Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
La multi ani si un an nou fericit tuturor!

Stiu ca este off topic, dar sper sa gasesc un raspuns de la voi:

Va scriu pentru a afla o informație in situația următoare: status de Settled, care este perioda de a sta in afara UK-ului, având jobul tot in UK, lucrând de acasă?

Am găsit ceva ca perioda maxima de a fi plecat din UK este de 6 luni , respectiv 180 zile.

Va mulțumesc!

#74
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 MarinsiGeorgiana, on 03 ianuarie 2023 - 18:21, said:

La multi ani si un an nou fericit tuturor!

Stiu ca este off topic, dar sper sa gasesc un raspuns de la voi:

Va scriu pentru a afla o informație in situația urmãtoare: status de Settled, care este perioda de a sta in afara UK-ului, având jobul tot in UK, lucrând de acasã?

Am gãsit ceva ca perioda maxima de a fi plecat din UK este de 6 luni , respectiv 180 zile.

Va mulțumesc!
5 ani cu settled , 2 ani cu pre-settled.

#75
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015

 MarinsiGeorgiana, on 03 ianuarie 2023 - 18:21, said:

La multi ani si un an nou fericit tuturor!

Stiu ca este off topic, dar sper sa gasesc un raspuns de la voi:

Va scriu pentru a afla o informație in situația următoare: status de Settled, care este perioda de a sta in afara UK-ului, având jobul tot in UK, lucrând de acasă?

Am găsit ceva ca perioda maxima de a fi plecat din UK este de 6 luni , respectiv 180 zile.

Va mulțumesc!

In mod normal, daca stai mai mult de 6 luni in afara, ar trebui sa iti modifici rezidenta fiscala (regula general valabila in toate tarile).

Asta iti afecteaza statusul de salariat in UK. Daca tu nu spui la HR... promitem sa nu spunem nici noi Posted Image

Edited by LukRo, 04 January 2023 - 10:44.


#76
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 LukRo, on 04 ianuarie 2023 - 10:43, said:

In mod normal, daca stai mai mult de 6 luni in afara, ar trebui sa iti modifici rezidenta fiscala (regula general valabila in toate tarile).

Asta iti afecteaza statusul de salariat in UK. Daca tu nu spui la HR... promitem sa nu spunem nici noi Posted Image
Multumesc pentru raspuns.

Asta ce ineamna, statusul de salariat din UK? O sa fiu taxat si in RO spre exemplu pt joubul din UK?

Perioada de 6 luni de stat in afara UK-ului, o sa-mi afecteze statusul de Settled, adica o sal pierd?

#77
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Nu stiu sa enumar toate implicatiile fiscale/salariale, sunt destule. Cei de la HR o sa iti spuna ca nu ai voie.

Dpdv al 'Settled', poti sa stai pana la 2 ani in afara UK fara sa il pierzi.

#78
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 LukRo, on 04 ianuarie 2023 - 11:52, said:

Nu stiu sa enumar toate implicatiile fiscale/salariale, sunt destule. Cei de la HR o sa iti spuna ca nu ai voie.

Dpdv al 'Settled', poti sa stai pana la 2 ani in afara UK fara sa il pierzi.
Cei de la HR ni s-au transmis ca putem lucra in afara UK dar pentru o perioda de maxim 180 de zile.

Vezi te rog si poza atasata.

Attached Files



#79
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 LukRo, on 04 ianuarie 2023 - 11:52, said:


Dpdv al 'Settled', poti sa stai pana la 2 ani in afara UK fara sa il pierzi.

5 ani. 2 ii pentru Pre-Settled.

Edited by Catean, 04 January 2023 - 13:14.


#80
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Se refera doar pt taxare la 180 zile de lucrat inafara? Dar rezidenta sa se pastreze pt 5 ani cf. Settled?

Attached Files


Edited by MarinsiGeorgiana, 04 January 2023 - 13:17.


#81
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015

 MarinsiGeorgiana, on 04 ianuarie 2023 - 13:10, said:

Cei de la HR ni s-au transmis ca putem lucra in afara UK dar pentru o perioda de maxim 180 de zile.

Vezi te rog si poza atasata.

Asa este. Eu vorbeam despre perioada mai mare de 6 luni (specificat in primul post)

 Catean, on 04 ianuarie 2023 - 13:13, said:

5 ani. 2 ii pentru Pre-Settled.

Multumesc pentru corectie.

#82
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 LukRo, on 04 ianuarie 2023 - 13:52, said:


Asa este. Eu vorbeam despre perioada mai mare de 6 luni (specificat in primul post)

Da, tot pentru primul post, pentru perioada mai mare de 6 luni am inteles ca o sa pierdem si statusul de Settled.

Dar din ce inteleg acuma ar fi doar dreptul de taxare ar fi limita de 6 luni. Daca o sa stau mai mult de 6 luni in afara UK (ex 9 luni), o sa fie nevoit sa platesc taxe si in RO pt salariul din UK. Nu?

#83
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
E o zona gri, unde cel mai bine este sa nu intri. Firma ta s-ar putea decide sa renunte la tine decat sa se complice.

Veniturile salariale sunt taxate doar in tara unde esti salariat. Dar nu poti fi salariat intr-o tara si rezident in alta tara decat prin detasare temporara (sau mecanisme similare). Iar aici intervin reguli suplimentare.

Mai bine nu te complici. Mai simplu este sa iti faci PFA/SRL in Romania si sa facturezi firma din UK.

Edited by LukRo, 04 January 2023 - 14:10.


#84
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 LukRo, on 04 ianuarie 2023 - 14:07, said:

E o zona gri, unde cel mai bine este sa nu intri. Firma ta s-ar putea decide sa renunte la tine decat sa se complice.

Veniturile salariale sunt taxate doar in tara unde esti salariat. Dar nu poti fi salariat intr-o tara si rezident in alta tara decat prin detasare temporara (sau mecanisme similare). Iar aici intervin reguli suplimentare.

Mai bine nu te complici.
Multumesc. Acuma are sens.

Deci dubla taxare nu ar fi pentru mine. Dar ar fi alte restrictii pentru angajator in relatie cu mine ca angajat daca o sa lucrez mai mult de 6 luni.

#85
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Aplicatia de la HSBC, mi se pare primitiva rau, fata de monzo sau alte aplicatii de banking.

Un roman din fabrica si a facut cont la HSBC , nu stie foarte bine engleza si m a rugat sa il ajut cu setarea aplicatiei. Mi se apre primitiva pentru anul 2023. Prima chestie ce mi a sarit in ochi....nu poti edita un payee, faci plata, il retine dar apoi nu mai poti modifica nimic la el, nu poti sa ii pui in alias.

Asta...din am reusit sa ii setez omului contul si m a rugat sa ii fac o plata . Urata aplicatie, nu face de ditamai @bancalaul@

#86
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu sunt obisnuit cu aplicatia si sunt multumit pentru ca probabil nu stiu mai bine. Oricum nu fac plati ca de aia se ocupa direct debit si standing order si plata credit cardurilor o fac cu noua optiune de conectare a aplicatilor cu aplicatia bancara, fast payment sau cum ii zice. Am avut Chase si nu pot zice ca aplicatia mi-a facut viata mai usoara.

Edited by Catean, 14 January 2023 - 11:49.


#87
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.07.2022
cum vi se pare noul HSBC Global Money Account? momentan cica nu include si leul, deci  nu ar fi vreun avantaj cu moneda noastra. parca mi l-as comanda totusi. nu am inteles daca pin-ul iti vine doar prin posta sau ar putea sa vina si online? https://www.hsbc.co....vel-money-card/


si cum faceti cand veniti in Romania, preferati sa scoateti lire de la atm din uk si le schimbati la casele valutare, sau scoateti direct cu cardul in Romania de la orice atm?

Edited by Punter, 29 January 2023 - 20:42.


#88
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Pentru plati card in RO sau oriunde in EU, folosesc Revolut. Pentru plati cash, schimb la casele valutare.

Pinul vine doar prin posta la tine acasa sau la o sucursala aleasa de tine.

#89
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In Ro Revolut si Wise.....de fapt oriunde in afara UK.

Edited by keta, 30 January 2023 - 11:00.


#90
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Punter, on 29 ianuarie 2023 - 20:38, said:

cum vi se pare noul HSBC Global Money Account? momentan cica nu include si leul, deci  nu ar fi vreun avantaj cu moneda noastra. parca mi l-as comanda totusi. nu am inteles daca pin-ul iti vine doar prin posta sau ar putea sa vina si online? https://www.hsbc.co....vel-money-card/


si cum faceti cand veniti in Romania, preferati sa scoateti lire de la atm din uk si le schimbati la casele valutare, sau scoateti direct cu cardul in Romania de la orice atm?

PIN-ul il stabilesti cand deschizi contul din aplicatie si cardul vine in 3 zile dar il poti folosi pe loc in Apple Pay. Global Money are marja mai buna ca Revolut dar in timpul zilei bancare, in rest ar fi bine sa faci schimburile dinainte ca la Revolut. Dar cum nu ofera inca cont de lei nu poti. Oricum, in afara zilei bancare au cursul Mastercard care e mai bun ca Revolut. Eu sunt multumit, astept si posibilitatea de a primii valuta direct in contul GM si voi inchide Revolut ulterior. Sper sa adauge si RON in viitor ca si cont de hold.

Ca si card de credit de folosit in afara UK, cel mai bun este Halifax Clarity.

Edited by Catean, 30 January 2023 - 13:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate