Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa de paie

Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei

programul Marțea Mastercard
 Adaptare aspirator pe baterii, la...

Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering

Recomandare router 4G/5G
 Ucigand cu cruzime in numele lui ...

PSD iar vrea sa fure primari

Viraj la stanga pe linia de tramvai

YouTube nu deschide ?!
 In ce situatie se impune ordin de...

Sfat achizitie obiectiv Macro

casa dupa stadiul ROSU

Mașinile Diesel și via&...

USB-C obligatoriu pe toate dispozitivele mobile incepand cu 01.01.2025

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

benis

benis

Guru Member

• Grup: Senior Members
Mda, văd, apoi își plânge de milă că rămâne cu cabluri thunderbolt bune de aruncat.

Aceeași poveste cu "thunderbolt era mai bun".

În realitate, când cumperi cabluri, specificațiile apar pe site și consumatoul european e protejat deja de lege dacă respectivul cablu nu corespunde specificațiilor menționate.

Și oricât ar deplânge politica UE în privința browserului micros$$, pentru cine își aduce aminte, de multe ori te forța să folosești niște artificii aiurea pentru că mizeria lor de browser era disponibilă doar pe Windows. Dacă aveai un Linux, trebuia să îți bați capul cu WINE ca să îți mearga mizeria aia de website.
Noroc că pe la vremea aia apăruse la Opera de useragent spoofing și putea să se declare ca orice browser, îmbunătățind astfel compatibilitatea cu website-uri idioate.

La momentul actual, acesta este adevărul, nu există un conector mai bun și mai versatil ca USB C. Chiar dacă vi se pare că conectorii se uzează rapid, este de menționat că nici un conector în trecut nu era supus atâtor abuzuri ca un USB C, fiind în același timp atât de versatil (curenți de încărcare mari, date, etc.

View Postvrajitoruldinoz, on 08 octombrie 2022 - 01:41, said:

Cablul de la telefon e irelevant ca e citiva $ acolo, mie nu-mi place sa se strice mufa din aparat.

Eu sunt deacord că există acest risc, deși eu personal nu am avut un conector stricat și am folosit vreo 20 de dispozitive cu USB C în ultimii ani. USB C e mult mai fiabil ca micro USB și o mufă micro USB mi s-a defectat odată la un Samsung acuma vreo 10 ani de zile, rezultând într-un conector topit.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Eu nu stiu cum folosesti tu un aparat, poate nu la fel ca mine. Poate ce merge la tine nu merge deloc la mine. Eu vad ca si la o folosire light USB-C deja devine mobil dupa o vreme.
Eu am stricat o data un port lightining, dar in felul urmator: telefonul l-am avut 4 ani, conectat si deconectat de citeva ori pe zi (in masina de doua ori pe zi pentru apple play, plus acasa sau in alta parte cind era nevoie de incarcat). Am fost cu el la plaja o multim,e, a intrat nisip in el. L-am scapat in ocean de 3 ori. Si chiar si atunci a durat 4 ani sa inceapa sa faca figuri.

benis

benis

Guru Member

Și eu trag de ele la greu. În fine, sper că ești conștient că nu era posibil să se standardizeze lightning portul și Apple să ceară 10 dolari pe fiecare port doar pentru că ei l-au inventat. Posted Image Asta fără să luăm în considerare lipsa de îmbunătățiri: Vitezele de transmisie și vitezele de încărcare au rămas patetice. Chiar și Apple a reununțat la ele atunci când a văzut că nu se mai poate așa.

Un port la dimensiunile si capabilitățile alea nu poate fi mai fiabil de atâta.

Edited by benis, 17 October 2022 - 10:20.

aeon

aeon

Guru Member

View Postvrajitoruldinoz, on 06 octombrie 2022 - 23:39, said:

USB-C e un gunoi pe linga lightning si magsafe. Nu inteleg cine se poate bucura la asa ceva. Pentru ce, 10E in plus iti pierzi tot telefonul/laptopul de 1000E. As incerca s astau departe de usb-c cit pot.

Faci glume proaste, ca exemplu cu o singura mufa usb-c poti conecta lejer doua monitoare, incarca laptop-ul, poti conecta storage la viteze mari, + tastatura, mouse si alte periferice simultan. Am pe birou un singur cablu care odata infipt in laptop face absolut totul.
Lighting-ul e gluma la viteza iar la calitate subtirel.. sunt deja la al treilea cablu in 2 ani, cele originale mai merg doar in anumite pozitii iar ultimul, scump ca naiba pentru doua sarme (18 eur), mai merge doar miscat de cateva ori in mufa (iphone 8 si 12); un alt ipad folosit doar cu cabluri original face echilibristica zilnic in mufa, practic e o sansa la 10 sa nimeresti o pozitie in care incarca.
Si nu doar eu, sunt multe iphone prin birou iar cablul e problema cunoscuta, mufele sunt slabe. Praobabil faptul ca stau contactele la vedere conteaza
In schimb cu un cablu usb-c ramas de la un huawei  incarc de cativa ani mai mutle device-uri si nu da semne de oboseala.

KiloW

KiloW

Guru Member

Și eu folosesc docking station, pe un singur usb-c am doua monitoare, lan gigabit, tastatura, mouse și alimentare (90w însă nu bag mana în foc). Not bad.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

View Postbenis, on 17 octombrie 2022 - 10:14, said:

Și eu trag de ele la greu. În fine, sper că ești conștient că nu era posibil să se standardizeze lightning portul și Apple să ceară 10 dolari pe fiecare port doar pentru că ei l-au inventat. Posted Image

Evident ca nu, statul nu trebuie sa-si bage nasul in ce fabrica altii si sa impuna timpeniile lor.

Asta fără să luăm în considerare lipsa de îmbunătățiri: Vitezele de transmisie și vitezele de încărcare au rămas patetice. Chiar și Apple a reununțat la ele atunci când a văzut că nu se mai poate așa.

Un port la dimensiunile si capabilitățile alea nu poate fi mai fiabil de atâta.

Tocmai ca pe mine nu ma intereseaza deloc vitezele, ala e un port folosit numai la incarcat si pentru casti. De fapt trendul oricum e spre inchiderea completa a telefonului, fara nici un port.

View Postaeon, on 17 octombrie 2022 - 11:16, said:

Faci glume proaste, ca exemplu cu o singura mufa usb-c poti conecta lejer doua monitoare, incarca laptop-ul, poti conecta storage la viteze mari, + tastatura, mouse si alte periferice simultan. Am pe birou un singur cablu care odata infipt in laptop face absolut totul.
Lighting-ul e gluma la viteza iar la calitate subtirel.. sunt deja la al treilea cablu in 2 ani, cele originale mai merg doar in anumite pozitii iar ultimul, scump ca naiba pentru doua sarme (18 eur), mai merge doar miscat de cateva ori in mufa (iphone 8 si 12); un alt ipad folosit doar cu cabluri original face echilibristica zilnic in mufa, practic e o sansa la 10 sa nimeresti o pozitie in care incarca.
Si nu doar eu, sunt multe iphone prin birou iar cablul e problema cunoscuta, mufele sunt slabe. Praobabil faptul ca stau contactele la vedere conteaza
In schimb cu un cablu usb-c ramas de la un huawei  incarc de cativa ani mai mutle device-uri si nu da semne de oboseala.

Tu nu intelegi ce spun eu.
Eu n-am nimic impotriva ca tu sa-ti pui USB-C unde vrei tu. E fantastic sa faci ce-ti place!
Eu am ceva impotrva unui dictat prostesc de la niste guvernanti.
Mi se pare OK sa existe un port univresal pentru masini ca masinile nu au restrictiile de spatiu ale telefoanelor si exista niste avantaje clare, desi ma rog si asta e problematic. Dar nu inteleg ce il doare pe guvenr ce telefon imi iau eu si unde il incarc? Pina la urma care e marea tragedie pe care incearca sa o evite, ca dau 10$ pe un cablu dupa ce am dat 6-700$ pe un telefon?

View PostKiloW, on 17 octombrie 2022 - 11:37, said:

Și eu folosesc docking station, pe un singur usb-c am doua monitoare, lan gigabit, tastatura, mouse și alimentare (90w însă nu bag mana în foc). Not bad.

Si eu la fel.
Nu cred ca l-am scos si l-am bagat de 2-300 de ori si deja am schimbat un docking station. In curind ori laptopul ori docking station va trebui schimbat din nou.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 October 2022 - 00:00.

aeon

aeon

Guru Member

View Postvrajitoruldinoz, on 18 octombrie 2022 - 23:59, said:

Evident ca nu, statul nu trebuie sa-si bage nasul in ce fabrica altii si sa impuna timpeniile lor.

...

Si eu la fel.
Nu cred ca l-am scos si l-am bagat de 2-300 de ori si deja am schimbat un docking station. In curind ori laptopul ori docking station va trebui schimbat din nou.

Pai e ce iti spunea, am avut doking-uri si s-au stricat si ele si laptop-urile de multe ori; acum cu un singur usb-c nu prea mai e nimic de stricat.

Iar standardizarea este necesara, toti avem saci de incarcatoare vechi ramase din ultimii 10 ani fix din cauza acesui lucru: lipsa standardizarii care a dus la incercarea fiecarui producator sa impuna cate o mufa aberanta.
Pesonal am vreo 50-60 de incarcatoare cu mufe din cele mai dubioase de la canon, samsung, siemens, lg, sony, periute de dinti, jucarii si gadgeturi diverse, etc. Toate fac fix acelasi lucru, livreaza 5v/0.5-1-2A) dar au mufe diferite ca asa vrea x, a lui fiind mai potenta cica.
Ee, usb-c acopera absolut tot, nu mai exista nimic care sa fie "mai potent". O sa-i afecteze in schimb pe fan(aticii) apple care nu isi mai pot etala conectoarele "speciale" si depasite.

KiloW

KiloW

Guru Member

Eu zilele trecute am făcut curat. Aveam doua sertare de diverse încărcătoare.
Și cred ca erau doar 5 și 12v 99% dintre ele. Însă fiecare cu mufa lui mai mare mai mica mai rotunda mai pătrată.
N-am idee ce spune exact standardizarea asta însă sper ca include toate device-urile casnice nu doar pe alea digitale. Mie mi-ar plăcea sa am același încărcător și la șurubelnița, și la boxa de karaoke si la foarfeca de gard.

Edited by KiloW, 19 October 2022 - 10:06.

benis

benis

Guru Member

Tocmai ca pe mine nu ma intereseaza deloc vitezele, ala e un port folosit numai la incarcat si pentru casti. De fapt trendul oricum e spre inchiderea completa a telefonului, fara nici un port.

Păi pe majoritatea îi interesează pentru că poate nu toți folosesc cloud-ul. Până la portless phones mai e, Iphone tot în gaură e acolo, eu pe 13PM am 700 mbit pe wifi și pe Oppo find X3 pro am 1600.
Și wireless chargingul e mai rău, mai puțin standardizat decât USB-ul. Dacă Apple crede că are soluții mai bune, poate intra în grupurile din industrie și să propună ceva. Deocamdată..

Edited by Ciubex, 19 October 2022 - 17:57.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Pina la urma care e marea tragedie pe care incearca sa o evite, ca dau 10$ pe un cablu dupa ce am dat 6-700$ pe un telefon?
Ultimate goal este reducerea de e-waste. Iar masura asta tocmai asta face. Desi imi plac produsele Apple, nu am sa ii sprijin acolo unde se inapataneaza sa o faca pe desteptii - in cazul de fata, portul ligthning. A fost revolutionar la vremea lui, acun e in urma.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Cum sa fie in urma daca e clar inainte unde conteaza?
Unde e mai mult ewaste, cind arunci un docking station, un laptop, un telefon sau un simplu cablu (prespunind ca ar fi adevarat ca cablul cu lighting e mai slab)? Am spus, am auncat de curind un docking station ca trebuia sa tin cablul strimb ca sa faca contact. Si asta a fost repede. Stai sa vedem cit tine urmatorul, deja se cam misca. Gunoaie...
N-am avut in viata mea probleme cu un lighting sau magsafe.

Până la portless phones mai e,

La mine e foarte portless, numai prin masina il mai infig in cablu desi s-ar putea si acolo fara.
A, si la casti ca am cu fir desi am niste casti si fara prin casa pe undeva. Deci in practica as renunta miine la orice cablu.

Și wireless chargingul e mai rău, mai puțin standardizat decât USB-ul.

Ala chiar nu deranjeaza deloc daca e stadard si standardul e suficient de bun, nu e nici un minus. La conectoare fizice insa, care au nevoie de rezistenta mecanica, e foarte important.

poate intra în grupurile din industrie

Si care ar fi avantajul competitiv?

Edited by vrajitoruldinoz, 20 October 2022 - 02:35.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

View Postro_explorer, on 19 octombrie 2022 - 16:40, said:

A fost revolutionar la vremea lui, acun e in urma.
Ce a fost revolutionar si de ce acum e in urma ? doar pentru ca a aparut USB-C ?

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 07:50.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

A fost revolutionar tipul de cuplare cu redundanta si fara sa conteze pozitia de cuplare (fiecare parte a mufei cara aceleasi semnale, in oglinda, si ambele fete sunt cuplate la pinii corespondenti, in felul asta obtinand redundanta). Vitezele de pe ligtning insa sunt la nivel USB 2.0 si au ramas neschimbate de la lansare. In plus, contine minunea aia de cip de autentificare care nu face absolut nimic altceva decat sa activeze portul intern pentru cablurile "omologate"- de parca trebuie sa omologhezi un cablu usb 2.0 de 1 metru. Astea sunt practici marsave.

Revenind, USB-C a egalat terenul concurential cand a aparut, iar acum e la mare distanta in fata ligtning prin puterile suportate pe partea de alimentare si pe partea de viteze de transfer. Ultimul standard (USB 4 ver 2, anuntat acum 2-3 zile) are pana la 150Gbps rata de transfer, in implementarea thunderbolt 5.

Dovada ca USB-C este net superior sta in insusi Apple care a adoptat cuplorul asta la practic TOT in afara de iPhone. Macurile si ipadurile toate se bazeaza pe USB-C acum.

Edited by ro_explorer, 20 October 2022 - 09:39.

tehnics

tehnics

Crede-ma ca un iphone cuplat la lightning sau USB-C, aia cu rata de transfer e un mare e un mare fasssss. 99,99% din folosinta cablului este pentru incarcare nu pentru transfer de date. Asa ca un USB C la un iphone este fix-pix, nu te ajuta cu nimic. Iar fast charging se poate si pe lighting. De aia zic, usb-c la telefoane nu aduce nici o imbunatatire in folosire zilnica. Nici macar la tablete nu vad rostul la usb-c, doar la ipad pro, dar la un ipad normal nu-i vad rostul. Asta ca sa intelegi ca lighing vs USB-C la terminale mobile nu e nici un beneficiu.

Da, e ok la mac-uri USB-C, dar la terminalele mobile unde folosesti mufa aia doar pentru incarcare, nu-i vad rostul. Din punctul meu de vedere poata sa o scoata de tot.

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 10:21.

aeon

aeon

Guru Member

Nu ai cum sa convingi unele persoane (cam multe totusi) legat de ramasul in urma si practicile Apple. Indiferent de evidente, dupa ei mac-ul e cel mai bun. Chiar daca e inutilizabil, tot e cel mai bun.
Ieri am scapat de un iphone 8, l-am donat unei rude (256gb, telefon care a costat cel putin doua salarii medii romanesti la vremea lui). Bateria rezista cel mult 8 ore la utilizare normala si vreo 40 la "facut nimic" (sanatate zice 90%, deci dupa impecabilul soft Apple la 100% ar fi ok sa tina vreo 9ore..Posted Image ), am dat 129 lei pe un cablu original care la nici doua saptamani deja mergea doar pe o parte (din fericire unul aftermarket de 25 lei merge ok).
In numele #green-planet, Apple m-a obligat pana acum sa schimb cateva cabluri si in final sa schimb telefonul; in numele aceluiasi #green, chinezescul xiaomi sau huawei (cu aceeasi vechime) nu cere schimbare baterie si nici cabluri noi, inca merg cele care au fost in cutie (usb-c, de fapt folosesc unul singur cu care incarc mai multe aparate).

Edited by aeon, 20 October 2022 - 10:40.

tehnics

tehnics

Eu sunt utilizator apple in multe device-uri. Si cand zic multe, vb cam tot ce se poate folosi de la apple. Doar ca discutia asta cu lightning vs USB-C nu stiu daca va duce undeva. Parerile sunt impartite in functie de experientele fiecaruia. Eu n-am avut experiente nasoala cu Apple. Chiar n-am avut, asta nu inseamna ca altii nu au avut sau nu au fost multumiti de unde si parerile contradictorii.
Doar ca la terminale mobile, unde cablul ala il folosesti doar pentru incarcare si mai rar pentru casti cu fir, usb-c nu aduce nimic in plus fata de ce poate face astazi lighting. Iar astazi la un iphone poti pune si cablu aftermarket...dar depinde si de aftermarketul ala, ca daca nu e de calitate, tot te va lasa.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View Posttehnics, on 20 octombrie 2022 - 10:21, said:

dar la terminalele mobile unde folosesti mufa aia doar pentru incarcare, nu-i vad rostul. Din punctul meu de vedere poata sa o scoata de tot.
Telefonul meu poate fi folosit ca un mini-computer - keyboard, mouse, monitor, network - prin singura mufa USB-C - daca il leg la un dongle am toate alea.
Ideea nu e sa folosesti mufa la potential maxim ci sa ai posibilitatea in standardul oferit si, mai mult, sa ai acelasi standard de cuplare la toate dispozitivele.

View Posttehnics, on 20 octombrie 2022 - 10:51, said:

Eu n-am avut experiente nasoala cu Apple.
Nici eu. Chiar utilizez cu placere 2 iphonuri, un macbook pro si un iPad pe care le am acasa.

View Posttehnics, on 20 octombrie 2022 - 10:51, said:

Doar ca la terminale mobile, unde cablul ala il folosesti doar pentru incarcare si mai rar pentru casti cu fir, usb-c nu aduce nimic in plus fata de ce poate face astazi lighting.
Faptul ca tu folosesti mufa aia doar pentru incarcare nu inseamna ca altii nu o folosesc si pentru alte lucruri.

tehnics

tehnics

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 11:13, said:

Faptul ca tu folosesti mufa aia doar pentru incarcare nu inseamna ca altii nu o folosesc si pentru alte lucruri.
Pentru alte lucruri, am alte unelte. De exemplu eu nu pot sa fac browsing pe telefon...nu pot. Vreau browsing, deschid laptopul.
Dar mna, fiecare cu ale lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate