Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Factura enel

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta o stii tu, furnizorul nu are cum sa stie.

#74
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 21:39, said:

@black_sabbath: O sa vina regularizarea pe perioada cand ai dat indexul, ce s-a facturat pe estimat se scade si se refactureaza pe indecsii reali.

Factura umflata nu are legatura cu indexul dat de tine ci, din ce zic ei, cu conventia de consum. In conventie ei pun maximul pe fiecare luna realizat in ultimii 2-3 ani (de exemplu pe decembrie pun maximul din consumul realizat in decembrie 2021/ decembrie 2020/ si poate si decembrie 2019). Nu este exclus sa fi si umflat estimarea peste aceste valori. Daca nu asta ai facut, depune sesizare pentru anularea facturii respective atasand si poza contor sa se vada indexul si seria lui. De regularizat se va regulariza, diferenta este daca pana atunci esti nevoit sa platesti sau nu factura umflata.

Stiu sags,
M-am gandit si eu la asta.

Deja le-am trimis poza dupa contor, se vede foarte clar totul, din 7-IAN.

Problema este ca: urmatorul ciclu de citire contor/transmitere prin My Enel, va fi deschis pe 22...23 Jan, ori pana atunci eu chiar o sa ajung la estimatul lor din 15.dec... sau pe acolo.
Deci de stornat - nu vor storna nimic. Cel mult voi iesi cu consumul pe zero , si factura pe zero, pentru intervalul 15.dec - 22.jan (sa zicem).

NUMAI CA: nemernicii m-au facturat la 1,3 lei/kWh pt aceasta factura gresita (pt tot ce a trecut de 255KWh, diferenta pana la 496kWh).

Intelegi ? Indiferent ca nu platesc urmatoarea factura (sa zicem ca va fi emisa pe zero), sau ca, cumva, mi se storneaza "ceva", ei imi vor storna la pretul de 0,8kWh, si nu la 1,3 RON/kWh.

#75
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 24.04.2013

 pasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:37, said:

… In lipsa acelei declaratii, funizorul tau nu are de unde sa stie ca nu mai alte 100 de case.
Ba cam are. Daca adresa de domicilui este aceeasi cu cea a locului de consum, in lipsa unei declaratii ar trebui sa aplice plafonarea. Si mai poate afla de la ANRE, care detine toate aceste informatii (sau ma rog, o parte mare dar nu tot fiindca nu toti furnizorii au incarcat contractele) in POSF si parca a si zis ceva in acest sens.

#76
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 pasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:40, said:

Asta o stii tu, furnizorul nu are cum sa stie.
Asta e o gluma bolnava ?
Cum sa nu stie furnizorul cu cate locuri de consum figurez... ?

#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 black_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 21:45, said:

Asta e o gluma bolnava ?
Cum sa nu stie furnizorul cu cate locuri de consum figurez... ?
Sunt zeci de furnizori. Ai posibilitatea sa alegi cate unul pentru fiecare loc de consum.

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 21:50.


#78
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 pasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:50, said:

Sunt zeci de furnizori. Ai posibilitatea sa alegi cate unul pentru fiecare loc de consum.

Alooo !
Datele nationale sunt centralizate de 16 ani la ANRE !

#79
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 21:43, said:

Ba cam are. Daca adresa de domicilui este aceeasi cu cea a locului de consum, in lipsa unei declaratii ar trebui sa aplice plafonarea. Si mai poate afla de la ANRE, care detine toate aceste informatii (sau ma rog, o parte mare dar nu tot fiindca nu toti furnizorii au incarcat contractele) in POSF si parca a si zis ceva in acest sens.
Hai sa nu vorbim teorii si nici SF-uri cu POSF si alte balarii.
Legea idioata e clara.
Sa speram ca vine CC si da o erata.

#80
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 24.04.2013
@black_sabbath: Va trebui sa vina o factura de regularizare pe decembrie, pe baza indexului dat la sfarsit de decembrie, unde o sa scada tot ce a fost in factura de estimare si o se refactureze decembrie integral. Prin stornare si refacturarea consumului real (197kWh) dispare si transa incadrata la 1,30LEI/kWh. Aici o sa iasa totalul ‘pe minus’, acei bani ramanad sa acopere din factura/facturile urmatoare. Apoi se va emite pe ianuarie si se vor folosi din banii achitati in plus, ramanand fie o diferenta de achitat, fie ceva din banii in plus si pentru februarie.

Ai facut foarte bine ca ai dat indexul la sfarsitul lui decembrie si da-l in continuare in fecare luna. NU urma sfatul lor sa dai acel index umflat pana ajunge sa fie real; da indexul real. Din ce tin minte cand dai indexul autocitit nu se tine cont de indecsii estimati, in sensul ca acela dat sa fie mai mare decat ei, ci doar sa nu fie inferior celor reali (cititi de distribuitor) sau autocititi.

#81
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 21:55, said:

@black_sabbath: Va trebui sa vina o factura de regularizare pe decembrie, pe baza indexului dat la sfarsit de decembrie, unde o sa scada tot ce a fost in factura de estimare si o se refactureze decembrie integral. Prin stornare si refacturarea consumului real (197kWh) dispare si transa incadrata la 1,30LEI/kWh. Aici o sa iasa totalul ‘pe minus’, acei bani ramanad sa acopere din factura/facturile urmatoare. Apoi se va emite pe ianuarie si se vor folosi din banii achitati in plus, ramanand fie o diferenta de achitat, fie ceva din banii in plus si pentru februarie.

Ai facut foarte bine ca ai dat indexul la sfarsitul lui decembrie si da-l in continuare in fecare luna. NU urma sfatul lor sa dai acel index umflat pana ajunge sa fie real; da indexul real. Din ce tin minte cand dai indexul autocitit nu se tine cont de indecsii estimati, in sensul ca acela dat sa fie mai mare decat ei, ci doar sa nu fie inferior celor reali (cititi de distribuitor) sau autocititi.

Nu e asa sags.

In sistem, indexul dat de mine a disparut Posted Image

Mi l-au confirmat cei din call center, da. Il am eu salvat in laptopul meu, da.

Dar in My Enel, in tabel, nu mai exista.

A fost inlocuit cu indexul nou, dat de ei - 16183.

Intelegi ?

De asta mie mi se pare FURT... Si ma gandesc serios sa il tratez ca atare.

Edited by black_sabbath, 13 January 2023 - 21:59.


#82
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 21:55, said:

Apoi se va emite pe ianuarie si se vor folosi din banii achitati in plus, ramanand fie o diferenta de achitat, fie ceva din banii in plus si pentru februarie.
Problema e ca pana atunci poti sa mori de foame si nu te mai intereseaza.
Si nu, nu e o gluma proasta.

#83
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 24.04.2013

 black_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 21:57, said:

… In sistem, indexul dat de mine a disparut Posted Image

Mi l-au confirmat cei din call center, da. Il am eu salvat in laptopul meu, da.

Dar in My Enel, in tabel, nu mai exista. …
Mai inati ca nu s-a ajuns cu facturarea pana la ziua acelui index. Este abia la 15.XII, cu index estimat (si umflat). Se dezumflaPosted Image (sau asa ar trebui) cand ajunge la 31.XII.

Cat despre indexul din sistem, verifica si la distribuitor daca ai indexul tau cu data de 31.XII (sau pe cat l-ai dat, spre sfarsitul lui decembrie). Iar daca ti l-au confirmat cei din call center inseamna ca el este totusi pe undeva, doar ca nu s-a ajuns la el cu facturarea.

#84
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 22:07, said:

Mai inati ca nu s-a ajuns cu facturarea pana la ziua acelui index. Este abia la 15.XII, cu index estimat (si umflat). Se dezumflaPosted Image (sau asa ar trebui) cand ajunge la 31.XII.

Cat despre indexul din sistem, verifica si la distribuitor daca ai indexul tau cu data de 31.XII (sau pe cat l-ai dat, spre sfarsitul lui decembrie). Iar daca ti l-au confirmat cei din call center inseamna ca el este totusi pe undeva, doar ca nu s-a ajuns la el cu facturarea.

Ce distribuitor sags ? Eu am contract cu furnizorul.

Nu mai exista indexul in My Enel, iar de la call center mi-au spus ca urmatoarea fereastra de inregistrare index nou va fi dupa 22.jan.
Indexul meu de 15884 nu va mai aparea in sistem, asta mi-au confirmat cei din call center.

Va aparea un index ~ 16100kWh sau pe acolo, citit de mine, la 22-23 Jan.

Deci DACA va fi vreo stornare, va fi una extrem de mica, si va fi facuta cu 0,8 RON/kWh, de aplicat la un consum infim (cativa zeci de kWh), rezultand o factura de storno POATE de 50 de lei. POATE.

In schimb, eu am de plata o factura umflata de 600 de lei, din care 155 lei consum real luna dec + 200 lei consum real luna jan + 245 lei factura umflata prin aplicarea altei plaje de pret.

Banii astia, 245, eu o sa ii arunc pe fereastra (sau ma rog, cel putin 195 RON, DACA imi vor storna 50 ca in exemplul de mai sus).

FURT CALIFICAT.

Edited by black_sabbath, 13 January 2023 - 22:14.


#85
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 black_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 22:13, said:

Ce distribuitor sags ?
Iti poti face cont si la  distribuitor si poti vedea acolo indexul.
de ex:
https://accesdate.ed...ction=loginForm

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 22:20.


#86
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 pasilla, on 13 ianuarie 2023 - 22:16, said:

Iti poti face cont si la  distribuitor si poti vedea acolo indexul.

Irelevant, din moment ce factura e emisa conform datelor din sistemul furnizorului.

#87
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
Revin si eu cu update. Mi ai făcut strono, mi au sters facturile si le astept recalculate.. Din pacte iar am dilema; enel face estimare pt decembrie si diferența (plus sau minu, in cazul meu o sa fie minus) cica se regleaza pw februarie, dar eu nu mai sunt titular acolo. Iar încurcaturi.

#88
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 Userul_80, on 13 ianuarie 2023 - 22:22, said:

Revin si eu cu update. Mi ai făcut strono, mi au sters facturile si le astept recalculate.. Din pacte iar am dilema; enel face estimare pt decembrie si diferența (plus sau minu, in cazul meu o sa fie minus) cica se regleaza pw februarie, dar eu nu mai sunt titular acolo. Iar încurcaturi.

Multumesc.
Cum ai procedat ?

Pur si simplu sesizare prin My Enel/[email protected] ?

(ca eu asa am facut, dar , dupa cum se vede in ce am postat mai sus, nu vor sa storneze nimic)

#89
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
@v
Black sabath, nu plăti inca nimic, si eu era cat pe aci sa plătesc. Reclamatie la enel si anre, in acelasi timp.
Apropo d efaza cu dou locuri de consum : daca la un loc se face plafonare iar la altul nu, de ce enel alege sa faca plafonarea la locul de consum cu kwh mai putini?
Nu imi spuneti ca e vb de soft, e vorba de smechereala si de faptul ca li se permite sa faca lucrul acesta.

#90
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 black_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 22:16, said:

Irelevant, din moment ce factura e emisa conform datelor din sistemul furnizorului.
Nu e irelevant

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 22:07, said:

Cat despre indexul din sistem, verifica si la distribuitor daca ai indexul tau cu data de 31.XII (sau pe cat l-ai dat, spre sfarsitul lui decembrie). Iar daca ti l-au confirmat cei din call center inseamna ca el este totusi pe undeva, doar ca nu s-a ajuns la el cu facturarea.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate