Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Factura enel

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Afirmi ca un furnizor are acces la datele furnizorilor concurenti ? Si ca ANRE permite asta ?

Edited by pasilla, 19 January 2023 - 21:59.


#110
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Afirm ca toate datele sunt centralizate de ANRE. OBLIGATORIU.
Deci statul roman stie exact cate locuri de consum are fiecare. Punct.

Edited by black_sabbath, 19 January 2023 - 22:04.


#111
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce treaba are statul roman, in ecuatia emiterii facturii de catre furnizor ?
Ii da furnizorului date confidentiale ?

Edited by pasilla, 19 January 2023 - 22:06.


#112
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
:)))))))))))))))))))))))))))))))
Esti cu noi ?
Pai cine emite OUG-urile vietii cu plafonarea diferentiata ? Mama ?

#113
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu credeam ca urmaresti discutia.

De unde stie furnizorul X ca gigel are, sau nu, mai multe contracte de furnizare ?

Edited by pasilla, 19 January 2023 - 22:10.


#114
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2023 - 22:05, said:

Ii da furnizorului date confidentiale ?

Nu stiu cum arata baza de date finala, si nici cum ofera ANRE informatia. Conteaza insa ca informatia exista, la nivel centralizat.
Probabil ca sunt sterse/blocate campurile sensibile dpdv al legii concurentei.

#115
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
Încă o ispravă, marca Enel.

Quote

Factură de 76 de milioane de euro pentru energie electrică primită de un bărbat din Vrancea: „Am paralizat când am văzut”
O greșeală de calcul i-a provocat un șoc unui bărbat din Adjud, județul Vrancea. Acesta s-a trezit că are de plătit... 76 de milioane de euro pentru energia electrică consumată pe parcursul a cinci luni. Furnizorul de energie electrică și-a dat seama de greșeala făcută și i-a trimis factura corectă.

Citește mai mult la: https://www.digi24.r...m-vazut-2220965



#116
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2023 - 22:09, said:

Eu credeam ca urmaresti discutia.

De unde stie furnizorul X ca gigel are, sau nu, mai multe contracte de furnizare ?

De la ANRE. Nu are de unde din alta parte.
Dar - exista si cazuri (multe, eu zic ca majoritatea), in care acelasi proprietar, are 4-5 locuri de consum la acelasi furnizor. Vezi cazurile proprietarilor de mai multe apartamente din Bucuresti, care au contract de furnizare cu ENEL. Ori, ar trebui sa fie complet retardati ca sa nu vada in propriul sistem cu cate locuri de consum figureaza X sau Y.

#117
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum discutam aiurea.
Prevederea idioata a fost abrogata.

#118
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 26.06.2022

View Postblack_sabbath, on 19 ianuarie 2023 - 21:56, said:



Multumesc pentru sprijin, Userul_80.
Acum o ora am primit email de la ENEL cu factura veche stornata + factura noua, re-emisa.
Totul absolut ok.
Nu e meritul meu , e meritul colegilor care m au indrumat si pe mine.
La mine e in coada de peste , mi au facut stornare dar nu vine factura .
Acum mi au dat iar bulelea la noul loc de consum : am dat index pt decembrie , a venit factura am platit-o , dupa care iar apare o factura estimata dupa care iar storno.
Nebuneala totala.
Mi au dat bulelea si e on ul la gaz , eu dau index la data indicata de ei , vine facutra cu alt index (bineintele mai mare) citit de catre eon . Pt ce mai dam indexuri ,nu stiu , daca tot vin ei si citesc.
Tara lu"Papura Voda!

#119
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 26.06.2022
A venit si raspunsul enel +anre
"Conform verificarilor efectuate, consumul mediu lunar* pentru anul 2021 la acest loc de consum este de 228 kWh, informatie regasita pe pagina 3 a facturii, in sectiunea “Consum mediu lunar 2021”. Astfel, locul de consum mentionat anterior a fost incadrat in transa de consum: intre 100,01-300 kWh. In acest caz, preţul final facturat plafonat este de maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus pentru un consum lunar de maximum 255 kWh. Consumul de energie electrică ce depăşeşte 255 KWh/lună se facturează conform prevederilor art. 5 alin. (1).
In urma verificarilor efectuate, va transmitem ca situatia semnalata de dvs este intemeiata. Facturile ID 46005997997 in valoare de 788.71 lei si ID 51005660828 in valoare de 193.53 lei au fost emise eronat, fara aplicarea prevederilor legislative in vigoare.

Pentru remedierea neconformitatilor, in data de 05.01.2023 compania noastra a anulat cele doua facturi. In prezent, ne aflam in curs de implementare a noilor reglementari in vigoare (Legea nr 357 din 13 decembrie 2022). In cel mai scurt timp posibil vom emite factura de ultim consum, pentru consumul realizat pana la data de 16.12.2022 cu aplicarea plafonarii conform categoriei de consum (maximum 0,8 lei/kWh cu TVA inclus).

Ne cerem scuze pentru eroarea produsa. Va asiguram de intreaga noastra consideratie"

A venit si factura  398kwh=318.40 Lei
Acum astept si factura de inchidere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate