Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Scuze pentru trecut

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#109
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 alexandrualexww2, on 13 ianuarie 2023 - 19:25, said:

IMI CER SCUZE ca sunt roman...
Relax, în maxim 50 de ani se rezolvă! :D

#110
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005
Ipocriti.

#111
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Vlad_22, on 13 ianuarie 2023 - 17:45, said:

[...]Ba chiar și în străinătate, unii dintre noi evită alți cetățeni vorbitori de română,[...]

Uite, la prima iesire spre Bulgaria am ales Sunny Beach - spre sudul litoralului - tocmai pentru a evita contact cu romanii care mergeau la "Nisipuri". De ce? Pentru ca manele. Am fost antiroman ca nu voiam sa ascult manele in Bulgaria?

Nu mi-a fost rusine ca am mers cu o Dacia cu carburator, nu mi-a fost rusine nici cind un neamt mai in virsta ca mine cu veo 10 ani a zis "Datshia. Gut". Am replicat "Zer Gut", indiferent ca el o gindea sau ba, pe mine m-a dus si m-a adus fara probleme.

#112
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 27.02.2018
Patrioții de carton/rusofilii vor ca Ucraina să piardă războiul și chiar să cedeze teritorii pe motive istorice, însă românii sa nu își ceară scuze pentru ce s-au întâmplat în trecut.
Ce ți-e și cu tumbele astea logice cu duhoare de votcă putinista, atunci când îți bazezi argumentele de azi pe chestii care s-au petrecut cu multe decenii sau secole în urmă. Mentalitate de iobag slugă la boier, și la cioloveci, și la bezmeticii de la noi.

#113
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 diaconuliviu, on 16 ianuarie 2023 - 11:01, said:



Uite, la prima iesire spre Bulgaria am ales Sunny Beach - spre sudul litoralului - tocmai pentru a evita contact cu romanii care mergeau la "Nisipuri". De ce? Pentru ca manele. Am fost antiroman ca nu voiam sa ascult manele in Bulgaria?

Nu mi-a fost rusine ca am mers cu o Dacia cu carburator, nu mi-a fost rusine nici cind un neamt mai in virsta ca mine cu veo 10 ani a zis "Datshia. Gut". Am replicat "Zer Gut", indiferent ca el o gindea sau ba, pe mine m-a dus si m-a adus fara probleme.
Nu, păi nici mie nu-mi plac ăștia care se comportă, cum se comportă prin străinătate dar și acasă.

Eu nu am spus nicăieri, oricum, că e ok să înghiți pe cineva, no matter what.

#114
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Ai spus ca in strainatate unii dintre noi ii evita pe vorbitorii de limba romana.
Si ca asta nu e OK.

Iar eu exact asta am facut: am evitat vorbitorii de limba romana din BG-zona "Nisipuri".
De ce? Pentru ca ascultau manele, tare chiar. Nu suport manelele, nu mi se pare ca aduc un subiect real, nici cultura. Nu imi place zgomotul.
Nu cred ca o dau in balarii daca afirm ca aia care asculta orice muzica la volum mare in public nu au cultura si buna crestere. Daca mai asculta si manele, cultura si mai putina.

Am gresit ca nu vreau sa ma confund cu ei?

Evident, la palatul din Balcik, o treaba urita din partea lor: citeva puncte cu traducere in germana marcata cu steag german, in inca o limba, cu steagul respectiv, apoi in romana cu steagul german.

Edited by diaconuliviu, 16 January 2023 - 16:19.


#115
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Scuzele sunt gratuite si de fapt scuzele sunt pentru aia care au comis greselile in trecut.
A condamnat comunismul, Basescu, majoritatea celor care au fost in sistem, erau si in democratie, odraslele lor tot prin sistem sunt.

#116
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:47, said:

Biserica Anglicană a prezentat scuze pentru legături pe care le-a avut în trecut cu sclavia,

Prim-ministrul Ţărilor de Jos, Mark Rutte, a prezentat luni, într-un discurs rostit la Haga, scuzele oficiale ale guvernului pentru rolul statului olandez în sclavie

Papa Francisc le-a cerut iertare indigenilor din Canada pentru „răul deplorabil” suferit în școlile catolice

Eu astept ziua in care cei din nationala de fotbal a Austriei sa fie pe Lia Manoliu, sa stea toti cu genunchiul drept jos, in semn de scuze ca i-au considerat sub-oameni pe romanii din Ardeal cateva sute de ani.
Sau stai... daca austriecii INCA ne considera sub-oameni trebuie sa astepte momentul in care isi vor schimba atitudinea ca sa isi ceara scuze?
Atata timp cat fapta este inca in desfasurare nu se pune, nu?

Edited by Texe, 16 January 2023 - 17:42.


#117
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Vlad_22, on 13 ianuarie 2023 - 17:45, said:

Scot drapelurile la geam de ziua națională s.a.m.d. Ăla e patriotismul adevărat, nu mici, bere și fasole de 1 Decembrie, PSD, PNL, AUR, ori alimente, bani, pixuri și alte prostii date prin rural înainte de runda de alegeri.

Drapelul ala il poti lasa la geam chiar si peste intregul an, si din cand, cand se decoloreaza sa il mai schimbi.
Asa, pur si simplu, fara ostentatie, fara nimic...

Poti purta si o mica insigna tricolora mica la rever tot timpul.

Nu te impiedica nimeni, nu lezezi pe nimeni.

Dar nu [doar] gesturile astea sunt patriotism adevarat!

#118
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 21:22, said:

[...]Poti purta si o mica insigna tricolora mica la rever tot timpul.[...]

Aia de la pntcd purtau una la rever, aurita..se mindreau "cateii boieresti" *) pnt-isti cu asta. Si nu vedeam la ei nici un patriotism doar tupeu si dorinta acerba de a fura sub obladuirea "penetecedeului"

*) "Catei boieresti" erau numiti soferii de sefuti pe care ii aveam in coloana auto pe vremea aia.

#119
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Si daca port o insigna tricolora inseamna ca sunt catel boieresc pnt-ist sau doar un simplu patriot?
Drept sa zic si nazistii scoteau stegurile pe strada de sarbatori ....

Edited by Bursul, 17 January 2023 - 13:00.


#120
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

 diaconuliviu, on 16 ianuarie 2023 - 16:16, said:

...apoi in romana cu steagul german.

n-ai văz't tu bine: negru ăla era de fapt un albastru murdar!
iar ordinea culorilor se schimbase că venea furtuna! :P

 Ghita_Bizonu, on 13 ianuarie 2023 - 11:53, said:

noroc cu convenția de la paris, viena sau unde drakku fu ea . Ca care conventie ? Vrei sa scrii Tratatele de Pace de la Paris care au fost precedate de Conferința de Pace de la Paris . Vezi ma cin romana este o mica diferenta intre conventie si conferinta!

păi s-o luăm românește:
-ce au făcut la conferință? au convenit că granițele-s astea! deci de fapt a fost o „convenție”
-cumva „au conferit”? :)

dar io tot mă bucur că dacă scrisei greșit, cineva tot înțelese! :)

#121
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Bursul, on 17 ianuarie 2023 - 13:00, said:

Si daca port o insigna tricolora inseamna ca sunt catel boieresc pnt-ist sau doar un simplu patriot?
Drept sa zic si nazistii scoteau stegurile pe strada de sarbatori ....

Dupa caz. Ca la baza si pnt-istii or fi avut ideea de patriotism cind au inventat acea insigna. Fiind 100.000 (aurita, deh, dar bani grei la vremea aia) deja a devenit din patriotarda, elitista si aducatoare de bani. Iar cind a incaput pe mina cateilor boieresti..si-a pierdut sensul cu totul.


 gushpi, on 17 ianuarie 2023 - 14:59, said:

n-ai văz't tu bine: negru ăla era de fapt un albastru murdar!
iar ordinea culorilor se schimbase că venea furtuna! Posted Image
[...]

Deh, taica, nu mai sint asa tinar...Posted Image

#122
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 diaconuliviu, on 16 ianuarie 2023 - 16:16, said:

Nu cred ca o dau in balarii daca afirm ca aia care asculta orice muzica la volum mare in public
Ba da, o dai.
sa fie rock, la maxim!

#123
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Dar daca iti aduc "organele" pe cap? Te superi, zici ca-s turnator si ti-am incalcat "dreptul" tau inalienabil de a ma deranja, nu?
Sau "motivezi" ca nu auzi bine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate