Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Deoarece zilele trecute am decis sa schimb banca (ma plictisisem de precedenta ) , mi -a rasarit in cap intrebarea asta...ce banci folosesc romanii in Uk , pentru diverse operatiuni (incasat salariul, plati off line/online, credite)

Eu in 2010 am inceput cu Lloyds, pe vremea aia aveam si Ltd si aveam ambele contrui personal si business la Lloyds , ulterior imi facusem si un card de credit la ei. Am renuntat din diferite motive la ei si am trecut cu ambele la Starling bank . Firma si odata cu ea, si contul, am inchis o odata ce am trecut pe contract permanent, am ramas doar cu Starling personal. Banca super ok, simplu si perfect functional, far nicio problema in decurs de multi ani.
Ca si card de credit, am folosit un Capital One (dobanda mare dar mi l-au acordat repede) , Amex (super ok cu ceva cashback), Tymit (cel mai tare card de credit pe care l-am intalnit , nu inteleg de ce nu se reflecta in Experian).

Zilele trecute m-am hotarat sa schimb banca si am trecut la Monzo Bank, facand switch account (cea mai tare chestie care se poate face in domeniul bancar, geniala treaba) . Pur si simplu ma plictisisem de simplitatea Starling , voiam si altceva. Am mutat totul si am deschis si un credit la Monzo (e oarecum similar cu Tymit). Am inchis creditul la Capital

Am mai avut ( si inca am ) un cont+card la Virgin Money dar nu l-am folosit niciodata . Urmeaza sa il inchid , partea proasta e ca trebuie sa merg intr-o sucursala , nu accepta inchidere prin chat sau telefonic. Foarte complicata banca, foarte complicat proces. Plata online e o adevarata corvoda, ultima data cand am incercat sa platesc ceva online, imi cerea o gramada de detalii de indentificare. Nu mi-au placut niciodata , de aceea nici nu i-am folosit .

Voi...ce folositi? si ce experiente ati avut cu bancile voastre pe care le-ati folosit / le folositi ?

Edited by cuculea, 17 August 2022 - 10:46.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Santander, HSBC... nimic extraordinar de raportat. Le folosesc doar sa primesc bani, online-banking mediocru. Revolut este util la analiza cheltuielilor si plata in alte monede.

Vad ca de fapt pe tine te intereseaza mai mult cardurile de credit.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLukRo, on 17 august 2022 - 10:54, said:

Santander, HSBC... nimic extraordinar de raportat. Le folosesc doar sa primesc bani, online-banking mediocru. Revolut este util la analiza cheltuielilor si plata in alte monede.

Vad ca de fapt pe tine te intereseaza mai mult cardurile de credit.
Da...am uitat sa mentionez ca folosesc intens si Revolut dar doar pentru schimb valutar, mi se pare imbatabil la acest capitol

Nu neaparat ma "intereseaza" cardurile de credit...vroiam o discutie libera (deci nu e interes ) cu privire la cum si cu cine faceti banking in UK si ce experiente bune/rele ati avut cu diverse banci

Edited by cuculea, 17 August 2022 - 11:01.


#4
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 29.04.2006

View Postcuculea, on 17 august 2022 - 10:36, said:

...zilele trecute am decis sa schimb banca (ma plictisisem de precedenta )...

... am ramas doar cu Starling personal. Banca super ok, simplu si perfect functional, far nicio problema in decurs de multi ani...

...Pur si simplu ma plictisisem de simplitatea Starling , voiam si altceva...


Ce face omul cand se plictiseste...

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

View PostZygoth, on 17 august 2022 - 11:41, said:



Ce face omul cand se plictiseste...
da...ceva de genul. ceva anormal la asta?ti se pare ceva deplasat ..sau? ce ai vrea sa spui.?

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Eu, cand ma plictisesc, pun un film sau ies in oras. Sa schimbi banca, adresa sau nr de telefon in UK ... numai distractiv nu este.

Mai bine povesteste-ne ce este asa de tare cu "switch account".

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Hai ca nu am facut nimic cu topicul asta....am crezut ca ne putem rezuma la o discutie normala si relaxanta la obiect, nu a ne "fecunda" ce face altul cand se plictiseste....in fine.

Propun inchiderea topicului...nu prea ai cu cine . Un moderator, se poate inchide va rog.

Edited by cuculea, 17 August 2022 - 12:02.


#8
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013
Probabil vrea sa spună ca majoritatea oamenilor, atunci când găsesc un serviciu bun, simplu, fără probleme, pe care se pot baza, nu îl schimba doar din cauza plictiselii.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLukRo, on 17 august 2022 - 11:56, said:


Mai bine povesteste-ne ce este asa de tare cu "switch account".
Este acelasi lucru ca atunci cand treci acelasi numar de telefon de la un operator la altul (ma refer in UK) google it si vei afla, sunt pe youtube tone de clipuri pe tema asta.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Schimbari dese influenteaza negativ credit score.

#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
depinde si ce venituri ai ca sa iti ofere ce are mai bun o banca. eu pot sa spun de hsbc ca e/era cam rigida, dar de ceva timp aduc chestii noi macar. barclays totusi e cred cel mai laudat printre romanii de rand...

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu folosesc HSBC (Premier Debit cu £500 overdraft gratuit si Premier Credit World Mastercard cu puncte si facilitati la travel, asigurare, etc.) + Amex Platinum Cashback (1%, anul asta am adunat £450 din cashback si referal) + Halifax Clarity pentru travel ( No exchange fee si no fee la bacomate oriunde in lume) . Revolut si Wise pentru dus/adus bani din RO.

Sunt in configuratia asta de 13 ani , multumit.

Edited by Catean, 17 August 2022 - 13:34.


#13
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Amex - credit card cu cashback
Newday - creditcard cu puncte la amazon
Barclays platinum - cel mai vechi credit card facut de mine, e recomandat sa nu renunti la primul card pt vechime (credit score)
Barclays debit - pt primul cont creat un UK, sunt multumit de ei
Santander 123 - pt cashback la direct debits
Revolut - calatorii, transferuri RO
Nectar - pt puncte pe ebay si cand Esso e cel mai ieftin in zona
Clubcard Tesco - reducere la meal deals Posted Image
Monzo - pentru sistemul lor de pot-uri, ma ajuta sa imi transfere automat lunar in anumite pot-uri predefinite de mine (de ex: vacations, car repairs, zile negre etc)

Card Curve ca sa nu car toate cardurile dupa mine.

Pt alte tips-uri incearca moneysavingexpert.com, lista lor de newsletter saptamanal e aur curat cu toate deal-urile, la fel ca site-ul de altfel. Pe site au si o sectiune de asigurarea masinii + MSE energy pt gas si electricitate.

Apoi cu tips-urile de pe MSE, mai fac transferuri intre banci la fiecare 2-3 ani ca sa le iau banii de transfer (cash bribes) si dupa inchid contul. Afecteaza credit score timp de 12 luni, daca vrei sa faci mortgage sau sa te bagi la un imprumut, nu recomand.

my 2 cents: cardurile de credit sunt ca un "double-edged sword", daca reusesti sa le platesti full lunar (direct debit sau wtvr) ai parte de o groaza de beneficii care se transforma in 0 beneficii si 999 de fees daca nu le platesti in full cand vine statement-ul. Mai primesti si imprumuturi cu 0% dobanzi pe anumite perioada din cand in cand.

Edited by diabolik213, 17 August 2022 - 14:04.


#14
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
^Am uitat sa adaug:
Paypal Credit - protectie la tot ce cumperi online second hand + rate 0% la multe site-uri
+
Plateste toate cardurile si direct debits la timp si in 3 ani de UK ca si chirias ajungi la 900-930/1000 Credit Score.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Dupa 2 ani de Halifax cand an cerut ,,ala de credit,, mi-au spus o poveste.  Nu aveam rate la nimic si am primit ejectu.  In 1 zi am facut transfer la hsbc(dar cu conditia sa-mi dispuna credit cardul).  asant la ei de multisor.  Am luat ceva cu ei prin credit si platit anticipat cu ceva ani .  Luat iar pt 5 da-l sting in 3.   Pe mine ma coafeaza Hsbc.

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMikeSpike, on 18 august 2022 - 11:42, said:

Pe mine ma coafeaza Hsbc.

Da, sunt super “saritori” mai ales daca ai ceva bani de spalat 😂.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMikeSpike, on 18 august 2022 - 11:42, said:

Dupa 2 ani de Halifax cand an cerut ,,ala de credit,, mi-au spus o poveste.  Nu aveam rate la nimic si am primit ejectu.  
Nu conteaza ca nu aveai rate la nimic, ci mai degraba conteaza ce credit scor aveai la vremea aceea. Din cate stiu, cardurile de credit si creditele in general, se dau pe credit scor si nu pe ce credite ai la momentul cererii.
Din cate am inteles de la mai multe persoane ce se invart in domeniul bancar, mai toate bancile se ghideza dupa ce scor ai in Experian. Poti sa iti faci cont acolo si poti vedea ce credit scor ai.

Edited by cuculea, 18 August 2022 - 13:06.


#18
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Este bun,ca la al 2lea credit m-au verificat de fata cu mine.  Si tot ei mi-au zis ca daca verific de acasa credit score-ul el scade. Asa ca nu ma complic,merg la ei si o fac fara sa creasca?/scada(asta sigur).  Da Catean,am transferat ceva din Ro(mama Omida care esti tu)!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate