Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Factura enel

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Frustrarea mea e mare pt ca niciodata nu le am fost dator cu nimic , dar niciodata , am platit totdeauna la timp , ba si in avans cand au estimat ei. Iar acum cand mai aveam o factura jumatate de plata ca sa inchei socotelile cu ei , poc apar "balbaielile legislatiave"
Daca ies corect facturile am de gand sa ma intorc si la madam de la ghiseu si sa ii urez ceva de bine. Putea sa ma indrume exact cu m-ati indrumat voi colegii de pe forum , dar o tine sus si tare : nu ai ce sa faci , trebuie sa platesti.

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostUserul_80, on 07 ianuarie 2023 - 22:16, said:

Daca ies corect facturile am de gand sa ma intorc si la madam de la ghiseu si sa ii urez ceva de bine.
Eu cred ca poti gasi metode mai bune de a folosi acel timp.

#57
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Ai dreptate.

#58
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Buna seara,
Am si eu exact aceeasi problema precum cea a initiatorului: pe 7-IAN-2023, am primit factura ENEL, pe email. Consum conform factura : 496kWh, in conditiile in care consumul meu mediu lunar in lunile anului 2022 a oscilat intre 180kWh si 235kWh (media consumurilor lunare fiind circa 220kWh).
Asta, desi eu le-am transmis index pe 28-Dec, aferent perioadei 27-Nov...28-Dec (consum efectiv: 197kWh).

Practic au furat de 2 ori: odata prin dublarea consumului , a doua oara prin incadrarea mea in alta plaja de pret (conf legii , tot ce sare de 255kWh se factureaza cu 1,3 RON/kWh - ceea ce au si facut, valorea facturii fiind de aprox 600 RON, versus circa 160 RON cat platesc eu lunar de obicei)

Am vorbit de doua ori la call center, si de doua ori mi s-a dat dreptate, si am fost asigurat ca factura se va storna, si repune cea corecta de 197kWh, valoare circa 155 RON.

Azi insa, am primit raspuns in scris, din care postez :

"Factura cu id ............... de estimare s-a emis pentru perioada 27.11.2022-15.12.2022 de la indexul de 15687 autocitit la indexul de 16183 estimat conventie,adica 496 kwh. S-a aplicat plafonare cf. temei legal de -158,03 lei,dif-pret final facturat cf. temei legal de -174,69 lei,suma in avans de -0,01 lei a fost compensata pe aceasta factura.
Deoarece sunt necesare implementari ale Legii nr. 357/2022 si Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 192/2022, se va factura doar consumul pana la data de 15.12.2022 estimat, deoarece consumul din 16 decembrie 2022 in prezent intra sub incidenta legii 357/2022 cu modificarea ulterioara si este necesar sa modificam din nou sistemul informatic pentru a aplica prevederile legislative
Va informam ca nu putem inregistra indexul sau sa efectuam corectii de facturi deoarece lucram la implementarea noilor modificari legislative intrate in vigoare incepand cu 16 decembrie 2022. Va recomandam sa va transmiteti indexul in perioada alocata.
Daca indexul contorului este mai mic decat cel inregistrat in sistem va recomandam sa transmiteti acelasi index pana ajungeti la cel din sistem.
"

Pe scurt -nu vor sa regleze nimic, si mai au si tupeul de a imi sugera sa astept pana ajung cu contorul la valoarea estimata de ei, nebagand de seama faptul ca m-au facturat la tarif cu 50% mai mare decat normal !!!! (de la 0,8 lei/kWh unde ma incadrez eu - la 1,3 lei/kWh unde m-au bagat ei prin acest estimat bolnav).

Am depus deja sesizare noua la ENEL + sesizare la ANPC.

Problema: aceste sesizari au termen de raspuns de pana la 30 zile, ori eu trebuie sa platesc factura pana la 23-IAN-2023, altfel risc deconectarea.

Vreo sugestie ? As mai putea sa folosesc vreo parghie / cale de atac ?

Multumesc,

Edited by black_sabbath, 13 January 2023 - 21:06.


#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai transmis indexul la timp ?

E o problema cu implementarea legii 357/2022 si pana cand nu va fi transata, e posibil ca pentru cele 2 saptamani, pana la intrarea in vigoare a OUG 192/2022 sa se taxeze suplimentar consumul in cazul in care nu a fost depusa declaratia lu' peste.

Poate pui aici factura.


Deocamdata cred ca singura solutie e sa achiti acea factura.

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 21:21.


#60
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:18, said:

Ai transmis indexul la timp ?

E o problema cu implementarea legii 357/2022 si pana cand nu va fi transata, e posibil ca pentru cele 2 saptamani, pana la intrarea in vigoare a OUG 192/2022 sa se taxeze suplimentar consumul in cazul in care nu a fost depusa declaratia lu' peste.

Cum adica indexul la timp ?

Am scris mai sus - dat index pe 28.Dec, perioada de dat index conf contractului meu fiind 22...31 ale lunii.

NU au ce consum suplimentar sa taxeze, din moment ce el nu exista.

Iar eu am loc de consum pe persoana fizica si nu e nevoie sa depun nicio declaratie.

#61
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postblack_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 21:20, said:

Iar eu am loc de consum pe persoana fizica si nu e nevoie sa depun nicio declaratie.
Conform legii 357 aveai obligatia sa depui declaratie. Intre timp s-a anulat acea prevedere, dar pentru acea perioada s-ar putea sa ramana valabila.

10) În cazul clienților casnici, prețul final facturat prevăzut la alin. (1) lit. a) și b) se aplică doar la locurile de consum de domiciliu/reședință ale clienților finali. Clientul casnic care are atât adresă de reședință, cât și adresă de domiciliu poate beneficia de prețul plafonat prevăzut la alin. (1) lit. a) și b) fie la adresa de domiciliu, fie la adresa de reședință, pe baza unei declarații pe propria răspundere depusă la furnizor, privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum.

#62
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:18, said:

… E o problema cu implementarea legii 357/2022 si pana cand nu va fi transata, e posibil ca pentru cele 2 saptamani, pana la intrarea in vigoare a OUG 192/2022 sa se taxeze suplimentar consumul in cazul in care nu a fost depusa declaratia lu' peste. …
Ce problema? Cumva ca OUG-ul legifereaza retroactiv? A atacat-o cineva la Curtea Constitutionala?

#63
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:25, said:

Conform legii 357 aveai obligatia sa depui declaratie. Intre timp s-a anulat acea prevedere, dar pentru acea perioada s-ar putea sa ramana valabila.

10) În cazul clienților casnici, prețul final facturat prevăzut la alin. (1) lit. a) și b) se aplică doar la locurile de consum de domiciliu/reședință ale clienților finali. Clientul casnic care are atât adresă de reședință, cât și adresă de domiciliu poate beneficia de prețul plafonat prevăzut la alin. (1) lit. a) și b) fie la adresa de domiciliu, fie la adresa de reședință, pe baza unei declarații pe propria răspundere depusă la furnizor, privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum.

Domnule,

eu am domiciliul identic cu resedinta. Ce nu e limpede aici ?

Nu am de depus nici o declaratie, si nici nu am avut vreodata.

#64
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postblack_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 21:20, said:

NU au ce consum suplimentar sa taxeze, din moment ce el nu exista.
Am scris sa taxeze suplimentar consumul, nu sa taxeze consumul suplimentar.

View Postsags, on 13 ianuarie 2023 - 21:27, said:

OT:
Ce problema? Cumva ca OUG-ul legifereaza retroactiv? A atacat-o cineva la Curtea Constitutionala?
Problema legata de intentie/declaratia Guvernului, nu de aplicare.

#65
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:28, said:

Am scris sa taxeze suplimentar consumul, nu sa taxeze consumul suplimentar.

Cred ca nu ne intelegem ?

Consumul meu efectiv, conf citire contor a fost de 197kWh, cu mult sub plafonul legal de 255KWh.

#66
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:25, said:

… dar pentru acea perioada s-ar putea sa ramana valabila. …
La art. III OUG-ul asigura ca nu exista nici o perioada cand sa se aplice treaba cu locurile de consum inafara celui de domiciliu/resedinta. Tocmai aici e problema pe care o vad, legifereaza retroactiv.

Edited by sags, 13 January 2023 - 21:31.


#67
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Tuturor: e limpede pentru mine ca e vorba despre un FURT, obtinut prin falsificarea datelor din sistemul informatic (eu am dat index 15884, ei au inregistrat 16183).

In aceasta situatie, nu e o pb de competenta POLITIEI ?

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postblack_sabbath, on 13 ianuarie 2023 - 21:28, said:

Domnule,

eu am domiciliul identic cu resedinta. Ce nu e limpede aici ?

Nu am de depus nici o declaratie, si nici nu am avut vreodata.
Nu are importanta unde ai domiciliul/vs rezidenta. Trebuia sa depui declaratia conform legii idioate.
Eu incerc sa te ajut sa intelegi problema. Nu e cazul sa te enervezi. Nu sunt nici reprezentantul puterii si nici al furnizorului tau.

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 21:32.


#69
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:32, said:

Nu are importanta unde ai domiciliul/vs rezidenta. Trebuia sa depui declaratia conform legii idioate.
Eu incerc sa te ajut sa intelegi problema. Nu e cazul sa te enervezi. Nu sunt nici reprezentantul puterii si nici al furnizorului tau.

Ma tem ca nu intelegeti nimic.
Declaratia trebuia depusa de cei cu domiciliul diferit de resedinta, de cei cu mai multe resedinte, si de pers juridice.

https://www.anre.ro/...resa-14-12-2022

"clientul final casnic cu un singur loc de consum, beneficiază automat de preţul plafonat la care se încadrează conform consumului lunar,"

#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Comunicatul ala nu tine loc de lege.
Legea prevede:

privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum.

In lipsa acelei declaratii, funizorul tau nu are de unde sa stie ca nu mai alte 100 de case.

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 21:39.


#71
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
@black_sabbath: O sa vina regularizarea pe perioada cand ai dat indexul, ce s-a facturat pe estimat se scade si se refactureaza pe indecsii reali.

Factura umflata nu are legatura cu indexul dat de tine ci, din ce zic ei, cu conventia de consum. In conventie ei pun maximul pe fiecare luna realizat in ultimii 2-3 ani (de exemplu pe decembrie pun maximul din consumul realizat in decembrie 2021/ decembrie 2020/ si poate si decembrie 2019). Nu este exclus sa fi si umflat estimarea peste aceste valori. Daca nu asta ai facut, depune sesizare pentru anularea facturii respective atasand si poza contor sa se vada indexul si seria lui. De regularizat se va regulariza, diferenta este daca pana atunci esti nevoit sa platesti sau nu factura umflata.

#72
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 21:37, said:

Comunicatul ala nu tine loc de lege.
Legea prevede:

privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum.

Nu exista alt loc de consum, proprietatea/domiciliul/resedinta mea fiind unice (in acte).

E greu ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate