Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

USB-C obligatoriu pe toate dispozitivele mobile incepand cu 01.01.2025

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttehnics, on 06 octombrie 2022 - 15:12, said:

Asta e naspa.
Magsafe-ul de la Apple a salvat multe mac-uri....


din ce stiam parca Iphone 14 are USB-C


Macurile cu Magsafe se incarca si pe USB C, deci is ok. Problema e la altii: USB C nu permite high W, maximul actual e 100W cu o promisiune ca o sa mearga, candva, la 240W.

iPhone 14 inca are Lightning w/ USB 2.0 Posted Image

#20
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Tocmai ce am scos de la reparat in garantie un laptop Asus ZenBook QLed 11 luni cu incarcare USB-C nu mai incarca, mai am o tableta Samsung Amoled 8n luni si tot probleme la USB-C nu mai incarca, piesele nu sunt optimizate foarte bine pentru incarcare cu USB-C la puteri un pic mai ceva mai mari.

Poate ca o sa se amelioreze treaba...

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
USB-C e un gunoi pe linga lightning si magsafe. Nu inteleg cine se poate bucura la asa ceva. Pentru ce, 10E in plus iti pierzi tot telefonul/laptopul de 1000E. As incerca s astau departe de usb-c cit pot.

Edited by vrajitoruldinoz, 06 October 2022 - 23:40.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
V-a trollat omul de nu vă adunați nici acuma :roflmao:

View PostLex404, on 06 octombrie 2022 - 21:50, said:

Problema e la altii: USB C nu permite high W, maximul actual e 100W cu o promisiune ca o sa mearga, candva, la 240W.

iPhone 14 inca are Lightning w/ USB 2.0 Posted Image

Păi standardul e deja finalizat, până în 2025 mai e timp să producă modulele/conectorii.

Da, asta e penibil la Iphone.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
La iPhone cablul ăla nu are rol de transfer de date decit ca o reminiscență. Apple scoate toate găurile din telefon, sim, casti, încărcare.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 07 octombrie 2022 - 09:40, said:

Apple scoate toate găurile din telefon, sim, casti, încărcare.
Aoleu, taci din gura, ca vezi ca defapt iphone 15 vine si fara mufa de incarcare...totul wireless. Sa zicem mersi ca o sa aibe microfon :D

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 06 octombrie 2022 - 23:39, said:

USB-C e un gunoi pe linga lightning si magsafe. Nu inteleg cine se poate bucura la asa ceva. Pentru ce, 10E in plus iti pierzi tot telefonul/laptopul de 1000E. As incerca s astau departe de usb-c cit pot.

Eu ma bucur. De vreo 3 ani, in afara de iPhone și airpods absolut totul e USB-C. Camera. Casti. Tableta. Controllere. Laptop. Mouse. Etc.

Când plec undeva, încerc totul cu încărcătorul de MacBook. 0 probleme in 3 ani. Mai puțin iPhone-ul pentru care tre sa mai car un cablu…

Also, nu am schimbat cabluri USB-C. Cablul de la MacBook pro din 2019 încă funcționează. In schimb am schimbat vreo 4 lightninguri.

#26
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 20.08.2016

View PostLex404, on 06 octombrie 2022 - 21:50, said:

Problema e la altii: USB C nu permite high W, maximul actual e 100W cu o promisiune ca o sa mearga, candva, la 240W.

In momentul de fata USB-C suporta 240W (48V 5A), dar sunt putini producatori ce au implementat astfel de solutii/incarcatoare...
Xiaomi a facut un telefon care se incarca print USB-C la 200W.... din ce stiu eu inca nu i-au dat drumul in productia de masa, dar totusi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/obff6ZdhisU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostLex404, on 07 octombrie 2022 - 10:12, said:

Eu ma bucur. De vreo 3 ani, in afara de iPhone și airpods absolut totul e USB-C. Camera. Casti. Tableta. Controllere. Laptop. Mouse. Etc. Când plec undeva, încerc totul cu încărcătorul de MacBook. 0 probleme in 3 ani. Mai puțin iPhone-ul pentru care tre sa mai car un cablu… Also, nu am schimbat cabluri USB-C. Cablul de la MacBook pro din 2019 încă funcționează. In schimb am schimbat vreo 4 lightninguri.

Asa si eu mi-am luat un incarcator care are 3 iesiri USB-C + USB-A (100W) si incarc totu cu un singur incarcator...

Eu am luat acum vrei 2 ani vreo 20 cabluri de la Baseus ca am prins la preturi bune... intre 10 ron si 60 ron cel mai scump... ala de 60 RON are 10Gbps si iesire video prin usb-c... am luat asa multe sa ating suma de 300 ron sa am transport gratuit... din cele 20 folosesc vreo 5 in mod constant.... cabluri maltratate si inca rezista....
Cablu lighting de la telefonul de servici dupa 1 an s-a dat duhul si nu a fost maltratat ca si cablurile de la Baseus...

Edited by sgn30, 07 October 2022 - 11:44.


#27
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 02.09.2009

View Postborn2lose, on 06 octombrie 2022 - 16:40, said:

de fapt, cea mai probabila optiune nu e niciuna dintre cele de mai sus, ci sa renunte de tot la portul de incarcare si sa foloseasca doar incarcare wireless. jurnalistii din tech prevad aceasta posibilitate de peste un an, uite un ex: https://www.theverge...portless-design

intrebarea e daca atunci o sa includa incarcatorul in pachet, totusi Posted Image
Paiiii nu mai salvam planeta?
Incarcarea wireless este cu randament 70% ...restu"...caldura

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsgn30, on 07 octombrie 2022 - 11:38, said:

In momentul de fata USB-C suporta 240W (48V 5A), dar sunt putini producatori ce au implementat astfel de solutii/incarcatoare...
Xiaomi a facut un telefon care se incarca print USB-C la 200W.... din ce stiu eu inca nu i-au dat drumul in productia de masa, dar totusi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/obff6ZdhisU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Asa si eu mi-am luat un incarcator care are 3 iesiri USB-C + USB-A (100W) si incarc totu cu un singur incarcator...

Eu am luat acum vrei 2 ani vreo 20 cabluri de la Baseus ca am prins la preturi bune... intre 10 ron si 60 ron cel mai scump... ala de 60 RON are 10Gbps si iesire video prin usb-c... am luat asa multe sa ating suma de 300 ron sa am transport gratuit... din cele 20 folosesc vreo 5 in mod constant.... cabluri maltratate si inca rezista....
Cablu lighting de la telefonul de servici dupa 1 an s-a dat duhul si nu a fost maltratat ca si cablurile de la Baseus...

Eu vorbeam de standardul USB C PD, nu ce fac altii (gen xiaomi).

Standardul xiaomi nu ii standard USB, e inventia lor si nu o sa fie compatibila cu alte terminale.

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLex404, on 07 octombrie 2022 - 12:01, said:


Eu vorbeam de standardul USB C PD, nu ce fac altii (gen xiaomi).

Standardul xiaomi nu ii standard USB, e inventia lor si nu o sa fie compatibila cu alte terminale.

USB-C PD a ajuns deja la 240W... 48V si 5A

https://www.usb.org/usb-charger-pd

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Au apărut primele cipuri, pe la 130-140W, ar trebui să acopere cerințele de consum actuale.
https://www.eenewspo...sb-pd-3-1-chip/

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Acum ca sa creacsa puterea defapt au marit tensiunea de alimentare, 48V si au pastrat acelasi curent (nici nu prea aveau cum sa creasca curentul ca devena cam riscant pentru incendiu in cazul in care aveai un scurt pe alimentarea dispozitivului respectiv )
Sincer sa fiu, la 48V mi se pare cam riscanta tensiunea aia pentru un USB-C...

Edited by tehnics, 07 October 2022 - 14:03.


#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru a nu face arc electric la deconectare, mufele USB C au 2 pini de control mai scurți, astfel circuitul va decupla tensiunea înainte de a ieși tot cablul și, implicit de a face arc electric.

48v e un standard comun, pe viitor și la automotive va fi adoptată această tensiune în loc de 12v.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Cu Li-ion se apropie cu 13 celule care e un nr. evitat de americani, si cu 3,6V pe celula nominal iese 46,8V la 50%, si full ajunge pe la 54,73V, sau 53,3V daca le incarca doar pana la 4,1V.
La 80% cu 3,9V iese 50,7V. La 20% poate sa ajunga pe la +/- 40V poate chiar si 35 si sub.
Cu LiPo de 3,7 nominal cu 13 ajunge la 48,1V cand e la 50%, insa LiPo sunt mai putin fiabile, mai ales daca tragi curent mare, se folosesc la aeromodelsim dar rezista doar cateva cicluri, maxim cateva zeci.
La telefoane rezista cativa ani dar la curent tras mic.

Edited by loock, 07 October 2022 - 22:42.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 07 octombrie 2022 - 10:12, said:

Eu ma bucur. De vreo 3 ani, in afara de iPhone și airpods absolut totul e USB-C. Camera. Casti. Tableta. Controllere. Laptop. Mouse. Etc.

Când plec undeva, încerc totul cu încărcătorul de MacBook. 0 probleme in 3 ani. Mai puțin iPhone-ul pentru care tre sa mai car un cablu…

Also, nu am schimbat cabluri USB-C. Cablul de la MacBook pro din 2019 încă funcționează. In schimb am schimbat vreo 4 lightninguri.

Mie nu-mi place deloc USB -C din pdv mecanic. Bag si scot si eu destule.
Cablul de la telefon e irelevant ca e citiva $ acolo, mie nu-mi place sa se strice mufa din aparat.

#35
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 08 octombrie 2022 - 01:41, said:


Mie nu-mi place deloc USB -C din pdv mecanic.

Fix asta voiam sa remarc si eu, USB-C mi se par foarte fragile si defectabile in timp. Am o gramada de chestii cu mufe din astea si ce am observat e ca desi la inceput conexiunea se face ferm, frumos, stabil, dupa un timp invariabil mufa intra si iese tot mai usor, ba chiar prinde un joc incat uneori anumite contacte nici nu se mai ating, asta in conditiile in care personal am ridicol de multa grija cu toate device-urile pe care le folosesc deci nu se pune problema vreunui abuz. Mie asta nu mi se pare un design reusit ca si conector fizic.

#36
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Ar mai fi niscaiva probleme pe care Rene le explică destul de bine aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hrnz9SuZ3Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate