Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tratament hemoroizi sangeranzi , exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare oameni buni, povestea mea cu acesti hemoroizi interni incepe acum vreo 8 ani cand dupa ce am avut intestin iritabil fara diaree si doar cu senzatie de iesit afara am stat foarte mult pe wc si m.am scremut ff mult sa iasa scanul dar nu iesea nimic si dupa un timp auinceput sa.mi apara bobitele. La inceput nu le.am dat importanta deoarece aveam doar o jena, o mamcarime...dupa un timp au inceput sa iasa la dupa scaun...si de vreo 6 ani au inceput sa si sangereze. Am zis ca.i tin sub control , sangeram 2-3 zile si imi trecea dupa 2-3 luni iarasi si tot asa. Din iulie nu mai avusesem aproape deloc sangerare pana de 1 dec cand dupa o iesire la munte cu gratere si alcool am comis.o din nou. Primele 2 zile au fost foarte inflamati dupa scaun si iesiti afara , si dupa cred ca s.au spart ca de atunci sangerez la fiecare scaun( eu nu sunt constipat , scaune mai mult molicele si fac cam 2 scaune pe zi ,dimineata, si sangerarea uneori apare doar la unul din cele doua scaune ,nu dupa ambele). Am inceput sa iau tot felul de creme facute in farmacie , de la plafar , supozitoare si nimic. Sa zic ca de vreo 4 zile am inceput sa folosesc unguent Pilex de la hymalaya si cu supozitoare de tataneasa dimineata sau hemoroderm ( cu scoarta de stejar) si tuiazin seara si nu am sangerat zilnic si nici arsura nu mai este asa mare dupa scaun. Tot o greseala pe care o faceam pana acum este ca ungunetul incercam sa.l bag interior cu degetul dar cred ca nu ajungeam unde trebuie de nu isi facea efectul si de 4 zile unguentul Pilex il bag cu canula pe care o are in cutie si cred ca asa ajung la hemoroizi si ii unge, am dreptate nu? Pe 19 dec am fost la Laurus Medical si dupa tuseu si videoanoscopie domnul.doctor mi.a zis ca am 4 hemorozii interni unul mare care a si sangerat cand a folosit anuoscopul si inca 3 mai mici si mi.a recomandat bandarea...cica sunt gr 2 spre 3. Totul a fost ok la clinica chiar daca am avut o frica groaznica sa umble cineva la....ochiul meu maro 😉 . Tot de ieri am inceput si o cura cu otrt de mere si miere sa beau dimineata si seara ca ajuta la oprirea singerarii? Este ok? Si vreau sa va intreb daca mai stiti si alte metode sa ma mai linistesc cu sangerarea si apoi daca ma sfatuiti sa fac bandarea la hemoroidul car sangereaza sau sa.i tin sub control...dn doctor a zis ca daca vreau sa stau linistit 100% pot sa fac si colonoscopie dar aia se recomanda dupa 50 de ani, eu am 43 fara cazuri de cancer in familie doar tata are si el hemoroizi interni dar ii tine sub control. Va multumesc mult si Sarbatori fericite...nu ca ale mele 😒

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
daca ai incercat cu atatea produse naturiste si n-ai obtinut nici un rezultat, nu ti se pare ca a venit vremea sa te increzi in medici si sa-i extirpi?
nu primul medic, mai poti cere o parerea, dar e clar ca esti de medic, vremea babelor si buruienilor a trecut!

#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,341
  • Înscris: 28.07.2008
Nu de gravitatea ta, dar am o problema asemanatoare, vad ca o tin sub control cu Fitoroid unguent, ( nu am fost la control recent, am fost in urma cu ceva ani si atunci m-a ajutat in afara de regimul alimentar si pastilele probiotice pentru reconstruirea florei intestinale) recomandat in farmacie, dar il folosesc dupa fiecare scaun si utilizez acest vas pt baie de sezut, spre deosebire de bideu fluxul de aer cu apa calda asigura spalarea mai in profunzime
https://www.emag.ro/...8/pd/D8X2S6BBM/

Mai nasol dpdv igienic e controlarea sangerarii persistente, sa nu ajungi in rusinea oribila de a te trezi in public cu dosul pantalonilor copios patati, iar pentru asta doar vata m-a ajutat, ca acolo nu merg absorbantele pentru un alt orificiu

#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Fitoroid unguent (Aboca) a dat rezultate (cand nimic altceva nu a functionat). Nu stiu daca ajuta si in cazuri mai grave, dar merita incercat

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Recomand https://www.procto-clinic.ro/

#6
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 Atreides7, on 27 decembrie 2022 - 20:18, said:

Nu de gravitatea ta, dar am o problema asemanatoare, vad ca o tin sub control cu Fitoroid unguent, ( nu am fost la control recent, am fost in urma cu ceva ani si atunci m-a ajutat in afara de regimul alimentar si pastilele probiotice pentru reconstruirea florei intestinale) recomandat in farmacie, dar il folosesc dupa fiecare scaun si utilizez acest vas pt baie de sezut, spre deosebire de bideu fluxul de aer cu apa calda asigura spalarea mai in profunzime
https://www.emag.ro/...8/pd/D8X2S6BBM/

Mai nasol dpdv igienic e controlarea sangerarii persistente, sa nu ajungi in rusinea oribila de a te trezi in public cu dosul pantalonilor copios patati, iar pentru asta doar vata m-a ajutat, ca acolo nu merg absorbantele pentru un alt orificiu

Multumesc de raspuns, la mime sangerarea este doar dupa scaun si dupa ce ma spal la dus , ca nu mai folosesc hartia , intra hemoroidul inapoi si nu mai curge deloc. O sa incerc si acest unguent..

 dev2000, on 27 decembrie 2022 - 20:22, said:

Fitoroid unguent (Aboca) a dat rezultate (cand nimic altceva nu a functionat). Nu stiu daca ajuta si in cazuri mai grave, dar merita incercat


#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.08.2015
chirurgical doar.restul e can-can

#8
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
Problema e hemoridul acela care e deja foarte sensibil si se sparge intruna. Poti folosii celebrul Detralex sa il tii sub control si cicatidrina.
Daca nu rezolvi cu creme si pastile cel mai indicat lucru e sa faci bandarea aceea care ti=a recomandat-o doctorul respectiv.
Amanarea in continuarea problemei va duce inevitabil la prolaps rectal si la operatie.
Iti doresc multa sanatate si sa se rezolve cu creme si pastile ...

#9
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

 gogosaru100, on 27 decembrie 2022 - 20:59, said:

chirurgical doar.restul e can-can

de bideu nu spune nimeni nimic...

igiena impecabila si o tzara de regim cu mai multe supe/ciorbe rezolva hemoroizii. nu va mai bagati sub cutit aiurea.

si da am avut... si nu mai am probleme de peste 15 ani...

Edited by ecococo, 27 December 2022 - 21:08.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Adevarul e ca-i nasol sa-ti umble la ochiu maro, insa nu ai alta solutie.
Cumnata-miu a tot ezitat si el din acelasi motiv, insa pana la urma si-a luat inima in dinti si s-a dus.
Problema e ca se complicasera treburile pe-acolo. L-a costat mai mult, a durat mai mult recuperarea.
A facut o operatie initiala acum vreo 2 ani si dupa aia s-a tot dus la un consult periodic, mult mai subtire ca si "umblare la ochiu maro". A fost implicata si nevasta-sa in procedura de "badijonare" chestie care nu a fost deloc placuta, dar. asta e!
Acum mai vine din 6 in 6 luni, e spre vindecare totala.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu ai spus nimic @inițiator, despre Detralex & Co, vitale în astfel de situații.
Apoi, fibre fibre și iar fibre, chiar dacă te constipă, și hidratare.
Altfel, mergi unde a zis @Adm, la Mitulescu.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
daca te ingrijesti, ii poti tine sub control!
regim alimentar fara picanterii, tratament cu Detralex 6/zi(cel de 500mg). acum am vazut ca detralexul are 1g, deci 3cp.zi, 5-7 zile. si hemorzonul supozitoare, este inca cel mai eficient din gama lui! toate astea scumpe(cicatridina) sunt pistol cu apa!
iar in final, tratamentul corect este cel chirurgical!
restul e vrajeala frumaosa a medicilor, ca sa faca bani. multi!

Edited by richi_e, 28 December 2022 - 00:03.


#13
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 cryvest, on 27 decembrie 2022 - 19:38, said:

tata are si el hemoroizi interni dar ii tine sub control.
Dintr-o familie d-asta de destepti provin si eu. Sansele sa fi scapat de hemoroizi erau mici dar totusi erau reale. Cand i-am spus lui taica-miu ca am hemoroizi atunci mi-a spus ca si el are din tinerete si la fel si unchi-miu. Genial, nu ? Ia-o p-asta, ghinionul de a te naste in Romania intr-un mediu de inepti care nu fac nimic sa previna bolile si afectiunile nici pt ei, nici pt copiii lor. Scoala nu face, nu te invata nimic in 12 ani, guvernul nu face nimic. Asta nu e singura, mai am o alta afectiune care era complet tratabila cu educatia potrivita la momentul potrivit.

Bun, sa trecem la cum tratez eu problema asta:
1. De departe cea mai importanta e dieta. Gasesti o gramada informatii...
2. Tratamentul dupa scaunul mai iritabil. Eu imi cumpar AnuSol din Anglia si le tin cu mine pe oriunde ma duc.
3. Igiena. La fel dus local si un bidon de tipul celui pe care-l folosesc cei care au rinita alergica. Acesta cand nu ai dus/baie.
4. Operatii. Sunt destul de norocos aici ca am stat in UK unde toate operatiile sunt moca, indiferent cine esti, ce culoare ai, muncesti sau nu. Stat adevarat nu jefuitor si nepasator ca Ro. Am facut 2 operatii de bandare, pot sa fac o gramada dar nu mai fac pt ca nu au efect. Mai e o alta operatie prin care blocheaza venele mai sus pe colon. Vezi ca colonoscopie are o rata de 1 la 100 care poate taia colonul. Desteptul de doctor englez mi-a spus asta cand intram la operatie, hahahah

Sunt ok per total , la mine un deranj tine maxim 3 zile si se intampla o data sau de 2 ori maxim pe luna, supozitoarele alea chiar sunt bune.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Il confirm pe richi_e. Scoti complet din alimentatie tot ce este iute: boia de ardei iute, piper, tabasco,  mici, ghiudem si alte mezeluri picante. Scoti si alcoolul tare. Fa o cura cu detralex sau devaricid( au aceeasi compozitie), spala zona dupa fiecare scaun, da-te du hemorzon alifie si pune-ti si cate un supozitor cu hemorzon. Ar fi bine sa-ti faci o hemograma sa vezi daca nu cumva ai facut anemie din cauza sângerărilor.

#15
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Va multumesc pentru raspunsuri, credeti.ma ca sunt ff speriat chiar daca domnul doctor a gasit hemoroizi interni imi este fruca sa nu am si altceva mai grav ,dar si de colonoscopie imi este la fel de frica din mai multe motiv, in fine ,vad ca deja de 5 zile sunt mai bine in sensul ca am sangerat doar 1 zi, sper sa inceapa sa.si fac efectul tratamemtul si faptul ca pun unguentul cu canula direct in rect probabil ca este mult mai bine ca ajing direct la inamici care nu se afla in anus ci in rect....deyralex nu mai iau , am obeservat ca daca iau detralex nu se opresc sangerarile si nu ma ajuta, am citit ca este anticoagulant iar mie tocmai asta imi trebuie sa se coaguleze hemoroidul sa nu mai curga. Poate este bun pt cei externi fara sangerare...multumesc din nou si sper sa fim cu totii sanatosi, off😒

#16
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 cryvest, on 28 decembrie 2022 - 20:43, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, credeti.ma ca sunt ff speriat chiar daca domnul doctor a gasit hemoroizi interni imi este fruca sa nu am si altceva mai grav ,dar si de colonoscopie imi este la fel de frica din mai multe motiv, in fine ,vad ca deja de 5 zile sunt mai bine in sensul ca am sangerat doar 1 zi, sper sa inceapa sa.si fac efectul tratamemtul si faptul ca pun unguentul cu canula direct in rect probabil ca este mult mai bine ca ajing direct la inamici care nu se afla in anus ci in rect....deyralex nu mai iau , am obeservat ca daca iau detralex nu se opresc sangerarile si nu ma ajuta, am citit ca este anticoagulant iar mie tocmai asta imi trebuie sa se coaguleze hemoroidul sa nu mai curga. Poate este bun pt cei externi fara sangerare...multumesc din nou si sper sa fim cu totii sanatosi, off😒

Ps: am orpit cura cu otet de mere si miere ca mie imi provoaca diaree...este buna doar pt cei constipati


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd o să realizezi că greșești, trecînd eronat prin filtrul logicii personale, prospectul de la Detralex, posibil să fie prea tîrziu, să decartezi mai mulți bani, și să suferi mai mult, sau chiar mai grav, nu mai spun, ca să nu te sperii.

#18
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 crisstonne, on 28 decembrie 2022 - 23:41, said:

Cînd o să realizezi că greșești, trecînd eronat prin filtrul logicii personale, prospectul de la Detralex, posibil să fie prea tîrziu, să decartezi mai mulți bani, și să suferi mai mult, sau chiar mai grav, nu mai spun, ca să nu te sperii.

Inteleg ca foarte multi care au probleme cu hemoroizi iau detralex si multi medici il recomanda dar poate pentru cei cu hemoroizii externi care nu sangereaza...la mine este intern neghiobul si vad ca acum nu mai samgereaza si parca este si mai micut..oricum sper sa imi fac curaj sa.l leg la anul si sa scap de el....multumesc oricum de sfaturi si o sa.l mai intreb si pe dn doctor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate