Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1455 replies to this topic

#253
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

 leusteanul, on 06 februarie 2023 - 14:10, said:

Desigur ca va veni si ziua. Tu asteapta molcom, ca sigur-sigur se vor intoarce.

Nu se intoarce nimeni in Romania.
Au plecat oameni rationali afara Posted Image
Oamenii se duc la mai bine, nu se intorc la mai rau.

Edited by marius.bunu, 06 February 2023 - 14:18.


#254
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Pai, tu inteleg ca nu ai plecat...doar te gandesti ca ar fi bine sa pleci. As fi curios ce experienta ai in legatura cu viata in Occident pentru ca si asta e e o chestie, sa nu traiesti intr-o bula trista si intr-o mare eroare.

#255
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 marius.bunu, on 06 februarie 2023 - 14:17, said:

Nu se intoarce nimeni in Romania.
Au plecat oameni rationali afara Posted Image
Oamenii se duc la mai bine, nu se intorc la mai rau.
Hai sa nu mai aberam ... dupa cum ziceam, am prieteni care s-au intors dupa ce au castigat foarte bine in vest timp de 15 ani, dar am si prieteni vestici mutati in Romania definitiv din diverse motive (cu specializari foarte inalte, nu ceva necalificati). Cea mai interesanta categorie sunt cei plecati din Romania, dar care lucreaza remote tot pentru firme din Romania Posted Image

Edited by utopium, 06 February 2023 - 15:38.


#256
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 08.01.2021
Diversele motive fiind Clujul, care atrage geniile asa cum Monaco atrage sportivii. :D

Am auzit ca și Schumacher s-a mutat la Cluj, de aia nu se mai aude nimic de el. Cică era ceafa la grătar cu 20 euro mai ieftina... S-a uitat pe Numbeo și alegerea a fost evidenta.

Edited by KiloW, 06 February 2023 - 15:46.


#257
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Colegul e fixat pe Cluj, e incredibil. Dupaia, zice că alții au ceva cu dânsul.

Edited by Vlad_22, 06 February 2023 - 15:44.


#258
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

 utopium, on 06 februarie 2023 - 15:36, said:

Hai sa nu mai aberam ... dupa cum ziceam, am prieteni care s-au intors dupa ce au castigat foarte bine in vest timp de 15 ani, dar am si prieteni vestici mutati in Romania definitiv din diverse motive (cu specializari foarte inalte, nu ceva necalificati). Cea mai interesanta categorie sunt cei plecati din Romania, dar care lucreaza remote tot pentru firme din Romania Posted Image

Stim, in ragalia aia de Cluj, care -zici tu- e pentru Romania un fel de Dubai pentru desert :lol:

#259
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Pai sa vedem, eu nu am pomenit cuvantul Cluj deloc, doar am zis ca am prieteni care s-au intors, am prieteni nascuti in vest care acum stau aici, si am prieteni care lucreaza pentru firme de aici desi locuiesc in vest. Ba chiar am zis Romania, nu Cluj (desi da, ati ghicit, despre Cluj era vorba in toate cele trei cazuri). Si brusc, v-ati activat toti trei ca am zis ceva de Cluj Posted Image Si cica eu am o problema cu Clujul ... se pare ca voi aveti Posted Image

Ideea era sa nu mai aberati ca nimeni nu se intoarce, ca nimeni nu vrea sa vina aici, etc pentru ca pot demonstra la orice ora ca e o prostie ce ziceti.

Edited by utopium, 06 February 2023 - 17:33.


#260
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi eu nu am spus că nimeni nu se întoarce, cred că dezinformezi matale, însă raportul celor care nu se întorc e net în defavoarea categoriei opuse.

La întors, mă refer să se restabilească aici, nu în vacanțe și vizite, evident.

Ai o problemă cu Clujul, că simți nevoia să îl aduci în discuție ori de câte ori se ivește ocazia, de multe ori chiar aberezi. E hilar să crezi că lumea nu mai doarme noaptea de grija unui oraș ok, dar banal. Apropo, de Bistrița-Năsăud nimic, că tot ești de-a locului de acolo, dacă memoria nu mă înșală.

Tu tot încerci să te rezumi la cercul tău de apropriați și prieteni, de parcă schimbă cu ceva, statisticile, o mână de oameni.

Edited by Vlad_22, 06 February 2023 - 17:49.


#261
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 08.01.2021
Și eu știu pe unii care s-au întors. Afara lucra doar unul, și au primit amândoi niște posturi în Ro pe linie politica, unul în guvern și alalalt într-o sinecura. Din care între timp a zburat.
Exista cazuri însă sunt irelevante statistic.

#262
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

 utopium, on 04 februarie 2023 - 13:03, said:

un euro/dolar in Romania a avut putere de cumparare cat 2.43 euro/dolari la nivel international
Tâmpenii!
Doar unul care nu a trait niciodată altundeva poate afirma așa ceva.

 utopium, on 04 februarie 2023 - 13:03, said:

Nu ca ar fi ceva greu de inteles ca o locuinta cu 3 camere o inchiriezi in Cluj/Bucuresti intr-o zona aproape de centru cu 600 de euro si in Munchen cu 1.800 de euro ... sau ca un bilet de tramvai te costa 0.6 euro in loc de 3.5 euro ... sau ca abonamentul la net te costa 8 euro in loc de 35 de euro ... sau ca fiecare masa la restaurant pe care o iei cu sotia te costa 25 de euro in plus in medie.
N-are nicio treabă locuința din München cu cele din CJ/Buc.
Cine-și ia Lamborghini nu e interesat de Trabant, dacă înțelegi ideea. Nu contează ca-i mai ieftin si consumă mai putin.
Ce contează cat e tramvaiul? Tu umbli cu tramvaiul? Cat la suta din venituri e un abonament, ca sa-l iei in considerare? La fel abonamentul de telefon, nesemnificativ ca pondere in total. În rest bunurile și serviciile de uz curent nu costa semnificativ mai mult. Sub 50%, nici vorba de 243% cât afirmi tu. Poate că 243% o fi fost acum 10-15 ani, dar prețurile din Ro acum converg spre cele din UE.

#263
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 KiloW, on 06 februarie 2023 - 17:50, said:

Afara lucra doar unul, și au primit amândoi niște posturi în Ro pe linie politica, unul în guvern și alalalt într-o sinecura. Din care între timp a zburat.

 Vlad_22, on 06 februarie 2023 - 17:47, said:

La întors, mă refer să se restabilească aici, nu în vacanțe și vizite, evident.
Eu vorbeam de oameni care au venit/revenit din vest si au firme/proiecte de succes aici, aici e resedinta lor permanenta de mai mult de 10 ani, iar intre timp au realizat lucruri suficient de importante incat sa poti gasi materiale de presa despre ei/proiectele lor, nu vorbim de neica-nimeni/pierde-vara care au venit din vest aici ca sa traiasca mai ieftin cu bani castigati dincolo. Adica au avut succes in business (firme de zeci de angajati cu marje bune de profit), sport (premii la competitii nationale/internationale) sau artisti care colaboreaza cu diverse institutii culturale de prim-rang (nu doar nationale).

Prieteni care au fost plecati prin vest doar 1-2 ani si s-au intors am inca vreo 3 (din nou, genul care dincolo au lucrat la companii foarte mari si castigau mult peste media din acele tari - unii au lucrat pentru companii din top 5 mondial) ... aici vorbeam de oameni plecati pentru mai mult timp (10+ ani) si care totusi s-au intors. Sau care au crescut in ditamai metropolele vestice si s-au mutat aici (si intre timp si-au facut familie aici). Cam oricine din anturajul meu de prieteni poate pleca in vest si sa castige mult peste media de acolo (la fel cum si aici castiga mult peste media de aici), dar totusi nu au facut-o. Vreo 80% sunt IT-isti, dar am si chirurgi, lectori universitari, antreprenori, avocati, farmacisti, juristi, economisti/bancheri, artisti. Probabil pentru economisti si juristi ar fi un pic mai greu sa se adapteze la un job in vest (pentru ca acolo sunt diferente de legislatie/metodologie), in rest pentru majoritatea e foarte simplu sa isi gaseasca locuri bune de munca in vest (oricum majoritatea cunosc mai multe limbi, nu doar engleza). N-au plecat pentru ca nu au fost interesati sa plece, la fel cum nu am facut-o nici eu.

Sa ne intelegem, mie imi plac multe chestii in "occident", sunt fan Italia si mi-ar placea sa locuiesc cativa ani acolo, dar nu m-as duce pentru salariu sau nivel de trai (care oricum nu mi se par grozave in Italia), m-as duce ca sa pot vizita in fiecare weekend cate ceva nou prin Italia (nu ca nu as fi vizitat deja spre 40 de locatii (iar anul asta mai vizitez vreo 6 locatii noi), dar daca as fi acolo as vizita mult mai multe). La fel cum ma atrag mult si Franta/Spania/etc. Pana la urma nu degeaba sunt considerate a fi toate trei in top 5 mondial din punct de vedere turistic. Dar sunt oricum foarte usor de vizitat si acum din Romania, nu e deloc greu sa gasesti avion cu 200 de lei dus-intors de persoana (sau chiar mai ieftin), am deja rezervari ieftine si pentru Italia si pentru Franta anul asta. Adica interesul meu pentru ele e turistic/cultural, nu as pleca pentru salarii sau sistemele lor politice/administrative (care nu pot sa zic ca ma incanta in mod special in vreo una din astea trei tari). La fel ma atrag diverse chestii in Anglia, Germania, Austria, tarile nordice, SUA, Australia, dar nu cat sa-mi doresc sa merg sa locuiesc acolo.

Si nu, nu sunt vreun patriot/nationalist, dar cred ca poti avea cariera/proiecte de succes si in Romania daca ai pregatirea/motivatia necesara. Si chiar sper/incerc sa fac si proiecte utile comunitatii, ca banii nu ma motiveaza suficient de tare. Adica decat sa am o avere de 5 milioane de dolari in SUA lucrand pentru Facebook, parca prefer sa am una de doar 1 milion aici, dar sa stiu ca am facut ceva care le-a fost de folos celor de aici.

 Karhu, on 06 februarie 2023 - 18:51, said:

Tâmpenii!
Doar unul care nu a trait niciodată altundeva poate afirma așa ceva.
Asa-i, aia de la FMI/Banca Mondiala nu locuiesc aici. De fapt stai, ca au oameni care locuiesc si aici si lucreaza pentru ei :D

#264
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007
Da, oameni care n-au trait/ muncit niciodată in strainatate, dacă fac astfel de afirmații tâmpite.
Nu că Banca Mondială ar fi vreun club de genii…

#265
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 Karhu, on 06 februarie 2023 - 19:39, said:

Da, oameni care n-au trait/ muncit niciodată in strainatate, dacă fac astfel de afirmații tâmpite.
Nu că Banca Mondială ar fi vreun club de genii…
Oamenii au un sistem la care se raporteaza ca sa poata compara tarile scumpe cu cele ieftine ... si Germania de exemplu are putere de cumparare mai mare decat media, adica un euro in Germania are putere de cumparare cat 1.32 euro PPP. Elvetia in schimb e scumpa (dupa cum stie toata lumea), 1 euro in Elvetia are putere de cumparare cat 0.91 euro PPP. La voi in Finlanda 1 euro are putere de cumparare cat 1.08 euro PPP. Ungaria e la 2.1 euro PPP pentru un euro.

Stiu ei suficient de bine cat costa apartamentele, mancarea, serviciile si cat la suta reprezinte acele cheltuieli pentru cetateanul mediu.

Edited by utopium, 06 February 2023 - 20:15.


#266
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Nu toată lumea știe limbi străine (suficient de bine) și nici sa se acomodarea nu este ușoară pentru oricine.

#267
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 utopium, on 06 februarie 2023 - 15:36, said:

Hai sa nu mai aberam ... dupa cum ziceam, am prieteni care s-au intors dupa ce au castigat foarte bine in vest timp de 15 ani, dar am si prieteni vestici mutati in Romania definitiv din diverse motive (cu specializari foarte inalte, nu ceva necalificati). Cea mai interesanta categorie sunt cei plecati din Romania, dar care lucreaza remote tot pentru firme din Romania Posted Image

Hai sa te credem, desi tu ai prieteni mereu si pentru orice contriversa. Cati sunt astia 0,0000000000001? Habar nu am de ce iti dai mereu prietenii tai ca referenta versus
peste 100k anual cati pleaca.
Tu crezi ca in Romania nu s-a inventat inca roata? Ce business merge asa de bine in Romania, ca sa-ti lasi un business sigur dintr-o tara occidentala? Pizza sau IT?
E plina Romania cu de toate.

Si eu am pravalie de computere in asociere cu un amic, dar nu mi-as muta in nici un caz pravalia in Romania.
Nici un servis auto. Trebuie sa fie un business foate rar sa nu fie si in Romania, ca sa poti spune ca vei avea succes garantat.
Numaru acestore este atat de infim ancat nici nu merita pomeniti ca exemple.

#268
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014
Mai sunt care se intorc am si eu in familie si chiat in Cluj, dar nu sunt reprezentativi dpdv statistic.

Cred ca la ora asta si la calificati si la necalificati inca exista o emigrare neta din Romania, la necalificati e posibil ca in anii urmatori emigrare sa fie compensata de imigranti din Asia sau Africa, dar inca nu e sigur.

#269
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Vad ca se pune doar problema banilor. Nu e totul doar despre bani in viata.

Edited by Matrix40, 06 February 2023 - 21:58.


#270
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 aaaa4567, on 05 februarie 2023 - 19:45, said:

................
Bun, zici ca ne revenim, asa e, nu cotest asta. Dar... uite, am si eu o chestie in cap, sa zicem ca sunt doctor practicant in Romania si nu pot sa imi fac treaba caci sunt sufocat de birocratie. Asadar in loc sa concult pacinetii, sunt obligat sa completez foi din motive legale etc etc. Consultatiile sunt cel putin pe jumatate o formalitate (vorbim de mediculd e familie etc). Ce crezi ca as putea sa fac?
......
sa angajezi o persoana care sa se ocupe de partea birocratica! primesti suficienti bani de la stat pentru a plati un salariu acestei persoane!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate