Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pentru curs mastercard si extragere cash gratuita la orice bancomat din lume iti recomand Halifax Clarity.

#38
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajcuculea, pe 02 octombrie 2022 - 19:41, a scris:

Pentru cash Back, am inceput sa folosesc Chase ...

Chase are oferta buna si la savings vad ca.

#39
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajCatean, pe 03 octombrie 2022 - 15:09, a scris:

Chase are oferta buna si la savings vad ca.
Da...e similar cu savingul de la Monzo, 1.5 AER. Aplicatia le merge destul de bine, e simpla si functionala, fara brizi brizuri.

Cardul e super caterinca, are chip dar nu are numarul cardului pe el, doar numele si atat. Numarul , data experiarii si ccv sunt  doar in aplicatie

Vizualizare mesajCatean, pe 03 octombrie 2022 - 14:52, a scris:

Pentru curs mastercard si extragere cash gratuita la orice bancomat din lume iti recomand Halifax Clarity.
Asta e card de credit...eu folosesc mult cardul de debit in afara , decontul de la firma si tot ce inseamna cheltuilei, il primesc pe cel de debit.

Marea majoritate a cardurilor de debit emise de bancile din UK, te frig la paltile non GBP. Poate sunt care nu, dar putine si eu personal nu am stat sa alerg dupa ele. Sunt colegi britanici care au cardurile personale de debit pe care le folosesc ina celasi scop pe care il folosesc si eu pe cel de la Monzo si se plang de comisioanele maricele . Sunt comozi, nu vor sa le schimbe deoarece le au de ani de zile si le iubesc prea mult, sunt atasati de cardurile lor din copilarie.

Edited by cuculea, 03 October 2022 - 15:59.


#40
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022
Barclays , cu ei am inceput. Mai am niste carduri la Monese si Revolut pentru transferuri gbp -lei sau schimb in Euro cand calatoresc pe la Greci sau EU ori in lei.
Pentru credite am Vanquis , Aqua ,Capital One , Ocean , mai am niste carduri la Argos , Amazon , conturi ceva deschise pe la Currys ( PaybyPlan) .
Am si unul la Sainsburys la care am putut sa accesez un imprumut cu dobanda sub ceea ce oferea Barclays la vremea aia.
In mare serviciile bancare la folosesc de la Barclays. Am un cont de economii , contul curent dar si contul de business deschise toate la Barclays.  
Pe Business mai am un cont deschis si la CapitalOne( cred ca astia apartin de NEWDAY LTD) pt un card de credit .

In orice caz , cea mai varza banca din UK este peste tot ceea ce se poate gasi in Romania.

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajcuculea, pe 02 octombrie 2022 - 19:41, a scris:

Pentru cash Back, am inceput sa folosesc Chase (e JP Morgan din Amenrica, transpus in UK, nu e banca ci un fel de finch). In primul an ai 1 % cashback la ori ce cumparatura cu withdraw cand vrei si in limita soldului.

Am facut si eu acum 2 zile cont la Chase si all hell broke loose dupa, le-a picat tot, de la aplicatia pana la platile cu cardul Posted image  . La ce te referi cashback la cumparatura cu withdraw ? Cumparatura e una, withdraw e cash la ATM nu ?

#42
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajCatean, pe 07 octombrie 2022 - 11:49, a scris:



Am facut si eu acum 2 zile cont la Chase si all hell broke loose dupa, le-a picat tot, de la aplicatia pana la platile cu cardul Posted image  . La ce te referi cashback la cumparatura cu withdraw ? Cumparatura e una, withdraw e cash la ATM nu ?
Eu de cand am deschis la chase, i am folosit destul de rar, doar sume mai mari, s- a simtit ceva cash back…adica , i am folosit la cumpraruri in magazin la Pos.
Au fost cazuti zilele astea?? Sincer , nu am stiut, nu i -am mai folosit de cateva zile. Aplicatia lor mi-a lasat impresia ca e destul de stabila. Am intrat chir acum in aplicatie, vad ca nu e anuntat nimic ca e intrerupt sau off

Ma refeream la withdraw…in sensul ca suma pe care o ai ca rewards o poti retrage oricand , adica o poti trimite in cont si o ai la dispozitie. Nicidecum ca poti retrage de la bancomat si ai rewards…scuze daca m-am exprimat gresit.

Oricum, rewards e infim. Eu l-am  facut doar ca sa am ceva de rezerva,nu ma bucur la cateva lire castigate. Plus ca de multe ori, ma trezesc la sume mai mari in magazin, ca nu am bani pe chase..nu mai stau sa transfer din monzo in chase pe loc, in fata casieritei…dau din monzo (principl) si cu asta basta.

Edited by cuculea, 07 October 2022 - 21:29.


#43
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ca o paranteza…niciodata nu voi ageea sa folosesc o banca pur britanica care ma taxeaza la platile non Gbp, nu vad rostul odata ce am alternative.

Facand o comparatie stric intre bancile care activează in uk dar care sunt deschise la platile in afara uk fara obligatii si comisioane….Din ce am folosit pana acum, Virgin Money, o banca extrem de greu de folosit, pentru orice iti cere o comfirmare, un cod, o notificare, extrem de neprietenosi, extrm de rigizi,
la capatul opus, o banca super simpla si curata ,fara prea multe “intrebari’, mi s-a parut Starling Bank, simpla si functionala, fara comisioane , fara parole exagerate, totul simplu si curat dar in acelasi timp la un inalt standard de securitate.

Ma refer aci stric la Banci acreditate, nu la finch .

Restul bancilor pur britanice…ma lasa rece din momemt ce au inceput cu rahaturi de comisionare plati non Gbp. S-au intors in timp , imi pare rau pentru Lloyds cel putin, o banca care pe vremuri am apreciat-o mult ,a  fost startul meu in Uk,amintiri frumoase cu aceasta banca ,  dar acum , in ziua de azi, nu pot inghiti comisionarea non Gbp.

Edited by cuculea, 07 October 2022 - 21:55.


#44
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Eu folosesc HSBC insa recent am vazut o oferta la Nationwide, daca faci switch la ei si aduci si 2 direct debits primesti £200, sau la first direct £175.
Pt credit am Barclaycard platinum si capital one, am mai avut si aqua si zopa pe care le-am inchis, plus un New Day de la amazon pt care am primit un voucher de£40 la deschidere.
In cazul in care primesc oferte de genul ala la deschiderea unui card, nu stau pe ganduri, sunt bani gratuiti practic si pe urma le inchid peste cateva luni.

Edit: am uitat sa adaug Monese, e o banca din asta de genul Monzo sau starling, emit carduri prepayed.

Edited by marius87ism, 07 October 2022 - 22:13.


#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Monese nu e banca acreditatata, e un finch cu carduri, hai sa le zicem prepay, Monzo si Starling sunt banci acreditatate.

Edited by cuculea, 07 October 2022 - 22:51.


#46
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajcuculea, pe 07 octombrie 2022 - 21:21, a scris:


Oricum, rewards e infim.

Eu anul trecut am avut peste £400 cashback la Amex si ei au 0.5% pentru primii £10k lire. Si ii primesti dupa 1 an, nu a doua zi ca la chase. Merita deranjul pentru cashback si chiar o parte din savings, la 1.5%. La HSBC Premier Savings am 0.4% pe an.

#47
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pentru cei cu HSBC, au lansat Global Currency Account cu 0 taxe de valuta si extragere la bancomat in strainatate si 0 costuri pentru plati internationale. Contul poate fi deschis din aplicatie din sectiunea International si are un card separat atasat.

#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajCatean, pe 19 octombrie 2022 - 17:46, a scris:

Pentru cei cu HSBC, au lansat Global Currency Account cu 0 taxe de valuta si extragere la bancomat in strainatate si 0 costuri pentru plati internationale. Contul poate fi deschis din aplicatie din sectiunea International si are un card separat atasat.
Una din conditii

an active HSBC UK Current Account (excluding Basic Bank Account, Amanah, Appointee and MyAccount)

Naspa….e o treba cu acest cont /…dar…

Marea majoritate banuiesc ca au basic account

Edited by cuculea, 19 October 2022 - 18:56.


#49
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajCatean, pe 19 octombrie 2022 - 17:46, a scris:

Pentru cei cu HSBC, au lansat Global Currency Account cu 0 taxe de valuta si extragere la bancomat in strainatate si 0 costuri pentru plati internationale. Contul poate fi deschis din aplicatie din sectiunea International si are un card separat atasat.
Ce curs de schimb folosesc?

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajmufa, pe 20 octombrie 2022 - 14:24, a scris:


Ce curs de schimb folosesc?
Nu m-am documentat, dar mai mult ca sigur Mastercard

Edited by cuculea, 20 October 2022 - 18:30.


#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru mine personal, nu e interesant deoarece au pus acele conditii de deschidere si fara cont basic….cand am vazut asta, m -am lasat pagubas , am inchis pagina si cu asta basta

Pentru  ce imi trebuie mie si la nevoile  mele, tot Monzo, Starling sau Chase sunt potrivite.

Edited by cuculea, 20 October 2022 - 18:50.


#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006


Vizualizare mesajmufa, pe 20 octombrie 2022 - 14:24, a scris:


Ce curs de schimb folosesc?

Attached Files

  • Attached File  Visa.png   353.82K   18 downloads

Edited by cuculea, 21 October 2022 - 08:03.


#53
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Prima problema cu Chase

Sunt in Taipei si …pur si simplu nu pot plati cu acest card, daca fac plata cu telefonul asociat chase, merge, daca fac cu cardul…mi-l respinge.  Nu inteleg de ce, cu toate ca am setat totul pe on din aplicatie (plati contactless si cu chip )…pur si simplu nu vrea ….sunt convins ca e o problema de la Pos urile lor ciudate , nu neaparat de la banca.
Am contactat suporul de la chase care mi a raspuns instant (operator uman), ei zic ca nu vad nicio suma ca si decline

Monzo merge brici, si telefon si card plastic.

Edited by cuculea, 28 October 2022 - 04:45.


#54
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajmufa, pe 20 octombrie 2022 - 14:24, a scris:


Ce curs de schimb folosesc?

Pentru valutele suportate au cursul bursei, ca la Revolut, pentru restul cursul Visa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate