Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache
 Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

La mulți ani @BlueKing-69!

suspectez un switch ca are probleme
 

USB-C obligatoriu pe toate dispozitivele mobile incepand cu 01.01.2025

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#55
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 11:13, said:

..
Nici eu. Chiar utilizez cu placere 2 iphonuri, un macbook pro si un iPad pe care le am acasa.
..

Eu sunt ghinionistul: 2x iphone6 au incetat sa se mai incarce la nici 6-8 luni de la cumparare, iphone 8 bateria a fost praf mereu, safari merge doar la dublu-tap, iphone 12 nu ii merg bine colturile ecranului (bateria si-a revenit, a avut o perioada cand la sub 40% se oprea telefonul brusc), ipad abia mai merge mufa de incarcare, greu sa potrivesc cablul intr-o pozitie buna
toate noi, toate cu cabluri originale; mai tarziu am constat ca merg mai bine cabluri si incarcatoare after-market
Toate noi, nu sh de pe coclauri.
a, am uitat de un incarcator care efectiv a luat foc in priza, iesea fum din el (adevarat, statea acolo de vreo 2 saptamani dar asta nu e un motiv) si de un iphone x care se deschidea si la chipuri necunoscute, asa de performant era face recognition-ul. mda, aveau barba toti, si originalul..

macar cu usb-c sa faca ceva bun

Edited by aeon, 20 October 2022 - 12:37.


#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttehnics, on 20 octombrie 2022 - 12:30, said:

Pentru alte lucruri, am alte unelte. De exemplu eu nu pot sa fac browsing pe telefon...nu pot. Vreau browsing, deschid laptopul.
Dar mna, fiecare cu ale lui.
Telefonul meu e un fold - practic e o mini-tableta (dimensional e cat un iPad mini). Pot face browsing lejer pe el... Dar dacă îl cuplez la docking station devine un mini pc în toată regula (android based ce-i drept). Asta e posibil prin mufa Usb-c (aceeasi mufa conectata la docking stationul la care cuplez si laptopul - atat dell-ul cu windows cat si macbookul cu MacOS).

Nu zic ca asta e ceva ce fac mereu (sau macar des - ma refer la a cupla telefonul la docking) ci ca e posibil datorita standardului unic de conectare.

Edited by ro_explorer, 20 October 2022 - 13:36.


#57
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
ma scuzi, dar apple nu stiam ca au scos fold...ca era vorba de linghtingul de la apple vs USB-C. eu ziceam ce faci cu un terminal apple prin acel cablu: incarcare si cam atat.

daca vreau sa imi transform ipone-ul in ceva de lucru, ii bag mouse pe bluetooth (am testat si merge foarte bine), tastatura pe BT, conectez airplay si fac ce faci tu doar ca fara cabluri...


Iar foldurile alea, sunt o strut-o-camila din punctul meu de vedere. Mie excelent ca dimensiuni mi s-a parut dimensiunile lui iphone 5, hai sa fiu rezonabil, dimensiunile lui iphone 6. In rest deja mi se pare ca e prea mare, prea greu, prea mult. adica mai degraba imi iau ipad mini sau ipad daca vreau ceva mai mare..

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 13:39.


#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Divagam de la subiect. FIecare cu placerile proprii in priviinta dimensiunilor si practicitatii deviceurilor. Eu doar aratam de ce e este mai bun un USB-C unic peste toate device-urile in loc de forme si functii diferite. Deja sunt doar 2 cuploare la momentul asta : usb-c si lightning. Iar lightning a pierdut lupta de standardizare.

USB-C este mult mai versatil si mai capabil decat lightning, de aceea chiar si produsele apple au trecut la acest tip de conector pe device-urile mai competente. Telefoanele nu au nevoie tehnic de capabilitatile tehnice ale USB-C dar dimensional il pot adopta fara nici o problema, eliminand nevoia de mai multe cabluri -> mai putina bataie de cap pentru toata lumea.

Edited by ro_explorer, 20 October 2022 - 13:44.


#59
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 13:42, said:

Iar lightning a pierdut lupta de standardizare.
Pentru ca lighting in momentul de fata nu e folosit la nimic altceva decat la incarcare si foarte, foarte putin la ascultat muzica pe cablu si facut update din iTunes.
Restul e wireless, cloud...etc

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 13:42, said:

Telefoanele nu au nevoie tehnic de capabilitatile tehnice ale USB-C dar dimensional il pot adopta fara nici o problema,
Exact asta si ziceam daca erai atent. Dimensional, dpmdv, ar putea fi eliminat, si atunci n-ai nevoie de nici un cablu

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 13:53.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu sunt de acord ca ar trebui eliminat complet, ci doar adoptat.
La iphone folosesc des cablul pentru transfer de date.

#61
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 14:23, said:

Nu sunt de acord ca ar trebui eliminat complet, ci doar adoptat.
La iphone folosesc des cablul pentru transfer de date.
Nush ce transfer de date prin cablu folosesti tu la iphone, sincer. Totul e cloud si wireless.
Da, eu l-as vrea elimintat de tot, decat sa te enervezi ca nu incarca, ba ca mufa e stricata, ba ca mufa e rupta, ba ca cablul nu se potriveste etc...adio si wireless charging.

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Usb-c rezolva problema cablului care nu se potrivește. Eu nu am rupt nici un Usb-c (și nici un lightning) pana acum, deci probl ma de mufa de e ta/rupta nu exista în cazul meu.
E mai ieftin și mai rapid un cablu Usb-c decat un router capabil de wifi6 și o rețea 2gigabit acasă.
Eu folosesc cablul pentru backupuri fizice în computer. Toate dispozitivele ( inclusiv telefoanele) au backup fizic pe un nas cu Raidz2 care are backup fizic pe un alt server.

Înțelege odata ca oamenii au nevoi diferite.

Edited by ro_explorer, 20 October 2022 - 15:14.


#63
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 15:12, said:

Înțelege odata ca oamenii au nevoi diferite.
Tot ce inteleg este ca unii prin "nevoi diferite" prefera sa se scarpine cu mana stanga la urechea dreapta.

Si eu fac ceea ce faci tu ce ai zis mai sus, dar fara cabluri, asta incerc sa-ti explic.

Diferenta la mine este ca eu am totul pe apple si sincronizat in cloud. Da, am abonament de 2Tb cloud si tot ce am prin casa e pe apple, nimic android. De aia n-am nevoie de cabluri. iar in fiecare noapte cand tabletele sau telefoanele sunt la incarcat isi fac singure back-up. simple as is.


View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 15:12, said:

Usb-c rezolva problema cablului care nu se potrivește
si ligthingul fix pentru asta fusese creat....

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 15:33.


#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aparent esti un zelot apple si excluzi din prima alte posibilitati. Cum vrei tu.

Eu nu vreau sa depind de cloudul nimanui, intelegi asta? Eu am cloudul meu propriu, configurat si mentiunut de mine insumi, in casa proprie. Separ datele care se tin in cloud comercial de datele care nu au ce cauta acolo. Si nu imi ajung 2TB - de abia imi ajung 16TB cat are NAS-ul actual.

Dupa cum spuneam, suntem diferiti, cu nevoi diferite. De acord ca Apple face totul simplu de utilizat prin ecosistemul oferit si ma bucur de aceasta simplitate dar anumite lucruri vreau sa le utilizez altfel. Si eu nu am numai dispozitive apple in casa, am computere Windows, am computere Linux, am computer cu MacOs - si device-uri mobile cu Linux, Android si iOS. Toate astea pot coexista pasnic si ar fi si mai frumos daca nu ar trebui sa tin la indemana cabluri lightning prin casa si sa am un singur standard peste tot, si anume USB-C.

Oricum, fie ca iti convine sau nu, USB-C va fi standardul unic, ceea ce e un lucru bun pentru majoritatea utilizatorilor de pe planeta. Nișele vor ramane nișe.

Edited by ro_explorer, 20 October 2022 - 16:57.


#65
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 16:50, said:

Toate astea pot coexista pasnic si ar fi si mai frumos daca nu ar trebui sa tin la indemana cabluri lightning prin casa si sa am un singur standard peste tot, si anume USB-C.
Mda, ti se naruie tie imperiul din cauza unui cablu lightning si ai impresia ca toate se vor rezolva cand all-mighty USB-C va fi rege peste toate device-urile...

Ca va fi sau nu USB-C standard, pentru mine mi-e tot una...

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se naruie nimic dar e un inconvenient in plus. De sa ne fie mai putin bine daca ne poate fi putin mai bine ? :D

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,045
  • Înscris: 21.06.2016

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 09:38, said:

Dovada ca USB-C este net superior sta in insusi Apple care a adoptat cuplorul asta la practic TOT in afara de iPhone. Macurile si ipadurile toate se bazeaza pe USB-C acum.

Asta nu e nici o dovada. Apple, ca orice companie, face lucrurile strict pentru maximizarea profitului si nu are nici o treaba cu superioritatea.
Mult mai degraba a fost o analiza cost/beneficiu si o analiza a viitoarei legislatii.

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,045
  • Înscris: 21.06.2016

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 15:12, said:

Usb-c rezolva problema cablului care nu se potrivește. Eu nu am rupt nici un Usb-c (și nici un lightning) pana acum, deci probl ma de mufa de e ta/rupta nu exista în cazul meu.
E mai ieftin și mai rapid un cablu Usb-c decat un router capabil de wifi6 și o rețea 2gigabit acasă.
Eu folosesc cablul pentru backupuri fizice în computer. Toate dispozitivele ( inclusiv telefoanele) au backup fizic pe un nas cu Raidz2 care are backup fizic pe un alt server.

Înțelege odata ca oamenii au nevoi diferite.

Tu ai tot felul de dorinte de nisa. Incarcatul fiabil nu e o dorinta de nisa, toata lumea o face. Transferul de date poate il fac un procent foarte de mic de oameni, si aia rar. Sa schimbi un avataj universal pe unul de nisa e o idee foarte proasta. E ca si cum UE ar face obligatorii masinile de 300km/h si care isi pot sa umple rezervorul in jumatete de timp dar consecinta ar fi ca se strica intr-un an si reparatia ar fi imposibila iar masina o arunci.

View Postro_explorer, on 20 octombrie 2022 - 21:49, said:

Nu se naruie nimic dar e un inconvenient in plus. De sa ne fie mai putin bine daca ne poate fi putin mai bine ? Posted Image

Nu merita pentru putin mai bine (chiar daca ar fi putin mai bine pentru toti, si nu e) sa ai amestecul statului.

#69
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2022 - 01:19, said:

Nu merita pentru putin mai bine (chiar daca ar fi putin mai bine pentru toti, si nu e) sa ai amestecul statului.
Chiar era necesar sa bagi trumpisme din astea într-un topic tehnic?

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2022 - 01:19, said:

Tu ai tot felul de dorinte de nisa.
Ca oricine altcineva. Fiecare cu nișa lui ;)

E atât de obositor sa încerci sa discuți cu "Apple zealots"...

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,045
  • Înscris: 21.06.2016
Principii simple ale economiei de piata sunt trumpisme?
Amestecul unor polititicieni idioți in inginerie e o jignire pentru toți oamenii care lucrează in aria asta, nu are nici o treaba cu Trump. Minimizarea amestecului statului in economie si viața cetățenilor e alt prinpiu simplu.

View Postro_explorer, on 21 octombrie 2022 - 07:31, said:


Chiar era necesar sa bagi trumpisme din astea într-un topic tehnic?


Ca oricine altcineva. Fiecare cu nișa lui ;)

E atât de obositor sa încerci sa discuți cu "Apple zealots"...

Argumentele practice simple legate de fiabilitate mecanica sunt de apple zealots?

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2022 - 07:51, said:

Amestecul unor polititicieni idioți in inginerie e o jignire pentru toți oamenii care lucrează in aria asta, nu are nici o treaba cu Trump.
Eu,  ca inginer, salut aceasta decizie. Jignire o considera doar cei care nu înțeleg despre ce e vorba.

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2022 - 07:51, said:

Argumentele practice simple legate de fiabilitate mecanica sunt de apple zealots?
Pai lightning este MULT inferior Usb-c. Numai un apple zealot nu vede asta. Inclusiv fiabilitatea mecanica (pinii expuși de la lightning de exemplu).

Edited by ro_explorer, 21 October 2022 - 08:00.


#72
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu, ca inginer, mi se pare poolea ca statul sa se amestece in treburile ingineresti. S-a vazut asta de multe ori.

Ce mi-e un usb-c, ce mi-e un ligthing, e tot un cablu care trebuie sa-l ai fizic cand ai nevoie de el. N-am stat niciodata sa plimb cablurile de la un device la altul doar pentru ca erau acelasi tip de conector. Am nevoie de cablu pentru device-ul X, cumpar un cablu, ca e usb mini, usb-c, lighing, magsafe sau mai stiu eu ce.

Deci in principiu unde am nevoie de cablu, am cablu, nu plimb cablurile de colo colo. Ce mufa are in celalat capat, nu conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate