Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Tratament hemoroizi sangeranzi , exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Astea cu cat dureaza ligaturarea este intr-o zona de mit si sa fie pacientul calm.

Discutia cred ca este destul de simpla. Scaunul a fost tare, te-ai fortat? Ca daca nu te-ai fortat si nu a fost scaunul tare, cred ca intelegi ca este probabil de la ligatura.
Depinde cat de mare a fost si unde a fost pozitia lui. Ca poate sa fie pe lateral si sa fie simtit cand mergi sau sa fie pe capat si sa fie mai ok, digerabil, la mers etc...

#38
cryvest

cryvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2006
Scaunul a fost molicel, dar cred Ca m.am si scremut putin si am simtit parca si putina arsura...ciudat este ca pana azi nu am mai avut niciun pic de sange si azi hop cateva picaturi...si zbang iar moralul la pamant, in fine joi am urmatoarea ligaturare si vad ce mai zice medicul

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Te inteleg bine de tot cu moralul.
Hemoroizi nu sunt pentru oameni saraci. Pentru ca daca esti sarac stai mult in picioare, stai si pe scaun, mananci pe fuga, te hidratezi cum poti.

Am scris: https://forum.softpe...2#entry29691015
Poate iti face placerea sa citesti mesajele destul de maricele.

Si ma simteam asa de bine, ma stergeam la fund cu hartie igienica umeda din kaufland.
Erak atent sa nu ma screm, sa fiu atent ce mananc, sa fac tot posibilul sa previn aparitia hemoroizilor sau sa inflamarea lor.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu te îngrijora că sîngerezi după ligatură, trebuie să sîngerezi, ăla este semnul că medicul a făcut ce trebuie.

Mai există varianta să iasă ligatura (în fapt, un ,,oring ", ca o garnitură de cauciuc), în acel caz, nu scapi de hemoroid, iar peste un timp, iar ai probleme.

Așa că, dacă iese sînge după ligatură, să te bucuri, ești pe drumul cel bun al vindecării.

#41
cryvest

cryvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare, revin cu update, joi am facut ligatura nr 2, prima a fost ok , s.a vindecat ok, acum l.a legat pe cel mai mare si care iesea la scaun, si spre surprinderea mea acum nu mai iese , yupii....nu am sangerat pana azi, dar durerea si jena a fost mai mare decat la primul dar suportabila. Pana acum nu imi pare rau de alegerea facuta si mergem inainte .

#42
cryvest

cryvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2006
Update, dupa 4 proceduri de ligaturare totul este ok, nu mai sangerez , nu mai am nimic ! Am scapat cel putin pe moment de acesti nenorociti de hemoroizi interni! Multa sanatate va doresc si sper sa nu mai am probleme cu ei

#43
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Bravo.

#44
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu am facut 3 sedinte de ligaturare anul trecut septembrie-noiembrie si prin ianuarie-februarie a aparut sangerarea in scaun, am fost la medic s-a vazut o zona cu sange (consultatia a fost dimineata pe la 9:30), imi spune ca cicatrizarea ar dura 6 luni, ar fi acolo un por pe un scapa sangele, de atunci nu a trecut saptamana fara sangerare, folosesc 10 zile pe luna supozitoare cu acid hialuronic si ma pregatesc prin vara si de colonoscopie sa nu fie cancer de colon. Dar e prea mare coincidenta si vad ca daca ma fortez parca apare sangele ca si cand pe la ligatura ar scapa sange  din cauza presiunii, evident ca fac tot posibilul sa nu am constipatie dar nu-mi iese 100%.

#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Da de ce te fortezi? Bea apa? Evita painea, orezul, pastele, carnea procesata.

#46
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Beau apa, mananc fructe, legume, iaurt, tarate, fulgi de ovaz dar sunt zile unde nu-mi iese ca la carte....asta e, mergem inainte !
Am pus si supozitoare cu propolis si Hemorsan (are si propolis) cu rol cicatrizant dar ciudat ca noaptea apar mancarimi.

Edited by Remicade, 07 April 2023 - 08:34.


#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Ia spune si mine cum arata pentru tine o zi obisnuita?
Te trezesti, mananci, bei apa? Ce anume bei, adica? Suc, cafea, bautura, tarie etc..
Ce mananci? Margarina pe paine, carne, ce mananci la prima masa, la pranz mananci? Seara?
Fructe mananci?

Pentru ca eu mai compensez, adica sa zicem ca nu am baut ieri 2 litri de apa, ete ca am mancat fructe, nu am mancat paine etc...

Am 4 sticle de apa de 500ml aqua carpatica puse pe masuta de langa pat. Ma pregatesc sa plec in oras si o sa beau apa inainte de plecare.

Odihna? Stersul? Pentru ca astea duc la constipatie.

#48
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
De exemplu azi dimineata am mancat o conserva cu ton cu legume de la Lidl, evident cafeluta cu lapte (zahar nu folosesc deloc), margarina nu am mancat de vreo 30 de ani, paine evit alba prefer aia cu seminte si mananc cam maxim 1 felie pe zi unsa cu Almette (o paine imi ajunge 2 saptamani), sucuri nu beau, tarie niciodata ca am ramas cu o trauma din copilarie cand venit de afara infierbantat am dat pe gat tuica ca am crezut ca e apa minerala, veci pururi nu mi-o mai trebuit alcool, carne evit ca nu-mi place.
La serviciu de ex voi manca iaurt grecesc 10% impreuna cu fulgi de ovaz si musli, am si banane, mere...mananc fructe cat se poate de mult ca imi plac, beau si apa dar nu stiu daca chiar 2 litri pe zi.
Ma culc pe la 22 -22:30, stres ca orice om normal :).

#49
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Buuun deci am avut sange in scaun dupa operatiile de ligaturare asa cum am scris mai sus, se pare ca e o complicatie rara de sub 5%, am zis sa incerc si leacuri babesti gen decoct de scoarta de stejar intern, dupa primul ceai a doua zi liniste si pace, fara firisioare de sange, sau e o coincidenta si s-a cicatrizat leziunea asa cum a spus medicul sau leacurile naturale chiar functioneaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate