Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cine trebuie să facă săpăturile pentru fibra optică?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
sarakuz

sarakuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2019
Salutare lume. Vreau să primesc răspuns la o întrebare.
Recent am cumpărat o casă, pe stradă sunt 5 case și cu siguranță vor fi construite mai multe. Casa nu este conectată la fibra optică. RCS&RDS au instalat cutia aproximativ la capătul străzii, casa mea este ultima. Când i-am întâlnit pe cei de la RCS&RDS pe teren și i-am întrebat de infrastructură, ei mi-au zis dezvoltatorul trebuia să facă săpături și să pună tubul din HDPE. Când am vorbit cu constructorul, el mi-a zis că ei obligațiile față de mine și-au îndeplinit și anume: gazul, curentul electric, apa și canalizarea sunt făcute, casa este branșată. Plus ei au făcut toate lucrările prin casă, adică au tras fibra optică prin casă. Celor de la DIGI le rămânea, din spusele constructorului, să facă săpături în stradă și să tragă fibra optică.

Întrebarea mea este următoarea: cine trebuie să facă săpăturile și să conecteze casa la cutia din stradă - DIGI sau eu?

Vă mulțumesc

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Strada a cui e?

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Tu.
DAR daca Digi considera ca vor fi suficienti posibili abonati pe acea strada ar putea exstinde ei reteaua.
Vezi daca reusesti o audienta la sediul local.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,165
  • Înscris: 13.03.2017
Ce sapaturi mai ... Posted Image
Probabil te referi la traseul subteran
Operatorul de cablu trebuie sa faca "sapaturile" astea
Pentru asta e nevoie de proiect + autorizatie + alte hartii

Acum vestea rea - nu face nici un operator nici o "sapatura" pentru 2-3 case aruncate aiurea pe camp
Chiar si pentru 20-30 de case ... e discutabil

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Salutare lume. Vreau să primesc răspuns la o întrebare.
Recent am cumpărat o casă, pe stradă sunt 5 case și cu siguranță vor fi construite mai multe. Casa nu este conectată la fibra optică. RCS&RDS au instalat cutia aproximativ la capătul străzii, casa mea este ultima. Când i-am întâlnit pe cei de la RCS&RDS pe teren și i-am întrebat de infrastructură, ei mi-au zis dezvoltatorul trebuia să facă săpături și să pună tubul din HDPE. Când am vorbit cu constructorul, el mi-a zis că ei obligațiile față de mine și-au îndeplinit și anume: gazul, curentul electric, apa și canalizarea sunt făcute, casa este branșată. Plus ei au făcut toate lucrările prin casă, adică au tras fibra optică prin casă. Celor de la DIGI le rămânea, din spusele constructorului, să facă săpături în stradă și să tragă fibra optică.

Întrebarea mea este următoarea: cine trebuie să facă săpăturile și să conecteze casa la cutia din stradă - DIGI sau eu?

Vă mulțumesc
Provizoriu ar putea sa-ti traga fir aerian pana sapaturile din strada care ar putea dura foarte mult din cauza birocratiei.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Plus ei au făcut toate lucrările prin casă, adică au tras fibra optică prin casă.
??? Cum adica au tras fibra prin casa ?

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Întrebarea mea este următoarea: cine trebuie să facă săpăturile și să conecteze casa la cutia din stradă - DIGI sau eu?

Depinde al cui e terenul/strada.

Dacas e o strada publica, drum national sau ceva de genul asta e treaba primariei.
Dac e o starda privata - treaba dezvoltatorului sau al prorietarilor - cum se inetelg, daca dezvoltatorul nu a facut inainte de vanzare.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Întrebarea mea este următoarea: cine trebuie să facă săpăturile și să conecteze casa la cutia din stradă - DIGI sau eu?
de trebuit nu trebuie sa le faca nimeni, nu exista o obligatie legala in sensul asta - cel putin daca nu ai asa ceva trecut in contractul pentru casa, si din cate inteleg, nu e cazul.

cine vrea sa le faca, e alta discutie - cum s-a zis mai sus, pt rds nu renteaza sa faca asta acum, pentru 5 case. deci cam singurul raspuns posibil este ca tu si ceilalti locatari sa faceti asta, sau sa asteptati sa creasca destul de mult cartierul incat sa devina atractiv pentru rds.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,208
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Întrebarea mea este următoarea: cine trebuie să facă săpăturile și să conecteze casa la cutia din stradă - DIGI sau eu?
Vă mulțumesc
Tu si actualii vecini,iar costurile vor fi suporte si de viitorii vecini care se vor folosi de teava si cablul de retea.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Initiator vrei neparat conexiune gigabit ? Cu reteaua GSM cum stai ?
PS la mine in oras sau spart zeci de kilometrii de trotuare au pus camine si tuburi la greu, noi ca proprietari si utilizatori de cabluri/ fibra de la mai multe firme nu am platit nimic. Pesemne cine a tras apa, curent electric ,gaz metan si canalizare nu sa gandit .. asa ca "il luati de gat" pe dezvoltatorul care va pus sa semnati un contract cu lipsuri!

Edited by mihaiC1, 30 January 2023 - 13:46.


#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

View PostmihaiC1, on 30 ianuarie 2023 - 13:39, said:

.. asa ca "il luati de gat" pe dezvoltatorul i!

dezvoltatorul:

Attached File  obama 2.jpg   111.5K   21 downloads

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Da e de ras cand semnezi fara sa citesti Posted Image

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Ți-au tras fibra ÎN casă? Pt ce? Capătul din exterior unde l-au lăsat?

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,464
  • Înscris: 16.12.2006
Nu are fibra optica trasa in casa de la RDS.

Din ce inteleg este o zona in care nu sunt stalpi pe strada si RDS nu poate sa vina aerian pana la cele 5 case pentru a le cabla.

Probabil ca distanta de la cutia RDS si pana la casa lui este considerabila, iar, in lipsa stalpilor trebuie facuta sapatura pentru a se ajunge cu fibra optica pana la cele 5 case.

RDS (DIGI) nu o sa faca aceasta sapatura, iti spun din experienta mea ca angajat Digi.

Sapatura trebuie sa o faca dezvoltatorul mai ales ca zici ca o sa mai construiasca case noi acolo. Pe masura ce o sa mai apara 10-15 vile sau cate vrea el sa faca acolo trebuie sa se ocupe si de acest aspect.

In caz ca nu reusiti cu dezvoltatorul doar sa va asociati voi (proprietarii vilelor) si faceti sapatura pe cont propriu si pe cheltuiala voastra.

Bafta!

#14
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postcatalinman, on 30 ianuarie 2023 - 14:59, said:


Din ce inteleg este o zona in care nu sunt stalpi pe strada si RDS nu poate sa vina aerian pana la cele 5 case pentru a le cabla.


De ce i se permite rds sa isi atarne cablurile pe stalpii care nu ii apartin?

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
https://economedia.r...ul-oficial.html
https://lege5.ro/gra...ga-la-punct-fix

Cica e ceva lege, dar habar nu am ce, cum, de ce ar trebui sa se aplice. Sau daca are legatura cu speta din topicul asta. Care are chef sa intre in amanunt, e binevenit :D

Edited by bai3tzash, 30 January 2023 - 15:29.


#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Poate pentru ca are un acord/contract cu proprietarul stalpilor?
Zic si eu...

View PostYhzx23, on 30 ianuarie 2023 - 15:21, said:


De ce i se permite rds sa isi atarne cablurile pe stalpii care nu ii apartin?


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsarakuz, on 30 ianuarie 2023 - 11:58, said:

Plus ei au făcut toate lucrările prin casă, adică au tras fibra optică prin casă.
Dezvoltatorul a tras FO in casa?

View Postcatalinman, on 30 ianuarie 2023 - 14:59, said:

Nu are fibra optica trasa in casa de la RDS.
Știu asta, dar el zice că are FO trasa ÎN casă. De ce? Pt ce?

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 15:49, said:

Știu asta, dar el zice că are FO trasa ÎN casă. De ce? Pt ce?
Biznis.
Pe dezvoltator l-a costat 80 de lei, si in factura a bagat 800.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate