Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Factura enel

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Atasez si eu aceasta factura
e normal asa ceva?
mi au luat consu,mul pentru doua luni si mi l au facturat ca si cum ar fi o luna
ce pot face in acest caz? la acel nr de kwh pana acum plateam pana in 400 de lei
sa platesc si dupa sa fac reclamatie , sau sa nu platesc si sa fac reclamatie?

Attached Files



#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Dacă nu plătești, te deconectează (cu preaviz) după 60-90 de zile (nu știu cum calculează ei).
Dacă plătești și ulterior se găsește eroarea nu vei plăti o lună sau două (vei avea fctură negativă).
Vezi și tu ce scrie pe factură sau în contract despre întârzierea plății.
Faci plângere și în ziua scadenței (vezi pe factură data) plătești.

Edited by Mircel, 29 December 2022 - 19:46.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Eu zic ca ti-a facturat de doua ori intervalul de index 32640…33060 reprezentand consumul estimat pe perioada 7.X…30.XI. Dupa mine factura trebuia sa iasa pe minus, adica sa iti returneze niste bani, fiindca indexul final din 4.XII este mai mic decat cel estimat anterior pentru 30.XI. Fa o se seizare sa recalculeze, nu cred ca ai nimic de plata, dimpotriva.

Edited by sags, 29 December 2022 - 19:53.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu va pot ajuta decit cu o idee, s-a modificat pragul de la 300kWh la 255kWh pina la care se plateste cu 0,8lei, dupa aia cu 1,3 lei.
Poate va iasa calculul asa.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pune aici si pagina 3, cu total de plata. Zic

 Userul_80, on 29 decembrie 2022 - 19:08, said:

Atasez si eu aceasta factura
e normal asa ceva?
mi au luat consu,mul pentru doua luni si mi l au facturat ca si cum ar fi o luna
ce pot face in acest caz? la acel nr de kwh pana acum plateam pana in 400 de lei
sa platesc si dupa sa fac reclamatie , sau sa nu platesc si sa fac reclamatie?

Edited by crocko.dilul, 29 December 2022 - 19:50.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ai 398 kWh consumați in 2 luni. Cat e de plată? 788 lei?
Iese 1,98 lei/ kWh.
Și nu ai nimica plafonare. De ce?

Edited by dorin_2k, 29 December 2022 - 19:55.


#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016
Eu vad ca nu ai beneficiat de plafonare. Cei 420 kw de la conventie apar ca scazuti, deci nu ti-i factureaza... problema e ca acei 398 kw din autocitire = 628 lei fara TVA. Cu TVA si alte maruntisuri, ajungi la suma totala.

Edited by Manasu, 29 December 2022 - 19:54.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Are prima linie ‘Energie activa total’ in care au adunat consumul pe 2 perioade suprapuse: 7.X…30.XII 420kWh si 7.X…4.XII - care o include pe prima - 398kWh. Totalul corect al perioadei este de 398kWh din care trebuie scazut ce s-a estimat/facturat anterior si iese cu minus.

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
din ce am vazut in factura mea de la enel, consumul calculat ca si diferenta (index nou-index vechi) pe o perioada (la mine a fost 6 luni, nu stiu de ce - chirie!. Ambii indecsi sunt autocititi. Ultimele 3 facturi pe care le-am vazut erau de tip estimare) este apoi ajustat prin scaderea estimarilor anterioare.

ex: consum ca diferenta indecsi = 610 kwh, apoi e o lista lunga cu ajustari, si in final rezulta 180kwh, facturati la 0.68 lei/kwh

in factura initiator e ceva similar, dar la randul 26 este doar o formula, nu si cantitatea finala de kwh facturata, cine vrea sa o calculeze...

nu as face reclamatie direct, as suna la call center si as cere sa mi se explice factura

LE: suma randuri 5-10 = 398kwh, atata au facturat

Edited by irina2014, 29 December 2022 - 20:09.


#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Hmmm, cred ca al nostru coleg a tras lozul cistigator deoarece anul precedent nu s-a incadrat in acei 300kWh pe luna si acuma plateste pretul intreg din abonament pe acei 398kWh.
Rezolvarea e simpla, transfer cu arme si bagaje la alt furnizor dupa ce platiti factura.
Totusi ceva tot nu iasa, trebuia sa platiti 1,3lei/kWh pentru toata suma, ceva e in neregula .

Edited by Ion_Bumbu, 29 December 2022 - 20:16.


#11
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

 sags, on 29 decembrie 2022 - 20:00, said:

Are prima linie ‘Energie activa total’ in care au adunat consumul pe 2 perioade suprapuse: 7.X…30.XII 420kWh si 7.X…4.XII - care o include pe prima - 398kWh. Totalul corect al perioadei este de 398kWh din care trebuie scazut ce s-a estimat/facturat anterior si iese cu minus.
Nu e nimic suprapus, cei 420 kw reprezinta conventia (o estimare a furnizorului, se poate modifica oricand de catre client) si apare cu minus. Deci nu s-a facturat, pentru ca intotdeauna primeaza autocitirea.

 Ion_Bumbu, on 29 decembrie 2022 - 20:08, said:

Hmmm, cred ca al nostru coleg a tras lozul cistigator deoarece anul precedent nu s-a incadrat in acei 300kWh pe luna si acuma plateste pretul intreg din abonament pe acei 398kWh.
El are consum pe doua luni acolo, deci s-ar fi incadrat la plafonare fara probleme.


@initiator, daca ai cont la enel, intra acolo si vezi cat ai de plata. Se poate ca aceasta factura sa fie anulata in sistemul lor.
Daca nu este, suna-i si prezinta-le situatia, intreaba de ce nu ti s-a pus plafonarea.

Edited by Manasu, 29 December 2022 - 20:15.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Oricum e bramburita factura, in cel mai rau caz trebuia sa se incadreze la 1,3lei.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Eu am presupus ca are deja o [alta] factura cu estimarea pana la 30.XII si aceasta ar putea fi una de lichidare ca urmare a unei schimbari de furnizor ce a avut loc pe 4.XII (ca altfel nu vad de ce ar emite factura pe 4 zile). Daca e 2-in-1, adica nu exista acea factura anterioara de estimare ci doar aceasta factura cu estimare pana pe 30.XII SI regularizare pana pe 4.XII atunci s-ar putea sa fie corect.

Ce nu se potriveste este ca initiatorul zice ca anterior a avut pret mult mai mic la consum similar. Pretul la Serviciul Universal sigur s-a schimbat pe 1.VII, dar pe 1.X? (ca sa difere aceasta factura de cea anterioara) De plafonare se vede ce nu beneficiaza, ceea ce insa se potriveste cu ‘Energie facturata in perioada similara a anului anterior’ de 461kWh - deci consum mare.

@Ion_Bumbu: 1,30LEI nu exista in acea perioada de consum.

Edited by sags, 29 December 2022 - 20:45.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ion_Bumbu, on 29 decembrie 2022 - 20:25, said:

Oricum e bramburita factura, in cel mai rau caz trebuia sa se incadreze la 1,3lei.
Asta e valabil de la 1 ianuarie 2023.

#15
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 18.11.2021
subscriu la ce a zis @sags ... ai doua citiri: citirea prin conventie si autocitirea. cand ai facut autocitirea cantitatea consumata era sub consumul citirii prin conventie cu 22kwh. ceea ce inseamna ca trebuia sa primesti bani inapoi. apoi daca te uiti in continuare pe factura pe perioada 07.10 - 31.10, la fel ca si pe perioada 01.11-30.11, te factureaza de doua ori , in loc sa scada la una dintre ele.
merita facuta o sesizare din punctul asta de vedere.

apoi in privinta pretului de taxare de 1.5, pt ca citirea s-a facut prin conventie, e foarte posibil ca citirea respectiva sa fi fost atat de mare, incat nu te incardrai in pragul de plafonare.
p.s: conventia de consum se stabileste intre tine si enel ca o medie a consumului din anii trecuti pt eventualitatea in care nu faci autocitirea. aceasta conventie ar fi trebuit sa o primesti aditional la contract.

Edited by jumperishere, 29 December 2022 - 21:08.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 sags, on 29 decembrie 2022 - 20:44, said:

… Pretul la Serviciul Universal sigur s-a schimbat pe 1.VII, dar pe 1.X? (ca sa difere aceasta factura de cea anterioara) …
Am gasit aici <https://www.enel.ro/...-electrice.html> preturile la Serviciul Universal la Enel si ce e in factura corespunde cu cel din zona de distributie Dobrogea. Numai ca acel pret e valabil 1.VII…31.XII, deci nu vad de ce ar fi factura mult mai mare in octombrie fata de septembrie la consum similar.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E greseala de facturare.
Faci o sesizare pentru corectarea facturii.

Edited by pasilla, 29 December 2022 - 21:12.


#18
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Conventia nu se ia in considerare daca se transmite autocitirea. Diferenta de 4 zile este din cauza ca omul a trimis autocitirea dupa ce factura se facuse pe conventie. Dar pe urma s-a corectat factura si sunt de plata doar cei 398 kWh pentru doua luni. Deci consumul este de aproximativ 200 kWh pe luna. ceea ce da dreptul la compensare prin plafonare. Dar pe factura postata nu apare asa ceva. Deci ori este o factura gresita, ori omul nu a primit compensare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate