Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#127
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
In 2014 am putut face baie. Erau curenti puternici si bolovani alunecosi intr-adevar, dar cu un pic de efort te puteai scalda. Te ajutai si de de un odgon gros, intins de-a lungul portiunii aflate inaintea primei cascade.

#128
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Din ce am înțeles,  de 2 ani s-a interzis scăldatul.

O bere draft in Krka e 40 kuna.  Am luat 2 beri, am vrut sa plătesc cu cardul dar chelnerul a zis ca mi-a făcut nota pt cash, i-am dat 100 kuna si mi-a dat rest 10 kune. Asa ca sa ai grija Alexander sa ai bani potriviți ca te corenteaza croații de nu te vezi. După bere ,cum e normal, pipi. Te costa 5 kuna, nu are buda terasa aia. Mie mi sau părut destul de ciudati chelnerii aia, aveau fețe destul de crepy....

Si încă ceva bro. Vezi ca pe plaje sunt puse niște dușuri.  Vestea proastă e ca te costa 2 kuna/30 sec.
Vestea buna e ca te poți îngrămădi, cu puțin efort, cu încă o persoana sub un duș. Am văzut cu ochii mei asta și am rămas interzis!

#129
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
s-au*
Scuze pentru greșeli dar sunt pe telefon...

#130
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 14.04.2008
florin, hai nu fi suparat!🙂 Atunci omul cerea recomandari din experiente recente. Stim cu totii ca-i posibil ca ceea ce a fost candva f ok, sa nu mai fie. Nu mai zic de gusturi si pretentii diferite! Plus ca zona s-a dezvoltat semnificativ, e bine ca fiecare sa-si caute ce-i place, ca are de unde acum.  
Eu m-am convins ca nu prea are rost sa recomand cazari, tocmai din motivele de mai sus.

Ei, uite ca a venit si Cronos1 cu o noutate utila pe forum: la Krka nu mai ai voie sa faci baie. O fi din cauza pandemiei?

#131
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
"Fortunately Krka is allowing swimming at other locations inside the beautiful National park. The locations being not as popular as Skradinski Buk, but they do offer a relaxing experience in the following locations: Stinice, Remetić – Pisak and downstream of Roški Slap. Allowing you to at least enjoy taking a dip in the water close to Krka Waterfalls. So whilst the ban on swimming is active, you have some nice alternatives".

Informatia e inexacta. Nu mai ai voie sa inoti la Skradinski Buk, dar ai voie in alte parti.

#132
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Greșit, nu e voie  nicaieri!

...

Eu nu pricep de ce nu va convine când spun care e realitatea MEA.
Cumva trebuie sa faceti DOAR reclama pozitiva și va stric eu apele?
Dacă e asa, scuze, ma retrag fara nicio problemă.

Attached Files


Edited by Cronos1, 08 August 2022 - 13:52.


#133
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
In KRK, plajele Oprna Bay si  Sveti Marak sunt accesibile?! sa nu fie doar beton..

#134
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Dana, pune intrebarea la topicul referitor la Krk (o sa-ti raspunda colegul Utopium), altfel facem un talmes-balmes pe aici:
https://forum.softpe...735-insula-krk/

#135
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
ok, nu i problema.
Si topicul acesta e pentru..plati,cazare , terase ?

#136
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,646
  • Înscris: 12.12.2006
Topicul asta e pentru vacanta lui Alexander :)
Nu stiu cum va evolua, daca va continua si dupa ce Alexander se va intoarce si ne va povesti impresiile lui.

Si mie mi se pare mai bine ca discutiile despre o insula/destinatie anume sa fie facute pe topicul insulei respective, asa e mai usor cand se citeste din urma.

#137
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.04.2008
Problema cu interzisul înotatului e de vreo 2-3 ani. Au fost si manifestații ale localnicilor contra deciziei.
Interdicția înotului se referă strict la zona deschisă pentru vizitare, cea pentru care se plătește bilet.
Însă Parcul Național nu se rezumă doar la acea zonă, el se întinde pe râul Krka în sus până apropape de Knin și până aproape de Drnis pe un canion format de un râu(îmi scapă acum denumirea lui-se varsă în Krka). Sunt destule zone, majoritatea mai greu accesibile(din cauză că sunt în canioane) dar și în zona insuliței cu mănăstirea, zone în care localnicii merg să facă baie.

#138
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Si eu sunt curios cu ce impresii va veni fratele nostru din HR.

View Postiuhas, on 08 august 2022 - 14:43, said:

Problema cu interzisul înotatului e de vreo 2-3 ani. Au fost si manifestații ale localnicilor contra deciziei.
Interdicția înotului se referă strict la zona deschisă pentru vizitare, cea pentru care se plătește bilet.
Însă Parcul Național nu se rezumă doar la acea zonă, el se întinde pe râul Krka în sus până apropape de Knin și până aproape de Drnis pe un canion format de un râu(îmi scapă acum denumirea lui-se varsă în Krka). Sunt destule zone, majoritatea mai greu accesibile(din cauză că sunt în canioane) dar și în zona insuliței cu mănăstirea, zone în care localnicii merg să facă baie.
Bine man, ai facut lumină!
Aștept scuze din partea Cameliei:))

#139
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,646
  • Înscris: 12.12.2006
Poti sa tot astepti scuze din partea Cameliei ca nu are de ce sa le ceara. Ea s-a referit la alte zone din parcul Krka unde probabil tu nu ai fost dar te-ai grabit sa generalizezi interdictia de facut baie. Probabil autocarul v-a dus la Skradinski But pt ca e zona cea mai cunoscuta a parcului Krka. Sau nu stii exact unde ai fost?

Edited by mdt, 08 August 2022 - 14:50.


#140
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Domnu Cronos, poate mai citesti o data ce-am scris: "Fortunately Krka is allowing swimming at other locations inside the beautiful National park". Vrei traducerea? In Parcul National Krka e permis scaldatul. Spre deosebire de Parcul National Plitvice, unde nu stim daca ai fost sau nu, din moment ce e secret ce obiective a continut vacanta ta cu autocarul. Am inteles ca de povestit, nu vrei sa povestesti nimic. Doar daca te intrebam noi, punctul. Ceva de genul : "In locul X ai fost?" "Nu." "Dar in Y?" "Nici." Asa trebuia sa fac si eu cu Grecia, numa sa anunt ca m-am intors din Ciclade si sa las lumea sa ma intrebe, pe ghicite, ce si cum. Asta, desigur, dupa ce adun luni in sir informatii tot de aici, de pe forum, de la unii mai putin secretosi.

Edited by camelia19, 08 August 2022 - 14:56.


#141
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Okay. Va doresc tuturor sa va scăldați cat mai fain în parcul național krka si voiam sa va mai zic, încă odată, ca am avut o vacanta super faină in Croația, cu autocarul de 45 de locuri, majoritatea turiștilor fiind sârbi!


Alexander, bro, sa ne spui tu cum ai făcut baie. Peace!

#142
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Te rog sa citești pe Wikipedia definiția cuvântului "troll" și vei înțelege astfel ofuscarea ta și nedumerirea noastra. Te rog din suflet, mor de curiozitate, unde puii mei ai fost în Croatia? Încep sa bănui ca nu ai fost deloc. Folosești probabil relatările si fotografiile unei rude sau prieten care a fost cu autocarul de 45-55 de locuri în Croatia. Și te bănui de falsitate.

#143
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Trebe sa imi activez cumva ceva rooming ? Ala la ce ajuta ? sa pot vorbi in tara sau cu alti membrii ai familiei in croatia ? Daca nu activez nu pot vorbi sau ?

Asistenta A24 merita luat ?

#144
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,646
  • Înscris: 12.12.2006
Roaming iti foloseste ca sa iti functioneze telefonul dupa ce iesi din tara si nu mai e in raza de acoperire a antenelor plasate in Romania. Practic te conectezi la retelele de acolo iar retelele dintre tari isi fac intre ele transmisia de semnal si respectiv platile. Nu stiu daca trebuie sa faci ceva sa-ti activezi roaming, la mine intra automat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate