La fel si o pereche de Nike Air Force 1 de exemplu, sau chiar si un ou Kinder. Daca o luam asa, cea mai buna afacere ar fi sa lucrezi in Cluj si sa stai si sa iti cheltui toti banii in Huedin, unde PPP e si mai mare decat la Cluj. Doar ca ce sa vezi, nu mai e chiar asa important in cazul asta, nu?

Inflatie a fost peste tot, dar nu la fel. Tocmai asta am scris.

La fel, am scris concret, produsele din import, care majoritatea au si un RRP. Acel RRP nu tine cont de costurile locale sau de PPP local.

In München pretul e de 4 ori mai mare decat la Cj deoarece vorbim de un oras alfa din cea mai dezvoltata zona a celei mai dezvoltate tari din Europa.  E atat de simplu. Unde mai pui faptul ca in Cj, de banii aia, iti cade pe masina zidul care ar trebui sa sustina intreaga cladire. Sa nu mai vb de faptul ca centura e tot in faza de poveste de...nici eu nu  mai stiu de cand, dar tu de prin 2017-2018 vinzi asta pe forum ca si cum ar fi deja data in folosinta si ne povestesti tu cum ai iesire de pe ea fix la tine in cartier. Pana una alta, probabil o sa aiba si clujul centura peste vreo 10-15 ani. Intre timp, cei din Munchen si celelalte orase se bucura de infrastructura de top de zeci de ani. Eu am plecat din Cluj acum 11 ani, iar cand ma intorc, daca o fac cu masina, de la intrarea in tara (Bors) pana la Cluj, merg fix pe aceeasi autostrada ca si atunci. Posted Image

Legat de curs, vorbesc de fluctuatiile pe termen lung, nu de  cele de pe o zi pe alta. in 2013 un euro era 4,30 ron, acum e 4,90 sau peste. Aproape 15%. In zona euro, acesti 15% nu au avut nevoie sa fie compensati in vreun fel, adica au lucrat direct in favoarea cetateanului remunerat in euro.

Edited by MixMaster, 08 February 2023 - 15:26.


#300
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 08 februarie 2023 - 15:19, said:

Acel sistem de referinta e foarte departe de a fi perfect. Si tine cont de cea mai importanta chestie cand faci referire la PPP, si anume faptul ca nu PPP nu se refera la acelasi produs, ci la acelasi tip de produs.
Nu a zis nimeni ca e perfect, dar inca nu s-a pus la punct altul mai bun. Daca ar fi fost altul mai bun, l-ar fi folosit milioanele de economisti din lumea asta.

#301
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Te intorci la Cluj, investesti o caruta de bani, deschizi geamul si vezi asta. Ziua urmatoare ai lichidat totul si ai plecat inapoi in occident:
Si il lasi pe @Utopium cu pretul de cumparare la Cluj

Attached Files



#302
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 15:26, said:

Nu a zis nimeni ca e perfect, dar inca nu s-a pus la punct altul mai bun. Daca ar fi fost altul mai bun, l-ar fi folosit milioanele de economisti din lumea asta.

Corect, dar la fel, trebuie sa spui si ca nu mai are aceeasi relevanta pe care o avea acum 16 ani, inainte ca Ro sa intre in UE. Acum, isi pierde aceasta relevanta, tocmai datorita UE si a preturilor aliniate, spre deosebire de salarii, care sunt inca departe de a fi aliniate.

Edited by MixMaster, 08 February 2023 - 15:41.


#303
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,290
  • Înscris: 08.01.2021

View Postutopium, on 08 februarie 2023 - 15:15, said:



Zici? Eu zic ca peste 75% din populatia tarilor vestice sta prost cu matematica si logica matematica, in sensul ca stiu mai putina matematica decat fiica-mea care e in clasa a VI-a. Va dau probleme pe care le face fiica-mea ca sa le dati adultilor din vest, sa vedeti daca le rezolva mai mult de 25% dintre ei :D

O fi fiica-ta un geniu, ca orice clujeanca care se respecta. Eu vorbesc de majoritatea, aia normali, nu de celebrele legende urbane balcanice despre cât de genii și de olimpici suntem noi și cât de prosti sunt altii.
Uită-te la cât de ușor a ajuns examenul de bac, și cât de puțini il promovează și pe ala (și câte scandaluri cu copiat sunt anual) dacă vrei să-ți faci o idee de ansamblu.

Economiștii sunt categoria aia sociala care își petrec zilele de vineri explicând de ce predicțiile făcute de ei lunea s-au dovedit greșite miercurea? :D

Edited by KiloW, 08 February 2023 - 16:01.


#304
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postutopium, on 07 februarie 2023 - 23:43, said:

Inflatie mare a fost in toata Europa. Ce spui tu sunt cazuri de nisa, cat e procentul de oameni tineri atat de bolnavi pe care ii cunosti? Cati au probleme asa de multe cu justitia? Cat ai de interactionat cu administratia publica? Eu imi platesc taxele doar online de mai mult de 10 ani ...

Inflatie mare a fost in Europa, dar in Ro e si crestere foarte mare a ratelor. Inflatie mare e si in Europa, dar una e sa cresca cheltuielile cu mancarea cu 40%, cand acestea sunt doar 15% din salariu, si alta e sa creasca cu 40%, cand reprezinta 50% din salariu. Posted Image Te trezesti ca nu prea ai de unde sa tai, decat de la caldura, medicamente, scoala copilului. neamtul poate taie de la masina, nu mai ia un BMW, ia o Dacie, nu se mai duce in resort de lux, se duce la economic. Romanul taie de la caldura, medicamente, abonamentuld e sport etc. E altceva, este? Posted Image

Quote

Ce spui tu sunt cazuri de nisa, cat e procentul de oameni tineri atat de bolnavi pe care ii cunosti?
Asta seamana cu: nu ne trebuie aer conditionat, e cald doar 2 luni pe an. Nu ne trebuie incalzire, ingheata doar 15 zile pe an.

Esti tanar (?) si nu ai avut treaba serios cu sistemul deocamdata. E frumos si sa stai in centrul vechi. Blocurile alea interbelice sunt taaaare frumoase. Pana vine o nenorocire... Si trebuie sa vina doar o data in viata ca sa mori sau ca sa ramai sub cerul liber. Posted Image Lebada neagra. Posted Image

Nu, nu trebuie sa te loveasca pe tine, e suficient sa i se intample vecinului, colegului. Am avut un vecin cu copil cu leucemie. Am avut rude la pat. Stii cums e duc miile de euro (si deseori aiurea) cand esti la pat? 3-4000 de euro pe luna nu e tare mult. Si deseori se duc cam degeaba... Nu zic, se duc pe oriunde, asta da...

Si de fapt, tu nu stii cand ai de-a face cu sistemul. Zarurile se arunca deseori inainte de a intra in boala, la preventie, la primele consultatii. Daca vii la medic intr-un stadiu localizat al unui cancer ai sanse mari, daca intarzii 6 luni sau 1 an, ai sanse mult mai mici, si asta cu mama tratamentului. Stii cat de putin ii ia medicului sa scape un cancer? Sau sa se spele prost pe maini inainte de operatie? Ai idee care e calitatea resursei umane in medicina intrate in ultimii 20 de ani? Sunt medic, zic. Posted Image Nu cred ca vrei sa stii, crede-ma, dar ia aici: https://www.ziarulde...dicilor~ni40p6. Iti spune ceva?

Uite, stii ceva? La ce am vazut in Ro (ca medic tanar, cativa ani, putini) dar si ca cetatean, mie mi-a ajuns. Si nu zic de gunoaie, zapada nedata etc, zic de altele. Am cunoscut suficiente sisteme ca sa imi dau seama ca sunt prea putrede pe dinauntru ca sa se schimbe semnificativ in timpul vietii noastre. Ce vezi tu in Moartea dlui Lazarescu e tare bland, crede-ma, aproape ca se linguseste sistemul. Da, adevarat, sunt si oameni buni, eroic de buni, dar... Dupa ce iesi la lumina zilei, aproape ca ti se face sila, e ca si cum te uiti la scenele alea de pe Titanic in care se canta la vioara dar vaporul se prabuseste...

Edited by aaaa4567, 08 February 2023 - 16:07.


#305
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,034
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWestPoint, on 08 februarie 2023 - 15:30, said:

Te intorci la Cluj, investesti o caruta de bani, deschizi geamul si vezi asta. Ziua urmatoare ai lichidat totul si ai plecat inapoi in occident:
Si il lasi pe @Utopium cu pretul de cumparare la Cluj
S-a schimbat operatorul de salubritate si actualul operator inca nu are contracte semnate cu toata lumea/inca nu opereaza normal ... cat timp situatia aia e un caz izolat care se intampla o saptamana in 10 ani, e irelevanta.

#306
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Dar daca iti merge asa bine, daca laptele si mierea curg in valuri, daca cainii au in cozi si sub cozi, doar covrigi, de ce incerci sa vii sa ne dai lectii pe aici? Ahh, vrei sa schimbi mentalitati, nu multumesc, nu de asta duce Romania lipsa in principal, duce lipsa de bani! Daca diaspora, vrea sa contribuie, benevol, macar cu o taxa de sanatate sau o mica contributie de pensie, din care desigur, vor fi platiti, bunicii si parintii lor, ar fi grozav, daca nu, sa posteze la ei in limbile lor si sa ne uite. Pur si simplu, au devenit obositori, plictiosi si aproape enervanti cu vesnicele lor lectii. Nu de consultanti duce tara lipsa, ci de oameni sa puna osul si sa fie dedicati!

 utopium, on 08 februarie 2023 - 16:27, said:

S-a schimbat operatorul de salubritate si actualul operator inca nu are contracte semnate cu toata lumea/inca nu opereaza normal ... cat timp situatia aia e un caz izolat care se intampla o saptamana in 10 ani, e irelevanta.


Tu nu stii ca oamenii stiu de la digi24, de pe facebook, de pe nu stiu unde ca ne mananca peste tot sobolanii, se prabusesc tavanele prin spitale pe noi, si ca toti ne imbracam de la second. Habar nu ai de stiinta lor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate