Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Cine trebuie să facă săpăturile pentru fibra optică?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Am fost fix in situatia ta doar ca la mine pe strada sunt 25 de case. Am adunat semnaturi de la toti proprietarii si am luat legatura cu un reprezentant RDS.
Raspunul lor: se poate dar "sapatura" trebuie facuta pe cheltuiala noastra, trebuie sa luam autorizatie de la primarie, sa aducem utilajul apoi trebuie refacuta strada...binenteles tot pe cheltuiala noastra. Costurile sunt enorme si majoritatea au renuntat.
Casa mea este a-III-a de la strada principala si am tras un cablu de la vecinul din colt. El are net de la DiGi si doar am cumparat un switch cu management. Cablul trece prin curtea vecinilor dar l-am bagat prin copex si l-am ingropat pe langa gard. Am folosit un cablu de calitate, cel mai bun posibil, am uitat ce denumire poarta, era culoarea albastra si destul de gros.
Asa se intampla mereu cand apare un cartier nou sau cand se extinde o zona si apar strazi noi.

#38
sarakuz

sarakuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2019

View Postdorin_2k, on 31 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Mai întreb a treia oară: de unde până unde a tras dezvoltatorul fibra optica in casa? Sigur e fibra optica sau confunzi cu coaxial sau UTP.
Nu avea niciun rost să îți pună fibra optica ÎN casă așa cum zici.

Câți metri și de la cea mai apropiata cutie Digi până la casa ta?
A pus la un coleg și avea colac de FO de 50 sau 70 metri.

I-a tras de la stâlpul de peste drum până în casa unde au montat ONT-ul

Ce treabă are fibra optică din casă dacă nu este conectat nimic din casa la fibră optică din stradă?

View Posteiffel, on 31 ianuarie 2023 - 13:58, said:

Problema e ca nu pare a fi drum public...
Dar aici nu ne-a lamurit exact initiatorul.

Strada estre drum public, nu este drum privat

Edited by althea, 01 February 2023 - 11:02.


#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci e treaba primariei sa faca infrastructura prin care sa bage cei de la RDS cablul.

Nici voi daca va uniti si vreti sa faceti nu piteti face fara acordul primariei.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,472
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsarakuz, on 01 februarie 2023 - 10:54, said:

Ce treabă are fibra optică din casă dacă nu este conectat nimic din casa la fibră optică din stradă?
Chiar așa? Ce treabă are fibra optica din casa ta? Nu va fi folosita deloc de Digi.
Asta am întrebat de la început: de ce constructorul ți-a tras fibra optica in casa? Că nu îți sudează Digi fibra lor de fibra ta.
Ei vin cu fibra lor până la ONT.

#41
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.04.2008

View Postsarakuz, on 31 ianuarie 2023 - 11:47, said:

Adică prin casă toate firele sunt trase, cele de televiziune, adică coaxiale, cele de net și am văzut în tablou că este și firba optică. Efectiv casa nu este conectată la fibră. Adică trebuie să vină DIGI și să tragă fibra optică de la cutie în casă. Doar că pentru asta trebuie tub și șanț săpat în pământ.
Eu nu știu de ce au făcut așa. Poate vrei să pui routerul în altă parte și să nu-ți stea în debara de sub scară, că acolo e tabloul.

Eu zic ca nu te impiedica nimeni sa prelungesti (sau sa inlocuiesti fibra) si sa montezi routerul unde vrei tu.
Nu vad o problema ca dezvoltatorul s-a gandit sa cableze casa de la inceput.

#42
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Catre initiator.

Poate ca era o idee buna inainte de a semna un contract de vanzare-cumparare sa te asiguri ca ai toate utilitatile la poarta si da, accesul la F.O. face parte dintre utilitati.
De asemenea am inteles ca ai cumparat o casa pe o strada care nu are stalpi ? Cum credeai ca o sa ai iluminare nocturna ?

Acum ai aflat motivul pentru care proprietatile din zona respectiva au un pret mai mic decat unele care au infrastructura necesara.

Daca tot ati cumparat in aceste conditii puteti sa mergeti mai departe pe acelasi principiu (ieftineala) si anume unul din proprietarii care au casa in capatul drumului comunal (pana si drumurile comunale pot avea stalpi ulterior) adica langa strada (aia care are infrastructura FO) isi face abonament la RCS/RDS pe care il partajati intre voi (proprietarii de pe drumul comunal) si de acolo va instalati voi prin cartier cabluri aeriene pentru Internet.
Important este ca o astfel de solutie o sa fie ieftina (si potrivita pentru asemenea proprietari) si o sa asigure acces Internet rapid la toti, nu conteaza ca in timp o sa arate cartierul si strada precum un paienjenis de cabluri, cam cum aratau caminele studentesti pe vremuri, sau ca in timp o sa va certati intre voi pentru Internet... cel mai important este ca este ieftin !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate