Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Insula Krk

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am tot auzit despre ea ca e frumoasa,stiu ca are multe localitati printre care si KRK,dar de vizitat nu am apucat .
Am mai fost in Croatia in N:P.u.l.a.,Rijeka ,iar in Dalmatia:Dubrovnik,Split,Trogir.Nordul nu mi-a lasat o parere grozava,sigur nu-mi doresc sa revin acolo, pe cand sudul m-a impresionat pozitiv.
Cum e aceasta insula mare?Am inteles ca e legata printr-un pod de continent.Am ce vedea acolo?Nu merg strict pt plaja ci mai mult sa vizitez.Cat timp trebuie alocat?E mai aproape ca stil de N sau de S Croatiei?
Ce apartamente cunoasteti foarte bune pentru cazare?

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am stat 5 zile pe insula aici: http://villabis.com/
Conditiile de cazare au fost la superlativ singurul incomvenient ar putea fi ptr unii ca nu se afla pe malul marii insa pentru noi a fost un excelent punct de plecare catre Insula Cres sau catre Pola, Venetia si alte puncte de interes din Nord. Insula e frumusica insa nu stiu ce sa zic daca zici ca nu ti-a placut nordul. Dimpotriva cei din nord mi s-au parut cu o abordare a vietii mai vestica pe cand cei din sud mi s-au parut mai boemi mai lenesi si chiar un pic mai murdari sau dezordonati decat cei din nord lucru confirmat si de gazdele din KRK.

#3
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Eu am fost pe insula Krk "la plesneala" acum 3 ani (eram in drum spre Slovenia venind de la Split si mi-am zis sa ma opresc macar pentru o noapte pe insula). Intr-adevar, accesul se face pe un pod cu taxa (se plateste doar la intrarea pe insula, nu si la iesire). Initial am vrut sa stau in alta parte (Krk) dar nu prea mi-a placut asa ca am facut efectiv turul insulei si in cele din urma m-am oprit in Njivice, cazandu-ma la Hotel Miramare situat chiar pe malul marii.
Conditiile de cazare au fost foarte bune. Sunt o sumedenie de restaurante si terase de-a lungul falezei pentru toate gusturile asa ca nici mancarea nu-i o problema, iar preturile nu-s chiar de speriat. Cu toate ca nu-mi planificasem in mod expres vizita pe insula Krc, pana la am stat 3 nopti la Njivice si m-am simtit foarte bine (poate as mai fi stat daca n-aveam totusi un program de respectat).
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa rascolesti netul dupa informatii, atat pe saiturile locale (unde totul e prezentat bineinteles la superlativ) dar si pe saituri gen trip-advisor de unde afli informatii obiective precum si opiniile celor care au fost pe acolo.

#4
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postanonima1, on 8th February 2010, 17:34, said:

Am tot auzit despre ea ca e frumoasa,stiu ca are multe localitati printre care si KRK,dar de vizitat nu am apucat .
Am mai fost in Croatia in N:P.u.l.a.,Rijeka ,iar in Dalmatia:Dubrovnik,Split,Trogir.Nordul nu mi-a lasat o parere grozava,sigur nu-mi doresc sa revin acolo, pe cand sudul m-a impresionat pozitiv.
Cum e aceasta insula mare?Am inteles ca e legata printr-un pod de continent.Am ce vedea acolo?Nu merg strict pt plaja ci mai mult sa vizitez.Cat timp trebuie alocat?E mai aproape ca stil de N sau de S Croatiei?
Ce apartamente cunoasteti foarte bune pentru cazare?


Insula KRK este destul de mare ca intindere. Localitatile mai mari sunt KRK (partea veche a orasului este frumoasa) si Baska. Podul care leaga insula de partea continentala se plateste doar la intrarea pe insula (30 kuna ~ 4 euro). Nu cunosc apartamente care ofera cazari deoarece am stat la hotel in Baska. Am intrat in vorba cu un localnic acolo si am inteles ca un apartament de 2 camere ar costa 60 euro/noapte in iunie, 70 euro/noapte in iulie si 80 euro/noapte in august. Poti gasi pe site-urile lor multe oferte de cazare la particulari. Atentie, in lunile iulie si august este mai aglomerat deoarece vin multi austrieci, nemti si italieni.

Edited by bogdan10, 09 February 2010 - 12:30.


#5
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006
As dori sa-i intreb pe cei care au fost pe insula Krk ce fel de plaje gasim acolo.Si daca exista cineva care poate face o comparatie intre Brela si orasele pe insula Krk in care a stat.
Noi am fost anul trecut la Brela si ne-a placut foarte mult, in anii trecuti am fost in zona Zadar(Starigrad Paklenica) unde plaja este doar beton sau stanca si , de asemenea, am fost acum ceva ani la Opatija unde (la fel)nu am ramas asa de incantati de plaja.
Eventual ce oras ne recomandati de pe Krk?
Mersi.
Boby

#6
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postboby_77`, on 12th March 2010, 14:32, said:

As dori sa-i intreb pe cei care au fost pe insula Krk ce fel de plaje gasim acolo.Si daca exista cineva care poate face o comparatie intre Brela si orasele pe insula Krk in care a stat.
Noi am fost anul trecut la Brela si ne-a placut foarte mult, in anii trecuti am fost in zona Zadar(Starigrad Paklenica) unde plaja este doar beton sau stanca si , de asemenea, am fost acum ceva ani la Opatija unde (la fel)nu am ramas asa de incantati de plaja.
Eventual ce oras ne recomandati de pe Krk?
Mersi.
Boby


Plajele din insula KRK sunt cu pietris. Ca statiuni mai mari si frumoase iti recomand Baska si KRK. Nu am fost in Brela ca sa pot sa fac o comparatie intre statiuni!

#7
turningtorso71

turningtorso71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.12.2007
in 2008 am stat la Silo, KRK intr-o casa care apartinea (si sper ca si acum mai este tot a lor) sefului de port de acolo! casa se numeste Cargonia si am gasit-o prin rezervare prin www.generalturist.hr. Pretul a fost ok, la data respectiva, 45 euro pe noapte, 3 persoane. In acest apartament am putut sa ne facem de mincare orice, au bucatarie "super-mega utilata"!

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am stat si eu acum 2 ani in KRK la Malinska intr-o pensiunea exceptionala. La plaja nu am fost decat de 2 ori ptr ca am ales aceasta locatie doar ca pct de plecare catre alte destinatii din zona nordica in excursiile de o zi.
Sincer nu m-a incantat ca si oferta de plaje si daca ar fi m-as duce pe o insula mai spre sud sau de la Trogir in jos pe riviera.
Gazdoiul croat a zis ca la Baska este mortal de aglomerat si am renuntat sa mai mergem.

Edited by atupi, 12 April 2010 - 12:28.


#9
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Si noi ne-am razgandit. Numai mergem pe insula Korcula (prea lung traseul, costuri in plus) si am ales insula Krk. Am facut rezervare direct la hotel Park Punta 3* si am primit o redeucere de 10%. Plecam pe 26 iunie din Bucuresti, la hotel o sa ajungem pe 29 iunie. ( all inclusiv, 2 persoane, 7 nopti - 592.2 euro).

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Posthcarmen, on 10th June 2010, 10:03, said:

Si noi ne-am razgandit. Numai mergem pe insula Korcula (prea lung traseul, costuri in plus) si am ales insula Krk. Am facut rezervare direct la hotel Park Punta 3* si am primit o redeucere de 10%. Plecam pe 26 iunie din Bucuresti, la hotel o sa ajungem pe 29 iunie. ( all inclusiv, 2 persoane, 7 nopti - 592.2 euro).

pacat !   :(      korcula e o insula tare frumoasa iar korcula-oras e unul printre cele mai frumoase din croatia !  insa cred ca nici pe krk nu-i rau !

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Krk este atat de mare ca nici nu simti ca esti pe o insula.
Mie nu mi s-a parut prea interesanta insula KRK. Personal am stat pe KRK ptr ca era aproape de ceea ce intentionam sa vizitam.

#12
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Tin minte, acu vreo 4 ani, rasfoind forumul am dat de insula krk, m-am hotarat sa ajung si pe-acolo iar un user de-aici a insistat expres sa vad neaparat orasul vechi krk . am primit aici pe forum numai sfaturi exceptionale. Si-acum sunt indragostit de starigrad krk si-mi place mai mult decat dubrovnik-ul (in ambele am fost de 2 ori) . In insula am fost si la Baska (plaja de nisip), Punat (cu insulita din mijlocul golfului), golfuletele de la Stara Baska (sa nu le ratati)

Acum daca m-as duce iar si as fi cu prietenii/familiile, as inchiria o barca (40-50 euro/zi, impartiti banii daca sunteti mai multi de 2- 4, hai 6 si incap pe barca)), m-as plimba de-aiurea spre plaje din alea mici si pustii si as face snorkeling(te uiti la pesti sub apa) pana (cu greu) m-as plictisi

Pretul standard e 15-20 euro de pers.,. Mergeti direct la infoturism, sunt vreo 2-3 cum intri in orasul krk. va zice pretul, va arata casa pe harta orasului...eu am negociat si cu asta cat s-a vorbit cu gazda la telefon.  Luasem doar 2 nopti, 50e/3 pers /zi/ apartament imens/inceput de sept. la 30m de mare.

Edited by areal51, 15 June 2010 - 01:31.


#13
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
azi m-am uitat si eu mai atent la Krk.pare interesanta-are si plaje de toate felurile, si locuri mai izolate, oras vechi, etc..si in plus accesul pare facil...
probabil la anul va fi pe prima optiune
poze aveti careva din cei care ati ajuns pe acolo?

#14
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View PostBuhani73, on 23rd August 2010, 17:56, said:

azi m-am uitat si eu mai atent la Krk.pare interesanta-are si plaje de toate felurile, si locuri mai izolate, oras vechi, etc..si in plus accesul pare facil...
probabil la anul va fi pe prima optiune
poze aveti careva din cei care ati ajuns pe acolo?


azi am trimis o cerere de oferta la o agentie croata.pt 4-11 iulie au pret de 245 euro apartamentul in Krk. mi se pare ok si dupa cum am zis la anul pare se fie o buna optiune
am mai vrut si in alte locuri, gen Portugalia dar e destul de mult avionul si nu prea se merita

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBuhani73, on 3rd November 2010, 16:53, said:

azi am trimis o cerere de oferta la o agentie croata.pt 4-11 iulie au pret de 245 euro apartamentul in Krk. mi se pare ok si dupa cum am zis la anul pare se fie o buna optiune
am mai vrut si in alte locuri, gen Portugalia dar e destul de mult avionul si nu prea se merita

Salut,

merita si una si ailalta, dupa ce ajungi in Portugalia vezi ca merita chiar din plin. La fel, Croatia.
In Krk du-te in partea sudica a insulei, ai alta perspectiva.
Vacanta placuta si vreme buna. Nu uita, traseul cel mai bun e Szeged-Budapesta-Zagreb-apropiere Rijeka-Krk.

#16
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
da, as merge si in portugalia..dar sincer dupa calculele de acuma as da pe drum cam cat ar fi cazarea in croatia.deci nu cam mi se merita
si cunoscand traseul ( anul asta am fost in rab ) m-am gandit la krk. chiar in orasul krk unde este si oras vechi si de unde ajung usor sper stara baska sau baska dar si in cres
iar pretul mi se pare ok
normal ca acel drum il folosesc..deja e cunoscut in mare parte..
daca mai aveti pareri, impresii sau poze...

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBuhani73, on 4th November 2010, 15:29, said:

da, as merge si in portugalia..dar sincer dupa calculele de acuma as da pe drum cam cat ar fi cazarea in croatia.deci nu cam mi se merita
si cunoscand traseul ( anul asta am fost in rab ) m-am gandit la krk. chiar in orasul krk unde este si oras vechi si de unde ajung usor sper stara baska sau baska dar si in cres
iar pretul mi se pare ok
normal ca acel drum il folosesc..deja e cunoscut in mare parte..
daca mai aveti pareri, impresii sau poze...

Sa nu ratezi Vrbnik.

#18
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
m-am tot uitat pe site-uri croate.si de aia am si ales Krk-ai si ce vedea pe insula, o zi doua se poate merge din loc in loc, si in plus de acolo e usor spre Cres.
la venire m-am gandit sa ma abat pe la Postojna
apropo-poze nu ai din Krk?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate