Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Cine trebuie să facă săpăturile pentru fibra optică?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 31.01.2010
4G precis este in zona si s-a rezolvat problema.
Constructorul n-are treaba cu infrastructura de transmisiuni decit daca are contract cu operatorul/operatorii...
Aveti nenumarate optiuni in ziua de azi, date mobile, tv DTH, nici nu va bateti capul cu sapaturi si nervi aiurea, altii si gata.

Edited by Ion_Bumbu, 30 January 2023 - 17:48.


#20
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 26.11.2001
mda, eu am "rezolvat" o problema similara cu multi ani in urma. Am facut o casa "in camp" dar am avut grija sa pun si o fibra prin sant cand am tras curentul. Furnizorul de net nu a trebuit decat sa se sudeze la stalp si cu asta basta. Merge brici de aproape 20 de ani.

Intre timp a aparut prin zona infrastructura moderna insa eu imi fac treaba fericit cu fibra mea "privata".

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcatalinman, on 30 ianuarie 2023 - 14:59, said:

Sapatura trebuie sa o faca dezvoltatorul mai ales ca zici ca o sa mai construiasca case noi acolo. Pe masura ce o sa mai apara 10-15 vile sau cate vrea el sa faca acolo trebuie sa se ocupe si de acest aspect.
pai in cazul asta conduita de urmat e ca atunci cand vine dezvoltatorul cu in potential client la vizionare, sau cineva se intereseaza sa cumpere ceva acolo il informati pe respectivul ca n-aveti internet si tv, ca dezvoltatorul n-a vrut sa sape sant pt fibra, iar RDS nu o trage pe banii lui. astfel acesti potentiali clienti vor pune presiune pe dezvoltator si voi il santajati sa va rezolve si voua daca vrea sa taceti din gura. :)

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,472
  • Înscris: 01.12.2001
Curentul e subteran tras?
Pe strada e iluminat public? Toate firmele trag cabluri pe stâlpi. Unii pun și etichete.
Îs de toate. Telekom, UPC, Digi, Vodafone, Orange. Pune primul o brida și de ea se agata toți. Inclusiv aia mici de cartier.
Pe care un stâlp mai au și câte un colac (de rezerva) pus acolo.
Attached File  IMG_20230130_210551.jpg   159.49K   44 downloads

Edited by dorin_2k, 30 January 2023 - 21:06.


#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 31.01.2010
Telekom? nu mai exista...

#24
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

View PostIon_Bumbu, on 30 ianuarie 2023 - 17:34, said:

4G precis este in zona si s-a rezolvat problema.
Constructorul n-are treaba cu infrastructura de transmisiuni decit daca are contract cu operatorul/operatorii...
Aveti nenumarate optiuni in ziua de azi, date mobile, tv DTH, nici nu va bateti capul cu sapaturi si nervi aiurea, altii si gata.
Datele mobile sunt bune ca backup, scuze, dar preferi conexiune gigabit cu latentă foarte bună sau 4G Digi, care are viteze cam mici, uneori.

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 21:04, said:

Curentul e subteran tras?
Pe strada e iluminat public? Toate firmele trag cabluri pe stâlpi. Unii pun și etichete.
Îs de toate. Telekom, UPC, Digi, Vodafone, Orange. Pune primul o brida și de ea se agata toți. Inclusiv aia mici de cartier.
Pe care un stâlp mai au și câte un colac (de rezerva) pus acolo.
Attachment IMG_20230130_210551.jpg
Depinde și de oraș/localitate, încep să-i someze pe toți să-și îngroape cablurile în subteran.

Edited by Vlad_22, 30 January 2023 - 21:28.


#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 31.01.2010
Daca nu-i cal bun si magar.
Nu-i asa aratos, frumos, destept da-ti faci treaba cu el daca esti nevoit.

Edited by Ion_Bumbu, 30 January 2023 - 21:35.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,472
  • Înscris: 01.12.2001

View PostIon_Bumbu, on 30 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Telekom? nu mai exista...
Etichetele pe cabluri stâlpi au rămas cu Telekom și UPC cu toate că nu mai exista.
Chiar stâlpi antici din lemn cu eticheta Telekom mai am în oraș. La 50 metri de primărie.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Asta ptr ca nimeni nu-si mai strange catrafusele dupa ce termina.
Cablurile rupte raman pe stalpi si furnizorul trage altul daca nu il poate suda pe cel vechi, sau e depasita capacitatea.
La fel daca se face infrastructura in subteran - isi trag fibra sau cabluri noi, si alea vechi raman pe stalp...

Doar nu vrei sa mai faca si curatenie in urma lor ? Asta costa...

De strans... se strang dupa ce pica stalpii...

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,809
  • Înscris: 12.08.2008
La mine pe ulita' deja distribuitorii de cablu' tv si net sunt in pamant iar stalpii de iluminat de care erau legati vor cadea cat de curand ca au aparut langa stalpi noi cu iluminat LED..

#29
sarakuz

sarakuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2019

View Posteiffel, on 30 ianuarie 2023 - 12:35, said:

??? Cum adica au tras fibra prin casa ?



Depinde al cui e terenul/strada.

Dacas e o strada publica, drum national sau ceva de genul asta e treaba primariei.
Dac e o starda privata - treaba dezvoltatorului sau al prorietarilor - cum se inetelg, daca dezvoltatorul nu a facut inainte de vanzare.

View PostmihaiC1, on 30 ianuarie 2023 - 13:39, said:

Initiator vrei neparat conexiune gigabit ? Cu reteaua GSM cum stai ?
PS la mine in oras sau spart zeci de kilometrii de trotuare au pus camine si tuburi la greu, noi ca proprietari si utilizatori de cabluri/ fibra de la mai multe firme nu am platit nimic. Pesemne cine a tras apa, curent electric ,gaz metan si canalizare nu sa gandit .. asa ca "il luati de gat" pe dezvoltatorul care va pus sa semnati un contract cu lipsuri!

Cu semnal GSM stau bine, dar 100GB sau 200GB cât oferă Orange, Vodafone sau 80GB cât oferă Telekom nu sunt suficiente. Acum ca să rezolv prațial problema mi-am luat router 4G și am pus cartelă de la DIGI cu abonamentul Optim Nelimitat și am 100GB la 3 euro.
Adică prin casă toate firele sunt trase, cele de televiziune, adică coaxiale, cele de net și am văzut în tablou că este și firba optică. Efectiv casa nu este conectată la fibră. Adică trebuie să vină DIGI și să tragă fibra optică de la cutie în casă. Doar că pentru asta trebuie tub și șanț săpat în pământ.
Eu nu știu de ce au făcut așa. Poate vrei să pui routerul în altă parte și să nu-ți stea în debara de sub scară, că acolo e tabloul.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,472
  • Înscris: 01.12.2001
Mai întreb a treia oară: de unde până unde a tras dezvoltatorul fibra optica in casa? Sigur e fibra optica sau confunzi cu coaxial sau UTP.
Nu avea niciun rost să îți pună fibra optica ÎN casă așa cum zici.

Câți metri și de la cea mai apropiata cutie Digi până la casa ta?
A pus la un coleg și avea colac de FO de 50 sau 70 metri.

I-a tras de la stâlpul de peste drum până în casa unde au montat ONT-ul

#31
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,809
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi ca la poarta/ limita proprietatii ai o cutie unde ai contoarul de curent electric si capatul fibrei ce ajunge in casa.. o nota buna pt. dezvoltator, Ce e pe drum public si nu e esential nu il priveste.
Initiator traim deja in era 6G ! E bine ca a tras prin casa UTP si Coaxial.
Am in proiect o casa noua si vreau sa fiu cat mai econom cu cablaraia inutila.

Edited by mihaiC1, 31 January 2023 - 13:35.


#32
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 07.03.2006
@mihai: plusez cu 18G…
@dorin: fibra se sudeaza, f bine a facut dezvoltatorul.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
Dezvoltatorul ala mai bine teagea fibra pe stada decat prin casa. Cativa metri de fibra de la poarta pana pe unde ai pune ont-ul in casa sunt fix pix. Cred ca mai bine pun fibra lor dintr-o bucata cei de la rds decat sa se chinuie s-o sudeze pt cei cativa metri.

Iar reteaua in casa se face pe utp, nu pe fibra.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

View PostmihaiC1, on 31 ianuarie 2023 - 13:21, said:

Ce e pe drum public si nu e esential nu il priveste.
Problema e ca nu pare a fi drum public...
Dar aici nu ne-a lamurit exact initiatorul.

#35
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,809
  • Înscris: 12.08.2008
Daca era de servitudine, DA.. dar deja sunt 5 case si mai urmeaza , cam intra la primarie..daca nu e un domeniu privat.. zic si eu.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Daca drumul e facut pe o parcela privata, nu tine de primarie. Sunt multe probleme din astea- dezvoltatorul ia un teren, face case si lasa un drum de acces pe acel teren, dar practic drumul e proprietate privata.
Da, poate fi transferat in timp catre primarie, dar mai e pana acolo. Pana atunci e un drum in proprietatea dezvlotatorului, daca nu a vandut si drumul catre clienti...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate