Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu , Revolutul, am avut proasta inspiratie ca acum ceva vreme (2 ani in urma, ceva de genul), l-am trecut de pe UK unde l-am deschis, pe Romania. Cum am nevoie d eel pe UK, dar mi-au spus de la RC ca nu se poate , cica trebuie inchis si deschis altul. Cu el pe Romania, trimit UK- Revolut (sort code si account no. ) fara comision, dar invers , din Revolut (care il vede pe ro) catre UK (sort code-sort -code) ma jumoale.

Deja, si eu ma cam gandesc serios sa inchid revolutul, nu prea mai e combinatie cu el in anumite situatii (vorbesc de necesitatile mele, strict). Singutul avantaj e ca pot face acel schimb valutar la un curs imabatabil (GBP-RON, dar nu si invers).

Ma tenteaza HSBC Global. dar am vazut aplicatia lor pe telefen, mi se pare destul de primitiva.

Monzo are o aplicatie super meserie, asa ceva eu nu am mai intalnit, mult si peste Revolut, dar au si ei lipsurile lor. Nu au IBAN (teoretic) ei nu recomanda transferul din alta tara catre ei decat prin WISE.

#92
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
O intrebare cu privire la HSBC

Are HSBC , pay early in cazul platilor BACS ? adica, daca m se face o plata BACS cu incasare la data de X, o vede HSBC si pot incasa in momentul in care s-a setat plata, nu la data programata pentru incasare.

Edited by cuculea, 30 January 2023 - 21:22.


#93
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu stiu sa iti zic, eu BACS primesc doar salariul la data programata. Poate stie alt coleg cu HSBC.

Edited by Catean, 30 January 2023 - 21:42.


#94
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCatean, on 30 ianuarie 2023 - 21:42, said:

Nu stiu sa iti zic, eu BACS primesc doar salariul la data programata. Poate stie alt coleg cu HSBC.
Pai...intrebare era..daca tu primesti BACS, te notifica HSBC cu catev zile inainte (adica la data cand s-a setat plata ) si ai posibilitatea sa incasezi mai repede plata  iniante de data efectiva a platii?

Spre exemplu, la Monzo cum se intampla. Angajatorul face plata BACS astazi dar plata efectiva in cont va fi peste 3 zile . Monzo ma notifica ca s -a facut plata BACS astazi, si chiar daca incasarea va fi peste 3 zile, pot sa fac incasarea Astazi, adica in ziua in care angajatorul a facut plata BACS. E doar o optiune, aca vrei sa ii incasezi mai devreme, daca nu, intra can sunt programati.

Se poate asta la HSBC?

#95
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Eu iau salariul pe HSBC. Vad plata in tranzactiile 'pending' cu 1 zi inainte, dar nu am vazut nici o optiune de incasare in avans.

#96
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLukRo, on 30 ianuarie 2023 - 22:21, said:

Eu iau salariul pe HSBC. Vad plata in tranzactiile 'pending' cu 1 zi inainte, dar nu am vazut nici o optiune de incasare in avans.
Merci de confirmare

Nu e un cpat de tara asta, dar mi-ar fi placut sa fi fost ca la Monzo. Aveam asteptari mai mari de la HSBC, mai ales ca le-am vazut apliatia care mie personal , facand o comparatie cu ce au alte banci, mi se pare destul de primitiva pentru o banca asa de mare. nici macar nu au pictograme pentru marile magazine , la plati.

#97
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postcuculea, on 30 ianuarie 2023 - 22:54, said:

... mi se pare destul de primitiva pentru o banca asa de mare. nici macar nu au pictograme pentru marile magazine , la plati.

Esti prea delicat... de fapt 'aplicatia' e penibila, facuta pe genunchi, doar sa zica ca au si ei! Orice vrei sa faci, te duce pe site.

Singurul update util in ultimii ani a fost ca au bagat notificari in Android, sa vezi cand iti intra banii. Nici asta nu aveau.

#98
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu intru in aplicatia bancara de 2-3 ori pe luna sa imi platesc cardurile de credit. In rest ce sa faci mai mult ca salariat cand totul ii direct debit sau standing order.

#99
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Ce sa fac mai mult?

O doamne... de unde sa incep? Analiza cheltuieli, transferuri, card junior, conversii valutare, ...

Deschid Revolutul de 4-5 ori pe zi si nu folosesc nici jumatate din facilitatile aplicatiei.

#100
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCatean, on 31 ianuarie 2023 - 11:16, said:

Eu intru in aplicatia bancara de 2-3 ori pe luna sa imi platesc cardurile de credit. In rest ce sa faci mai mult ca salariat cand totul ii direct debit sau standing order.
pai atunci la ce iti mai trebuie pe telefon, intreb si eu. Au interfata aia web, e suficienta?

#101
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Aplicatia, pentru push notifications la platile online mai mult si pentru login cu FaceID.

#102
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022

View Postcuculea, on 30 ianuarie 2023 - 20:55, said:

Ma tenteaza HSBC Global. dar am vazut aplicatia lor pe telefen, mi se pare destul de primitiva.

la ce anume te-ar ajuta?

eu ma gandesc daca sa pun bani de la succesiune intr-un cont de banca romaneasca sau sa ii tin in lei intr-un hsbc global? sau sa ii transfer si schimb direct in lire acum in contul hsbc normal?

am inteles ca e mai avantajos sa platesti la magazinele romanesti direct cu cardul debit decat sa scoti lei de pel la atm romanesc. totusi nu stiu daca si la credit card e la fel de avantajos?

si as mai avea o intrebare la credit cardul de la ei, eu initial stiam ca in primul an nu platesti "interest" si ca poti reinnoi data cumparaturilor mai vechi cand mai transferi bani pe el. am inteles gresit?

Edited by Punter, 16 February 2023 - 19:00.


#103
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
De obicei clientii noi primesc 9 luni fara dobanda, dar tot trebuie sa platesti minimul lunar de 2.5% din suma datorara deci nu e chiar asa simplu.

HSBC Global Money nu are inca cont de Lei, deci nu poti tine lei la ei.

Cat tine de plata cu cardul de credit HSBC in afara UK-ului ai taxa de schimb valutar de 2.99% din suma, de asta e asa bun Global Money cu card atasat ca nu mai ai taxa respectiva si poti folosi gratuit si nelimitat bancomate de oriunde de pe glob.

#104
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022
Unde este mai avantajos (cursul mai bun) să schimbi lei in lire, in Romania sau in Anglia?

#105
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

View PostPunter, on 24 martie 2023 - 14:20, said:

Unde este mai avantajos (cursul mai bun) să schimbi lei in lire, in Romania sau in Anglia?
Oriunde cu Revolut sau Wise la cursul valutar interbancar.

#106
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022
ce pierzi/castigi daca iti faci inca un cont la alta banca?

#107
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand inchizi un cont scade credit score, nu pentru mult timp, depinde de circumstante.

#108
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022
pai fara sa inchizi unde ai deja.

Edited by Punter, 19 April 2023 - 00:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate