Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ce banci folositi in UK?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 18 august 2022 - 15:53, a scris:

Este bun,ca la al 2lea credit m-au verificat de fata cu mine.  Si tot ei mi-au zis ca daca verific de acasa credit score-ul el scade. Asa ca nu ma complic,merg la ei si o fac fara sa creasca?/scada(asta sigur).  Da Catean,am transferat ceva din Ro(mama Omida care esti tu)!
Verificarea credit score-ului de acasa nu iti afecteaza punctajul. Nici pozitiv dar nici negativ. Link

Ce este adevarat totusi este ca in momentul in care te bagi la un credit/abonament se face un "search" adica compania respectiva se uita in istoricul tau de credit. Acum sunt doua tipuri de search-uri:

- soft search: nu afecteaza credit score-ul. Aici avem: practic orice tip de credit check intra aici, anumite abonamente/subscriptions (ziare etc).
- hard search: afecteaza credit score-ul si lasa o "pata/urma" timp de 12 luni ca o companie s-a uitat la fisa ta. Aici avem: aplicatii pt credit card, imprumut, anumite abonamente/subscriptions (internet etc).

O comparatie intre cele doua gasesti aici.

Uite si un mic extras din tab-ul meu de credit score aici. Am fost oarecum fascinat sa aflu "adevarul suprem" cand am ajuns in UK. Toata lumea cunoscuta de pe aici avea versiunea lui de "ce inseamna credit score". Chiar am un var care e 100% sigur ca daca trimiti lunar 10 lire dintr-un cont in altul, iti creste credit score Posted image .

Edited by diabolik213, 20 August 2022 - 13:56.


#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Diabolik,aia cu verificarea acasa si linku sa-i zici altuia! Tatae a fosst informat de consilierii bancii(care nu cred  ca vroiau sa-mi faca favoruri pe timpul lor pierdut de fag si coffee). Si din mai multe surse diferite(oficiale si nu  numai) PIERZI puncte daca interoghezi  ce credit score ai .  Asa ca prefer la baetii de la banca mea(hehe)

#21
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 20 august 2022 - 17:28, a scris:

Diabolik,aia cu verificarea acasa si linku sa-i zici altuia! Tatae a fosst informat de consilierii bancii(care nu cred  ca vroiau sa-mi faca favoruri pe timpul lor pierdut de fag si coffee). Si din mai multe surse diferite(oficiale si nu  numai) PIERZI puncte daca interoghezi  ce credit score ai .  Asa ca prefer la baetii de la banca mea(hehe)
Se pare ca nu iesi din tipar :D

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 20 august 2022 - 17:28, a scris:

Diabolik,aia cu verificarea acasa si linku sa-i zici altuia! Tatae a fosst informat de consilierii bancii(care nu cred  ca vroiau sa-mi faca favoruri pe timpul lor pierdut de fag si coffee). Si din mai multe surse diferite(oficiale si nu  numai) PIERZI puncte daca interoghezi  ce credit score ai .  Asa ca prefer la baetii de la banca mea(hehe)
cred ca faci o confuzie intre  a interoga credit scorul (adica intra in aplicatia Experian in contul tau si a vedea credit scorul) si in a interoga ce posibilitati ai de credit card uri.

Daca pur si simplu 'admiri' credit scorul , nici pe departe nu iti scade niciun credit score. Intru frecvent pe Experian (si web si aplicatie telefon) , niciodata nu mi a scazut creditul doar ca am intrat in cont. Daca incepi si faci sapaturi la crdit carduri si tot interoghezi posibilitatile de a ti acorda credit card, atunci da, ti l da in jos deoarece se conisdera ca esti 'disperat' dupa creditare, deci ai o problema financiara.
La primul meu credit card (in 2012 daca imi aduc bine aminte), exact asa am facut, nestiind cu ce se manaca credit scorul....pe experian, de doua ori pe zi , eu dadeam searh la credit carduri si loan -uri...faceam search  intr o veselie...la sfarsit de luna, credit scorul scuzuse mai mult de jumate din ce aveam. Apoi, m-am prins care a fost treaba.

Edited by cuculea, 21 August 2022 - 06:55.


#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 20 august 2022 - 17:28, a scris:

Diabolik,aia cu verificarea acasa si linku sa-i zici altuia! Tatae a fosst informat de consilierii bancii(care nu cred  ca vroiau sa-mi faca favoruri pe timpul lor pierdut de fag si coffee). Si din mai multe surse diferite(oficiale si nu  numai) PIERZI puncte daca interoghezi  ce credit score ai .  Asa ca prefer la baetii de la banca mea(hehe)
probabil a fost eroare de comunicare, uite ce zic baietii cu scorul:
https://www.equifax....-credit-scores/
Checking your credit reports or credit scores will not impact credit scores
https://www.experian...ects-score.html
Checking your credit score or credit report.We often get asked ‘does checking your credit score lower it?’ The answer is no. You can check your own credit score and credit report as many times as you like – it will never have a negative impact on your score.


dar... tu te duci la ghiseu pt credit?

Edited by _-livio-_, 21 August 2022 - 14:09.


#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesaj_-livio-_, pe 21 august 2022 - 14:08, a scris:

probabil a fost eroare de comunicare, uite ce zic baietii cu scorul:
https://www.equifax....-credit-scores/
Checking your credit reports or credit scores will not impact credit scores
https://www.experian...ects-score.html
Checking your credit score or credit report.We often get asked ‘does checking your credit score lower it?’ The answer is no. You can check your own credit score and credit report as many times as you like – it will never have a negative impact on your score.


dar... tu te duci la ghiseu pt credit?
exact asta ziceam si eu...cred ca omul face o confuzie intre a vizualiza scorul si a face interogari de credite...doua lucruri total diferite

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.06.2006

Vizualizare mesajcuculea, pe 18 august 2022 - 13:05, a scris:

Nu conteaza ca nu aveai rate la nimic, ci mai degraba conteaza ce credit scor aveai la vremea aceea.
probabil nu-i la fel la toate bancile, mie, de exemplu, Barclays atata mi l-au tot bagat pe gat  ca pana la urma m-am saturat si l-am luat, il folosesc sporadic

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007
eu il folosesc doar la cumparat chestii de peste £500 sau fragile, asta din cauza asigurarii default.

#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu il folosesc la tot pentru cashback.

#28
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 24.07.2022
de la ce firme ati face un imprumut rapid/usor?

#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.06.2006
sau bilete de avion, mai ales acuma cu atatea anulari, daca platesti cu debit ai mari sanse sa nu mai vezi banii inapoi, adica voucher sau te amana cat au ei chef, patit treaba asta

Vizualizare mesajPunter, pe 27 august 2022 - 22:06, a scris:

de la ce firme ati face un imprumut rapid/usor?
ce vorbesti tu acolo ca nu se intelege?

daca prin firme intelegi numele bancii, de la care ai conditii mai bune, normal

Edited by dan210, 27 August 2022 - 23:51.


#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 24.07.2022
exista si brokeri dar cer dubios de mult dobanda...

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că amesteci termenii. Brokerii nu dau bani cu dobândă, intermediază găsirea băncii potrivite pentru situația ta concretă.

Brokerii de credite..
Si la fel sunt și brokerii de asigurări sau chiar brokerii pentru investiții.

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajPunter, pe 27 august 2022 - 22:06, a scris:

de la ce firme ati face un imprumut rapid/usor?
Eu am luat un imprumut de la Tesco, foarte ok , de cand am depus cererea pana am avut banii in cont, sa zic undeva la 4 zile. Mi-au trimis niste acte de semnat acasa, le-am trimis inapoi in aceeasi zi, foarte operativi baietii. Dobanda, ca restul dobanzilor

An inteles ca M&S au acum o dobanda super buna la credite, undeva la 2,8 APR (fata de restul care e undeva la 4-6 ). Vorbeam cu un cunoscut zilele trecute si mi-a zis ca vrea sa ia un imprumut personal si a gasit la astia dobanda asta mica. Nu stiu exact cum merge cu ei ca si rapiditatea a aprobarii si virarii banilor, dar merita incercat pentru cine vrea, dobanda e ok.

Edited by cuculea, 28 August 2022 - 06:34.


#33
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 24.07.2022
ma refeream la imprumuturi luate usor, cu soft check, "sameday cash" de genul asta: https://www.little-l...BCAAEgJ3WfD_BwE

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Deja sunt de mai bine de doua luni cu Monzo si siner, imi pare rau ca nu am trecut mai demult la ei. Mi se pare cea mai meserie banca din Uk. Mai ales de cand ai si card de credit (virtual ce i drept), aplicatia lor e super tare. Am avut si o oarecare tangenta cu suportul lor, au raspuns super repede. Momentan sunt incantat de experienta cu ei.

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Amex pentru BA 2-4-1 si Barclays pentru rest.

#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru cash Back, am inceput sa folosesc Chase (e JP Morgan din Amenrica, transpus in UK, nu e banca ci un fel de finch). In primul an ai 1 % cashback la ori ce cumparatura cu withdraw cand vrei si in limita soldului. Destul de draguta aplicatia. Cardul nu are trecut pe el numarul cardului, il ai doar in aplicatie . Faci pe luna cumparaturi de 500 de lire, ai 5 indarat. Nu e mare scofala, dar pentru cine e amator de cash back, e ceva acolo. Eu de multe ori, ma trezesc prin magazin ca uit sa fi transferat din Monzo in Chase , si o las balta, paltesc cu Monzo , unde imi intra si salariul si imi tin purcoiul de bani.

Restul bancilor pur britanice (BArcleays, LLoyds, NatWest Nationwide etc), in mare parte te frig cand platesti in alta moneda fata de GBP. Eu cum calatoresc destul de mult si fac plati la comerciant prin diferite tari, nu imi sunt @dragi@ deloc aceste banci britanice. Si sincer, mi-e incomod sa stau cu 2-3 banci dupa mine si cu ale lor carduri aferente. Am ales Monzo pentru faptul ca pot plati oriunde in lume la curs Mastercard, mai transfer din cand in cand catre REvolut care e best in schimb valutari dar are problema in week end cu schimbul valutar.

Monzo mi se pare ca se muleaza perfect pe ce imi trebuie mie. Aplicatie simpla dar completa in acelasi timp, CS super ok , curs de schimb bun , siguranta , deci e cam ce trebuie

Ca si card de credit, folosesc Amex platinum, Tymit si mai nou Flex de la Monzo.

Pe vremea cand UK era in UE, am folosit LLOYDS care mi s a parut la vremea aceea , o banca excelenta (card debit, card business, card credit, tot la ei). Dupa ce au iesit , s-au aliniat cu restul bancilor britanice care te cam frig la non GBP. Era cheltuiala prea mare cu ce aveam eu de facut si am decis sa schimb cu Starling bank, iar o banca super faina dar care ii lipsea si inca ii lipseste un card de credit si inca cateva facilitati pe care Monzo le are.

Edited by cuculea, 02 October 2022 - 19:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate