Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
361 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (47 membri au votat)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 voturi [17.02%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 17.02%

  2. Mitreni (5 voturi [10.64%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 10.64%

  3. Emma (3 voturi [6.38%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 6.38%

  4. Ciumbrud Plant (13 voturi [27.66%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 27.66%

  5. Pomfruct (1 voturi [2.13%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.13%

  6. Zdravan (1 voturi [2.13%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.13%

  7. Moara (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

  8. Sosa (3 voturi [6.38%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 6.38%

  9. Sarusi (5 voturi [10.64%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 10.64%

  10. Szekely (1 voturi [2.13%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.13%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 voturi [14.89%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 14.89%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#217
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
http://www.pomifructiferibt.ro/
Eu am comandat vreo 20 de pomi de la ei, ce era soi normal pt la mine s-a prins 100%, ce am experimentat mai exotic gen ceva cais mare, a mai dat gres, dar per total am fost foarte multumit de ei si as mai fi comandat daca nu ar fi marit plafonul pt comanda online la 200 de lei, inainte era 100 de lei, luam cam 6-7 pomi.
Am avut meri care au stat in beci fara apa si tot s-au prins primavara fara probleme.
Pe 10 octombrie ei fac taierile si dupa livrarile. Doar in perioada aia e bine sa ii contactezi la modul ca prinzi proaspat.
Au i-am ales ca erau singurii cu meri domnesti cum am vrut eu, dar da e pepiniera serioasa.

#218
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.358
  • Înscris: 07.05.2007
da neaparat pepiniera roman, au o oferta grozava de stoc epuizat!

#219
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011
Roman e 100% serios. Recomand. Posted Image
in plus, spre deosebire de alte pepiniere, are soiuri altoite pe o sumedenie de portaltoi, dupa cum ai nevoie. :)

Editat de Dude_2nd, 22 aprilie 2020 - 19:40.


#220
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 07.09.2004
Cred ca nu le-ai observat, asa ca, ma gandesc ca ar putea sa te ajute:
https://forum.softpe...niera-serioasa/
https://forum.softpe...omi-fructiferi/

#221
ThisRandomUsername9

ThisRandomUsername9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.04.2020
Va Multumesc Tuturor pt. Raspunsuri!

#222
FeeRouge

FeeRouge

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 27.01.2020
Prin magazinele de la tara, din arealul meu, se aduc pomisorii, parca si butasi de vie am vazut, numai de la https://www.elitjasmin.ro/ , ca este din zona. Firma este din Calarasi.
Tot ce-am pus de la ei s-au prins, dar au fost pusi ca la carte: ciresi, visini, caisi, pruni, parca si trandafiri. Unii din vecini au mai dat gres, dar nici nu s-au ocupat de ei.
Iar un lucru important, la pomisori este protejarea punctului de altoire de razele soarelui in primii ani: eu am pus resturi de tub corugat de drenaj, dar merge orice - cartoane, iarba uscata..

#223
afinistul

afinistul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 09.04.2021
Si eu caut o pepiniera serioasa, pentru afini, muri si zmeuri. Am cumparat anul asta de la Pepiniera Moara si mi-au adus plante de 1 an mintind ca sunt de 2 ani. Soiurile fara eticheta si la un pret foarte mare. Ma rog, teapa luata, aia e - sa vedem ce iese din plante.
As vrea sa extind si sa infiintez un hectar undeva. Orice sfat e binevenit.

#224
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postafinistul, on 09 aprilie 2021 - 13:31, said:

Si eu caut o pepiniera serioasa, pentru afini, muri si zmeuri. Am cumparat anul asta de la Pepiniera Moara si mi-au adus plante de 1 an mintind ca sunt de 2 ani. Soiurile fara eticheta si la un pret foarte mare. Ma rog, teapa luata, aia e - sa vedem ce iese din plante.
As vrea sa extind si sa infiintez un hectar undeva. Orice sfat e binevenit.
Vezi dupa Romeo Potroghiru pe sunphoto(romeo27) sau pe facebook daca mai vinde la toamna arbusti fructiferi are produse de calitate eu am luat  citiva ani de la el mai multe tipuri de arbusti precum zmeura, muri, agrisi, coacazi etc. Asa mai iau  de la diverse pepiniere, dar de cele mai multe ori marfa e de foarte slaba calitate.

Editat de EternalPain, 12 aprilie 2021 - 13:46.


#225
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.345
  • Înscris: 24.02.2020
cum se poate ca acelasi soi de pom fructifer sa varieze ca pret de la 6-8 Ron la 40-50 Ron de la o pepiniera la alta?

si pepiniera cu 8 Ron parea serioasa, pot exista pomi "cinstiti" la 8 Ron?

#226
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.015
  • Înscris: 29.04.2011
Dacă a luat de la moldoveni pom cu 2 lei , la 8 lei deja e în profit.  Ca nu corespunde soiul e altă istorie.

#227
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Majoritatea pepinierelor vand cu 15-20 lei pomul. Nu cred ca e rentabil la 8 lei. E totusi de lucru sa faci un pom: plantat, altoit ingrijit scos din pamant, ambalat ...

Cu 40-50-60 lei vand revanzatorii si importatorii in general. 8 lei in piata probabili corcodusi si pruni salbatici.

#228
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009

 sorin_tps, on 22 septembrie 2021 - 07:24, said:

Nu cred ca e rentabil la 8 lei.
Tu poti crede ce vrei.

https://www.olx.ro/d...html#0b9ea55e80
https://www.olx.ro/d...html#0b9ea55e80
https://www.olx.ro/d...html#0b9ea55e80

 hamangia, on 21 septembrie 2021 - 20:01, said:

pot exista pomi "cinstiti" la 8 Ron?
Da, insa trebuie atentie la cine vinde. Pune link , poate stim ceva despre vanzator.

#229
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Eu n-am zis ca nu exista. Si la noi in sat e unu care vinde cu 10 lei. Da fara tva, impozit... In schimb poti sa vezi pomu din care a luat altoiu.

O fi rentabil de la 8 lei daca zici tu si fac profit 100% toti astia care vand cu 16lei.

#230
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu la 8 lei ci doua anunturi sunt la 7 lei/ bucata. Si da, au costuri de productie reduse (din motive pe care nu le enumar aici) si vand in profit.

#231
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Am plantat anu asta pomi de la Roman si Emma. Pomi comandati online, livrati prin curier.  Am primit pomi bine dezvoltati de la ambele pepiniere. De la roman intre 1.4m-2m, de la emma toti la cam la 1.8m. Parca o idee mai bune radacinile de la emma. Nu am vazut boli pe niciunul.

Poate tine si de noroc. am mai primit pomi buni si de la pomfruct in trecut.

#232
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Am fost in weekend la statiunea Baneasa, erau doi nenici pe acolo cu un chef de treaba la livrari, am stat o ora la coada, si cand ma duc cu biletelul scris cu ce vroiam incep sa imi spuna caisi nu mai aveau pe stoc ce vroiam am luat altii, la piersic nu mai avea nimic pe stoc, nectarin am vrut Costinul lor nu il aveau am luat un Cora, ciresii amari sunt micuti, prunii grasi ameliorati la fel, visin ii cer Morella imi spun ca au doar Nana, la par le cer Untoasa de Geoagiu imi spun ca nu mai au pe stoc dar se ofera sa imi vanda Wiliams ca e par bun...pe urma am observat ca mai aveau un loc cu pomii de unde isi serveau prietenii, poate trebuia sa incerc metoda romaneasca sa le dau ceva poate imi gaseau parul Geoagiu.
Am zis sa vad cum e la statiune dar e prima si ultima oara cand mai ma duc la ei.

Editat de EternalPain, 22 noiembrie 2021 - 09:31.


#233
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.130
  • Înscris: 30.04.2017
e de preferat sa zica ca nu au dar iti recomanda altceva, decat sa-ti dea tot ce ceri si peste 3 ani cand rodeste sa constati ca nu e ceea ce ai vrut

Editat de Powerup, 05 decembrie 2021 - 16:18.


#234
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Am citit pe undeva pe aici despre o pepiniera de langa Botosani (parca de langa Saveni) care spuneau unii este foarte scumpa ca omul face totul cu mana si este organic crescut.
Stiti despre care intreb,pute-ti sa imi "refresh my memory" , va rog.

Multam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

1 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

hgraur

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate