Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Tratament hemoroizi sangeranzi , exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Vindecat 3 bobite in 3 luni cu naturiste acum 4+5 ani....de atunci fara hirtie colorata,doar alba, spalat la fiecare folosire, uscat cu hirtie,tot alba si doar alba....nu are coloranti,fara parfumuri aiurea, e o zona importanta....si clar mincare sanatoasa  , fibre ,legume, fructe si fara  fortat.Are nevoie de juma de oara? Juma de ora  sa fie .Foarte indicate buda turceasca , sistemul occidental inclusiv al nostru  sa stai ca pe un scaun e cel mai pacatos.Natura ne invata dar noi ,nu si nu.Rabdare  si studiaza forumurile cu cei patiti inante de a merge degeaba pe la ligaturari si chirurgi, e doar un efect.Cauta cauza.

#20
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Postmarco68, on 29 decembrie 2022 - 13:51, said:

Foarte indicate buda turceasca , sistemul occidental inclusiv al nostru  sa stai ca pe un scaun e cel mai pacatos.
Total de acord aici. Cat de bine m-am simtit in Vama vara trecuta ca aveam wc turcesc. Zici ca asa ne-am facut nevoile toata istoria noastra , hahahah, e atat de natural si simplu.

#21
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

View Postmarco68, on 29 decembrie 2022 - 13:51, said:

Vindecat 3 bobite in 3 luni cu naturiste acum 4+5 ani....de atunci fara hirtie colorata,doar alba, spalat la fiecare folosire, uscat cu hirtie,tot alba si doar alba....nu are coloranti,fara parfumuri aiurea, e o zona importanta....si clar mincare sanatoasa  , fibre ,legume, fructe si fara  fortat.Are nevoie de juma de oara? Juma de ora  sa fie .Foarte indicate buda turceasca , sistemul occidental inclusiv al nostru  sa stai ca pe un scaun e cel mai pacatos.Natura ne invata dar noi ,nu si nu.Rabdare  si studiaza forumurile cu cei patiti inante de a merge degeaba pe la ligaturari si chirurgi, e doar un efect.Cauta cauza.

Multumesc de sfaturi! Naturiste , poti sa.mi dai cateva exemple?

#22
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
cryvest, ceva noutati? cum mai esti?

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View PostMohombi, on 29 decembrie 2022 - 20:22, said:


Total de acord aici. Cat de bine m-am simtit in Vama vara trecuta ca aveam wc turcesc. Zici ca asa ne-am facut nevoile toata istoria noastra , hahahah, e atat de natural si simplu.

Poți folosi un scăunel sau un lighean întors, pe care sa pui picioarele când stai pe toaleta. Exista și taburete speciale.
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds

https://clickpentruf...-la-415397.html

#24
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

View PostSess, on 02 ianuarie 2023 - 14:38, said:

cryvest, ceva noutati? cum mai esti?

Cam la fel....2,3 zile ok apoi iarasi sangerez. Pe 9 m.am programat la ligaturare, o incep ca m.am saturat sa ma tot chinui si incep si psihic sa cedez...cu ajutorul lui Dumnezeu si al doctorului o sa fiu bine si sper sa scap macar pentru cativa ani de aceste probleme

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Foarte bine faci, este muult mai puțin periculos decît la operația chirurgicală, este o tehnică modernă.
Dar, trebuie să schimbi ceva în alimentație, mai multe fibre, apă.
Plus igiena constantă a locului afectat.
Spălatul trebuie să devină literă de lege.
Să folosești și crema de la medic.

#26
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcrisstonne, on 04 ianuarie 2023 - 00:22, said:

Foarte bine faci, este muult mai puțin periculos decît la operația chirurgicală, este o tehnică modernă.
Dar, trebuie să schimbi ceva în alimentație, mai multe fibre, apă.
Plus igiena constantă a locului afectat.
Spălatul trebuie să devină literă de lege.
Să folosești și crema de la medic.

Multumesc mult de sfaturi! De spalat ma spal cam de 1 an de zile dupa scaun de cand am vazut ca hartia igenica ii afecta si asa la dus ii introduc si la locul lor usor fara jena. Acum sper sa fie bine si sa scap fara mari probleme ca deja am intrat si intr.o stare de anxietate de frica de scaun dimineata si de frica sa nu am altceva mai grav chiar daca am fost la proctolog si dn doctor i.a gasit pe nenorocitii care sangereaza, unul a sangerat putin chiar in timpul anuscopiei. Doamne ajuta sa fie bine la toata lumea si sa scapam cu totii de astfel de probleme , va tin la curent

Ps : o sa vb si cu dn doctor si despre detralex si daca zice sa incep sa.l iau asa o sa fac

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Detralex și derivatele sînt sfinte!
Fără tratament periodic, cu ele, o să ai recidive de o să te saturi.
Mergi pe drumul scurt, ascultă sfaturile, nu merge și tu pe lungul drum al chinului.

Una din problemele ,,din zonă ", este generată de circulația deficitară, moștenită genetic, sau datorată sedentarismului, cuplat cu alte nereguli, hrană fără fibre, hidratare incorectă, alcoolism & etc.

#28
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Va salut, azi am fost la sedinta de ligaturare...pana acum sunt ok , simti doar o mica ciupitura cabd pune inelul. Mai mult disconfort este la inceput cand iti face tuseul rectal sa unga anul. Acum sper sa fie bine si usor usor sa scap de probleme, macar pentru cativa ani!

Ps : da @crisstonne 😉, trebuie sa i.au detralex 1 capsula de 1000 pe zi timp de 5 zile si unguent hemorzon.

Va tin la curent cu evolutia dar pana acum sunt ok doar o mica jena in interior dar nu doare

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,124
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde cum te adaptezi la noua viata.
Ca am vrut sa mai scriu unui coleg de forum un mesaj si probabil o sa-i scriu mai incolo.

Depinde foarte mult de tine, cum te adaptezi.
Eu de exemplu nu pot bea 2 litri de apa, mama ei de treaba ca suna amuzant, copilaresc, nu pot bea 2 litri.
Asa ca? Beau si apa, beau si suc, am si helas sa pun in apa sa beau.
Si am sticle, mama lor de sticle cate sticle am, de innox, de plastic: https://www.decathlo...5404?mc=8797897

Si iaurt, in cazul meu iaurtul ajuta, fulgi de ovaz, de grau, ajuta, cat mai putina paine.
Si daca inainte constipatia insemna... cum naiba sa scriu sa nu scarbesc pe careva? Daca inainte constipatia insemna ditamai lantetele de te simteai violat, sangerai, se lasa cu durere, acum, constipatia inseamna scaun tare dar nu gros.
Si nu ca atat de tare cat este vorba ca nu are fibre, nu este umed. Cel putin asta se petrece cand mananci multa paine, a se intelege cozonac, paste, inclusiv carne de porc, treburi care constipa si foarte putine fibre.
Si inveti sa o lasi mai moale cu paine, cozonacul, prajiturile, mai ales in cazul sarbatorilor ca atunci este problema ca traditia romaneasca include bautura, vin, sarmale, dulciuri uscate.

Edited by MindArchitect, 11 January 2023 - 19:50.


#30
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

View PostMindArchitect, on 11 ianuarie 2023 - 19:49, said:

Depinde cum te adaptezi la noua viata.
Ca am vrut sa mai scriu unui coleg de forum un mesaj si probabil o sa-i scriu mai incolo.

Depinde foarte mult de tine, cum te adaptezi.
Eu de exemplu nu pot bea 2 litri de apa, mama ei de treaba ca suna amuzant, copilaresc, nu pot bea 2 litri.
Asa ca? Beau si apa, beau si suc, am si helas sa pun in apa sa beau.
Si am sticle, mama lor de sticle cate sticle am, de innox, de plastic: https://www.decathlo...5404?mc=8797897

Si iaurt, in cazul meu iaurtul ajuta, fulgi de ovaz, de grau, ajuta, cat mai putina paine.
Si daca inainte constipatia insemna... cum naiba sa scriu sa nu scarbesc pe careva? Daca inainte constipatia insemna ditamai lantetele de te simteai violat, sangerai, se lasa cu durere, acum, constipatia inseamna scaun tare dar nu gros.
Si nu ca atat de tare cat este vorba ca nu are fibre, nu este umed. Cel putin asta se petrece cand mananci multa paine, a se intelege cozonac, paste, inclusiv carne de porc, treburi care constipa si foarte putine fibre.
Si inveti sa o lasi mai moale cu paine, cozonacul, prajiturile, mai ales in cazul sarbatorilor ca atunci este problema ca traditia romaneasca include bautura, vin, sarmale, dulciuri uscate.

Multumesc de sfaturi, la mime nu e problema cu constipatie, apa beau 2 litri si fac pipi cred ca 4 litri , scaunul este chiar molicel in fiecare dimineata de 2 ori, la mine au aparut in urma cu vreo 8 ani cand am avut un colon iritabil de imi venea tot timpul merg la wc si nu faceam nimic dar ma chinuiam sa ies ca sa nu ma puce pe drumul apre servici si asa au aparut...scaun tare nu  mai stiu de cand nu am mai avut , doar moale dar nu diaree , asa ca branza de vaci , o sa vad cum decurge si ligaturarea si sa scap macar un timp de ei si de sangerari

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,124
  • Înscris: 30.11.2021
Corpul se adapteaza la stilul tau de viata.
Cand ma sculam dimineata, ca facut, mergeam la wc, nu fortat, nu nimic, mergeam la wc natural.
Beam apa inainte de culcare, apa cand ma trezeam dimineata, eram atent sa nu mananc dulciuri, sucuri acidulate, bautura sau mancaruri fast food si corpul se regla singur.

Odihna, miscare, macare cat de cat sanatoasa.

Ex. Acum imi veni chef sa mananc ceva dulce, si probabil o sa ma duc sa mananc ceva dulce doar ca o sa pun ceva ciocolata cu fulgi fini de ovaz, asta in loc sa mananc ceva dulce si atat.
Si problema este ca eu vreau sa ma ingras, deci ia de te ingrasa fara sa te constipi...

Ce incerc sa zic in prea multe cuvinte, trebuie sa te inveti cu o rutine, obisnuinta.

Si sa nu te critici prea mult ca o sa o tot dai in bara, doar ca discutia este ce faci cand te constipi, daca inainte cand ma constipam saream pe laxative, acum fac miscare, alerg, sar, ma intind, beau apa, mananc un iaurt.
Ca sunt zile in care te mai odinesti, zaci, esti obosit, nu faci atata miscare pe cat ti-ai dori sau sa bei atatea lichide sau sa mananci fructe.

Si ca o chestie, tin si ceva sticle de suc si sticle de apa pregatite, pentru cand nu am chef sa beau apa rece de la chiuveta. Parca apa plata din comert intra mai bine ca asta cu clor de la chiuveta.

#32
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

View PostMindArchitect, on 11 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Corpul se adapteaza la stilul tau de viata.
Cand ma sculam dimineata, ca facut, mergeam la wc, nu fortat, nu nimic, mergeam la wc natural.
Beam apa inainte de culcare, apa cand ma trezeam dimineata, eram atent sa nu mananc dulciuri, sucuri acidulate, bautura sau mancaruri fast food si corpul se regla singur.

Odihna, miscare, macare cat de cat sanatoasa.

Ex. Acum imi veni chef sa mananc ceva dulce, si probabil o sa ma duc sa mananc ceva dulce doar ca o sa pun ceva ciocolata cu fulgi fini de ovaz, asta in loc sa mananc ceva dulce si atat.
Si problema este ca eu vreau sa ma ingras, deci ia de te ingrasa fara sa te constipi...

Ce incerc sa zic in prea multe cuvinte, trebuie sa te inveti cu o rutine, obisnuinta.

Si sa nu te critici prea mult ca o sa o tot dai in bara, doar ca discutia este ce faci cand te constipi, daca inainte cand ma constipam saream pe laxative, acum fac miscare, alerg, sar, ma intind, beau apa, mananc un iaurt.
Ca sunt zile in care te mai odinesti, zaci, esti obosit, nu faci atata miscare pe cat ti-ai dori sau sa bei atatea lichide sau sa mananci fructe.

Si ca o chestie, tin si ceva sticle de suc si sticle de apa pregatite, pentru cand nu am chef sa beau apa rece de la chiuveta. Parca apa plata din comert intra mai bine ca asta cu clor de la chiuveta.

Salut, ai facut si tu ligaturare am inteles, ai avut sangerare dupa cateva zile? Eu aseara cand m.am uns cu alifia am vazut putin sange mai inchis pe deget si dimineata la scaun am vazut prin scaun si pe scaun mici chegulete de sange...m.am speriat bineinteles , am sunat doctorul si mi.a zis ca este normal. Eu inainte cand sangeram era sange rosu si picura acum era doar putin prin scaun si mai inchis la culoare

#33
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Va salut , luni am facut prima ligaturare fara mare durere, doar luni seara si marti putina durere, dar aseara cand m.am uns cu alifia data de medic am vazut putin sange pe deget mai inchis la culoare si azi dimineata si la primul si la aldoilea scaun am vazut putin sange amestecat in scaun sau pe scaun si mici cheaguri vreo 2-3....oricum la mine scaunul nu este tare deci nu stiu daca era in scaun sau pe scaun....am sunat repede si doctoruk si a zis ca este normal si ca probabil o sa mai sangerez pana cade si dupa....dar eu inainte aveam sangerarea dupa scaun si era rosu aprins acum este inchis dar cica este normal de la ligaturare, la voi cum a fost? Multumesc

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,002
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcryvest, on 12 ianuarie 2023 - 11:23, said:

...
Da, e normal sa mai sangereze putin cateva zile.

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,124
  • Înscris: 30.11.2021
A fost si la mine sangerare.
Nu mai tin minte? Cred ca am scris pe forum?
Cred ca tot asa fost un cheag de sange.

#36
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare, revin cu info...am fost bine pana azi in sensul ca nu am sangerat deloc dar azi dupa al doilea scaun am simtit ca ma ustura putin si hop si 2 picaturi de sange la sfarsit de scaun....azi fiind ziua 12 de la ligaturare. Ma gandesc ca o fi de la alt hemoroid sau nu s.a inchis rana de la primul? Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate