Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Scuze pentru trecut

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
E o moda ca tari si institutii sa-si prezinte scuzele pentru ce au facut acum 100-200-300 de ani.
In unele cazuri mi se pare comic. Tari democratice care acum ar lupta cot la cot cu cei asupriti isi cer scuze pentru ce n-au facut.
Persoane care-si cer scuze pentru actiunile strabunicilor lor, pe care nu i-a cunoscut niciodata si n-ar fi deloc de acord cu actiunile acestora.

Iti ceri iertare pentru actiunile tale, de ce ar trebui sa imi cer iertare in numele unei persoane/entitati pe care nu am intalnit-o niciodata?

Exemple:

Biserica Anglicană a prezentat scuze pentru legături pe care le-a avut în trecut cu sclavia, printr-un organism financiar cu care are legături, angajat în prezent într-un vast proces de despăgubire a comunităților victimelor

Prim-ministrul Țărilor de Jos, Mark Rutte, a prezentat luni, într-un discurs rostit la Haga, scuzele oficiale ale guvernului pentru rolul statului olandez în sclavie, pe care a calificat-o drept crimă împotriva umanității,


Papa Francisc le-a cerut iertare indigenilor din Canada pentru „răul deplorabil” suferit în școlile catolice

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006
Noi ar trebui sa-i cerem scuze lui George Simion pentru ca stramosii lui au fost robi dupa ce au venit din India ? Posted Image

Edited by althea, 11 January 2023 - 17:56.
editare citat integral


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Pai asta zic, NU. :D

#4
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
De asemenea mi-e rusine cu romanii care ii privesc de sus pe moldoveni spunand ca ei profita de noi cand cer redobandirea cetateniei romane, neintelegand ca cetatenia romana e un drept al lor pe care l-au pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.

Edited by Matrix40, 11 January 2023 - 17:57.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
Pe Papa il inteleg, asta e treaba lui sa mearga sa imparta vorbe.
Restul n-au decat schimbe legile actuale, si sa aibe grija de cetateni in mod egal.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:47, said:

Prim-ministrul Țărilor de Jos, Mark Rutte, a prezentat luni, într-un discurs rostit la Haga, scuzele oficiale ale guvernului pentru rolul statului olandez în sclavie, pe care a calificat-o drept crimă împotriva umanității,
Acest arici are fapte mai recente pentru care să-și ceara scuze, împreună cu ariciul austriac neumarkt sau cum îl cheamă...

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMatrix40, on 11 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
Eu cred ca Rusia se ocupa cu invazia nu cu "bullying".

#8
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Mai bine mai tarziu decat niciodata, eu tot astept niste scuze de la clsa politica post decembrista pentru niste ani pierduti fara reforme si fara pasul in spate din partea lingailor nomenclaturii.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:53, said:

Pai asta zic, NU. :D
Corect, o ingenunchiere simbolica e suficienta :)

#10
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Nu prea se inghesuie lumea pe acest topic.
E foarte greu pentru romani sa isi ceara scuze, e vazut ca semn de slabiciune 🙂
Romanii vor sa para ca sunt perfecti, nu e loc de scuze...

Edited by Matrix40, 11 January 2023 - 18:11.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbullterrorist, on 11 ianuarie 2023 - 18:00, said:

Mai bine mai tarziu decat niciodata, eu tot astept niste scuze de la clsa politica post decembrista pentru niste ani pierduti fara reforme si fara pasul in spate din partea lingailor nomenclaturii.
n-ai sa vezi

View PostMatrix40, on 11 ianuarie 2023 - 18:10, said:

Romanii vor sa para ca sunt perfecti, nu e loc de scuze...
m-a injurat copilul, a spus ceva

Edited by MarianG, 11 January 2023 - 18:17.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,224
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMatrix40, on 11 ianuarie 2023 - 18:10, said:

Nu prea se inghesuie lumea pe acest topic.
E foarte greu pentru romani sa isi ceara scuze, e vazut ca semn de slabiciune ��
Romanii vor sa para ca sunt perfecti, nu e loc de scuze...
da' asta-i topic de cerut scuze sau anuntat ca astepti scuze sau e topic de comentat scuzele altora, gen scuzele bisericii anglicane?

Edited by Fane, 11 January 2023 - 18:20.


#13
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009
Bursule te iertam .....

#14
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostFane, on 11 ianuarie 2023 - 18:20, said:


da' asta-i topic de cerut scuze sau anuntat ca astepti scuze sau e topic de comentat scuzele altora, gen scuzele bisericii anglicane?

E topic cu mai multe intelesuri, fiecare intelege ce vrea.
Initiatorul cred ca vrea sa ne vada reactiile.
Daca trimitem vina catre altii asteptand scuze sau ne asumam anumite greseli si ne cerem noi insisi scuze.
Eu am preferat sa fiu mai fraier si sa aleg varianta a doua...

Edited by Matrix40, 11 January 2023 - 18:27.


#15
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 27.02.2018

View Postmarius.bunu, on 11 ianuarie 2023 - 17:52, said:

Noi ar trebui sa-i cerem scuze lui George Simion pentru ca stramosii lui au fost robi dupa ce au venit din India ? Posted Image
Și la capitolul ăsta suntem fix pe dos cu simion (pun intended) , că în alte țări ăia care sunt naționaliști de extremă dreapta sunt albi ca varul, numai în România apărătorul rasei creștine albe pure ortodoxe este un urmaș al indienilor și spărgător de semințe de la galeria z. Unde ești tu, vadime, să vezi în ce hal au ajuns urmașii tăi?

#16
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Bunăstarea occidentala sa bazat pe crime și pe jafuri de sute de ani.vorba lui Infantino  de la fifa: occidentul sa- și ceara scuze 3000 de ani de acum încolo!

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Prostii, nu are de ce sa-ti para rau, sa ai remuscari pentru ceva ce nu ai comis tu ci stramosii tai, acum cateva secole... Cetatenilor de rand nici nu ii intereseaza de aceste probleme, sunt doar la nivel politic insa sunt nuantate in media, in asa fel incat sa para ca e o vrajba intre anumite popoare si sa te faca pe tine, cetatean al tarii X sau Y, sa te simti ''prost"...

Din cate cunosc, nu e ca si cum ne putem alege locul unde ne nastem, nu?

View PostMatrix40, on 11 ianuarie 2023 - 18:25, said:

E topic cu mai multe intelesuri, fiecare intelege ce vrea.
Initiatorul cred ca vrea sa ne vada reactiile.
Daca trimitem vina catre altii asteptand scuze sau ne asumam anumite greseli si ne cerem noi insisi scuze.
Eu am preferat sa fiu mai fraier si sa aleg varianta a doua...
Ce sa-ti asumi, ca stra-stra-stramosii erau insetati de teritorii si averi? Care e apanajul meu in actiunile lor, cu ce am contribuit de ar trebui sa ma faca sa ma simt aiurea?

Daca ne apucam si sapam, cred ca mai toate natiuniile lumii contemporane, au facut diverse de-a lungul istoriei...

Edited by Vlad_22, 11 January 2023 - 18:40.


#18
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostVlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 18:43, said:

Prostii, nu are de ce sa-ti para rau, sa ai remuscari pentru ceva ce nu ai comis tu ci stramosii tai, acum cateva secole... Cetatenilor de rand nici nu ii intereseaza de aceste probleme, sunt doar la nivel politic insa sunt nuantate in media, in asa fel incat sa para ca e o vrajba intre anumite popoare si sa te faca pe tine, cetatean al tarii X sau Y, sa te simti ''prost"...

Din cate cunosc, nu e ca si cum ne putem alege locul unde ne nastem, nu?


Ce sa-ti asumi, ca stra-stra-stramosii erau insetati de teritorii si averi? Care e apanajul meu in actiunile lor, cu ce am contribuit de ar trebui sa ma faca sa ma simt aiurea?

In scoala din Germania elevii sunt invatati ca poarta o vina indirecta pentru ce au facut nazistii. Nu ar trebui sa se faca asta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MixO_amdabs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate