Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

Poll: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (47 member(s) have cast votes)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 votes [17.02%] - View)

    Percentage of vote: 17.02%

  2. Mitreni (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  3. Emma (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  4. Ciumbrud Plant (13 votes [27.66%] - View)

    Percentage of vote: 27.66%

  5. Pomfruct (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  6. Zdravan (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  7. Moara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Sosa (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  9. Sarusi (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  10. Szekely (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 votes [14.89%] - View)

    Percentage of vote: 14.89%

Vote Guests cannot vote

#253
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ok. Avem de adaugat Zamfira. Era oricum in plan. AI cumva idei pentru restul de 4 pepiniere, bune si cunoscute?
Daca nu o sa asteptam pana se strang cele 5.
Sau poti contacta administratorul sectiunii direct sa-i ceri adaugarea pepinierei. Eu nu o pot face din pacate. Sau poate ca nu stiu cum? Singura optiune pe care o am este sa-mi sterg votul.

#254
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004

View Postsan62, on 14 octombrie 2022 - 17:05, said:

Pepiniera Pomicola Zamfira

Am comandat la ei de trei ori prin email. Degeaba. I-am rugat ultima oara macar sa-mi raspunda ca au primit comanda si ca nu pot sau nu vor sa o onoreze pentru ca e prea mica, desi nicaieri pe siteul lor nu am gasit o suma minima... Din punctul meu de vedere par neseriosi.   4garden, Roman, Pomfruct suna imediat pentru confirmare, apoi mai suna o data inainte de expediere....

#255
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Din cele enumerate de dvs am votat cu Mitreni, păcat ca nu vand pomi cu livrare curier. Totuși numărul 1 consider pepiniera csaba din Aiud, varietate pomicola și familia extrem de serioasa, livrare foarte prompta. De Roman destul de dezamăgită.

Din cele enumerate de dvs am votat cu Mitreni, păcat ca nu vand pomi cu livrare curier. Totuși numărul 1 consider pepiniera csaba din Aiud, varietate pomicola și familia extrem de serioasa, livrare foarte prompta. De Roman destul de dezamăgită.

Din cele enumerate de dvs am votat cu Mitreni, păcat ca nu vand pomi cu livrare curier. Totuși numărul 1 consider pepiniera csaba din Aiud, varietate pomicola și familia extrem de serioasa, livrare foarte prompta. De Roman destul de dezamăgită.

#256
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cum adica Mitreni nu vinde prin curieri? In februarie am luat de la ei 3 pomi... Si nu am fost acolo, au venit prin curier, foarte bine ambalati.

Edited by adip1962, 15 October 2022 - 15:52.


#257
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Eu am cumpărat de la Mitreni în perioada 2017- 2018 și nu făceau livrări.

#258
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Parerea mea:
Dupa modul de ambalare al pomilor vezi dragostea celui ce vinde pentru produsele sale.
La Mitreni, pur si simplu nu avea ce sa se intample sa raneasca pomisorii. Poate doar o rupere, o indoire drastica a coletului...
Identic de la verdi.ro, pepiniera Camelia Sibiu si inca destui altii...
E insa bine sa-i iei personal. Ba, uneori, i-am si ales... E bine sa mergi in pepiniera!
Pe de alta parte, e rau sa mergi in pepiniera! Mergi sa cumperi ce-ai comandat, dar mai vezi cate ceva "stoc epuizat" si iar cazi in abatere... Apoi cauta loc de plantat pomi!

Edited by adip1962, 15 October 2022 - 17:22.


#259
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
Eu am cumpărat pomi de la o pepinieră din Caransebeș care nu este pe lista. Este a d-lui Băncilă. Foarte ok pomii, aclimatizați pentru zona de SV.

#260
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Pe linga pepinierele din lista de sus as mai recomanda Pepiniera Cornesti, Pepiniera Sarusi si Statiunea Pomicola Valcea(singura din Romania care mai multiplica material saditor nucifer de la noi).

#261
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eternal, Sarusi este!
Statiunea ta din Valcea, poate intra la celelalte statiuni de stat.
In rest, va rog sa luati legatura cu administratorul sectiunii. Doar el poate adauga pepiniere. Eu nu pot.

#262
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Astazi mi-am luat un nectarin de la Emma. Si 2 mesteceni rosii. Si un corcodus rosu.
Sincer am fost impresionat de grija lor pentru ce vand. Desi eram cu masina, pana nu mi-au ambalat radacinile, pana nu au pus tutori, pana nu s-au asigurat ca totul este ok, pana nu au infoliat trunchiurile...
Absolut toti pomii au fost alesi de mine. Nectarinul si corcodusul erau scosi, in nisip, dar pentru mesteceni am fost si, dupa ce i-am ales, mi i-au scos din pamant. Si nu ai cum sa nu remarci grija cu care au facut asta.
Sunt oameni pasionati. Nu au ei un vad impresionant, dar pe mine m-au castigat de client pe arbori.
Asa ca mi-am modificat votul, de la Roman la Emma. In plus, Roman este deja o industrie, cred ca vand zeci de mii de pomi anual, oamenii astia au cateva sute si asa vor ramane. Nu pentru ca nu ar avea pamant sa cultive... Dar au spus ca nu s-ar descurca si nu ar putea mentine calitatea produselor pe care le vand. Si, ii cred pentru ca tot ce-am vazut arata super bine!

#263
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 07.09.2021
Bună seara,  sunt în căutare de câțiva pomi fructiferi de preferință sa fie din soi vechi romanesc tradițional și suficient de bine aclimatizat și rezistent. ( Daca ar fi posibil chiar cele mai vechi soiuri romanesti )
Ex: mar , par , cais , prun, vișin, cires...un gutui, piersic..
Nu vreau sa i stropesc cu nimic ce poate însemna chimie ! Nu ma interesează fructe mari și explodate ma interesează doar gustul și valoarea nutriționala nu producția nu merg la piata cu ele.
Locația județul Ilfov Balotesti zona campie. Teren drept in camp mai exact..
Având tot felul de buruieni pe teren ma gândeam la trifoi alb pitic pentru a sufoca buruienile și pentru ca nu necesita atât de mare îngrijire ca și gazonul.
Ma gândesc și la varianta unui gard viu ceva de jur împrejurul proprietății sau ceva vita de vie încă nu sunt lămurit și convins..în ideea sa maschez cumva proprietatea/casa.( care sa speram ca o fie în viitor )
Pământul vara se crapă datorita arsitei și secetei. Nu am prea avut posibilitate sa ud foarte des . Destul de rar și restul Dumnezeu.
Suprafata teren în jur de 1000 de metri max .
Mi ar plăcea foarte mult sa reușesc sa schimb decorul asta parca inclusiv sa pun ceva care sa umbrească locul.
Și varianta de zovoi pădurice pe margine mi ar plăcea dar nu îmi dau seama cât de departe pot merge cu planul asta de umbrire suprafață terenului are 1400 de mp și trebuie sa las loc și de casa care va avea în jur de 100 de mp amprenta .
Poate și un mic iaz...:)
Visez mult știu.. si teren puțin și bani putini..

Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi dacă puteți sau cât de departe sunt fata de realitate.
Mi ar plăcea mult ca pomii pe care I cumpăr sau puietii de arbori sa fie cumva mult mai mari pentru a nu aștepta atat de mult sa crească și a putea sa schimb acest peisaj mult mai repede.


Mulțumesc tuturor !!!




Terenul cu pricina ..lotul ingradit și cel din stânga ambele loturi .
Am reușit sa fac un put și sa pun câțiva pomișor unii sau prins alți ba.

Casa va fi pe lotul din stânga undeva mai aproape de str cam pe jumătatea lotului din stanga  acolo ne am gândit.  Fațada casei / intrarea si str este orientata spre nord .

Attached Files



#264
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
"Nu vreau sa i stropesc cu nimic ce poate însemna chimie !"
Ia-ti gandul! Nu exista asa ceva.

#265
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 07.09.2021
Am niște cunoștințe la mâneciu,  au ceva meri , peri și pruni nu stropesc cu absolut nimic !
Nici vorba de stropit.
Oamenii sunt în vârstă În jur de 80 de ani nu au putere fizica și nici materiala sa stropească.
Ce este asa de necrezut ?

#266
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Deja suntem off-topic, exista topicul pomi fructiferi si altele unde se pot discuta chestii de genul asta. Aici vorbim doar despre pepiniere.

#267
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 07.09.2021
Ok , îmi cer scuze ..mut acolo toată povestea .

#268
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare, caut cativa ciresi cu fructe negre amare, ceva idei? Imi trebuie in jud. Cluj, la munte...multumesc!

#269
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Azi dimineata am fost in piata. tocmai descarcau unii, pomi si arbusti. Aveau o gramada mare de vite de vie, pe care au impartit-o in sase gramezi mai mici. pe fiecare au pus alta eticheta: Feteasca, Moldova, Hamburg...


#270
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 07.09.2021
Bună seara , va rog recomandare cele mai bune pepiniere pe care le știți unde pot găsi soiuri rustice. ( eventual altoire pe salbatic )

Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate