Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cu toate ca era fain 1% cashback, am inchis Chase deoarece era total aiurea cu debit cardul sa imi tot aduc aminte sa am bani in contul curent. Back to Amex Platinum ca nu am stresul asta si are si sotia card atasat.

#56
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajCatean, pe 01 ianuarie 2023 - 10:37, a scris:

Cu toate ca era fain 1% cashback, am inchis Chase deoarece era total aiurea cu debit cardul sa imi tot aduc aminte sa am bani in contul curent. Back to Amex Platinum ca nu am stresul asta si are si sotia card atasat.
Merită Amex Platinum mai mult decît BA Amex, varianta plătită?

#57
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Depinde ce rulaj anual ai. 0.5% cashback la primii 10k si 1% dupa. Eu anul trecut cu 3 referaluri (£40 each) am facut £400 cashback si cardul nu are annual fee. Cat scoti ca valoare cu BA-ul? Eu nu circul cu BA, deci nu prea e value option. Eu am Avios la HSBC Premier CC 1 avios pe £, care nu e departe de BA Amex si nu am annual fee.

Edited by Catean, 01 January 2023 - 15:08.


#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Ai 250 GBP (parcă) taxă anuală și 1.5 Avios per 1 GBP. La 10k cheltuiți într-un an primești un voucher 2-4-1. Practic cumperi 2 bilete BA și plătești doar punctele Avios pentru unul.

#59
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajmufa, pe 01 ianuarie 2023 - 15:53, a scris:

Ai 250 GBP (parcă) taxă anuală și 1.5 Avios per 1 GBP. La 10k cheltuiți într-un an primești un voucher 2-4-1. Practic cumperi 2 bilete BA și plătești doar punctele Avios pentru unul.

Interesant pentru zboruri in US. Cam ce valoare reala au 25000 avios?

#60
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
În general cam 1p/avios. Aruncă și tu un ochi aici dacă vrei să afli mai multe.

#61
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Punctele astea Avios sunt ele bune dar doar daca zbori cu numite companii. Pe mi e personal, nu ma ajuta cu nimic, de unde pana unde zbor eu, nu sunt companii care sa le foloseasca.

Am avut card de credit cu puncte Avios la Lloyds, primul meu card de credit in Uk. O singura data am folosit punctele cand am fost nevoit sa zbor de pe Heatrow cu BA . Pe vremea aceea , biletele erau destul de ieftine si castigurile mult mai mari in Uk, a fost o redicere de care , hai sa zic ca am fost satisfacut , dar nu neaparat extaziat..In rest, au stat acolo pana am inchis cardul

#62
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cele mai bune banci in UK sunt alea cu un mic hol la intrare si usi normale.
Poti sa-ti asezi un adapost perfect acolo, nu bate vantul, nu ploua, clienti nu prea vin.
Am vazut ca deja e un pic de concurenta pe spatiile asemanatoare, si poate va trebui sa fii acceptat doar daca ai cont deschis la banca respectiva.

#63
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 13.03.2005
Că idee când comparați marjele("comisioanele") pe care le plătiți, când folosiți cardurile bancare: Cursul Mastercard sau Visa înseamna cam 0.65%-0.7% peste cursul ECB (similar BNR). Pe când cursul Revolut e cam 0.15% -0.2% peste cursul băncii centrale europene, ECB...

Dacă acceptați retragere cu conversie valutara de la ATM cu card străin, ajungeți să plătiți și peste 10% -:11% peste ECB. Alegeți întotdeauna retragere fără conversie/ no conversion. Evitați să alegeți situația din poză.

Attached Files


Edited by wertyck, 02 January 2023 - 11:05.


#64
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Pai din cate vad, iti schimba la cursul BRD, 5,25. Astazi e 5.6 Gbp-ul

Si inca o chestie, toate bancile din Uk, cu exceptia a doua sau trei, iau comision de 2.7 % la tot ce inseamna plata/retragere non Gbp, deci se mai pierde si acolo ceva.

Vizualizare mesajketa, pe 02 ianuarie 2023 - 10:57, a scris:

Cele mai bune banci in UK sunt alea cu un mic hol la intrare si usi normale.
Poti sa-ti asezi un adapost perfect acolo, nu bate vantul, nu ploua, clienti nu prea vin.
Am vazut ca deja e un pic de concurenta pe spatiile asemanatoare, si poate va trebui sa fii acceptat doar daca ai cont deschis la banca respectiva.
Cu scuzele de rigoare, dar chiar nu ti -am inteles postul, presupun ca ironic

Ce adapost? Ce concurenta?

Vizualizare mesajCatean, pe 01 ianuarie 2023 - 10:37, a scris:

Cu toate ca era fain 1% cashback, am inchis Chase deoarece era total aiurea cu debit cardul sa imi tot aduc aminte sa am bani in contul curent. Back to Amex Platinum ca nu am stresul asta si are si sotia card atasat.
Exact aceeasi problema o am si eu…uit mereu sa transfer bani, ori ma trezesc la magazin in fata casieriei….ce naiba fac, mai stau acum sa transfer.

Si la mine, chase ocupa spariul de pomana, cred ca o sa il inchid si eu.

Edited by cuculea, 02 January 2023 - 11:13.


#65
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Exact @Cuculea......IRONIC,

Edited by keta, 02 January 2023 - 11:37.


#66
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajcuculea, pe 02 ianuarie 2023 - 11:17, a scris:

Pai din cate vad, iti schimba la cursul BRD, 5,25. Astazi e 5.6 Gbp-ul

.
Poza mea e din iulie 2022.
Dar scrie clar că plătești curs BCE+11.18%, dacă accepți conversia bancomatului. De evitat alegerea acestei opțiuni.

#67
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Trebuie să fii puțin bătut în cap să accepți rata de schimb a bancomatului.

#68
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pentru plati non-GBP eu folosesc Halifax Clarity CC si pentru extrageri de numerar HSBC Global Money Account care are spread mai bun ca Revolut in timpul zilei bancare.

#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Clarity folosesc si eu. Pentru scos cash foloseam Metro, dar nu mai stiu pe unde am pus cardul. Oricum la ultimele calatorii nu am avut nevoie de cash.

#70
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 02 ianuarie 2023 - 12:17, said:

Clarity folosesc si eu. Pentru scos cash foloseam Metro, dar nu mai stiu pe unde am pus cardul. Oricum la ultimele calatorii nu am avut nevoie de cash.

Poti scoate cash si de pe Clarity cu 0 comision FX si de bancomat, dar sa pui banii inapoi instant sa nu iti calculeze dobanda.

#71
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 02 ianuarie 2023 - 12:45, said:

Poti scoate cash si de pe Clarity cu 0 comision FX si de bancomat, dar sa pui banii inapoi instant sa nu iti calculeze dobanda.
Am citit de asta, doar că nu mă prind cum funcționează exact.
Să dau un exemplu ca să fie mai clar. Sunt în țara X, am plătit cu Clarity, așa că am 100 de lire descoperire. Mă duc și mai scot echivalentul a 100 de lire de la bancomat, după care plătesc 100 de lire în cont. Cum mă asigur că banca acopera extragerea și nu ce am cheltuit direct de pe card?

#72
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 02 ianuarie 2023 - 12:56, said:


Am citit de asta, doar că nu mă prind cum funcționează exact.
Să dau un exemplu ca să fie mai clar. Sunt în țara X, am plătit cu Clarity, așa că am 100 de lire descoperire. Mă duc și mai scot echivalentul a 100 de lire de la bancomat, după care plătesc 100 de lire în cont. Cum mă asigur că banca acopera extragerea și nu ce am cheltuit direct de pe card?

Scrie pe extrasul de cont cum se aloca platile, prima oara se inchide ce genereaza dobanda, in exemplul tau £100 cash va fi inchisa prima. Cand am fost in US am extras foarte mult cash cu Clarity, cat platesti in aceasi zi bancara inapoi, oricate plati directe cu cardul ai facut intre timp, nu vei avea dobanda. Si pana la urma si daca uiti cateva zile, sumele sunt infime.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate