Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Mâncare gratis Bucuresti

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#127
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
Va dau un exemplu de convietuire.
Mi-au ramas doua jante de Seat Leon , model Jumaia .
Foarte frumoase dar cel care a luat masina a spus ca nu il intereseaza.
Intamplator in parcare la Kaufland vad un Seat cu jante identice.
L-am asteptat sa-i propun o vanzare modica sau gratis daca era simpatic.
A venit cu sotia la masina. I-am abordat politicos dar nu am apucat sa spun doua vorbe .
Pleaca  " Domle "de aici . Suntem satui.
Eram imbracat civilizat , am coborat dintr-un Passat B7 .
Cum poate sa ceara manacare amicul nostru unor persoane de acest gen ?
Tot respectul pentru cei care s-au mobilizat.

#128
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am niste carne inghetata, crezi ca te-ar ajuta pana te redresezi @cezarus ? Ai unde sa gatesti ? Daca mai trebuie ceva pe langa, te pot ajuta.
Nu ii pot trimite PM, cum as putea da de el ? Oare ii ajunge totul pana la salariu ?

#129
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Bravo badmania, bravo si celorlalti 4 care au ajutat! Felicitari inca o data celor care stiu ce este omenia! Jos palaria!
L.e. Cineva sa spuna si numele celorlalti care au contribuit, merita aflate!

#130
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă vor să le public numele (userul). Cel puțin unul dorește să rămână anonim.

Edited by badmania98, 06 January 2023 - 15:24.


#131
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
Nu cred ca asemenea OAMENI au facut-o pentru publicitate.

#132
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postirina2014, on 06 ianuarie 2023 - 14:57, said:

Nu vreau sa deturnez nicicum discutia, mai ales ca e mutat pe alta arie
se poate sterge postarea, nu ma supar :)
am asa, un gust foarte amar. Cum, mai, sa nu ti dea cineva o portie de mancare, un sandwich, o cana de supa, o bucata de paine, orice?!? Cum?!? Colegi, vecini, oameni care stiu sau vad.
Adica, chiar asa am ajuns? Stiu ca: neincredere etc, dar omul asta a trecut pe langa niste alti oameni vii/reali, bai, o chifla, ma, sa nu dai? inteleg ca omul nu a cerut fizic, dar imposibil sa nu fie cineva care sa stie sau sa banuie ca e pe muchie de cutit.
Se intampla tare des. Mai des decat crezi...

#133
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 28.11.2001

View PostXavier_em, on 06 ianuarie 2023 - 15:14, said:

Oare ii ajunge totul pana la salariu ?
Da, așa a zis. Mai sunt 5 zile până la salariu.

Edited by badmania98, 06 January 2023 - 15:39.


#134
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,421
  • Înscris: 04.08.2010

View Postalthea, on 06 ianuarie 2023 - 15:04, said:

Crezi? Eu am senzația că trăim zile în care oamenii mor înainte să fie morți.

Adică nu mai văd nimic din afara cerculețului lor.
Eu n-aș dramatiza chiar așa. Consider că foarte mulți privesc astfel de cazuri cu scepticism (și pe bună dreptate), deși în mod normal ar trebui să i se dea fiecărui om o șansă să demonstreze că merită să fie ajutat.

Anul trecut, de exemplu, am avut parte de două întâmplări diametral opuse, ambele având loc în Gara de Nord.
1. O femeie pe la vreo 50 de ani cerșea lângă o simigerie. Le cerea de mâncare tuturor celor care își cumpărau de acolo. Mulți treceau indiferenți pe lângă ea, dar eu am zis să o ajut. Credeam că o să-mi ceară și ea un covrig cu cașcaval sau o felie de pizza ca să îi potolească foamea atunci pe moment. Nu... Femeia a văzut că îi întind un deget, așa că a zis să-mi ia toată mâna, că cine știe când mai prinde așa ceva. 3 felii de pizza, 2 din alea, 2 din alea și nu se mai oprea până am potolit-o eu. Cred că nu mi-ar fi ajuns nici 50 de lei ca să-i iau tot ce-mi ceruse. Sictirită că nu-i cumpăr tot meniul îmi zice "Hai lasă că-mi iau eu!" și îmi ia cei 10 lei pe care îi aveam în mână. Îmi pare rău că am lăsat-o să mi-i ia, dar chiar mă grăbeam. Am rămas cu un gust amar după faza asta și am zis că nu mai ajut pe nimeni niciodată.
2. La câteva luni distanță, la aceeași simigerie stătea un bărbat de data asta, tot pe la vreo 45-50 de ani. După ce îmi cumpăr ceva de mâncare, îmi cade din greșeală 1 leu primit rest. Îl văd că se uita la acel leu cu o privire din aceea umilă și decid să-l iau de pe jos și să i-l dau lui. Nu pot să vă povestesc cât de încântat a fost. Zici că i-aș fi dat 50 lei. Până la urmă i-am dat și ce-mi cumpărasem de la simigerie.

Sunt oameni și oameni...

Edited by Cipry7, 06 January 2023 - 15:50.


#135
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
scuze, nu vreau sa fiu rea, dar totusi initiatorul va citi ce scrie aici, si nu o sa ii pice bine. E alta situatie, ne-am lamurit acum.

#136
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Mai in gluma, mai in serios, 11 zile de post se spune ca reduc cu peste 70% sanse de a avea vreo boala serioasa in viitor.
Mai privesti si partea buna a situatiei (chiar daca e greu).

Foarte grea situatia.

#137
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 28.11.2001

View Postunderrated, on 06 ianuarie 2023 - 15:15, said:

L.e. Cineva sa spuna si numele celorlalti care au contribuit, merita aflate!

View Postbadmania98, on 06 ianuarie 2023 - 15:21, said:

Dacă vor să le public numele (userul). Cel puțin unul dorește să rămână anonim.

Colegii doresc să rămână anonimi.

#138
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Toata cinstea lor! Felicitari! Lor si tie!

#139
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Multa lume nu stie pe ce lume traieste.Exista grupuri pe fb de donatori diverse,acolo sunt si paduchi falsi ce revand obiectele donate in diverse targuri sau pe olx.DIN NOU,prefer sa miluiesc un animal pe strada fara sa am grija ca sunt prostit de catre specia umana.MEREU am punguta cu resturi in masina,mereu gasesc animale oropsite si infometate.

#140
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMelteanu, on 06 ianuarie 2023 - 16:57, said:

fara sa am grija ca sunt prostit de catre specia umana.
Mai bine sa fii prostit, decat sa lasi un om sa moara de foame de frica ca iei teapa.

#141
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCipry7, on 06 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Eu n-aș dramatiza chiar așa.  
Aș vrea să ai tu dreptate, nu eu.

Irina spunea

Quote

imposibil sa nu fie cineva care sa stie sau sa banuie ca e pe muchie de cutit
E foarte posibil să fie cum zice ea, dar din moment ce acel cineva nu l-a întrebat dacă poate să-l ajute înseamnă că nu îi pasă. Iar când nu îți pasă că cineva din apropierea ta e flămând eu cred că ești mort pe dinăuntru.

View PostMelteanu, on 06 ianuarie 2023 - 16:57, said:

Multa lume nu stie pe ce lume traieste.Exista grupuri pe fb de donatori diverse,acolo sunt si paduchi falsi ce revand obiectele donate in diverse targuri sau pe olx.DIN NOU,prefer sa miluiesc un animal pe strada fara sa am grija ca sunt prostit de catre specia umana.MEREU am punguta cu resturi in masina,mereu gasesc animale oropsite si infometate.
Am cerut în mod expres să nu se mai posteze astfel de mesaje.

Un punct + o zi suspend.

#142
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Chapeau userilor și moderatorilor care au luat inițiativa și au rezolvat problema, este un topic ce reușește să restabilească încrederea în umanitate.
Felicitări.


#143
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Se pare ca am intrat tarziu pe topic ! Eu ajut in permanenta , lunar...sa zicem mai multe cazuri si o fac de zeci de ani . Si da prin tinerete , nu am dus o viata prea frumoasa , am trait cu multe lipsuri .
Se pare ca initiatorul chiar merita ajutor , daca mai trebuie ceva , ma bag cu haine , alimente sau chiar anumite electrocasnice !
Cu bani nu , am jurat in mod repetat ca nu mai fac asta dupa zeci de experimente care mi-au lasat un gust amar .

Edited by Alltrack, 06 January 2023 - 17:33.


#144
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.08.2020
Mare “smecherie” comunitatea Softpedia, i-am aratat topicul sotiei, a busit-o plansul, eu m-am emotionat, imi tremura vocea.

Felicitari celor implicati direct.

@badmania98, totul a plecat de la tine, totul s-a intamplat prin intermediul tau, pentru mine nu esti doar omul zilei, cred ca vei fi omul anului. Este doar inceputul 2023 si ceva incredibil s-a intamplat, este ceva ce pe mine ma ajuta sa traiesc, sa vad oameni buni. Daca vad oameni buni ma emotionez, imi creste inima cumva, devin optimist. Imi cer scuze daca deranjez cu cele de mai sus, este minim din ce as vrea sa spun.

Ceilalti 4, cinste voua, ati facut un bine si ati scapat de osanalele de mai sus. Altfel, sunt alaturi de voi in cazuri similare si nu neaparat, daca este nevoie gasim solutii, nu trebuie sa fim aproape, un pm (daca nu vad eu) si voi face tot ce pot.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 06 January 2023 - 21:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate