Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mâncare gratis Bucuresti

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#181
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Șoseaua Viilor, nr. 44, sector 5, București (puțin mai jos de liceul Economic-Viilor, spre intersecția cu ”Trafic Greu”)

https://www.dgas.ro/supa-comunitara/

#182
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acum am descoperit și eu acest topic și m-a emoționat, mișcat. Sunt de părere că dacă vezi un om cu diverse probleme, nu neapărat foame, măcar ajută-l cu o vorbă bună, că jignitul și porcaiala nu te fac "superior". Nu că aș dori să generalizez, dar aceste manifestări se întâlnesc majoritar la cei din păturile superioare ale societății, care au mulți bani și nu cred când aud că nu toți se lăfăie precum o fac ei.

Edited by Vlad_22, 04 July 2023 - 22:46.


#183
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Problema e ca nu stii daca acele probleme sunt reale sau nu. Am avut/avem concetateni care mizeaza pe acest aspect al bunavointei si profita, astfel incat nu stii daca atunci cand striga "Lupul!" e pe bune sau nu. Istoria ne-a tot invatat ca nu prea vine lupul dar, uneori...
Daca eu iti spun acum ca am nevoie de 2000E ca sa achit o datorie urgenta si nu am banii necesari, intelegi ca am probleme cu camatarii sau ca atat mai am din creditul facut la casa acum 2 ani si din care am achitat, relativ lejer, in avans?

De data asta a venit Lupul, cativa nu au luat-o la misto si... ai citit rezultatul. Per general, mie inca imi place in Romania, nu suntem o natie pierduta.

#184
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi de asta mergi personal cu ei și le cumperi, ori îi întrebi ce și-ar dori și le duci tu, ca să fii sigur că nu ajung banii pe țigări, băutură, cafea sau la păcănele, droguri. De asta e de preferat să iei ceva de mâncare decât să-i dai bani.

Suntem ok ca și nație, cu bune și cu rele, poate ar trebui să fim mai puțin crispați și am ajunge departe...

Am mai ajutat și eu persoane de-a lungul timpului, de-a străzii în general și, sincer, că or fi folosit banii în scopuri cinstite, corecte, ori pentru alte treburi care dau dependență, e problema lor, eu mi-am făcut datoria.

Totuși, de reținut că trebuie să fii OM, la sfârșitul zilei, cu toate păcatele tale. Din păcate, individualismul se extinde precum o cangrenă în societate și încă mai e timp în a-l stârpi.

Edited by Vlad_22, 04 July 2023 - 23:06.


#185
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 cezarus889, on 05 ianuarie 2023 - 22:44, said:

Știe cineva unde se poate mânca gratuit in Bucuresti? Sunt rupt de foame de o săptămâna. Fără caterinca, va rog.
nu exista asa ceva, nu iti da nimeni.
Doar pomana primita la biserica,cand sunt slujbe de pomenirea mortilor, da nici chiar atunci fiindca lumea isi da intre ei(cei care se cunosc) si nu prea da la straini pungi cu mancare,pahar cu vin...

#186
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
dani, citeste tot threadul, vei gasi o poveste interesanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate