Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Scuze pentru trecut

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#91
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Matrix40, on 11 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.

Un sincer ### ##### in ##### @@-@#@!!!

Sau vorbesre despre tine neromane!

La 22 iunie 1941 Romanii au trecut dincolo iarasi sa desrobeasca din jugul roșu al bolșevismului frații cotropiți, sa reîmplineasca  în trupul țării glia străbună a Basarabilor și codrii voevodali ai Bucovinei!
Ca sa razbune răzbuna umilirea și nedreptatea.

Pentru gloria Neamului


Pierderi 794 562 militari (624 740 în Campania din Est și 169 822 în Campania din Vest), dintre care:
- 92 620 morți (71 585 Est/ 21 035 Vest),
- 333 966 răniți și bolnavi (243 622 Est/90 344 Vest),
- 367 976 dispăruți (309 533 Est/58 443 Vest).

Ciocu mic ! Familia  mea (si mama si tata) erau de "dincolo". Barbatii familiei mele au trecut Prutul!! Si nu doar ei .. ci alaturi de ei sute de mii de munteni, olteni, moldoveni . ardeleni, banateni au trecut Prutul!!!
Juma din stepa rusa e plina de oasele barbatilor din Romania!!!

#92
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 cipri1981, on 12 ianuarie 2023 - 19:12, said:


Nu sunt îndreptățiți sub nicio formă să fure. Măsura corecta este sa-i bagi pe aia in pușcărie, nu sa califici un popor intreg drept hoti de portofel. Ei, in loc sa judece poliția austriacă pentru ca nu-i prinde pe aia, catalogheaza un popor intreg drept hoti de portofele.
Și tu pui la suflet ce zic ăia sau francezii, acum serios? Da, vezi francezii că tot ziceam de ei, câte caricaturi au cu noi și cu alte popoare, unele cam deplasate, poate, dar nu mă simt, nu dau 2 bani, sincer. Dacă ești om bun, serios, muncitor, nu-ți pune nimeni bețe în roate și te discriminează, chiar dacă sunt "conaționali" de-ai tăi, care mai fac belele pe acolo.

Ah da, că francezii, englezii, nemții de pildă, sunt cam aroganți și refuză să facă anumite munci, pe care le fac imigranții, e altceva, aici nu contest.

#93
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Si prosti si ignoranti!

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:47, said:


Biserica Anglicană a prezentat scuze pentru legături pe care le-a avut în trecut cu sclavia, printr-un organism financiar cu care are legături, angajat în prezent într-un vast proces de despăgubire a comunităţilor victimelor

Prim-ministrul Ţărilor de Jos, Mark Rutte, a prezentat luni, într-un discurs rostit la Haga, scuzele oficiale ale guvernului pentru rolul statului olandez în sclavie, pe care a calificat-o drept crimă împotriva umanităţii,

Nu de alta dar sclavii aia erau cumprarati de la alti negri!!!!
Ma rog ca au facut bani buni cu comertul .. asa este!!!!

Inca ceva ...  jaf a fpts. Insa beneficiarii .. au fots in gnl alti decat autoirii statali au jafurilor.
De ex, cirana spoaniola a castgat o mmultimne de aur si argint din America Latina. Cei care au prfitata insa deacest aflux de bani au fots .. olandezii!!!

#94
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 Vlad_22, on 12 ianuarie 2023 - 19:55, said:

Și tu pui la suflet ce zic ăia sau francezii, acum serios? Da, vezi francezii că tot ziceam de ei, câte caricaturi au cu noi și cu alte popoare, unele cam deplasate, poate, dar nu mă simt, nu dau 2 bani, sincer. Dacă ești om bun, serios, muncitor, nu-ți pune nimeni bețe în roate și te discriminează, chiar dacă sunt "conaționali" de-ai tăi, care mai fac belele pe acolo.

Ah da, că francezii, englezii, nemții de pildă, sunt cam aroganți și refuză să facă anumite munci, pe care le fac imigranții, e altceva, aici nu contest.
Dar nu despre asta este vorba. Ma doare pe mine in fund de caricaturile lor sau de stereotipurile lor pana la o limita. Si limita aia este cand ne lipesc la toti o eticheta si ne tin afara din Schengen afectandu-ne astfel financiar.  Si da, sunt de parere ca, daca esti mandru ca inaintasii tai l-au dat pe Mozzart ar trebui sa-ti fie si rusine ca inaintasii tai au sclavagit pe altii. De aia spun eu ca este un lucru bun ca isi cer scuze ( aia care o fac). Ma tem totusi ca nu le accepta nimeni scuzele alea nu pentru ca oamenii nu ar accepta scuzele ci pentru ca toata lumea a observat ca sunt niste ipocriti.

#95
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 Ghita_Bizonu, on 12 ianuarie 2023 - 19:41, said:

...
Pentru gloria Neamului
...

ușurel omule, voi discutați despre 2 perioade diferite!
da, atunci când s-a putut am încercat să realipim teritoriile furate de ruși
dar au fost momente când nu s-a putut îndeplini acest deziderat

io-nțeleg că colegu' s-a referit la perioada de după 1945, dar atunci noi înșine era să ne pierdem de tot în negura timpului - noroc cu convenția de la paris, viena sau unde drakku fu ea!

Edited by gushpi, 13 January 2023 - 09:13.


#96
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,081
  • Înscris: 23.09.2005

 Matrix40, on 11 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
De asemenea mi-e rusine cu romanii care ii privesc de sus pe moldoveni spunand ca ei profita de noi cand cer redobandirea cetateniei romane, neintelegand ca cetatenia romana e un drept al lor pe care l-au pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.

Daca Romania avea curajul Ucrainei, ar fi disparut.

Ucraina fara promisiunea si ajutorul masiv al NATO, ar fi fost si azi "sora geamana" a Rusiei.

Ucraina in prezent depinde in totalitate de ajutorul NATO, posibilitatile ei materiale de a rezista in razboi s-au epuizat de cateva luni bune.

 Vlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 18:45, said:

Prostii, nu are de ce sa-ti para rau, sa ai remuscari pentru ceva ce nu ai comis tu ci stramosii tai, acum cateva secole... Cetatenilor de rand nici nu ii intereseaza de aceste probleme, sunt doar la nivel politic insa sunt nuantate in media, in asa fel incat sa para ca e o vrajba intre anumite popoare si sa te faca pe tine, cetatean al tarii X sau Y, sa te simti ''prost"...
Nu-i vorba de pareri de rau ci de a da un semnal clar ca tu nu mai ai aceeasi gandire sau aceleasi inclinatii ca si cei de dinainte.

 SharonCollins, on 11 ianuarie 2023 - 23:37, said:

Scuzele ca scuzele , dar nu sunt de acord cu cererile de bani! Germania le- a taiat- o scurt polonezilor , nu stau la discutii . De ce ar fi  necesar ca cei ce locuiesc azi in Germania sa plateasca pt ceva de acum 80 de ani?! Sau olandezii pt fostii sclavi din colonii? Sclavia  s- a abolit de mai mult de 100 de ani !  Unde se trage linie, in ce secol? Vrem si noi despagubiri de la turci ca luau copii din Tarile Române?! Pare mai mult o inventie woke decat altceva.

Da` tezauru` de la rusi parca totusi ti-ar face cu ochiu`, ha? Posted Image

Pai asa, hai s-o luam altfel: maine se schimba Putin, vine altul. Se mai schimba 2-3 generali.

Pai atunci si rusii poa` sa spuna: "Noi!? Nu noi. El, ei, au fost altii, alte vremuri, alt presedinte. Ce vina avem noi pentru Ucraina!?"

[ https://i.postimg.cc/rw9r9W84/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 13 January 2023 - 09:57.


#97
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Phobos, on 13 ianuarie 2023 - 09:52, said:

Nu-i vorba de pareri de rau ci de a da un semnal clar ca tu nu mai ai aceeasi gandire sau aceleasi inclinatii ca si cei de dinainte.

Foarte frumos spus.
Am vazut de curand o initiativa imbucuratoare in UK: Muzeele inapoiaza tarilor de drept obiecte de valoare obtinute nelegitim. " Hurr durr da' nu le-au furat ei personal "

#98
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 gushpi, on 13 ianuarie 2023 - 09:13, said:

io-nțeleg că colegu' s-a referit la perioada de după 1945, dar atunci noi înșine era să ne pierdem de tot în negura timpului - noroc cu convenția de la paris, viena sau unde drakku fu ea!

Eu inteleg ca sunt unii care ori sunt  ignoranti pe gratis ori is troli pe bani!!
Deci perioade  diferite?
Ultimatumul sovietic din 26 iunie 1940 a provcat evacuarea Basarabiei  si Bucovinbei de Nord (p-luws Herta !!)Ajungeagranita si al Putna, daca nu era unu Valeriu Carp  "Din ordinul meu si pe a mea raspundere, deschideti focul!”  Azi in loc sa ii ridiocam statui ii aducem acuze ca era cica cremenal .
Razboiul a inceput la 22 iunie 1941

Aceiasi epoca Unitate de timp, actiune si loc precum in tragediile antice ....

noroc cu convenția de la paris, viena sau unde drakku fu ea . Ca care conventie ? Vrei sa scrii Tratatele de Pace de la Paris care au fost precedate de Conferința de Pace de la Paris . Vezi ma cin romana este o mica diferenta intre conventie si conferinta!

#99
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 polatalemdar, on 11 ianuarie 2023 - 18:31, said:

Bunăstarea occidentala sa bazat pe crime și pe jafuri de sute de ani.vorba lui Infantino  de la fifa: occidentul sa- și ceara scuze 3000 de ani de acum încolo!

Nu numai. Sa dea indarat si beneficiile facute pe spinarea celorlalti. Apoi mai vedem.


 Vlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 18:45, said:

Prostii, nu are de ce sa-ti para rau, sa ai remuscari pentru ceva ce nu ai comis tu ci stramosii tai, acum cateva secole... [...]

Dar de banii facuti prin jaf si crima, de castelele ridicate cu sclavi de stramosii tai, te bucuri tu acum? Sau renunti la ele si spui "da-i in plua mea de stramosi si de averile lor, luati-le voi, cei pagubiti"?
Daca DA, e ok, daca nu dai averile indarat, nu.

#100
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003
Vive la France!!!

Intr-un interviu acordat revistei "Le Point", citat de 20minutes.fr, șeful statului francez, Emmanuel Macron, a spus că speră să-l primească pe omologul său Abdelmajid Tebboune în Franța în 2023.
Efortul memoriei dintre Paris și Alger nu va trece printr-o mea culpa. Emmanuel Macron consideră că nu "trebuie să ceară iertare" Algeriei pentru colonizare. Cu toate acestea, el speră să-l primească pe omologul său Abdelmajid Tebboune în Franța în 2023 pentru a continua reconcilierea dintre cele două țări.

"Nu trebuie să-mi cer iertare, nu asta este ideea, cuvântul ar rupe toate legăturile", explică el într-un interviu acordat scriitorului algerian Kamel Daoud în săptămânalul "Le Point", publicat miercuri seara.
"Cel mai rău ar fi să conchidem: 'Ne cerem scuze și fiecare merge pe drumul său' ". "Munca memoriei și istoriei nu este un o reglare a tuturor conturilor". "Dimpotrivă, ea presupune faptul că există ceva incalificabil, ceva de neînțeles, ceva greu de determinat, ceva de neiertat", subliniază el.

Problema scuzelor se află în centrul relației bilaterale și al tensiunilor recurente dintre cele două țări. În 2020, Algeria a primit un raport "proaspăt" al istoricului francez Benjamin Stora, care susținea o serie de gesturi pentru a încerca să reconcilieze cele două țări, excluzând "căința" și "scuzele".

"Sper că președintele Tebboune va putea veni în Franța în 2023", a spus Emmanuel Macron, pentru a continua "o muncă de prietenie fără precedent (…)" după vizita pe care el însuși a făcut-o în Algeria în august 2022. Întrebat despre posibilitatea unei ceremonii de meditație a președintelui algerian la mormintele membrilor suitei lui Abdelkader, eroi ai rezistenței la colonizarea franceză, înmormântați la Amboise, Macron a estimat că va fi "un moment foarte frumos și foarte puternic" și pe care "și l-a dorit". "Cred că acest lucru va avea sens în istoria poporului algerian. Pentru poporul francez, va fi o oportunitate de a înțelege realități adesea ascunse".

Uite un presedinte cu capul pe umeri.

Edited by Bursul, 13 January 2023 - 15:57.


#101
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, sa nu lezeze mandriile nationaliste. Francezii sunt buni diplomati, spioni, samd, poate cei mai buni.
Dintre serviciile secrete singurii care i-au cautat pe nazisti si in gaura de sarpe, zeci de ani la rand.

#102
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Bursul, on 13 ianuarie 2023 - 15:56, said:

Emmanuel Macron consideră că nu "trebuie să ceară iertare" Algeriei pentru colonizare. Cu toate acestea, el speră să-l primească pe omologul său Abdelmajid Tebboune în Franța în 2023 pentru a continua reconcilierea dintre cele două țări.

Da Algeria isi cere scuze ptr secolele in care piratii "barbaresti"  si faceau de cap ?

#103
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Cr1spy, on 13 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Da, sa nu lezeze mandriile nationaliste. Francezii sunt buni diplomati, spioni, samd, poate cei mai buni.
Dintre serviciile secrete singurii care i-au cautat pe nazisti si in gaura de sarpe, zeci de ani la rand.
Si constientizeaza prea bine ce este de neiertat.

#104
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ce apreciez la unele țări, în speță SUA, Franța, Anglia, Germania, Italia, Spania de ex., e că sunt patrioți nene, cu bune și cu rele, e un motiv de laudă să spună că sunt X, Y, Z pe când nouă, cel puțin unora dintre noi, ne e rușine că suntem români și unul de celălalt, uneori. Ba chiar și în străinătate, unii dintre noi evită alți cetățeni vorbitori de română, ori se apucă să vorbească în engleză, pentru a nu fi recunoscuți. Și eu am mai procedat în acest fel, nu mă ascund. Hai să recunoaștem, nu trebuie să ne ascundem după perdea, ăsta e un prim pas spre însănătoșirea poporului ăstuia.

Scot drapelurile la geam de ziua națională s.a.m.d. Ăla e patriotismul adevărat, nu mici, bere și fasole de 1 Decembrie, PSD, PNL, AUR, ori alimente, bani, pixuri și alte prostii date prin rural înainte de runda de alegeri.

Edited by Vlad_22, 13 January 2023 - 17:55.


#105
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Franța a dat deja jumătate de țară magrebienilor, nu au ce scuze să-și mai ceara. Așa cum englejii au dat cate o bucata din tara lor, indienilor, pakistanezilor și altor nații peste care au fost șefi mai demult.

#106
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acolo e rezultatul politicilor defective. Oricum politicienii sunt total desprinși de popor, nu e vreo noutate.
Eu nu aș lăsa România, pe mâna națiilor recent amintite, dar pe mâna chinezilor ori japonezilor, aș lăsa-o, măcar parțial, poate se ocupă de infrastructura rutieră și feroviară, măcar.

Edited by Vlad_22, 13 January 2023 - 17:53.


#107
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Imi cer scuze ca strastrastrastrastra-stra bunica a facut un pipi la periferia Moscovei prin 40 si ceva.

IMI CER SCUZE ca sunt roman si ca exista institutu elie vizuina care da amenzi ca o autoritate oricui zice ceva de evrei.

#108
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

 alexandrualexww2, on 13 ianuarie 2023 - 19:25, said:

Imi cer scuze ca strastrastrastrastra-stra bunica a facut un pipi la periferia Moscovei prin 40 si ceva.

IMI CER SCUZE ca sunt roman si ca exista institutu elie vizuina care da amenzi ca o autoritate oricui zice ceva de evrei.

Asta ai înțeles tu de pe topicul asta?

Mda...poate chiar asta înseamnă sa fii roman pentru unii: tendentios și iresponsabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate